• راستی‌آزمایی ادعاها و وعده‌های اقتصادی نامزدها

  راستی‌آزمایی ادعاها و وعده‌های اقتصادی نامزدها

  تهران- ایرناپلاس- در نخستین مناظره تلویزیونی که با محوریت مسائل اقتصادی برگزار شد، شاهد بیان ادعاهای مختلفی از سوی نامزدهای ریاست جمهوری بودیم که برخی از آن‌ها امکان تحقق ندارد یا با چالش‌هایی جدی در حوزه اجرا روبه‌روست. همچنین برخی اظهارنظرهای مطرح شده درباره عملکرد دولت، با آمارهای رسمی و واقعیات اقتصادی کشور همخوانی ندارد.

 • وعده‌های رویایی نامزدهای ریاست‌جمهوری برای خانه‌دار شدن مردم

  وعده‌های رویایی نامزدهای ریاست‌جمهوری برای خانه‌دار شدن مردم

  تهران- ایرناپلاس- زمین رایگان و تمرکز سرمایه‌گذاری در بخش مسکن دو وعده انتخاباتی هستند که یکی از مهم‌ترین نیازهای جامعه را هدف قرار داده‌اند؛ اما باید دید رؤیای خانه‌دار شدن با چنین وعده‌هایی محقق می‌شود؟

 • غفلت از تبلیغات، عامل کاهش فروش و صادرات صنایع دستی

  غفلت از تبلیغات، عامل کاهش فروش و صادرات صنایع دستی

  تهران- ایرناپلاس- ثبت جهانی شدن آثار صنایع دستی می‌تواند روی شناخته‌شدن آن تاثیر مثبتی داشته‌ باشد، اما برای بالا بردن فروش و صادرات نیاز است توسط وزارتخانه‌ها و تولیدکنندگان، برای صنایع دستی در داخل و خارج تبلیغ شود.

 • با ادعاهای کذب علیه دولت، صندلی ریاست‌جمهوری دست‌یافتنی می‌شود؟

  با ادعاهای کذب علیه دولت، صندلی ریاست‌جمهوری دست‌یافتنی می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- در حالی مناظره نخست بین نامزدهای ریاست جمهوری با موضوع اقتصادی برگزار شد که در این مناظره، نامزدهای مختلف بیش از آنکه برنامه‌های‌شان را ارائه کنند، همه توجه خود را به مخدوش کردن فعالیت‌های دولت قرار دادند.

 • کدام دولت اجازه دستبرد به جیب ملت را نداد؟

  بررسی ادعای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری؛

  کدام دولت اجازه دستبرد به جیب ملت را نداد؟

  تهران- ایرناپلاس- وقتی دخل دولت‌ها از خرج آنها کمتر می‌شود، با کسری بودجه مواجه می‌شویم. برای تأمین این کسری راه‌های مختلفی وجود دارد و یکی از این‌ راه‌ها مالیات تورمی یا دست بردن دولت‌ها در جیب مردم است. آیا دولت روحانی نیز برای تأمین کسری بودجه به سراغ جیب مردم رفت؟

 • صندوق‌های سرمایه‌گذاری در املاک نرخ اجاره‌بها را کاهش می‌دهند؟

  صندوق‌های سرمایه‌گذاری در املاک نرخ اجاره‌بها را کاهش می‌دهند؟

  تهران- ایرناپلاس- تاکنون روش‌های متعددی برای مدیریت اجاره‌ مسکن در کشور آزموده شده‌اند که بیشتر آنها از ابزارهای نظارتی استفاده می‌کردند و در عمل نیز چندان نتیجه‌بخش نبوده‌اند. به گفته یک کارشناس بازار سرمایه می‌توان از ظرفیت‌های این بازار برای کاهش نرخ اجاره‌بهای واحدهای مسکونی بهره‌مند شد.

 • رویکرد منفی نهادهای مالی دنیا به بازار رمزارز؛ هشدار به سرمایه‌گذاران

  رویکرد منفی نهادهای مالی دنیا به بازار رمزارز؛ هشدار به سرمایه‌گذاران

  تهران- ایرناپلاس- تغییرات قیمتی در بازار رمزارزها آن قدر شدید است که کمتر نهاد رسمی در دنیا حاضر می‌شود مسئولیتی در این رابطه بپذیرد. در واقع صدای هشدار به سرمایه‌گذاران و معامله‌گران رمزرارزها نه فقط از طرف بانک مرکزی ایران، بلکه از دیگر نهادهای مالی دنیا نیز شنیده می‌شود.

