• کدام بودجه برای فروپاشی است؛ لایحه دولت یا تغییرات مجلس؟

  کدام بودجه برای فروپاشی است؛ لایحه دولت یا تغییرات مجلس؟

  تهران- ایرناپلاس- لایحه بودجه ۱۴۰۰ با وجود تصویب کلیات آن در مجلس، از سوی برخی نمایندگان به عنوان «بودجه‌ای برای فروپاشی» تعبیر شده‌؛ بودجه‌ای که متناسب با حمایت از معیشت مردم و کسب‌وکارها تدوین شده است، با پیشنهادهایی با عنوان اصلاحات از طرف مجلس تهدید می‌شود. تغییراتی که مورد تأیید کارشناسان اقتصادی نیست و حتی می‌تواند زمینه‌ساز فروپاشی اقتصادی باشد.

 • چه کسی به دنبال فروپاشی نظام است؟!

  چه کسی به دنبال فروپاشی نظام است؟!

  تهران- ایرناپلاس- کار از توهین، بددهنی و هتک حرمت و انتقاد پرخاشگرانه گذشته؛ حتی دیگر موضوع شخص رئیس جمهوری یا دولتمرد خاصی نیست؛ این ­بار ماجرا از بی‌­اخلاقی به فرد یا مقام خاصی گذشته و به دولت اتهام «فروپاشی نظام» زده می‌­شود!

 • کریمی بدون پشتوانه آمد

  کارشناسان در گفت‌وگو با ایرناپلاس

  کریمی بدون پشتوانه آمد

  تهران- ایرناپلاس- حضور ملی‌پوش سابق برای انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال از یک سو و حواشی مختلف درباره دیگر گزینه‌ها و حمایت‌های پشت پرده از آنها از سوی دیگر سبب شده تا مدیران ورزشی، آمدن این ملی‌پوشان سابق از جمله علی کریمی در این عرصه را فاقد پشتوانه دانسته و شانسی برای او قائل نشوند.

 • آدرس اشتباه درباره ارتباط آمار سقط جنین با غربالگری

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  آدرس اشتباه درباره ارتباط آمار سقط جنین با غربالگری

  تهران- ایرناپلاس- یک استاد دانشگاه و متخصص زنان با تاکید بر اینکه بیشتر سقط جنین‌ها پیش از رسیدن به مرحله غربالگری است که دلایل اقتصادی و اجتماعی دارد، ارتباط دادن آمار سقط جنین به غربالگری جنین را واقعی ندانست.

 • عواقب منفعت‌طلبی حزبی و نبود بلوغ سیاسی بر منافع ملی

  گفت‌وگو با یک فعال سیاسی؛

  عواقب منفعت‌طلبی حزبی و نبود بلوغ سیاسی بر منافع ملی

  تهران- ایرناپلاس- یک نماینده سابق مجلس با توجه به رفتارها و اقدامات مخالفان دولت که این روزها شدت بیشتری یافته، تاکید کرد: گاهی برای کوبیدن رقبا، منافع ملی و امنیت ملی را کنار می‌گذاریم؛ دشمن هم در قالب دوست، این مساله را تشویق و زمین بازی را برای تخریب جناح‌ها فراهم می‌کند تا این موضوع را اینگونه به نمایش گذارند که نظام جمهوری اسلامی کارآمد نیست.

 • چرخ تولید در پاییز سرعت گرفت

  چرخ تولید در پاییز سرعت گرفت

  تهران- ایرناپلاس- بررسی آمارهای تولید تا پایان پاییز امسال نشان‌دهنده افزایش حجم تولید لوازم خانگی نسبت به مدت مشابه سال پیش است. تولید ماشین لباسشویی بیش از ۵۹ درصد، تولید تلویزیون بیش از ۵۷ درصد و تولید یخچال و فریزر نیز بیش از ۲۸ درصد رشد داشته است.

 • معضلات آپارتمان‌نشینی فراتر از مسائل فرهنگی

  معضلات آپارتمان‌نشینی فراتر از مسائل فرهنگی

  تهران- ایرناپلاس- کمبود فضای فرهنگی و تفریحی در شهر و فقدان در نظر گرفتن فضای بازی کودکان در آپارتمان موجب شده است بسیاری از فعالیت‌هایی که باید در سطح شهر انجام شود، در میان دیوارهای آپارتمان‌ها به حقیقت برسد و موجب نارضایتی همسایگان شود.

