• بایدها و نبایدهای یک تفاهم‌نامه برای ایجاد ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه

  بایدها و نبایدهای یک تفاهم‌نامه برای ایجاد ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه

  تهران- ایرناپلاس- بحران کمبود تولید برق در یک سال گذشته و اعمال خاموشی‌های گسترده در بهار و تابستان امسال که همه مصرف‌کنندگان انرژی الکتریکی را در بخش‌های مولد همچون صنایع و دیگر بخش‌های خانگی و خدمات، با مشکلات فراوانی مواجه کرد.

 • الگوی مصرف آب کدام بخش باید اصلاح شود؟

  الگوی مصرف آب کدام بخش باید اصلاح شود؟

  تهران- ایرناپلاس- اصلاح الگوی مصرف آب یکی از ضرورتی‌ترین اقدامات لازم در اقتصاد ایران است که می‌تواند کشور را از خطر ورشکستگی آبی نجات دهد. اما برای اصلاح الگوی مصرف، چه کارهایی باید انجام شود؟ آیا بخش خانگی مصرفی بیش از الگو دارد یا باید نگاه ویژه‌ای به بخش‌های کشاورزی و صنعت داشت؟

 • اصلاح الگوی مصرف انرژی با همراهی نهادهای بین‌المللی

  اصلاح الگوی مصرف انرژی با همراهی نهادهای بین‌المللی

  تهران- ایرناپلاس- ایران یکی از کشورهایی به شمار می‌رود که شدت مصرف انرژی آن بالاتر از میانگین جهانی است. همچنین یکی از ۱۰ کشور با بیشترین میزان انتشار کربن محسوب می‌شود. بهره‌وری پایین انرژی و پیامدهای محیط زیستی منفی آن موجب شده طرحی در شهر تهران پیاده‌سازی شود که با آن هدررفت انرژی در تعدادی از ساختمان‌های اداری و تجاری تا ۲۰ درصد کاهش خواهد یافت.

 • درمان فوری برای درد کهنه اقتصاد ایران

  درمان فوری برای درد کهنه اقتصاد ایران

  تهران- ایرناپلاس- اقتصاد ایران با چالش‌هایی روبه‌روست که نشان‌دهنده انباشت خطاهای سیاست‌گذاری در طول چند دهه هستند. تورم بالا، رشد پایین و کسری بودجه به ویژگی‌های اصلی اقتصاد کشورمان تبدیل شده‌اند. آیا راه‌حل فوری برای حل چالش‌هایی به قدمت چندین دهه وجود دارد؟

 • مبارزه با فساد و لزوم تسری پاسخگویی بعد از واگذاری مناصب

  مبارزه با بسترها و گلوگاه‌های فساد (بخش چهارم و پایانی)

  مبارزه با فساد و لزوم تسری پاسخگویی بعد از واگذاری مناصب

  تهران- ایرناپلاس- لازمه عینی و اجرایی پاسخگویی هر مدیر و مسئولی حتی بعد از واگذاری منصب، متضمن دقت او در اتخاذ تصمیم‌ها، دوری از خودرایی و استبداد نظر و استفاده از نظرهای متخصصان خواهد شد زیرا فرد می‌داند در صورت وارد آمدن آسیب و زیان مادی و معنوی به جامعه، حتی اگر سال‌ها از پایان دوره مسئولیت او گذشته شده باشد، لاجرم باید روزی در مقابل افکار عمومی و محاکم قضایی پاسخگو باشد.

 • چرا باید در قوانین استخراج رمز ارز بازنگری شود؟

  چرا باید در قوانین استخراج رمز ارز بازنگری شود؟

  تهران- ایرناپلاس- اهمیت موضوع رمزارزها تا جایی است که این شکل جدید پول، پای خود را به جلسه هیأت دولت باز کرده و رئیس‌جمهوری خواستار بازنگری در قوانین مربوط به آن شده است. ایران در زمینه رمزارزها چه قوانینی دارد و در چه مواردی به بازنگری است؟

 • کاهش یک چهارمی جمعیت گاومیش؛ دامی سازگار با اقلیم ایران

  بی‌توجهی به فعالان اقتصاد مقاومتی در حوزه دامداری(بخش دوم و پایانی )؛

  کاهش یک چهارمی جمعیت گاومیش؛ دامی سازگار با اقلیم ایران

  تهران- ایرناپلاس- گاومیش‌ها را به دام هزاره سوم می‌شناسند زیرا دامی مقاوم در برابر گرما و عموما خاص مناطق گرمسیری و نیمه‌گرمسیری با نیاز غذایی مقرون به‌صرفه است از آن رو که از علوفه خَشَبی(علوفه‌ای از ضایعات کشاورزی همانند کاه، کلش و تفاله نیشکر) تغذیه می‌کند و از این جهت نسبت به گاو بسیار اقتصادی‌تر است.

