• ساخت یک میلیون خانه در سال؛ رؤیا یا برنامه قابل تحقق؟

  ساخت یک میلیون خانه در سال؛ رؤیا یا برنامه قابل تحقق؟

  تهران- ایرناپلاس- ملزومات مورد نیاز در داخل کشور برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی به میزان کافی وجود دارد. تمرکز بر این نکته که با وجود مهیا بودن مواد اولیه، چرا عرضه مسکن همواره از تقاضا برای آن عقب‌تر بوده، محور اصلی بحث است.

 • خیزش برای حذف یارانه پنهان؛ زیرساخت‌ها فراهم است؟

  خیزش برای حذف یارانه پنهان؛ زیرساخت‌ها فراهم است؟

  تهران- ایرناپلاس- نمایندگان مجلس شورای اسلامی به‌دنبال وضع قوانینی برای اصلاح یارانه‌های پنهان هستند. رفراندوم یارانه انرژی و طرح «وان» دو رویکرد مجلس نسبت به یارانه‌هاست.

 • چالش‌های تغییر در پرداخت یارانه‌ها؛ راهکارهای پیشنهادی

  گفت‌وگو با یک استاد اقتصاد؛

  چالش‌های تغییر در پرداخت یارانه‌ها؛ راهکارهای پیشنهادی

  تهران- ایرناپلاس- نخستین یارانه نقدی پس از استقرار دولت سیزدهم در این ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد. به‌ نظر می‌رسد دولت سیزدهم به دنبال افزایش مبلغ یارانه نقدی با هدف حمایت از معیشت خانوار باشد. یک کارشناس مسائل اقتصادی معتقد است بدون رعایت دو پیش‌نیاز، هرگونه اقدامی برای تغییر در پرداخت یارانه‌ها آسیب‌زا خواهد بود.

 • زمین زیر پای اقتصاد را خالی می‌کند؟

  پیامدهای اقتصادی فرونشست‌ها؛

  زمین زیر پای اقتصاد را خالی می‌کند؟

  تهران- ایرناپلاس- ۱۹ درصد از جمعیت جهان در مناطقی زندگی می‌کنند که در معرض فرونشست قرار دارند. همچنین ۱۲ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان که حدوداً برابر با ۸.۱۷ هزار میلیارد دلار است در مناطق مستعد بروز فرونشست، صورت می‌گیرد. در ایران نیز همه دشت‌های دارای آب شیرین در معرض فرونشست قرار دارند. از پیامدهای اقتصادی این پدیده محیط زیستی چه می‌دانیم؟

 • یک وزارتخانه و ضرورت توجه ویژه به دروازه امنیت غذایی

  یک وزارتخانه و ضرورت توجه ویژه به دروازه امنیت غذایی

  تهران- ایرناپلاس- امنیت غذایی در هر کشوری به عنوان یکی از شروط تحقق امنیت ملی است و تامین آن برای آحاد جامعه یکی از وظایف اساسی دولت‌ها محسوب می‌شود. تأمین غذای با کیفیت، سالم و کافی برای جمعیت کشور همواره مساله‌ای اساسی و مهم برای دولتمردان، متخصصان و دست‌اندرکاران در این زمینه بوده است.

 • سیاست خیرخواهانه‌ ارزی که نقض غرض بود

  سیاست خیرخواهانه‌ ارزی که نقض غرض بود

  تهران- ایرناپلاس- از نگاه کارشناسان اقتصادی، یکی از راه‌حل‌های مدیریت بازار ارز این است که دولت تصمیم بگیرد دریافت مالیات پنهان و غیراخلاقی را که همان ایجاد تورم و خلق پول است کنار بگذارد. اگر دولت تلاش کند قیمت ارز را با وجود تورم بالا، به‌صورت مصنوعی و دستوری پایین نگه دارد، حتی اگر اهداف خیرخواهانه‌ای از سرکوب نرخ ارز داشته باشد نیز شکست خواهد خورد.