 • واقعیت‌های پنهان فوتبال ما

  واقعیت‌های پنهان فوتبال ما

  تهران- ایرناپلاس- به‌تازگی بشار رسن در مصاحبه‌ای مدعی شده یحیی گل‌محمدی از رفتن او خبر داشته و بنا به درخواست سرمربی پرسپولیس، تا پایان بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا در تیم پرسپولیس مانده است. رسن گفته حتی اگر پرسپولیس مشکل مالی هم نداشت بازهم از این تیم جدا می‌شد.

 • پیشنهاد خروج به سهامداران داده نمی‌شود

  واکاوی این روزهای بازار سرمایه؛

  پیشنهاد خروج به سهامداران داده نمی‌شود

  تهران- ایرناپلاس- بزرگان سرمایه‌گذاری می‌گویند زیان یک بازار، تنها در همان بازار قابل جبران است. اگر از بازار خارج شده و به بازار دیگری بروید، ممکن است با زیان دیگری مواجه شوید. حال با توجه به این مسائل، برای جبران این ضرر و زیان چه باید کرد؟

 • در رویای تنوع تاکتیکی

  گفت‌وگو با قاسم پناهگر پیشکسوت فوتبال

  در رویای تنوع تاکتیکی

  تهران- ایرناپلاس- قاسم پناهگر یکی از بازیکنان تیم فوتبال کیان که دیگر وجود خارجی ندارد به نکات جالب توجهی از شهرآورد زمستانی اشاره دارد.

 • نظارت یا حذف رقیب؟

  نظارت یا حذف رقیب؟

  تهران- ایرناپلاس- سازمان صداوسیما که بسیاری از مردم به عملکرد آن انتقاد دارند، با پبشنهاد کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۰، قرار است فضای مجازی را هم مدیریت و نظارت کند. اتفاقی که در اصل می‌تواند منجر به حذف رقبای این رسانه شود.

 • توهین و حرمت‌شکنی علیه دولتمردان؛ بومرنگ‌ها بازمی‌گردند

  توهین و حرمت‌شکنی علیه دولتمردان؛ بومرنگ‌ها بازمی‌گردند

  تهران- ایرناپلاس- هنوز از عتاب صریح و قاطعانه رهبر معظم انقلاب چندماهی نگذشته و از یادها نرفته است که کار برخی نمایندگان مجلس یازدهم از توهین و فحاشی به «هتک حرمت» رسیده بود که رهبری مجبور به مداخله شدند و حرام و غیرشرعی بودن چنین رفتارهایی را اعلام کردند و ضرورت همراهی و همکاری قوا برای حل مشکلات کشور را مورد تاکید قرار دادند.

 • تجربه دوباره بهبود اقتصادی در پسابرجام

  پیش بینی بانک جهانی در ۲۰۲۱

  تجربه دوباره بهبود اقتصادی در پسابرجام

  تهران- ایرناپلاس- طبق پیش‌بینی بانک جهانی، دو ریسک اساسی که اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۱ با آن‌ها مواجه خواهد شد، کرونا و تغییرات ژئوپلوتیکی هستند. همچنین این نهاد بین‌المللی در برآوردهای خود اعلام کرده ایران می‌تواند در شرایطی خاص، بار دیگر بهبود اقتصادی پس از اجرا شدن دوباره برجام را تجربه کند.

 • پیامدهای غفلت از حامیان اصلی میراث فرهنگی

  پیامدهای غفلت از حامیان اصلی میراث فرهنگی

  تهران- ایرناپلاس- حفاظت از میراث فرهنگی در گستره وسیع ایران نمی‌تواند تنها برعهده دولت باشد و بارها کارشناسان این حوزه تاکید کرده‌اند که مردم و سازمان‌های مردم‌نهاد باید در این حوزه فعال باشند. برای ارتقای این عملکرد لازم است آگاه‌سازی عمومی اتفاق بیفتد تا جلوی بخش عمده‌ای از تخریب‌های عمدی و سهوی گرفته شود.

 • آنها که خود را به خواب زده‌اند

  واکاوی ایرناپلاس از اتهام‌زنی با کلید واژه ارز؛

  آنها که خود را به خواب زده‌اند

  تهران- ایرناپلاس- تخریب و هجمه به رئیس جمهوری با جدی‌تر شدن مباحث انتخابات ۱۴۰۰، شدت یافته؛ این‌بار یک نماینده مجلس توضیحات اخیر روحانی از واقعیت‌های نرخ دلار با آزاد شدن منابع ارزی را مستمسک اتهام‌زنی به دولت در«گرانی تعمدی ارز» دانسته است.