 • رد پای محو «دام هزاره سوم»

  بی‌توجهی به فعالان اقتصاد مقاومتی در حوزه دامداری(بخش نخست)؛

  رد پای محو «دام هزاره سوم»

  تهران- ایرناپلاس- تصویر جثه بزرگ با شاخ‌های هلالش را از فیلم‌ها در ذهن دارم وقتی پسرک خوزستانی با جثه‌ای نحیف گله‌ای از این دام‌های بزرگ را به سمت هور هدایت می‌کند و گله در گرمای سوزنده چله تموز با رسیدن به حاشیه تالاب خود را بی‌هوا به آب می‌زند.

 • تلاش برای بودجه‌نویسی بدون تورم

  تلاش برای بودجه‌نویسی بدون تورم

  تهران- ایرناپلاس- نخستین بودجه دولت سیزدهم در ماه‌های آینده تقدیم مجلس خواهد شد؛ بودجه‌ای که گفته می‌شود قرار است بدون کسری باشد. راه حل دولت برای بودجه‌ای بدون کسری و تورم چیست؟

 • آزمایش‌هایی که نوبل گرفتند

  آزمایش‌هایی که نوبل گرفتند

  تهران- ایرناپلاس- اینکه در چه فصلی متولد شده‌ایم، با تحصیلات و درآمدمان ارتباط دارد؟ از طالع‌بینی صحبت نمی‌کنیم بلکه از روشی صحبت می‌کنیم که برندگان نوبل اقتصاد ۲۰۲۱ استفاده کردند تا آزمایش‌هایی را برای شناخت روابط علّی بین متغیرهای اقتصادی طراحی کنند.

 • کشاورزی قراردادی، راه‌حل اقتصاد ایران است؟

  کشاورزی قراردادی، راه‌حل اقتصاد ایران است؟

  تهران- ایرناپلاس- در مدیریت بازار محصولات کشاورزی و غذایی این فقط کشاورزی قراردادی نیست که می‌تواند در بازار ثبات نسبی را برقرار کند، بلکه ضرورت دارد سیاست‌های دیگر بخش‌های کشاورزی و نیز سیاست‌های کلان اقتصادی یعنی سیاست‌های تجاری، پولی، بانکی و ارزی با یکدیگر هماهنگ و در راستای تعادل‌بخشی نسبی به بازار محصولات کشاورزی باشند.

 • کدام مزیت‌ها در جامعه، مسیر مقابله با فساد را تسهیل می‌کند؟

  مبارزه با بسترها و گلوگاه‌های فساد (بخش سوم)

  کدام مزیت‌ها در جامعه، مسیر مقابله با فساد را تسهیل می‌کند؟

  تهران- ایرناپلاس- با روی کار آمدن دولت سیزدهم امیدهای زیادی برای تحقق یکی از شعارهای مهم رئیس‌جمهوری یعنی مبارزه جدی و بی‌امان با فساد زنده شده است.

 • نجات آب کشور در گرو اصلاح الگوی کشت

  واکاوی مشکلات حوزه آب و کشاورزی؛ (بخش نخست)

  نجات آب کشور در گرو اصلاح الگوی کشت

  تهران- ایرناپلاس- برای شهروند ایرانی که در بیشتر نقاط کشور کم و بیش با کمبود آب و محدودیت منابع آبی مواجه بوده، سخن گفتن از صرفه‌جویی و دانستن قدر و قیمت این «مایه حیات» تا اندازه‌ای تکراری است؛ بیشتر ما از کودکی تا کهنسالی تذکر و سفارش بسیار دیگران را درباره لزوم مدیریت و مصرف بهینه آب بارها شنیده‌ و احتمالا خودمان هم تکرارش کرده‌ایم.

 • فرونشست زمین؛ بحرانی خزنده به عمق مناطق جمعیتی ایران

  فرونشست زمین؛ بحرانی خزنده به عمق مناطق جمعیتی ایران

  تهران- ایرناپلاس- سال‌هاست که در عین خشکسالی‌های گسترده و پیوسته در کشور که به گفته وزیر نیرو در ۵۲ سال اخیر بی‌سابقه بوده، «فرونشست زمین» بر شدت و حدت این بحران افزوده است. چنانکه رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی می‌گوید: این وضعیت برای همه استان‌های کشور به جز گیلان و مازندران در حال وقوع است و این دو استان نیز در آینده نزدیک با آن مواجه خواهند شد.