 • غفلت ایران از صادرات به همسایه شمالی دریای خزر

  غفلت ایران از صادرات به همسایه شمالی دریای خزر

  تهران- ایرناپلاس- در شرایط کنونی، محموله‌های صادراتی و ترانزیتی از بنادر شمالی کشور ایران به همه بنادر خارجی دریای خزر شامل اکتائو (قزاقستان)، ماخاچ کالا (داغستان روسیه)، آستراخان (روسیه)، باکو (آذربایجان) و ترکمن‌باشی (ترکمنستان) تقریباً به‌وسیله تنها یک شرکت ایرانی به نام کشتیرانی دریای خزر با ۲۲ فروند کشتی و ۱۰ کشتی خصوصی (هزار تا ۵ هزار تن) حمل می‌شود، در حالی که روسیه ۳۰۰ فروند کشتی و سهم حدود ۶۰ درصدی در این بازار دارد.

 • پیامدهای مصرف بی‌رویه امروز؛ قیمت واقعی آب چقدر است؟

  پیامدهای مصرف بی‌رویه امروز؛ قیمت واقعی آب چقدر است؟

  تهران- ایرناپلاس- شهروندان تهرانی از ابتدای تابستان امسال روزانه به طور متوسط سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون لیتر آب مصرف کرده‌اند. با ادامه روند موجود، انتظار می‌رود مجموع آب مصرفی شهروندان تهرانی تا پایان مردادماه امسال از حجم کل مخزن سد امیرکبیر پیشی بگیرد. برآورد می‌شود مصرف آب شرب در دو ماه نخست تابستان امسال حدود ۲۲۰ میلیون مترمکعب باشد آن هم در حالی که مخزن سد امیرکبیر گنجایش ۲۰۵ میلیون مترمکعب آب دارد.

 • آسیب‌های ارز ترجیحی تمام می‌شود؟

  آسیب‌های ارز ترجیحی تمام می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- یک کارشناس حوزه ارزی معتقد است، تخصیص ارز ترجیحی موجب شده تا با قاچاق معکوس کالاهای وارداتی مواجه شویم؛ بنابراین برنامه‌ریزی‌هایی برای محدودیت تخصیص ارز ترجیحی و حذف آن انجام شده است.

 • طالبان و آینده اقتصادی افغانستان

  گفت‌وگو با یک استاد دانشگاه؛

  طالبان و آینده اقتصادی افغانستان

  تهران- ایرناپلاس- بی‌ثباتی سیاسی و ناامنی از موانع توسعه اقتصادی افغانستان هستند و با تحولات اخیر مشخص نیست راه از دست رفته مردم افغانستان چه میزان باشد. کارشناسان می‌گویند برآوردی زیان اقتصادی تحمیل شده به افغانستان در شرایط پیچیده کنونی به‌سادگی امکان‌پذیر نیست اما پس از این، اقتصاد افغانستان نخواهد توانست از منافع حاصل از سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی بهره‌مند شود.

 • مالیات درگاه‌های پرداخت؛ فرار مالیاتی یا بهبود شفافیت؟

  گفت‌وگو با یک کارشناس صنعت پرداخت؛

  مالیات درگاه‌های پرداخت؛ فرار مالیاتی یا بهبود شفافیت؟

  تهران- ایرناپلاس- هفته گذشته پیامکی از طرف سازمان امور مالیاتی به دارندگان درگاه پرداخت ارسال شد تا پرونده مالیاتی خود را کامل کنند. یک کارشناس صنعت پرداخت می‌گوید با اینکه انتقادهایی به شیوه اجرای این طرح وجود دارد، اما تخصیص کد مالیاتی به دارندگان درگاه پرداخت، نظام مالیاتی و کسب‌وکارها را شفاف می‌کند.

 • وضعیت شاخص‌های رشد بهره‌وری در پنج سال گذشته

  گفت‌وگو با رئیس سازمان ملی بهره‌وری(بخش پایانی)

  وضعیت شاخص‌های رشد بهره‌وری در پنج سال گذشته

  تهران- ایرناپلاس- رئیس سازمان ملی بهره‌وری گفت: در سال گذشته که توانستیم برخی از ظرفیت‌های خالی اقتصاد را فعال کنیم، نتیجه‌ آن، رشد بهره‌وری کل عوامل تولید بوده است.