 • رشد ضریب نفوذ بیمه در دولت روحانی

  رشد ضریب نفوذ بیمه در دولت روحانی

  تهران- ایرناپلاس- بیمه نه تنها ابزاری برای پرداخت خسارت، بلکه یکی از سه رکن اصلی بازارهای مالی است که نقش اساسی در رشد اقتصادی دارد. ضریب نفوذ بیمه در دو دوره دولت روحانی رو به رشد بوده و تعداد بیمه‌نامه‌های صادره نیز رشد ۴۷ درصدی را تجربه کرده است.

 • تخلف‌های متعدد در اپلیکیشن‌های آنلاین تعمیرات؛ نظارت برعهده کیست؟

  گزارش تحقیقی ایرناپلاس از چند شرکت اینترنتی(بخش نخست)

  تخلف‌های متعدد در اپلیکیشن‌های آنلاین تعمیرات؛ نظارت برعهده کیست؟

  تهران- ایرناپلاس- افزایش قیمت لوازم اولیه زندگی از جمله وسایل صوتی تصویری، الکتریکی، الکترونیکی و لوازم خانگی سبب شده تا رویکرد خانواده‌ها به استفاده بهینه از این وسایل باشد اما مشکل از آنجا شروع می‌شود که این وسایل نیاز به تعمیر پیدا می‌کند و در این روزهای کرونایی، مردم به سمت شرکت‌هایی می‌روند که به صورت آنلاین فعالیت‌ می‌کنند.

 • ایجاد ۷۱۰ هزار شغل جدید با طرح‌های عمرانی دولت

  ایجاد ۷۱۰ هزار شغل جدید با طرح‌های عمرانی دولت

  تهران- ایرناپلاس- بودجه عمرانی دولت با افزایش حجم سرمایه‌گذاری و فراهم کردن زیرساخت‌ برای فعالیت اقتصادی بخش خصوصی، نقش مهمی در رشد و توسعه اقتصاد کشور دارد. سرمایه‌گذاری بیش از یک میلیون و ۱۹۷ هزار میلیارد تومانی دولت در طرح‌های عمرانی، در مجموع حدود ۷۱۰ هزار شغل ایجاد کرده‌ است.

 • سیاه‌نمایی عملکرد دولت به شیوه برخی نامزدهای ریاست جمهوری

  سیاه‌نمایی عملکرد دولت به شیوه برخی نامزدهای ریاست جمهوری

  تهران- ایرناپلاس- در حالی یک نامزد ریاست جمهوری مدعی بدتر شدن شاخص ضریب جینی در دولت روحانی شده است که روایت آمار داخلی و خارجی واقعیت‌های دیگری را نشان‌ می‌دهد.

 • ناگفته‌های علل قطعی برق

  گفت‌وگو با کارشناس صنعت برق؛

  ناگفته‌های علل قطعی برق

  تهران- ایرناپلاس- ساخت یک نیروگاه ۵۰۰۰ مگاواتی برق نیاز به سرمایه‌گذاری بین چهار تا پنج میلیارد دلاری دارد که در شرایط تحریم به راحتی امکان‌پذیر نیست. یک کارشناس حوزه برق از راهکارهایی می‌گوید که صرف‌نظر از مساله تأمین مالی می‌توانند پاسخگوی بخشی از تقاضای برق باشند و مانع تکرار خاموشی‌ها شوند.

 • سه مقصر خاموشی‌ها

  سه مقصر خاموشی‌ها

  تهران- ایرناپلاس- تغییرات آب‌وهوایی، محدودیت سرمایه‌گذاری به‌دلیل تحریم و مصرف استخراج‌کنندگان غیرمجاز رمزارزها، سه مقصر قطعی‌های پی‌درپی برق در روزهای گذشته هستند. گفته می‌شود مصرف برق استخراج‌کنندگان غیرمجاز، بیش از ۲۰۰۰ مگاوات است.

 • در شبکه برق کشور چه می‌گذرد؟

  دلایل قطعی برق در بهار ۱۴۰۰؛

  در شبکه برق کشور چه می‌گذرد؟

  تهران- ایرناپلاس- با افزایش خاموشی‌ها در نخستین‌ روزهای خردادماه، پرسش‌های زیادی برای مردم درباره وضعیت برق ایجاد شده؛ اینکه منشا خاموشی‌ها چیست؟ ابعاد مشکل چقدر است؟

 • آسیب‌های پول‌شویی به شهروندان و صاحبان کسب‌وکارها

  آسیب‌های پول‌شویی به شهروندان و صاحبان کسب‌وکارها

  تهران- ایرناپلاس- ده‌ها روش مختلف برای پول‌شویی از طریق تکنیک‌های فرسوده، مانند دمیدن وجوه نقد در مشاغل قانونی مانند کازینو یا رستوران تا مجموعه‌ای از روش‌های قرن بیست و یکمی از جمله هدایت وجوه از طریق بازی‌های مجازی یا شرط‌بندی‌های آنلاین و خرید و فروش ارزهای رمزپایه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • چرا باید نگران خشکسالی ۱۴۰۰ باشیم؟

