• خروج تورم مسکن از سراشیبی

  خروج تورم مسکن از سراشیبی

  تهران- ایرناپلاس- تورم قیمت مسکن که در آخرین ماه پاییز در پایین‌ترین سطح خود نسبت به فروردین ۱۳۹۶ قرار داشت، بار دیگر تغییر کرده و به‌نظر می‌رسد با ریزش در بازار سایر دارایی‌ها، بازار مسکن دوباره مورد توجه قرار گرفته است.

 • این بازی‌ها را برای کودکان جدی بگیریم

  این بازی‌ها را برای کودکان جدی بگیریم

  تهران-ایرناپلاس- می‌توان از اسباب‌بازی برای تربیت خانواده و فرزند استفاده کرد، به‌گونه‌ای که فرد با شبیه‌سازی فضای واقعی از آن استفاده کند. اسباب‌بازی در سنین مختلف می‌تواند قدرت تفکر، تصمیم‌گیری و اجرای کودک را بالا ببرد. اما آیا این نقش و تاثیر در خانواده‌ها جدی گرفته شده است؟

 • پهلون زنده را «کی» عشق است؟

  پهلون زنده را «کی» عشق است؟

  تهران -ایرناپلاس- مهرداد میناوند و علی انصاریان، هر دو خنده‌ را بر لبان مردم می‌آوردند که به فاصله یک هفته در اثر تشدید بیماری کووید-۱۹ تسلیم تقدیر شدند. میناوند ۴۵ سالگی رفت، انصاریان در ۴۳ سالگی.

 • عقب‌نشینی مجلس یازدهم از شعار شفافیت

  عقب‌نشینی مجلس یازدهم از شعار شفافیت

  تهران- ایرناپلاس- نمایندگان مجلس یازدهم که با شعارهای پرطمطراقی همچون شفافیت و معیشت وارد بهارستان شدند، «شفاف‌سازی» را به عنوان یکی از چهار رویکرد اصلی خود خیلی زود کنار گذاشتند و کمتر از هشت ماه پس از ورود به مجلس، به طرح شفافیت آرای نمایندگان پشت پا زدند.

 • تأخیر در تصویب بودجه با اقتصاد چه می‌کند؟

  گفت‌وگو با یک فعال اقتصادی؛

  تأخیر در تصویب بودجه با اقتصاد چه می‌کند؟

  تهران- ایرناپلاس- در این شرایط خاص کشور لازم است مجلس، دولت و فعالان کسب‌وکار به جمع‌بندی برسند تا بودجه ۱۴۰۰ به‌گونه‌ای باشد که تورم کشور را کاهش ‌دهد و شوک‌های دیگری که ناشی از تصمیم‌های اشتباه در بودجه است بر این اقتصاد تضعیف‌شده وارد نشود. در غیر این صورت چنین شوک‌هایی آثاری در پی خواهند داشت که جبران آن هزینه‌های بسیاری را بر کشور وارد خواهد کرد.

 • نمایشگاه مجازی کتاب، مسیری نو در بازار نشر و ترویج مطالعه

  نمایشگاه مجازی کتاب، مسیری نو در بازار نشر و ترویج مطالعه

  تهران- ایرناپلاس- نخستین دوره نمایشگاه مجازی کتاب با فروش خوب، بسیاری از ناشران و اهالی کتاب را متعجب کرد. برخی تمایل به برگزاری دائمی نمایشگاه کتاب به صورت مجازی و ترویج فروش به این سبک دارند اما بخشی نیز توجه به کتاب‌فروشان و برگزاری نمایشگاهی برای این قشر را ضروری می‌دانند.

 • قانون نهاد کتابخانه‌ها در انتظار اصلاحات مجلس؛ کتابداران منتظرند

  قانون نهاد کتابخانه‌ها در انتظار اصلاحات مجلس؛ کتابداران منتظرند

  تهران-ایرناپلاس- نهاد کتابخانه‌های عمومی هنوز بودجه اختصاصی ندارد، گاهی به عنوان نهادی دولتی و گاهی غیردولتی در نظر گرفته می‌شود. به همین دلیل با مشکلات متعددی مواجه شده‌ و انتظارها از کمیسیون فرهنگی و تلفیق، بررسی مشکلات این نهاد و رفع آنهاست.

 • تاریخ‌سازی مجلس یازدهم؛ دو ماه سرگردانی لایحه بودجه به چه بهایی؟

  تاریخ‌سازی مجلس یازدهم؛ دو ماه سرگردانی لایحه بودجه به چه بهایی؟

  تهران- ایرناپلاس- اتفاقات دیروز در بررسی بودجه ۱۴۰۰ در مجلس شورای اسلامی، یکبار دیگر نشان داد نمایندگان مجلس یازدهم، در حال تاریخ‌سازی از انواع رفتارها و تناقض‌هایی هستند که در تاریخ قوه مقننه کشور سابقه نداشته است.