 • واکاوی هزینه‌های ساخت یک میلیون مسکن در سال

  واکاوی هزینه‌های ساخت یک میلیون مسکن در سال

  تهران- ایرناپلاس- افزایش قدرت خرید خانوار، کاهش قیمت نهاده‌های ساختمانی، انتشار اوراق قرضه مسکن، استفاده از منابع بانکی و تقبل هزینه تسهیلات مسکن از سوی دولت، راهکارهایی هستند که دولت می‌تواند برای تحقق وعده خود برای خانه‌دار کردن مردم به کار گیرد.

 • سردرگمی صاحبان کسب‌وکارهای اینترنتی با یک پیامک

  سردرگمی صاحبان کسب‌وکارهای اینترنتی با یک پیامک

  تهران- ایرناپلاس- ماجرای ارسال پیامک از سوی سازمان امور مالیاتی به صاحبان کسب‌وکارهای اینترنتی چیست؟

 • قفل صیانت بر فضای مجازی

  چرا طرح صیانت محکوم به شکست است؟

  قفل صیانت بر فضای مجازی

  تهران- ایرناپلاس- گوگل‌پلاس، شبکه اجتماعی گوگل بود که در سال ۲۰۱۱ معرفی شد تا کاربران پیام‌رسان‌ها را به سمت خود جلب کند، اما نتوانست نزد کاربران محبوبیت لازم را به‌دست آورد و در سال ۲۰۱۹ به فعالیت خود پایان داد. تجربه شکست شرکتی به بزرگی گوگل و با کاربران جهانی برای برخی در داخل کشور عبرت نشده است.

 • تقویت صنعت برق از کدام مسیر؟

  تقویت صنعت برق از کدام مسیر؟

  تهران- ایرناپلاس- بر خلاف ضرورت تأمین نقدینگی برای انجام سرمایه‌گذاری‌های وسیع در صنعت برق، کمبود منابع مالی موجب شده در سال‌های گذشته، توسعه منطبق با برنامه‌های بالادستی و تکالیفی که برای دولت در نظر گرفته شده تحقق نیابد و مشکلاتی که به ویژه در ایام گرما در سال جاری با آن روبه‌رو شدیم، بیانگر همین موضوع است.

 • بحران خاموشی برق؛ کاهش تولید و جهش قیمت‌ها

  بحران خاموشی برق؛ کاهش تولید و جهش قیمت‌ها

  تهران- ایرناپلاس- قطعی برق حداقل ۲۰ درصد هزینه‌های تولید را در برخی صنایع افزایش می‌دهد. برآورد شده این خاموشی‌ها ماهانه یک میلیارد دلار زیان به اقتصاد کشور وارد می‌کند که معادل نیمی از سرمایه ساخت یک نیروگاه ۴ هزار مگاواتی است.

 • رای‌هایی که پس گرفته شد؛ طرح صیانت در سایه نبود شفافیت آرا

  رای‌هایی که پس گرفته شد؛ طرح صیانت در سایه نبود شفافیت آرا

  تهران- ایرناپلاس- در حالی که مردم و کسب‌وکارهای فعال در فضای مجازی گمان می‌کردند مطالبه‌گری هفته‌های اخیر آنها در رابطه با طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی به سرانجام رسیده‌، مجلس نشان داد که خواست ملت در خانه ملت نیز می‌تواند مورد بی‌مهری و بی‌توجهی قرار گیرد و بررسی طرح صیانت در تاریک‌خانه کمیسیون، خارج از صحن علنی مجلس و به‌ روشی غیرشفاف بررسی خواهد شد.