  ایرناپلاس بررسی می‌کند

  چرا باید نگران خشکسالی ۱۴۰۰ باشیم؟

  تهران- ایرناپلاس- رئیس گروه خشکسالی و تغییر اقلیم پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری می‌گوید: بخش زیادی از کشور در ۱۲ ماه گذشته درگیر خشکسالی شدید تا بسیار شدید است. پیش‌بینی‌ها گویای آن است که در ماه‌های باقیمانده از سال آبی هم بارش قابل توجهی نخواهیم داشت. با تکیه بر اطلاعات گردآوری شده، در سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ در بیشتر مناطق کشور با خشکسالی شدید تا بسیار شدید مواجه‌ایم.

 • بازی‌های موبایلی؛ خلاقیت‌هایی که با تحریم‌ها قفل شده‌اند

  (بخش نخست)

  بازی‌های موبایلی؛ خلاقیت‌هایی که با تحریم‌ها قفل شده‌اند

  تهران- ایرناپلاس- پیشرفت بازی‌های ایرانی تنها به عرصه داخلی ختم نشده است. این صنعت توانسته با کسب جوایز معتبر بین‌المللی در عرصه خارجی هم حرفی برای گفتن داشته باشد. اما مهمترین مشکل، تحریم‌هایی هستند که حتی حضور فعالان و محصولات ایرانی در عرصه بین المللی را نیز سخت کرده است.

 • رشد ۳۸ درصدی اشتغال در واحدهای صنعتی

  رشد ۳۸ درصدی اشتغال در واحدهای صنعتی

  تهران- ایرناپلاس- آمارها از اشتغال در واحدهای صنعتی از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸، رشد حدود ۳۸ درصدی را نشان می‌دهد. اهمیت اشتغال در بخش صنعت از آنجایی است که می‌تواند فرصت‌هایی را برای دانش‌آموختگان دانشگاهی فراهم کند و ترکیب سبد صادراتی کشور را به نفع کالاهای ساخته شده و با ارزش افزوده بالا تغییر دهد.

 • چشم‌انداز تولید و تجارت جهانی در سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲؛ وضعیت ایران

  چشم‌انداز تولید و تجارت جهانی در سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲؛ وضعیت ایران

  تهران- ایرناپلاس- رشد تجارت جهانی از فصل چهارم ۲۰۲۰ آغاز شده و در صورت تداوم، سطح تجارت جهانی را در سال ۲۰۲۱ افزایش داده و می‌توانیم در این بخش شاهد رشدی چشمگیر باشیم.

 • طرح مجلس، استقلال بانک مرکزی را از بین می‌برد

  طرح مجلس، استقلال بانک مرکزی را از بین می‌برد

  تهران- ایرناپلاس- دبیرکل کانون بانک‌ها و مؤسسه‌های اعتباری اساسی‌ترین اشکال در طرح قانون بانک مرکزی را تبدیل این بانک به بانکِ دولت دانست و پیشنهاد کرد اصلاح قوانین به‌گونه‌ای انجام شود که استقلال بانک مرکزی حفظ شود.

 • بلایی که دعواهای سیاسی بر سر خصوصی‌سازی می‌آورد

  گفت‌وگو با یک پژوهشگر توسعه؛

  بلایی که دعواهای سیاسی بر سر خصوصی‌سازی می‌آورد

  تهران- ایرناپلاس- یک پژوهشگر توسعه معتقد است: «تا زمانی که در سطح سیاسی، اجماعی برای پیشبرد خصوصی‌سازی حاصل نشود، فقط عده‌ای با ناسزا گفتن به بخش خصوصی، کاسبیِ سیاسی می‌کنند و البته هزینه آن در تحلیل نهایی از جیب همه ما پرداخت می‌شود.»

 • پنجره‌ای رو به رونق تولید

  تسریع آغاز به کار کسب‌وکارها با پنجره واحد اتاق بازرگانی

  پنجره‌ای رو به رونق تولید

  تهران- ایرناپلاس- موفقیت پنجره واحد فیزیکی کسب‌وکار در اتاق بازرگانی تهران و ثبت ۴۴۸۶ شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص در این مرکز موجب شده سایر فعالان اقتصادی از جمله اتاق تعاون ایران نیز از چنین خدماتی استقبال کنند و متقاضی استفاده از آن باشند.

 • تلاش برای خنثی‌کردن اثر کرونا بر بازار کار

  تلاش برای خنثی‌کردن اثر کرونا بر بازار کار

  تهران- ایرناپلاس- کرونا ۱۱۴ میلیون نفر شاغل را در سراسر جهان بیکار کرده است. پیامدهای کرونا در بازار کار ایران نیز خود را نشان داده، به‌گونه‌ای که در سال گذشته یک میلیون نفر از جمیعت شاغل کشور کاسته شده است. با این حال، حمایت‌های دولت از کسب‌وکارها برای حفظ اشتغال ادامه دارد.