 • نقش رانت و حجیم شدن دولت در بروز مفاسد اقتصادی

  مبارزه با بسترها و گلوگاه‌های فساد(بخش دوم)

  نقش رانت و حجیم شدن دولت در بروز مفاسد اقتصادی

  تهران- ایرناپلاس- تاکید مشترک رئیسان قوای مجریه و قضائیه بر مبارزه با بسترها و گلوگاه‌های فساد نشان‌دهنده اهمیت این موضوع در سطوح بالای مدیریتی کشور و عزم تازه برای مقابله با زمینه‌های فسادزدایی در سیستم اداری کشور است.

 • توقف رشد شاخص تولید صنعتی؛ فقدان راهبرد توسعه‌بخش

  توقف رشد شاخص تولید صنعتی؛ فقدان راهبرد توسعه‌بخش

  تهران- ایرناپلاس- بر اساس گزارش پژوهشکده پولی و بانکی کشور، رشد مثبت شاخص تولید صنعتی، مردادماه پس از ۱۴ ماه متوقف شد و نسبت به مدت مشابه سال قبل به حدود صفر درصد رسید.

 • کدام بورس‌های دنیا دامنه نوسان دارند؟

  کدام بورس‌های دنیا دامنه نوسان دارند؟

  تهران- ایرناپلاس- روش‌های جلوگیری از نوسان‌های شدید قیمت سهام در بورس‌های جهان در دو گروه کلی دامنه نوسان و توقف معاملات قرار می‌گیرند. در برخی از بورس‌ها مانند بورس نیویورک، دامنه نوسان ایستا وجود ندارد؛ در برخی مانند بورس ژاپن، دامنه نوسان وجود دارد اما بر خلاف بورس تهران، نه به صورت درصدی بلکه به صورت واحدی از پول آن کشور تعیین می‌شود.

 • دستور صحیح برای ساماندهی بازار ارز

  دستور صحیح برای ساماندهی بازار ارز

  تهران- ایرناپلاس- رئیس‌جمهوری هفته گذشته برای ساماندهی بازار ارز و بدست آوردن منابع لازم جهت کاهش تورم موجود، مسئولیت بازگرداندن وجوه ناشی از صادرات نفتی و غیرنفتی بلوکه شده در بانک‌های کشورهای مختلف را برعهده رئیس کل بانک مرکزی گذاشت.

 • تورم قوانین و مقررات؛ ریشه‌ها و راهکارهای اصلاح

  تورم قوانین و مقررات؛ ریشه‌ها و راهکارهای اصلاح

  تهران- ایرناپلاس- رئیس مجلس شورای اسلامی به‌تازگی در مراسم رونمایی از گزارش تفریغ بودجه سال ۹۹ گفته است: «با تورم قوانین مواجهیم لذا باید به نظارت بر اجرای قوانین توجه کنیم و به‌سمت تنقیح برویم و صرفاً در حد نیاز قانونگذاری داشته باشیم».

 • اصلاح ساختار اجرایی کشور پیش‌زمینه تغییرات در بودجه فرهنگی

  در گفت‌وگو با ایرناپلاس مطرح شد؛

  اصلاح ساختار اجرایی کشور پیش‌زمینه تغییرات در بودجه فرهنگی

  تهران - ایرناپلاس - یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره اصلاح ساختار بودجه فرهنگی کشور گفت: باید در ساختار اجرایی کشور اصلاحاتی انجام دهیم، سپس بودجه را در قالب آن ساختارها تعریف کنیم.

 • احیای گردشگری کرونازده در گرو بازگرداندن احساس امنیت خاطر

  احیای گردشگری کرونازده در گرو بازگرداندن احساس امنیت خاطر

  تهران - ایرناپلاس - این روزها زمزمه رفع محدودیت ها و ممنوعیت های کرونایی آن هم بعد از همه گیری وحشتناک موج پنجم این بیماری به گوش می رسد و در این میان بخش گردشگری که به مانند بسیاری از حوزه ها و فعالیت های اقتصادی ضربه ای سهمگین خورده باید دوباره روند بهبود خود را طی کند و احیا شود که نخستین اقدامی که در این رابطه به گوش می رسد بحث برداشتن منع صدور روادید است.

 • اقتصاد نهفته سازمان همکاری شانگهای؛ بخش‌های اساسی برای اقتصاد ایران

  اقتصاد نهفته سازمان همکاری شانگهای؛ بخش‌های اساسی برای اقتصاد ایران

  تهران- ایرناپلاس- همکاری بانکی و تشکیل شورای مشترک بانکی بین کشورهای عضو از جمله اقداماتی است که در سازمان همکاری شانگهای انجام شده؛ هدف از تشکیل شورای مشترک بانکی تسهیل در فراهم آوردن سرمایه مورد نیاز برای اجرای پروژه‌های مشترک سازمان بیان شده است.

 • واقع‌بینی درباره عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای؛ مهمترین مزیت‌ها

  واقع‌بینی درباره عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای؛ مهمترین مزیت‌ها

  تهران- ایرناپلاس- یک تحلیلگر مسائل بین‌المللی معتقد است: «نمی‌توان عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای را به معنای توسعه قابل توجه اقتصادی تعبیر کرد. مهمترین مزیت این سازمان برای ایران، بهره‌مندی از حمایت یک سازمان منطقه‌ای در صحنه‎‌های بین‌المللی است.»

 • قیمت بنزین چگونه واقعی می‌شود؟

  قیمت بنزین چگونه واقعی می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- واقعی کردن قیمت بنزین با اینکه تصمیمی درست و ضروری برای شرایط کنونی کشور است، اما نیاز به هزینه‌های جبرانی دارد تا هزینه اجتماعی آن را به حداقل برساند. همچنین قیمت واقعی بنزین، نمی‌تواند به صورت ثابت تعیین شود زیرا در گذر زمان با تغییرات نرخ ارز و تورم، باز شاهد کاهش قیمت نسبتی بنزین خواهیم بود.

 • تقویت حمل‌ونقل و ترانزیت کالا از مسیر سازمان همکاری شانگهای

  تقویت حمل‌ونقل و ترانزیت کالا از مسیر سازمان همکاری شانگهای

  تهران- ایرناپلاس- حجم مبادله کالا بین دو کشور روسیه و هند بسیار زیاد است و تقریبا ۱۰۰ درصد این کالا از طریق دریا و با فاصله زمانی بالا و با مسافت طولانی حمل می‌شود. باتوجه به مسیرهای ریلی در کریدور شرق-غرب و شمال-جنوب‌ کشور و وجود پتانسیل‌ راه‌آهن‌ بندرعباس تا جلفا، می‌توان بخشی از بار این مسیر را از اروپا به هند و بالعکس و همچنین هند به روسیه را به سمت شبکه ریلی کشور جذب کرد.

 • عضویت دائم در یک سازمان منطقه‌ای و ضرورت استفاده از مزیت انرژی

  عضویت دائم در یک سازمان منطقه‌ای و ضرورت استفاده از مزیت انرژی

  تهران- ایرناپلاس- سازمان همکاری شانگهای، یک پیمان یا اتحادیه اقتصادی نیست، اما عضویت دائم کشورمان در این سازمان می‌تواند منافعی را برای اقتصاد ایران به‌ویژه در بخش انرژی به همراه داشته باشد.

 • نگاه کارشناسان بازار سرمایه به ساخت یک میلیون مسکن در سال

  نگاه کارشناسان بازار سرمایه به ساخت یک میلیون مسکن در سال

  تهران- ایرناپلاس- برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند ساخت یک میلیون مسکن در سال با توجه به لزوم برخی نیازها، با اگر و اما همراه است زیرا امکان فراهم کردن زیرساخت‌ها برای این حجم از واحدهای مسکونی که تقریباً برابر با بافت شهری مشهد است، با مشکلات خاص خود همراه بوده و تحقق این وعده‌ را سخت می‌کند.

 • افزایش بهای بنزین، راهکار کاهش مصرف است؟

  افزایش بهای بنزین، راهکار کاهش مصرف است؟

  تهران- ایرناپلاس- «در شرایطی که کاهش اندازه دولت دنبال نمی‌شود، فضا برای بخش مولد اقتصادی هموار نیست، موانع تعرفه‌ای و تجاری برداشته نشده، عرضه انرژی به صورت ناکارآمد ادامه دارد، صنعت خودروسازی نه امکان فنی اصلاح را دارد و نه ذی‌نفعان تمایلی به اصلاح دارند،... ساده‌ترین راه این است که همه موارد یادشده را نادیده بگیریم و مصرف انرژی توسط مردم را مشکل بدانیم.»

 • چالش‌های زنجیره تأمین و آسیب کسب‌وکارها؛ راهکار چیست؟

  چالش‌های زنجیره تأمین و آسیب کسب‌وکارها؛ راهکار چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- محدودیت‌های ناشی از کرونا چالش‌های زنجیره تأمین را بیش از پیش آشکار کرد. در این میان به‌نظر می‌رسد کسب‌وکارهای کوچک و نوپا بیشتر تحت تأثیر این چالش‌ها قرار می‌گیرند.

 • اندازه اقتصاد ایران چقدر است؟

  اندازه اقتصاد ایران چقدر است؟

  تهران- ایرناپلاس- آمارهای بانک جهانی نشان می‌دهد تولید ناخالص داخلی ایران کاهش یافته اما آمارهای صندوق بین‌المللی پول نشان‌دهنده افزایش تولید ناخالص داخلی است. دلیل این تفاوت را باید در نرخ چندگانه ارز جست‌وجو کرد که علاوه بر همه مشکلات داخلی، سازمان‌های بین‌المللی را نیز در محاسبه تولید ناخالص داخلی دچار اشتباه کرده است.