 • راهکارهای پیشنهادی به دولت سیزدهم برای حل مشکل صنعت برق

  گفت‌وگو با عضو هیأت مدیره سندیکای صنعت برق ایران؛

  راهکارهای پیشنهادی به دولت سیزدهم برای حل مشکل صنعت برق

  تهران- ایرناپلاس- کارشناسان صنعت برق معتقدند در سال‌های گذشته دولت توان مالی سرمایه‌گذاری در صنعت برق را نداشته است و دولت سیزدهم برای رفع مشکلات این صنعت و خداحافظی با خاموشی‌ها، باید بستری را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در صنعت برق فراهم و به‌عنوان نخستین گام، برای رفع مشکل کمبود تولید برق برنامه‌ریزی کند.

 • مطلوب‌ترین الگوی اداره صنعت نفت کشور کدام است؟

  مطلوب‌ترین الگوی اداره صنعت نفت کشور کدام است؟

  تهران- ایرناپلاس- از چالش‌های بزرگ امروز صنعت نفت کشور، یافتن بهترین الگوی (ساختار) اداره صنعت نفت کشور است که هم در داخل به درستی به وظایف خود عمل کند و هم در خارج بتواند جایگاه مناسبی را برای خود بازیافته و در تعاملات بین‌المللی از برتری نسبی لازم برخوردار باشد.

 • قطار زنگ‌زده بهره‌وری به حرکت در می‌آید؟

  گفت‌وگو با رئیس سازمان ملی بهره‌وری(بخش نخست)

  قطار زنگ‌زده بهره‌وری به حرکت در می‌آید؟

  تهران- ایرناپلاس- رئیس سازمان ملی بهره‌وری، تصویب سندهای ارتقای بهره‌وری بخش‌های اقتصادی را اقدام مؤثری برای به حرکت درآوردن قطار بهره‌وری کشور می‌داند؛ قطاری که سال‌ها زنگ زده بود؛ به‌طوری که سازمان‌های مختلف، بلوغ لازم را برای تدوین و اجرای برنامه‌های ارتقای بهره‌وری خود نداشتند.

 • گردشگری، مسیری برای مهاجرت معکوس به روستاها

  گردشگری، مسیری برای مهاجرت معکوس به روستاها

  تهران- ایرناپلاس- سرمایه‌ای لازم برای تبدیل یک منطقه روستایی به مقصد گردشگری، بسیار کمتر از دیگر مناطق است، میزان اشتغالی که در روستا در نتیجه رونق گردشگری ایجاد می‌شود، بیشتر از اشتغالی است که در شهر ایجاد می‌کند و درآمدی که در گردشگری روستایی است خیلی بیشتر میان مردم با دهک‌های اقتصادی پایین تقسیم می‌شود.

 • اینترنت ماهواره‌ای به ایران می‌رسد؟ مراقب کلاهبرداران باشید

  اینترنت ماهواره‌ای به ایران می‌رسد؟ مراقب کلاهبرداران باشید

  تهران- ایرناپلاس- طرحی که قرار است از کاربران فضای مجازی صیانت کند، آنها را در دام کلاهبردارانی انداخته که با وعده اینترنت ماهواره‌ای، آگهی فروش تجهیزات و اشتراک آن تلاش می‌کنند از آب گل‌آلود ماهی بگیرند. اینترنت ماهواره‌ای ایلان ماسک شاید از نظر فنی در دسترس باشد، اما تحریم و رگولاتوری دو مانع استفاده ایرانیان از این خدمت هستند.

 • زیان ۴ میلیارد دلاری اختلال‌های اینترنتی در جهان

  گزارشها نشان می دهد

  زیان ۴ میلیارد دلاری اختلال‌های اینترنتی در جهان

  تهران- ایرناپلاس- ایجاد محدودیت و قطع دسترسی اینترنت، پیامدهای اقتصادی قابل توجهی به‌ همراه دارد به‌گونه‌ای که در سال گذشته میلادی بیش از ۲۷ هزار ساعت قطعی اینترنت ثبت شده که در مقایسه با سال پیش از آن، ۴۹ درصد افزایش یافته است. برآورد می‌شود مجموع زیان اقتصادی ناشی از قطعی اینترنت در جهان در سال ۲۰۲۰ برابر با ۴ میلیارد دلار باشد.