 • کاهش قیمت کالاها با روند نزولی نرخ ارز، چگونه محقق می‌شود؟

  کاهش قیمت کالاها با روند نزولی نرخ ارز، چگونه محقق می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- کاهش نرخ ارزی که طولانی‌مدت باشد و منجر به کاهش قیمت کالاها شود از آنجایی که می‌تواند کاهش قدرت خرید و آثار تورمی افزایش نرخ ارز را جبران کند، برای اقتصاد کشور مفید خواهد بود. حال این پرسش مطرح است که آیا کاهش روزهای گذشته نرخ ارز این ویژگی‌ها را دارد؟

 • اتهام‌زنی به دولت با فرافکنی درباره یارانه بنزین؛ واقعیت چیست؟

  اتهام‌زنی به دولت با فرافکنی درباره یارانه بنزین؛ واقعیت چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- منتقدان دولت می‌گویند مصرف بنزین پس از کنار گذاشتن کارت سوخت در دولت روحانی افزایش یافت و افزایش بیشتر قیمت بنزین می‌توانست مصرف آن را کنترل کند.

 • کنترل قیمت‌ها در بازار مسکن از کدام مسیر؟

  کنترل قیمت‌ها در بازار مسکن از کدام مسیر؟

  تهران- ایرناپلاس- با اینکه بخشی از هزینه‌های ساخت مسکن از جمله حقوق و دستمزد به‌دلیل حضور کارگران نیمه‌ماهر و ماهر مهاجر تحت تأثیر نرخ ارز قرار دارد، اما چسبندگی قیمت‌ها مانعی برای کاهش هزینه ساخت در شرایط نزولی شدن نرخ ارز است. مهم‌ترین راهکاری که می‌تواند هزینه ساخت مسکن را تحت کنترل درآورد، مدیریت نقدینگی، تورم و کسری بودجه است.

 • دستاوردهای تاریخی انتقال نفت به پایانه جاسک

  بخش پایانی گفت‌وگو با یک تحلیلگر مسائل انرژی؛

  دستاوردهای تاریخی انتقال نفت به پایانه جاسک

  تهران- ایرناپلاس- «از مزیت‌های طرح انتقال نفت از گوره به جاسک، این است که نفتکش‌ها باید از ورودی دریای عمان وارد شده تا به پایانه خارگ برسند. این فاصله ۱۰۰۰ کیلومتری که با حساب برگشت ۲۰۰۰ کیلومتر می‌شود، با راه‌اندازی پایانه جاسک، از بین می‌رود. این مزیت، سبب ایجاد علاقه‌ برای خرید نفت ایران می‌شود.»

 • آب و زمینی که ما را می‌بلعد

  واکاوی ابعاد مختلف بحران آب؛

  آب و زمینی که ما را می‌بلعد

  تهران- ایرناپلاس- بحران آب همچنان یکی از خطرهای پیش‌روی کسب‌وکارهای ایرانی است که بیش از پیش شدت یافته و ابعاد تازه‌ای از خود نشان می‌دهد. تنش آبی می‌تواند تهدیدی برای امنیت غذایی، بهداشت و سلامتی و حتی عاملی برای سست‌شدن قدم‌هایی باشد که بر زمین می‌گذاریم.

 • تحول بنیادین در بخش پتروشیمی و پالایشی نیازمند فناوری‌های جدید

  بخش نخست گفت‌وگو با یک تحلیلگر مسائل انرژی؛

  تحول بنیادین در بخش پتروشیمی و پالایشی نیازمند فناوری‌های جدید

  تهران- ایرناپلاس- یک تحلیلگر مسائل انرژی با بیان اینکه در حوزه پتروشیمی نیز خام‌فروشی می‌کنیم؛ محصولاتی با ارزش افزوده کمتر را صادر کرده و محصولات پایین دستی را که به بازار نزدیکند را وارد می‌کنیم، فناوری‌های جدید را نیاز اساسی این بخش‌ها برای تولید محصولات کلیدی و باارزش برشمرد.

 • مقابله با تنش آبی با هوش مصنوعی و بازار سرمایه

  مقابله با تنش آبی با هوش مصنوعی و بازار سرمایه

  تهران- ایرناپلاس- آماده نبودن برای مقابله با تنش آبی می‌تواند چالش‌هایی را در زمینه بهداشت و سلامت، امنیت غذایی، تولید و در نهایت امنیت اجتماعی ایجاد کند. یکی از دلایل بروز تنش آبی، هدررفت آب است. ۹۲ درصد از هدررفت آب ایران در بخش کشاورزی رخ می‌دهد.