 • مربیگری فوتبال در ایران؛ غلبه حاشیه بر متن

  مربیگری فوتبال در ایران؛ غلبه حاشیه بر متن

  تهران -ایرناپلاس- بدون تردید فوتبال، رشته سنگین، سخت، پربرخورد، هیجان‌انگیز و حتی خشنی است که رقابت در آن موج می‌زند، اما بازهم این رقابت در بیشتر اوقات منجر به بی‌اخلاقی نمی‌شود. هر هفته فوتبال در نقاط مختلف جهان بویژه لیگ‌های معتبر اروپایی را می‌بینیم؛ هیجان و رقابت چند برابر است، اما هیچگاه حاشیه بر متن غلبه نمی‌کند.

 • فرصت‌سازی مناطق آزاد برای سرمایه‌گذاری خارجی

  فرصت‌سازی مناطق آزاد برای سرمایه‌گذاری خارجی

  تهران- ایرناپلاس- تحولات سیاسی و خوشبینی نسبت به کاهش یا رفع تحریم‌ها در ماه‌های آینده، امیدها به افزایش جذب سرمایه‌گذاری خارجی را افزایش داده و در این میان، نقش مناطق آزاد به عنوان مهم‌ترین مقصد سرمایه‌گذاران خارجی اهمیت بسیاری دارد.

 • ساخت‌وسازها و اعتمادی که فرو می‌ریزد

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  ساخت‌وسازها و اعتمادی که فرو می‌ریزد

  تهران- ایرناپلاس- با وجود آنکه بهای مسکن در کشور با افزایش زیادی همراه شده و سود زیادی به سازندگان آن می‌رساند،‌ اما آنچه کمتر مورد توجه قرار دارد، نبود نظارت بر کیفیت ساخت‌وساز ساختمان است به‌طوری که برخی سازه‌ها حتی در برابر باد هم توان مقاومت ندارند.

 • بودجه ۲ هزار میلیاردیِ تولید محتوای فضای مجازی ختم به خیر می‌شود؟

  بودجه ۲ هزار میلیاردیِ تولید محتوای فضای مجازی ختم به خیر می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- کمیسیون تلفیق مجلس ۲ هزار میلیارد تومان برای تولید محتوا در فضای مجازی اختصاص داده است. اعتباری که می‌تواند تغییرات بسیاری را در مطالب تولید شده فضای مجازی به همراه داشته باشد و فضا را به سمت تک‌صدایی شدن سوق دهد. گرچه تجربه نشان داده مخاطب، محتوای مورد علاقه‌اش را پیدا می‌کند و اسیر تولیدات سازمانی نمی‌شود.

 • پیامدهای بی‌توجهی به تجرد قطعی دهه شصتی‌ها

  ایرناپلاس بررسی می‌کند

  پیامدهای بی‌توجهی به تجرد قطعی دهه شصتی‌ها

  تهران- ایرناپلاس- یک جامعه‌شناس درباره پیامدهای تجرد قطعی می‌گوید: با پند و اندرز مشکلی حل نمی‌شود، باید دولت و مجلس حمایت‌ها از خانواده را تقویت کنند. کشور به سمت پیری جمعیت، کاهش آمار ازدواج، افزایش آمار طلاق و پایین آمدن نرخ تولد پیش می‌رود. اگر اقدام درستی انجام نشود تعداد آدم‌های تنها و افسرده بیشتر می‌شود.

 • پذیرفتن الزامات FATF یا حرکت در انزوا؟

  پذیرفتن الزامات FATF یا حرکت در انزوا؟

  تهران- ایرناپلاس- اقتصاددانان معتقدند هیچ کشوری بدون ارتباط فعال و حساب‌شده با کشورهای دیگر نمی‌تواند به رشد مستمر و توسعه پایدار دست یابد و چنین تجربه‌ای وجود ندارد. با این حال، برخی از گروه‌های داخلی ترجیح می‌دهند کشور ما در انزوا حرکت کند و تشخیص داده‌اند که هزینه‌ها و خسارت‌های پیوستن به اقتصاد جهانی، بیش از هزینه‌های پذیرفتن الزامات به FATF است.

 • پیوند معنوی ملل در پسِ احیای جاده ابریشم

  پیوند معنوی ملل در پسِ احیای جاده ابریشم

  تهران- ایرناپلاس- جاده ابریشم که نگاه اقتصادی درون مایه آن بوده، نشان داده می‌تواند پیامدهای بسیار مهمی بویژه در تحکیم و گسترش پیوندهای فرهنگی داشته باشد. در شرایط کنونی که برخی بر طبل جنگ می‌کوبند، توجه به این پدیده مهم که ریشه در تاریخ دارد، برای ملت‌های منطقه دارای اهمیت است.

 • فقر آثار انقلابی؛ معضل اساسی تولیدات سینما و تلویزیون

  فقر آثار انقلابی؛ معضل اساسی تولیدات سینما و تلویزیون

  تهران- ایرناپلاس- سینما و تلویزیون یکی از راویان اصلی هر انقلابی برای نسل‌های بعد هستند. در کشور ما نیز مجموعه‌ها و فیلم‌هایی با موضوع انقلاب ۵۷ ساخته و پخش شده است، اما آثار ساخته شده در این سال‌ها تا چه اندازه توانسته‌اند به بازگویی واقعیت‌های آن دوران بپردازند و اتفاقات تاریخی را دقیق و بدون تحریف به نوجوان‌ها و جوان‌ها منتقل کنند؟

 • این اندک نمایندگانِ هراسناک از سخنان روحانی

  این اندک نمایندگانِ هراسناک از سخنان روحانی

  تهران- ایرناپلاس- سخنان صریح و قاطع رئیس‌جمهوری در دفاع از وزیر ارتباطات و اقدامات او در زمینه گسترش اینترنت و پهنای باند، مخالفان دولت و از جمله شماری از نمایندگان مجلس را نگران و هراس‌ناک کرده؛ اما دلیل این واکنش‌ها چیست؟

 • واکاوی برآشفتگی تندروها از حمایت رئیس‌جمهوری از وزیر کابینه

  واکاوی برآشفتگی تندروها از حمایت رئیس‌جمهوری از وزیر کابینه

  تهران- ایرناپلاس- حالا دیگر پس از ۷ سال و نیم از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید همه می‌دانند که تدبیر رئیس جمهوری در مواجهه با فشارها و سنگ‌اندازی‌های داخلی، رویکردی مبتنی بر حفظ آرامش ملی و عدم واکنش تند متقابل است.

 • افزایش پهنای باند اینترنت چه مشکلات اقتصادی را حل می‌کند؟

  افزایش پهنای باند اینترنت چه مشکلات اقتصادی را حل می‌کند؟

  تهران- ایرناپلاس- شبکه‌های اجتماعی که پیش از این بیشتر برای سرگرمی و گذران وقت استفاده می‌شدند، امروزه به جزء جدانشدنی کسب‌وکارها تبدیل شده‌اند. البته اینترنت و زیرساخت‌های اطلاعات و فناوری ارتباطات نیز سهم مهمی در اقتصاد و توسعه دارند. با این حال، برخی تندروها به‌دنبال فیلترینگ، کاهش پهنای باند و هدایت منابع مالی محدود، از توسعه زیرساخت‌ها به نظارت‌های ناکارآمد هستند.

 • پیامدهای بی‌شناسنامه بودن معابر تهران بر جان و مال مردم

  ایرناپلاس بررسی می‌کند

  پیامدهای بی‌شناسنامه بودن معابر تهران بر جان و مال مردم

  تهران- ایرناپلاس- وضعیت آسفالت خیابان‌های پایتخت همواره یکی از دلایل نارضایتی شهروندان بوده، مدیریت شهری می‌گویند، موانع بسیاری برای این ماجرا وجود دارد. از طرفی به‌تازگی کارخانه‌های آسفالت‌سازی شهرداری تهران به دلیل آلودگی هوا تعطیل شده است.

 • این نیت مجلس، ختم به خیر نمی‌شود

  این نیت مجلس، ختم به خیر نمی‌شود

  تهران- ایرناپلاس- با وجود اینکه توجه به معیشت خانوارها موضوع مهمی است، اما به عقیده کارشناسان رویکردی که برای این حمایت‌های معیشتی یعنی افزایش یارانه نقدی، در نظر گرفته شده همان نیت خیری است که ایمانوئل کانت در جمله معروف خود می‌گوید جاده منتهی به جهنم را سنگفرش می‌کند.

 • ضرورت رستاخیز در نظام قضایی ایران*

  ضرورت رستاخیز در نظام قضایی ایران*

  تهران- ایرناپلاس- نظام قضایی ایران نیازمند رستاخیزی عظیم است تا بتواند به آرمان بلند دادخواهی و عدالت‌طلبی دست یابد. اجتماعات بشری از همان روز نخست به نظم کنونی دستیابی نداشته و زندگی جمعی بشر، آکنده از هرج‌ومرج و ناامنی‌ها بوده است.  

