• کپی‌کاری‌های پر هزینه، برای مردم تفریح و سرگرمی نمی‌شود

  واکاوی مسابقات مختلف تلویزیونی؛

  کپی‌کاری‌های پر هزینه، برای مردم تفریح و سرگرمی نمی‌شود

  تهران- ایرناپلاس- یکی از ارکان سرگرمی و جذب مخاطب در تلویزیون، برنامه‌هایی در قالب مسابقات هستند. بررسی برخی از این برنامه‌ها و نگاه منتقدان تلویزیون و سینما نشان می‌دهد با وجود هزینه زیاد و زرق و برق فراوان، بیشتر آنها نتوانسته‌اند به موفقیت چشمگیری برسند.

 • مراقب این کتاب‌های ترجمه شده برای کودکان باشیم

  مراقب این کتاب‌های ترجمه شده برای کودکان باشیم

  تهران- ایرناپلاس- در تقسیم‌بندی کلی کتاب‌های ترجمه، می‌توان آنها را در دو گروه بازاری و ادبی از یکدیگر جدا کرد. کتاب‌های بازاری برای کودکان و نوجوانان می‌تواند آسیب‌زا باشد اما کتاب‌های ادبی، کودکان را با فرهنگ و ادب دیگر کشورها آشنا می‌کند.

 • این نمایشگاه چگونه به داد ناشران می‌رسد؟

  این نمایشگاه چگونه به داد ناشران می‌رسد؟

  تهران- ایرناپلاس- نمایشگاه کتاب تهران برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی امسال به صورت مجازی برگزار می‌شود و اگر مشکلات پست، فاکتوربندی، اطلاع‌رسانی به مخاطبان و دسترسی آنها به کتاب رفع شود، برای ناشران سود بیشتری به همراه خواهدداشت.

 • تبعیض میان رسانه‌های خط مقدم مقابله با کرونا

  تبعیض میان رسانه‌های خط مقدم مقابله با کرونا

  تهران- ایرناپلاس- نزدیک به یک سال است که ویروس کرونا وارد دنیای ما شده و در این میان خبرگزاری‌ها و رسانه‌های کاغذی همراه با صداوسیما برای اطلاع‌رسانی و آموزش مردم تلاش زیادی کرده‌اند؛ اما گاهی برخی عملکردهای دستگاه‌ها و انحصار رسانه‌ای، سبب می‌شود تا از نگاه برخی مسئولان، رسانه فقط تلوزیون باشد.

 • سرانجام موسیقی انقلابی؛ به حاشیه رانده شده

  به بهانه درگذشت احمدعلی راغب؛

  سرانجام موسیقی انقلابی؛ به حاشیه رانده شده

  تهران- ایرناپلاس- موسیقی انقلابی، با پشتوانه ۴۰ ساله اکنون در مرحله‌ای تازه قرار دارد. به بهانه درگذشت احمدعلی راغب که یکی از آهنگسازان انقلابی به شمار می‌آمد، به بررسی وضعیت کنونی موسیقی انقلابی پرداختیم.

 • حمایت‌ و مشوق‌ها در انتظار برگزیدگان جایزه جلال

  حمایت‌ و مشوق‌ها در انتظار برگزیدگان جایزه جلال

  تهران- ایرناپلاس- سیزدهمین دوره جایزه جلال با وجود محدودیت‌های همه‌گیری کرونا برگزار شد و منتخبان در یک برنامه تلویزیونی معرفی شدند. جایزه‌ای که با وجود نقدهای وارد بر آن، نقش موثری بر معرفی آثار منتخب دارد و می‌تواند محملی برای حمایت از مولفان و آثار برگزیده باشد.

 • سیاست‌گذاری برای حضور کودکان در فضای مجازی؛ فیلترینگ چاره‌ساز نیست

  ایرناپلاس بررسی می‌کند

  سیاست‌گذاری برای حضور کودکان در فضای مجازی؛ فیلترینگ چاره‌ساز نیست

  تهران- ایرناپلاس- با شیوع کرونا کودکان و نوجوانان برای ادامه تحصیل خود، مجبور به استفاده از اینترنت و فضای مجازی شدند و همین مساله موجب درگیر شدن بیشتر آنها با فضای مجازی و از طرفی تهدیدها نیز بیشتر شده است. در این شرایط لزوم سیاستگذاری شیوه حضور کودکان در فضای مجازی، اهمیت زیادی دارد.

 • وضعیت بیمه بیکاری اهالی رسانه و هنرمندان ختم به خیر می‌شود؟

  وضعیت بیمه بیکاری اهالی رسانه و هنرمندان ختم به خیر می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- براساس بند «ح» ماده ۹۲ قانون برنامه پنج ساله ششم، اصحاب فرهنگ، هنر، رسانه و صداوسیما که شغل خود را از دست می‌دهند تحت پوشش بیمه بیکاری قرار می‌گیرند. این بخش مشمول بیمه بیکاری که سازمان تامین اجتماعی متولی آن است نمی‌شود.

 • آنچه در ساخت یک اثر سینمایی نباید غافل شد

  بررسی فراخوان جایزه پژوهش سال سینمای ایران؛

  آنچه در ساخت یک اثر سینمایی نباید غافل شد

  تهران- ایرناپلاس- معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی، چهارمین دوره جایزه پژوهش آثار سینمایی را برگزار می‌کند. جایزه‌ای که منجر به هم‌اندیشی مشترکی میان پژوهشگران و سینماگران شده است و باید دید چه نتایجی خواهدداشت.

 • این بیمه، صنعت گردشگری را جان دوباره می‌بخشد

  این بیمه، صنعت گردشگری را جان دوباره می‌بخشد

  تهران- ایرناپلاس- در نظر گرفتن دو هزار نفر از راهنمایان گردشگری برای بیمه، امکان مناسبی است که می‌تواند از راهنمایان گردشگری که نزدیک به یک سال بیکار بودند، حمایت کرده و به تقویت صنعت گردشگری نیز کمک کند.

 • فرصتی برای دیده شدن استعدادهای گمنام

  فرصتی برای دیده شدن استعدادهای گمنام

  تهران- ایرناپلاس- جشنواره فیلم فجر امسال با تجربه‌ای جدید برگزار خواهد شد. تجربه‌ای که قرار است با حذف هیات انتخاب، فرصت داوری برای همه آثار شرکت کننده در جشنواره فراهم شود.

 • سامانه‌ای برای ادامه حیات هنرمندان

  سامانه‌ای برای ادامه حیات هنرمندان

  تهران- ایرناپلاس- تسهیلاتی که توسط سامانه کارا به هنرمندان اعطا خواهدشد، اقدامی ضروری برای ادامه حیات آنها در زمانی است که عملا راهی برای کسب درآمد ندارند. موضوعی که شهرام شکوهی از خوانندگان موسیقی، بر اهمیت اطلاع‌رسانی فعالیت این سامانه برای اهالی هنر ضروری می‌داند.

 • مراقب «جهان میراث‌خوار و غارت‌کننده هویت‌ها» باشیم

  به بهانه ثبت جهانی هنر نگارگری؛

  مراقب «جهان میراث‌خوار و غارت‌کننده هویت‌ها» باشیم

  تهران- ایرناپلاس- نگارگری، هنری اصیل و کهن ایرانی است که به تازگی توانسته ثبت جهانی شود و جایگاه خود را در مجامع بین‌المللی پیدا کند. اکنون باید به دنبال بهره‌برداری از این اتفاق و رشد بیشتر این هنر باشیم.

 • این دستورالعمل، جلوی فریبکاری در فضای مجازی را می‌گیرد؟

  این دستورالعمل، جلوی فریبکاری در فضای مجازی را می‌گیرد؟

  تهران- ایرناپلاس- آگهی‌ها و فعالیت‌های تبلیغاتی در فضای مجازی به طور افسارگسیخته‌ای روز به روز در حال افزایش هستند. به همین دلیل و با هدف سروسامان دادن به محتوای این تبلیغات، از این پس باید رسانه‌ها و کانال‌ها، مجوز کانون آگهی و تبلیغاتی دریافت کنند.

 • این دوگانه‌سازی‌ها را پایان دهیم

  واکنش خانواده شهدا به یک اقدام نسنجیده؛

  این دوگانه‌سازی‌ها را پایان دهیم

  تهران- ایرناپلاس- واکنش‌ها و انتقادها به اقدام یک گروه چند نفره در تغییر تابلو خیابان استاد محمدرضا شجریان، به خانواده شهدا نیز رسیده است؛ آنها نیز می‌دانند تداوم چنین رفتارهایی، پیامدی جز ایجاد تقابل و دوقطبی‌سازی میان گرایش‌های متفاوت جامعه ندارد.

 • دردسرهای کرونا برای نابینایان؛ معلولان را دریابیم

  گفت‌وگو با کارشناس حوزه معلولان

  دردسرهای کرونا برای نابینایان؛ معلولان را دریابیم

  تهران- ایرناپلاس- محدودیت‌های لازم برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی، شرایطی ایجاد کرده تا مشکلاتی که معلولان از جمله نابینایان در سال‌های پیش با آن مواجه بودند، بیشتر آشکار شود. از نگاه کارشناسان، با توجه به این شرایط، ضرورت دارد برای تسهیل دسترسی این قشر به فضاهای فرهنگی اقداماتی از سوی مسئولان انجام شود.

 • واگذاری بناهای تاریخی به مردم، با کدام شرایط؟

  واگذاری بناهای تاریخی به مردم، با کدام شرایط؟

  تهران- ایرناپلاس- واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی و مردم نیازمند شرایط خاصی است؛ از تدوین آیین‌نامه‌ای با هدف جلوگیری از متضرر شدن سرمایه‌گذاران در این بخش تا درآمدزایی دولت از این روند و البته مهمتر از همه، آسیب‌ندیدن بناهای تاریخی.

 • درخواست هنرمندان درباره بودجه سینما و تئاتر در لایحه ۱۴۰۰

  درخواست هنرمندان درباره بودجه سینما و تئاتر در لایحه ۱۴۰۰

  تهران- ایرناپلاس- خسارت‌های کرونا برای اهالی فرهنگ و هنر به اندازه‌ای بود که بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۱۴۰۰ با افزایش قابل توجهی همراه بوده است. افزایشی که باید دید می‌تواند به جبران آسیب‌ها بپردازد یا خیر؟   

 • دلیل درخواست دستمزدهای کلان بازیگران چیست؟

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  دلیل درخواست دستمزدهای کلان بازیگران چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- هر از چندگاهی خبری مبنی بر درخواست دستمزد کلان برخی از بازیگران سینما و تلویزیون به گوش می‌رسد. دستمزدهایی که هیچ تناسبی با فضای اقتصادی سینمای ما ندارد و در نهایت به تضعیف این هنر می‌انجامد.

 • آرمان‌گرایی در جشنواره‌ها،‌ موفق یا ناموفق؟

  آرمان‌گرایی در جشنواره‌ها،‌ موفق یا ناموفق؟

  تهران- ایرناپلاس- برگزاری جشنواره‌های مختلف بویژه با نگاه بین‌المللی آن هم در موضوع‌های مختلف، همواره برای سینما و تئاتر ما از اهمیت خاصی برخوردار بوده اما پرسش این است که تا چه میزان اهداف و آرمان‌های اولیه این جشنواره‌ها بویژه در بخش تئاتر محقق می‌شود؟

 • این موسیقی، اقوام ایرانی را زیر یک سقف جمع می‌کند

  این موسیقی، اقوام ایرانی را زیر یک سقف جمع می‌کند

  تهران- ایرناپلاس- موسیقی در طول تاریخ نشان داده در زندگی انسان‌ها تاثیر و کارکردهای بسیاری داشته و هم تاثیرپذیر نیز بوده و بر فرهنگ مردم اثر گذاشته است. از نگاه فعالان این بخش، ایجاد و تقویت وحدت ملی در میان جوامع و قومیت‌ها نیز از مهمترین کارکردهای «موسیقی اقوام» است.

 • یلدای مجازی، فرصتی برای زنده کردن رسومات کم‌رنگ شده

  یلدای مجازی، فرصتی برای زنده کردن رسومات کم‌رنگ شده

  تهران- ایرناپلاس- مراسم شب یلدا امسال با تاکید بر حفظ فاصله اجتماعی برگزار خواهدشد و برخلاف سال‌های گذشته تاکید بر خودداری از گردهمایی‌های خانوادگی است. اما با وجود این مشکلات باز هم نمی‌توان از این فرصت برای آشنایی کودکان با آیین‌های سنتی ایران و تقویت فرهنگ ایرانی استفاده نکرد. آیین و رسومی که در حال کمرنگ و تحریف شدن هستند.

 • هشدارهای این مستندسازان را جدی بگیریم

  هشدارهای این مستندسازان را جدی بگیریم

  تهران- ایرناپلاس- هر چند شاهد به خطر افتادن محیط زیست و گونه‌های متنوع حیوانات و گیاهان هستیم، اما در این میان مستندسازان دغدغه‌مندی برای دفاع از این موضوع پا به عرصه فیلمسازی گذاشته‌اند و توانسته‌اند جوایز بین‌المللی را از آن خود کنند اما از برخی مشکلات گلایه دارند.

 • واکاوی جریان قرآنی کشور بعد از انقلاب؛ اهداف محقق شد؟

  واکاوی جریان قرآنی کشور بعد از انقلاب؛ اهداف محقق شد؟

  تهران-ایرناپلاس- چهل و سومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران در حالی برگزار شد که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جریان قرآنی را از نقاط قوت گام اول انقلاب اسلامی و آن را سبب بالیدگی کشور دانست.

 • گردشگری در اوضاع کرونایی،‌ قابل احیاست؟

  گردشگری در اوضاع کرونایی،‌ قابل احیاست؟

  تهران- ایرناپلاس- هر اقدامی که بر خلاف پروتکل‌های بهداشتی باشد نباید انجام شود اما ممکن است به همین دلیل زیرساخت‌ها و اقدامات خوب در حوزه گردشکری که در ۷ سال اخیر ایجاد شده، از بین برود. چاره چیست؟

 • مادر، دستیار استاد موسیقی می‌شود

  آموزش موسیقی در روزهای کرونایی؛

  مادر، دستیار استاد موسیقی می‌شود

  تهران- ایرناپلاس- زیرساخت‌ها تا حد خوبی فراهم شده و کارشناسان برگزاری کلاس آموزش موسیقی به صورت مجازی را روشی برای گذر از دوران کرونا می‌دانند که می‌تواند حتی برای دوران پساکرونا استفاده شود؛ اما نکته مهم اینکه در این کلاس‌ها بازده نسبت به آموزش حضوری پایین خواهدبود و به هر حال هنرجو را از حضور نزد استاد بی‎‌نیاز نمی‌کند.

 • جایگاه بخش فرهنگ در لایحه بودجه ۱۴۰۰

  جایگاه بخش فرهنگ در لایحه بودجه ۱۴۰۰

  تهران- ایرناپلاس- فرهنگ و هنر در سال ۹۹ به دلیل شرایط بحرانی ناشی از کرونا آسیب شدیدی دیده اما به گفته محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ برای تقویت و جبران این زیان‌ها برنامه‌های در نظر گرفته شده است.

 • درس‌ها و عبرت‌های آمدنیوز

  درس‌ها و عبرت‌های آمدنیوز

  تهران- ایرناپلاس- ایجاد و گسترش نفرت در میان اقشار مختلف مردم، مردم و حاکمیت، دستگاه‌های نظام، قومیت‌ها و زبان‌های متنوع، روحانی و غیرروحانی، سلبریتی و غیر سلبریتی، خطرناک‌ترین و زیانبارترین نمود رفتاری آمدنیوز بود.

 • عواقب سنگین برخوردهای اشتباه‌ والدین در آموزش مجازی فرزندان

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  عواقب سنگین برخوردهای اشتباه‌ والدین در آموزش مجازی فرزندان

  تهران- ایرناپلاس- والدین در آموزش مجازی دانش‌آموزان دبستانی نقش مهمی دارند. گاهی بی‌تفاوتی آنها مشکل‌زاست و گاهی دخالت‌های بی‌جا و بی‌موقع‌شان و حتی تنبیهات شدیدی که نه تنها چاره‌ساز نیست،‌ بلکه نتیجه برعکس دارد. به همین دلیل ضروری است ارتباط والدین با مدرسه و معلمان بیشتر از گذشته باشد زیرا پدرومادرها نیز به آموزش نیاز دارند.

 • احترام به اقوام، اصلی که شوخی‌بردار نیست

  احترام به اقوام، اصلی که شوخی‌بردار نیست

  تهران- ایرناپلاس- رسانه‌ها بویژه تصویری به‌عنوان یک ابزار تعیین‌کننده، این روزها در هر گوشه‌ای از دنیا مهم شمرده می‌شوند؛ تا جایی که هر اشتباهی در آن از جمله نگاه قومیتی، می‌تواند پیامدهای جبران‌ناپذیر و زیادی به همراه داشته باشد.