 • برندگان و بازندگان طرح صیانت

  برندگان و بازندگان طرح صیانت

  تهران- ایرناپلاس- برندگان و بازندگان طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی، پیش از تصویب طرح و تأیید آن در شورای نگهبان مشخص شده‌اند. گروهی که از ناآگاهی مردم و ابهام‌های این طرح به‌ نفع خود استفاده می‌کنند و به‌ نام اینترنت ماهواره‌ای در حال کلاهبرداری هستند.

 • خشکسالی، بی‌نظمی و دولت‌هایی که کار را خراب‌تر کرده‌اند

  گزارش اکونویست از تنش‌های آبی در خاورمیانه؛

  خشکسالی، بی‌نظمی و دولت‌هایی که کار را خراب‌تر کرده‌اند

  تهران- ایرناپلاس- آب گاهی به‌عنوان سلاح مورد استفاده قرار می‌گیرد، مانند آنچه داعش تلاش داشت با ساختن سد و محدود کردن منابع آبی مخالفان خود انجام دهد. آب گاهی به بهانه حمایت از کشاورزی و روستاییان به رایگان استفاده می‌شود، مانند آنچه که درباره آب رود نیل در مصر انجام می‌شود. آب می‌تواند موجب درگیری‌های منطقه‌ای بین چند کشور شود، مانند آنچه که بین مصر، سودان و اتیوپی در حال رخ دادن است.

 • روش‌های شکایت از اپلیکیشن‌های تعمیرات و خدمات؛ فرار از پاسخگویی

  گزارش تحقیقی ایرناپلاس از چند شرکت اینترنتی(بخش سوم و پایانی)

  روش‌های شکایت از اپلیکیشن‌های تعمیرات و خدمات؛ فرار از پاسخگویی

  تهران- ایرناپلاس- در بخش‌های قبلی گزارش از فعالیت‌ها و برخی تخلف‌های اپلیکیشن‌های خدماتی و تعمیراتی، دیدگاه‌های برخی دست‌اندرکاران و معاونت علمی و فناوری منتشر شد؛ در بخش پایانی، به سراغ شماری از مدیران این استارت‌آپ‌ها رفتیم که البته فقط یکی از آنها حاضر به پاسخگویی شد و بقیه  جوابی برای شکایت‌های مطرح شده درباره فعالیت‌های خدماتی‌شان ندادند.

 • ماجرای وام بانک جهانی برای آب‌رسانی به اهواز چیست؟

  ماجرای وام بانک جهانی برای آب‌رسانی به اهواز چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- وام پربحثی که پس از سال‌ها و در سیل نوروز ۱۳۹۸ و خشکسالی اخیر خوزستان بر سر زبان‌ها افتاده، در قالب پروژه تأمین آب و تخلیه فاضلاب اهواز و شیراز به ایران پرداخت شد.

 • اولویت‌های وزارت ارتباطات در دولت سیزدهم

  اولویت‌های وزارت ارتباطات در دولت سیزدهم

  تهران- ایرناپلاس- وزیر پیشنهادی باید برنامه‌ریزی و فرآیندهای اجرایی در اکوسیستم فناوری اطلاعات و ارتباطات را به سمت همگرایی و تمرکز بر استفاده از خدمات دیجیتال در همه ابعاد پیش ببرد. بسیاری از ظرفیت‌ها و برنامه‌ها در شرکت‌ها و کسب‌وکارهای این حوزه به صورت کامل بهره‌برداری نشده و از همه ظرفیت آن استفاده نمی‌شود.

 • الزامات و ضرورت‌های مانع‌­زدایی از کسب‌وکارهای اینترنتی

  گفت‌وگوی ایرناپلاس با یک کارآفرین؛

  الزامات و ضرورت‌های مانع‌­زدایی از کسب‌وکارهای اینترنتی

  تهران- ایرناپلاس- با گسترش دسترسی به اینترنت و فضای مجازی فضای اقتصاد و اشتغال شاهد تحولی بزرگ‌ بوده است و روز به روز ابعاد گسترده آن آشکار می‌شود.