فعال سیاسی: مسیر رضایت‌مندی جامعه در دولت آینده از اعتمادسازی می‌گذرد

تهران- ایرناپلاس- نجفقلی حبیبی فعال سیاسی، به چالش‌های داخلی و خارجی دولت آینده اشاره کرد و گفت: آقای رییسی در شرایط حساسی ماموریت ریاست بر قوه مجریه را شروع خواهد کرد که کشور درگیر مسایلی همچون کرونا و تحریم است. به همین دلیل باید اساس را بر اعتمادسازی بگذارد تا کشور به تدریج آماده بازگشت به آرامش و رضایت‌مندی در سطح جامعه شود.

این سیاستمدار اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با ایرناپلاس به لزوم دقت در چینش کابینه دولت سیزدهم اشاره کرد و افزود: یکی از مسایلی که امروزه کشور را با بحران‌ها روبرو کرده، چیزی جز این نیست که سوءمدیریت به طور کاملا ملموسی وجود دارد. نهاد دولت در نظام اسلامی جایگاهی فاخر و ماموریتی خطیر دارد. بر همین اساس الزام اصلی رئیس دولت باید این باشد که در هنگام معرفی وزیران و معاونان رده‌بالا بنا بر شایسته‌سالاری بگذارد. یعنی این‌گونه نباشد که فقط به عقبه سیاسی افراد توجه شود و کار را فقط به واسطه ارتباطات سیاسی و جناحی به این و آن بسپارد.
یک کار، وقتی به درستی انجام می‌شود که توسط متخصصان متعهد مدیریت شود. پس رئیس‌جمهوری منتخب مراقب سهم‌خواهی‌ها باشد و در انتخاب اعضای هیات‌ دولت به چیزی جز صلاحیت و کارآمدی فکر نکند.

اینکه رئیس‌جمهوری منتخب از تشکیل دولتی فراجناحی سخن به میان آورده، فی‌نفسه می‌تواند موضوعی مثبت و البته موثر قلمداد شود. چون در چنین حالتی فضا برای فعالیت چهره‌های کارنامه‌دار همه سلیقه‌ها فراهم می‌شود و منافع کشور تحت‌تاثیر رقابت‌های بی‌نتیجه سیاسی رنگ نمی‌بازند. البته ناگفته پیداست، انتخاب دولتی فراجناحی دشواری‌های خاص خود را دارد که امیدوارم رئیس دولت سیزدهم بتواند بر همه مانع‌سازی‌ها غلبه کند.
حبیبی تصریح کرد: اینکه رئیس‌جمهوری منتخب از تشکیل دولتی فراجناحی سخن به میان آورده، فی‌نفسه می‌تواند موضوعی مثبت و البته موثر قلمداد شود. چون در چنین حالتی فضا برای فعالیت چهره‌های کارنامه‌دار همه سلیقه‌ها فراهم می‌شود و منافع کشور تحت‌تاثیر رقابت‌های بی‌نتیجه سیاسی رنگ نمی‌بازند. البته ناگفته پیداست، انتخاب دولتی فراجناحی دشواری‌های خاص خود را دارد که امیدوارم رئیس دولت سیزدهم بتواند بر همه مانع‌سازی‌ها غلبه کند.

این فعال سیاسی ادامه داد: همچنین باید یادآور شد، اگر افکار عمومی مشاهده کنند که دولت، درگیر بازی‌های سیاسی نیست و در راستای حل مشکلات، فقط به توانمندی افراد تکیه می‌کند، بدون شک روز به روز بیشتر به سیستم اجرایی کشور اعتماد می‌کنند. با این توضیح که اعتماد عمومی از ملزومات پیشرفت و رسیدن به توسعه در هر نظامی است؛ زیرا اگر مردم مسئولان را باور نداشته باشند و به این فکر کنند که مشکلات‌شان از نظر سیستم تصمیم‌گیری در اولویت اول نیست، ‌هر کار مثبتی هم که انجام شود، به چشم‌شان نمی‌آید و روز به روز فاصله مردم با حاکمیت بیشتر خواهد شد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: کشور شرایط فوق‌العاده دشواری را تجربه می‌کند. به همین دلیل نکته‌ای که باید مورد توجه دولت و سایر ارگان‌های دیگر باشد این است که حاشیه‌گریزی و تنش‌زدایی در دستور کار همگانی قرار گیرد تا از این طریق، ‌انرژی‌هایی که معمولا صرف تخریب رقیب یا دفاع از خود می‌شود در راستای ترمیم کرختی‌های موجود هزینه شود. یعنی همه، چاره‌ای جز این نداریم که با بررسی دقیق شرایط، به آگاهی لازم درخصوص کاستی‌ها برسیم تا بتوانیم برای رفع آنها، برنامه‌های مدونی تنظیم و اجرایی کنیم.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی افزود: آقای رییسی در جریان انتخابات تاکید زیادی روی این داشت که در دولتش نظام اداری کارآمد و فسادستیز شکل خواهد گرفت. این به خودی خود می‌تواند در اذهان مردم، کورسوی امیدی را روشن کند، ‌ البته وی واقف هستند که مبارزه با رانت و فساد امری دشوار بوده و لازمه‌اش این است که با هیچ فرد و دسته‌ای تعارف نکنند.
«متاسفانه فساد به لایه‌های درونی نظام اداری کشور رسوخ کرده است و برای همین مقابله با چنین فرایند شومی قطع به یقین دشواری‌های زیادی را می‌طلبد. به همین دلیل اعضای دولت آینده باید دست به دست هم داده و همه تلاش‌ خود را به طور مجدانه‌ به کار بگیرند تا ان‌شاءالله سوءاستفاده را برای سوءاستفاده‌گران به امری محال تبدیل کنند.»

حبیبی تاکید کرد: اگر بتوانیم فساد در کشور را به کمترین حالت ممکن خود برسانیم، به طور حتم دستاوردهای مهمی را در بخش مهم اقتصادی به دست‌ می‌آوریم و در نتیجه، ‌مانع‌های اقتصادی روز به روز بیشتر از مسیر برداشته خواهند شد.

وی با یادآوری اینکه چند هفته دیگر، دولت سیزدهم به طور رسمی شروع به کار می‌کند، ابراز امیدواری فضای تنش و رقابت‌های نه چندان سالم، به حمیت و یک‌صدایی تغییر یابد تا بتوانیم از ۱۰۰ درصد پتانسیل‌های کشور برای خروج از این برهه مملو از مانع بهره ببریم. مردم ایران، لایق و صبورند و کمترین حق‌شان چیزی جز این نیست که از نظر معیشتی از آرامش خاطر برخوردار باشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha