صمت

 • تنوع سرمایه‌گذاری خارجی بیشتر شد

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  تنوع سرمایه‌گذاری خارجی بیشتر شد

  تهران- ایرناپلاس- در حالی که بر اساس آمارهای وزارت صمت، ارزش طرح‌های مصوب در هیئت سرمایه‌گذاری خارجی، ۰.۶ درصد کاهش یافته، اما در مقابل تعداد واحدهای برنامه‌ریزی شده برای سرمایه‌گذاری خارجی در ۹ ماهه اول امسال ۴۰ درصد رشد کرده است. این موضوع می‌تواند نشانه‌ای از توجه سرمایه‌گذاران به سمت بخش‌های متنوع‌ اقتصادی کشور باشد.

 • حمایت از صنعت اولویت دارد یا سلامت مردم؟!

  بخش دوم| در میزگرد ایرناپلاس بررسی شد

  حمایت از صنعت اولویت دارد یا سلامت مردم؟!

  تهران- ایرناپلاس- شهرداری تهران می‌گوید هشت سال است اتوبوس جدیدی از دولت نگرفته است، وزارت صمت می‌گوید تولیدمان کم شده ولی اجازه واردات نمی‌دهیم. نماینده مجلس هم می‌گوید آلودگی هوا هنوز اولویت مسئولان نیست. در این میان مشخص نیست تکلیف سلامت مردم چه می‌شود.

 • نتیجه کاهش عوارض صادرات معدنی، خام‌فروشی یا ایجاد جایگزین برای نفت؟

  نتیجه کاهش عوارض صادرات معدنی، خام‌فروشی یا ایجاد جایگزین برای نفت؟

  تهران- ایرناپلاس- اخیراً وزارت صمت عوارض صادرات برخی از صنایع معدنی را کاهش داده است. با اینکه این اقدام کاملاً با سیاست ضد خام‌فروشی که پیش‌تر جزو اصول اقتصادی دولت بود، در تضاد است، اما به نظر می‌رسد دولت با این کار می‌خواهد جایگزینی برای درآمدهای نفتی داشته باشد؛ حوزه‌ای که به گفته یک کارشناس معدنی می‌تواند تا ۶۰ درصد از درآمدهای دولت را محقق کند.

 • چرا تهرانی‌ها هشت سال است از اتوبوس نو محروم‌اند؟

  بخش نخست| در میزگرد ایرناپلاس بررسی شد؛

  چرا تهرانی‌ها هشت سال است از اتوبوس نو محروم‌اند؟

  تهران- ایرناپلاس- ساماندهی ناوگان حمل‌ و نقل اتوبوسرانی در تهران، داستانی پیچیده است. تأمین‌کننده وزارت صمت است، توزیع‌کننده وزارت کشور و بهره‌بردار شهرداری. در این میان، محرومیت هشت‌ ساله تهران از اتوبوس‌های نو نشان می‌دهد این چرخه در جایی لنگ می‌زند.

 • خودروهایی که وقتی به ایران می‌رسند، لاکچری می‌شوند

  خودروهایی که وقتی به ایران می‌رسند، لاکچری می‌شوند

  تهران- ایرناپلاس- در روزهایی که گروه‌های مختلف درآمدی توان خرید یک پراید معمولی را هم از دست می‌دهند، قیمت بالای خودروهای خارجی بیشتر از قبل جلب توجه می‌کند؛ خودروهایی که قیمت‌هایشان به‌گونه‌ای بالا نگه‌ داشته می‌شود که در مقایسه با محصولات داخلی، گران‌تر از آنچه هستند، به‌ نظر برسند.

 • توافقنامه‌ای برای کم اثر کردن تحریم فولاد

  در جلسه کمیته تخصصی فولاد ارائه شد:

  توافقنامه‌ای برای کم اثر کردن تحریم فولاد

  تهران- ایرناپلاس- در جلسه روز گذشته کمیته تخصصی فولاد در وزارت صمت، توافقنامه‌ای بین صنایع بالادست و پایین‌دست زنجیره فولاد کشور ارائه شد که علاوه بر کاهش تهدیدهای تحریمی این صنعت، به افزایش توان تولید و اشتغال‌زایی صنایع فولادی کمک خواهد کرد.

 • صنعت ۳۵۰ میلیون دلاری اسباب‌بازی، زیر بلیت اتحادیه خرازی و نایلون

  صنعت ۳۵۰ میلیون دلاری اسباب‌بازی، زیر بلیت اتحادیه خرازی و نایلون

  تهران- ایرناپلاس- گردش مالی اسباب‌بازی در ایران حدود ۳۵۰ میلیون دلار برآورد می‌شود، اما تولیدکنندگان داخلی ۱۰ درصد از سهم بازار را در اختیار دارند. صنعت نوپای اسباب‌بازی ایران با وجود ظرفیت‌های اقتصادی و اشتغال‌زایی، اتحادیه مستقلی ندارد و مسائل مربوط به این صنعت در اتحادیه خرازی و اتحادیه نایلون و پلاستیک بررسی می‌شود.

 • نامه استاندار مرکزی به جهانگیری برای پیگیری مالکیت کنسرسیومی هپکو

  ایرناپلاس از اقدامات دولت برای رفع مشکلات کارگران گزارش می‌دهد

  نامه استاندار مرکزی به جهانگیری برای پیگیری مالکیت کنسرسیومی هپکو

  تهران- ایرناپلاس- کارگران شرکت هپکو روز گذشته در حالی برای پرداخت حقوق معوقه و تعیین تکلیف سهامداری شرکت دست به تجمع زدند که دولت سه ماه پیش اعلام کرد برای رفع عوارض این شرکت، تصمیماتی ریشه‌ای مانند ایجاد مالکیت کنسرسیومی گرفته است؛ برنامه‌ای که به گفته استاندار استان مرکزی «با گذشت مهلت آن هنوز اجرایی نشده است». این موضوع باعث شده که استاندار، امروز نامه‌ای برای معاون رئیس‌جمهوری ارسال کند.

 • کولبری قانونی می‌شود؟

  کولبری قانونی می‌شود؟

  تهران-ایرناپلاس- گاهی نان شب به قیمت جان تمام می‌شود. توسعه اقتصادی که نباشد، مردم برای پر کردن سفره‌هایشان راه کوه را در پیش می‌گیرند و هر آنچه را بتوانند بر دوش می‌کشند و خطر اصابت گلوله‌های مرزبانان را هم می‌پذیرند.