 • پیامدهای این تصمیم‌ها را چه کسی می‌پذیرد؟

  نگاهی به عملکرد مجلس یازدهم؛

  پیامدهای این تصمیم‌ها را چه کسی می‌پذیرد؟

  تهران- ایرناپلاس- این روزها رفتارها و تصمیم‌های مجلس یازدهم، ذهن‌ها را به سمت مجلس هفتم می‌برد؛ دو مجلسی که با شعار معیشت و اقتصاد تشکیل شدند. پیامدهای تصمیم‌های آن مجلس سبب شد نمایندگان آن دوره، اندکی بعد به نادرستی سیاست‌های خود اذعان کنند.

 • آقایان اینها را خراب نکنید!

  گفت‌وگو با اصغر شرفی پیشکسوت فوتبال:

  آقایان اینها را خراب نکنید!

  تهران- ایرناپلاس- اصغر شرفی بازیکن سابق تیم ملی کشور این روزها از فوتبال فاصله گرفته و تنها ارتباطش با فوتبال از طریق دیدن بازی‌ها از تلویزیون است. حرفش را رک می‌زند و اهل مماشات نیست.

 • جشنواره‌ای برای معرفی نسل‌های جدید به سینمای کشور

  جشنواره‌ای برای معرفی نسل‌های جدید به سینمای کشور

  تهران-ایرناپلاس- جشنواره فیلم فجر در این سال‌ها نشان داده فقط مکانی برای نمایش آثار سینمایی تولید شده در یک سال نیست و کارکردهای دیگری نیز دارد. این جشنواره توانسته با معرفی نسل جدیدی از کارگردانان جوان، نگاه‌های متفاوتی را به جریان سینمایی کشور اضافه کند.

 • خطر فراموشی طرح‌ها و نقوش سنتی ایرانی

  خطر فراموشی طرح‌ها و نقوش سنتی ایرانی

  تهران- ایرناپلاس- نقوش ایرانی به دلایل مختلف مانند فقدان ثبت آنها، کوتاهی در آموزش و انتقال داشته‌ها به نسل‌های بعد و کم‌کاری رسانه‌ها در حال فراموشی‌اند؛ در این شرایط تیمی متشکل از استادان و بزرگان این حوزه همراه با پژوهشگران برای حفظ و ثبت نقوش برجای مانده وارد عمل شوند تا این آثار حفظ و به نسل بعد منتقل شود.

 • مجلس، مردم را از دور خارج نکند

  نگاه فعالان سیاسی به اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری:

  مجلس، مردم را از دور خارج نکند

  تهران- ایرناپلاس- برخی از فعالان سیاسی با توجه به رویه مجلس در «طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری» معتقدند روند این اصلاحات با نگاهی سیاسی پیش می‌رود در حالی که نباید به سمتی رفت که نقش مردم در انتخابات کمرنگ ‌شود.

 • مشکل چک‌های بی‌محل با قانون جدید حل می‌شود؟

  ایرنا پلاس گزارش می‌دهد

  مشکل چک‌های بی‌محل با قانون جدید حل می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- چک‌های وصول‌نشده، بخشی از مطالبات غیرجاری بانک‌ها را تشکیل می‌دهند که در صورت افزایش، می‌توانند ریسک اعتباری بانک‌ها را افزایش دهند. قانون جدید چک را می‌توان راهکاری برای حل برخی از چالش‌های نظام بانکی در این حوزه دانست.

 • تاکتیک نه، خلاقیت فردی بازیکنان

  تاکتیک نه، خلاقیت فردی بازیکنان

  تهران -ایرناپلاس- شهرآورد زمستانی امسال برنده نداشت. در دیداری معوقه از هفته هشتم در یک بازی جذاب و پرگل، استقلال و پرسپولیس به تساوی دو بر دو رسیدند. بازی که گل‌های آن،‌ نه از روی تاکتیک،‌ بلکه خلاقیت فردی بازیکنان بود.

 • بازگشایی مدارس از بهمن‌ماه؛ چرا والدین نباید نگران باشند؟

  بازگشایی مدارس از بهمن‌ماه؛ چرا والدین نباید نگران باشند؟

  تهران- ایرناپلاس- وزارت آموزش‌وپرورش اعلام کرده از ابتدای بهمن‌ماه، مدارس در مناطق زرد و آبی بازگشایی خواهد شد. با توجه به برخی واکنش‌ها به این تصمیم، این پرسش مطرح ‌شده که با وجود شیوع کرونا، آیا این بازگشایی باید والدین را نگران کند؟

 • سه تغییر امیدوارکننده جمعیت شاغل در پاییز

  سه تغییر امیدوارکننده جمعیت شاغل در پاییز

  تهران- ایرناپلاس- کاهش نرخ بیکاری در پاییز امسال، همزمان با کاهش نرخ مشارکت و خروج جمعیت فعال از بازار کار بوده است. با این حال سه تغییر جمعیت شاغلان می‌تواند امیدواری‌هایی را حداقل برای شاغلان کشور به همراه داشته باشد.