 • راه گرم شدن تنور انتخابات، از کدام مسیر؟

  گفت‌وگو با یک فعال سیاسی؛

  راه گرم شدن تنور انتخابات، از کدام مسیر؟

  تهران- ایرناپلاس- نماینده سابق مجلس و فعال حزبی، گرم شدن تنور انتخابات را نیازمند خروج از زوال سیاسی و اقتصادی دانست و تاکید کرد: دولت دوازدهم در فرصت باقیمانده، با دیپلماسی قوی و هوشمندانه، دستاوردهای بسیار مهم سیاسی، اقتصادی را بدست آورد.

 • آیا معنای این رفتارها عذرخواهی است!؟

  آیا معنای این رفتارها عذرخواهی است!؟

  تهران- ایرناپلاس- در حالی که بسیاری از ناظران بی­‌طرف منتظر انعکاس مناسب عذرخواهی رئیس رسانه ملی در بخش­‌های مختلف خبری بودند، اما جز در بخش خبری ۲۱ تلویزیون، در دیگر بخش­‌های خبری این رسانه و حتی شبکه چهار بازتاب نداشت و در همان یک بخش نیز به عنوان بیست و سومین خبر و در ۲۷ ثانیه خوانده شد!

 • بازی تکراری فیلترینگ؛ واقعیت‌ها را ببینیم

  بازی تکراری فیلترینگ؛ واقعیت‌ها را ببینیم

  تهران- ایرناپلاس- ماجرای هجمه به دولتی که مدافع استفاده بهینه، نظام‌مند و مفید از اینترنت است از سوی مخالفان ذی‌نفوذی که برای فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی و کاهش پهنای باند، تلاش دوچندانی دارند، به نقطه‌ای رسیده که این روزها به یکی از موضوع‌های اساسی جامعه تبدیل شده است.

 • تلخ و شیرین نمایشگاه مجازی کتاب؛ نمره قبولی در گام نخست

  تلخ و شیرین نمایشگاه مجازی کتاب؛ نمره قبولی در گام نخست

  تهران- ایرناپلاس- نمایشگاه مجازی کتاب تهران فروش بالایی داشت تا جایی که بسیاری از ناشران توقع آن را نداشتند، اما مشکلات گوناگونی نیز وجود داشت که با توجه به نخستین تجربه برگزاری به صورت مجازی، قابل چشم‌پوشی است.

 • جویندگان طلا در عصر جدید

  جویندگان طلا در عصر جدید

  تهران- ایرناپلاس- برخی مقصر خاموشی‌های اخیر را گسترش فعالیت ماینرها می‌دانند. برخی دیگر معتقدند تسهیل در استخراج رمزارزها به توسعه صنعت برق کشور کمک می‌کند. حال پرسش اینجاست که ماینینگ چیست، ماینر کیست و استخراج رمز ارز به چه معناست؟

 • چرا هنرمندان باید مراقب سخنان خود در فضای مجازی باشند؟

  چرا هنرمندان باید مراقب سخنان خود در فضای مجازی باشند؟

  تهران-ایرناپلاس- تاثیر سخنان هنرمندان و افراد شناخته شده در فضای مجازی، گاهی می‌تواند از صحبت‌های یک متخصص اثرگذارتر باشد، به همین دلیل اگر هنرمندان پیش از اظهارنظر، با متخصصان و افراد با تجربه مشورت کنند، می‌توانند سازنده‌تر عمل کنند.

 • آسیب‌شناسی سیلی قانونگذار بر مجری قانون

  آسیب‌شناسی سیلی قانونگذار بر مجری قانون

  تهران- ایرناپلاس- یک جامعه‌شناس می‌گوید: ماجرای درگیری نماینده مجلس با سرباز وظیفه را می‌توان ناشی از روابط قدرت و اقتدار دانست؛ اقتداری که به این شخص اجازه می‌دهد خود را محق بداند و در روابط روزمره خود آن‌گونه که دلش می‌خواهد با افراد دیگر برخورد کند.

 • صداوسیما در دعوت از کارشناسان، «ملی» عمل کند

  نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس دهم:

  صداوسیما در دعوت از کارشناسان، «ملی» عمل کند

  تهران- ایرناپلاس- این بار تنها حاشیه نبود که گریبان تلویزیون را گرفت. بلکه سخنان توهین‌آمیز مهمان یکی از برنامه‌های این رسانه ملی بود که واکنش‌های بسیاری را به همراه داشت. جهت‌گیری و عملکرد تلویزیون صدای انتقاد بسیاری از فعالان سیاسی را درآورده و آنها تاکید دارند که این رسانه، رویکرد جناحی را سرلوحه فعالیت خود قرار داده است.