 • توطئه جدیدی در راه است؟

  واکاوی فیلم «بانوی بهشت»

  توطئه جدیدی در راه است؟

  تهران - ایرناپلاس- اواخر سال ۹۳، دوسال از ظهور و گستره وسیع مناطق اشغالی توسط گروه داعش گذشته بود که در یکی از کلاس‌­های دانشگاهی، استاد در پاسخ به پرسشی درباره ماهیت و هویت داعش یک جمله گفت؛ در واقع به جای پاسخ مستقیم، یک سوال هوشمندانه مطرح کرد: «چرا تا این لحظه داعش هرگز تهدیدی برای اسرائیل به وجود نیاورده است؟» 

 • حق‌وحقوق آهنگساز و نوازنده در کنسرت‌های آنلاین چه می‌شود؟

  حق‌وحقوق آهنگساز و نوازنده در کنسرت‌های آنلاین چه می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- کم‌ترین میزان دریافتی از عواید کنسرت، سهم آهنگساز و نوازندگان است در حالی که سهم عمده درآمد را خواننده، شرکت برگزارکننده و شرکت‌های فنی دریافت می‌کنند؛ به همین دلیل فعالان این بخش تاکید دارند جدول قیمت برای عوامل این حوزه تدوین شود.

 • بحرانی که بی‌توجهی به «نجات» به بار می‌آورد

  بحرانی که بی‌توجهی به «نجات» به بار می‌آورد

  تهران- ایرناپلاس- کارشناسان حوزه بحران بویژه زلزله معتقدند،‌ وضعیت ایجاد شده در نتیجه سقوط بهمن در تهران نشان داد، خسارت ناشی از بی‌توجهی به مساله «نجات»، پیامدی جز، از دست دادن هموطنان و به هدر رفتن همه هزینه‌ها، منابع و بودجه‌های اختصاص داده شده به نهادهای مربوطه ندارد.

 • دو پیشنهاد برای حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی

  دو پیشنهاد برای حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی

  تهران- ایرناپلاس- مجلس با عنوان حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی، به دنبال جایگزین کردن دلار ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی است. کارشناسان اقتصادی معتقدند شیب افزایش قیمت ارز نباید بالا باشد و همچنین در کنار اصلاح قیمت ارز پایه، سازوکار درستی برای توزیع کالاهای اساسی شکل گیرد و با نظارت بیشتر، امکان سوء‌استفاده و رانت‌جویی از میان برداشته شود.

 • گفت‌وگوی تصویری با ۶ پیشکسوت شهرآورد؛ تقابل رویکرد دفاعی و تهاجمی

  گفت‌وگوی تصویری با ۶ پیشکسوت شهرآورد؛ تقابل رویکرد دفاعی و تهاجمی

  تهران- ایرناپلاس- محمدرضا زادمهر، بهتاش فریبا، سیدضیاء عربشاهی، رضا رجبی، بهزاد داداش‌زاده و محمدرضا مهدوی از پیشکسوتان فوتبال کشورمان و تیم‌های استقلال و پرسپولیس در گفت‌وگوی تصویری، به دو پرسش ایرناپلاس پاسخ دادند.

 • کمرنگ شدن آثار مطلوب یک طرح با اجرای شتاب‌زده

  ایرادات سامانه جامع املاک و اسکان را دریابیم

  کمرنگ شدن آثار مطلوب یک طرح با اجرای شتاب‌زده

  تهران- ایرناپلاس- باید توجه داشت زمانی که همه ایرانیان اعم از مالک و مستأجر موظف باشند اطلاعات خود را در سامانه ثبت کنند و آن وقت با تطبیق اظهارات مالک و مستأجر راستی‌آزمایی شده و تعداد خانه‌های خالی مشخص شود، می‌توان به اطلاعات و آمار استناد کرد، نه اینکه نهادی تعداد واحدهای خالی را ۱.۵ میلیون، نهاد دیگری ۲.۵ میلیون و دیگری ۶۰۰ هزار اعلام می‌کند.