• مسیر سخت در کسب‌وکار هنرمندان موسیقی؛ چرا و به چه علت؟

  نگاهی به فعالیت‌های موسیقایی در ایران (بخش دوم)

  مسیر سخت در کسب‌وکار هنرمندان موسیقی؛ چرا و به چه علت؟

  تهران- ایرناپلاس- فضای فعالیت برای بسیاری از هنرمندان عرصه موسیقی، به‌گونه‌ای است که بیشتر از آنکه توجه خود را صرف اثری کنند که هزینه، وقت، دقت و هنرشان را صرف خلق آن کرده‌اند، تا با ارائه بهتر، اثرشان بیشتر در چرخۀ دیده شدن مخاطب قرار گیرد، خود را مجبور می‌بیند به دنبال مردم راه بروند و همین امر نزول روزافزون سلیقه عمومی جامعه را در پی خواهد داشت.

 • واکاوی فعالیت‌های موسیقایی در ایران؛ ایده‌آل‌ها و واقعیت‌ها

  (بخش نخست)

  واکاوی فعالیت‌های موسیقایی در ایران؛ ایده‌آل‌ها و واقعیت‌ها

  تهران- ایرناپلاس- فعالیت‌های موسیقایی در ایران در جایی که به هر صورت جزو اولویت‌های نهادهای مرتبط رسمی نبوده و نیست چگونه باید باشد؟

 • کرونا و چگونگی انجام مراسم عبادی در ماه مبارک رمضان

  کرونا و چگونگی انجام مراسم عبادی در ماه مبارک رمضان

  تهران- ایرناپلاس- هجوم پیک چهارم کرونا و انجام مراسم‌های عبادی در ماه مبارک رمضان یکی از بحث‌های مهم و دغدغه‌های این روزهای مردم روزه‌دار است. برخی معتقدند باید مراسم عبادی را به هر حال به صورت جمعی برگزار کرد و گروهی بر انجام اعمال به طور فردی تاکید دارند. اما وظیفه مسلمانان در این شرایط چیست؟

 • شفاف‌سازی و ترمیم سرمایه‌ اجتماعی از کدام مسیر؟

  اعتمادسازی با انتشار اسامی دریافت‌کنندگان واکسن؛

  شفاف‌سازی و ترمیم سرمایه‌ اجتماعی از کدام مسیر؟

  تهران- ایرناپلاس- شفافیت در همه ابعاد جامعه و انعکاس آن در زندگی روزمره مردم هر جامعه‌ای می‌تواند سبب اعتماد، پیشرفت، کامیابی و بالندگی شود. اما این شفافیت چگونه می‌تواند در جامعه همواره جریان داشته باشد؟

 • همنشینی یکساله دانش‌آموزان و معلمان با «شاد»؛ تحول در نظام آموزشی

  همنشینی یکساله دانش‌آموزان و معلمان با «شاد»؛ تحول در نظام آموزشی

  تهران- ایرناپلاس- اپلیکیشن شاد با رفع برخی مشکلات روند مثبتی را طی کرده اما هنوز بارگذاری و ارسال فایل در آن زمان‌بر است؛ همین مساله باعث شده‌ دانش‌آموزان و معلمان از آن گله‌مند باشند؛ اما برخی هم معتقدند شاد با توجه به حجم بالای کاربر، کار خود را تا حد قابل قبولی انجام داده است.

 • افزایش دانش سواد رسانه‌ای یا تمرکز روی فیلترینگ؟

  افزایش دانش سواد رسانه‌ای یا تمرکز روی فیلترینگ؟

  تهران-ایرناپلاس- هنوز با فراگیری دانش سواد رسانه‌ای در جامعه فاصله زیادی داریم. دانشی که در جامعه باید جذاب و هماهنگ با رعایت اصول روانشناسی آموزش داده شود. کارشناسان معتقدند به جای تمرکز روی فیلترینگ، باید روی بالابردن سواد رسانه تمرکز کنیم تا از این فضا و بستری که وجود دارد، نهایت استفاده را داشته‌ باشیم.

 • کپی‌کاری‌های بدون خلاقیت؛ مسیر بی‌راهه استعدادیابی در تلویزیون

  کپی‌کاری‌های بدون خلاقیت؛ مسیر بی‌راهه استعدادیابی در تلویزیون

  تهران- ایرناپلاس- برنامه‌های استعدادیابی به خودی خود می‌توانند بسیار سازنده و سرگرم‌کننده باشند. اما این اتفاق زمانی می‌تواند رخ دهد که با خلاقیت‌هایی همراه باشد نه اینکه با کپی ضعیف از برنامه‌های خارجی و با صرف هزینه‎‌های کلان بخواهند مخاطب جذب کنند.

 • پویش حمایت از تولیدکنندگان داخلی بازی‌های موبایلی؛ گام‌های بلند موفقیت

  پویش حمایت از تولیدکنندگان داخلی بازی‌های موبایلی؛ گام‌های بلند موفقیت

  تهران- ایرناپلاس- بازی‌های موبایلی و دیجیتالی روز به روز بیشتر مورد توجه کودکان و نوجوانان قرار می‌گیرد؛ اکنون پرسش این است که چه باید کرد تا این مسیر به استفاده کاربران از بازی‌های موبایلی خارجی و مغایر با فرهنگ ایرانی باز نشود؟

 • معیار انتخاب نامزدها و چهره‌های منتخب هنر انقلاب اسلامی چیست؟

  معیار انتخاب نامزدها و چهره‌های منتخب هنر انقلاب اسلامی چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- امسال «هفته هنر انقلاب اسلامی» برخلاف سال گذشته مغلوب ویروس کرونا نشد. این رویداد در افتتاحیه و اختتامیه خود برگزیدگانی را معرفی و از آنها تقدیر کرد. اما این اتفاق چقدر در فضای هنری انقلاب اسلامی تاثیر دارد و می‌تواند جریان‌سازی کند؟

 • عواملی که فاصله کتابخانه‌ها از جامعه را روزبه‌روز بیشتر می‌کند

  عواملی که فاصله کتابخانه‌ها از جامعه را روزبه‌روز بیشتر می‌کند

  تهران- ایرناپلاس- کتابخانه‌ها سیستمی زنده تلقی می‌شوند و انتخاب منابع در آنها باید منطبق با نیازهای کاربران هر منطقه از کشور، هر قشر و صنفی باشد. کتابخانه‌ها، امروزه فقط محل تجمع منابع اطلاعاتی نیستند بلکه به عنوان مرکز فعالیت‌های دانشی اجتماعی هستند که بی‌توجهی به آنها و عدم رعایت ظرافت‌های دسترسی، خسارت‌های جبران‌ناپذیری بوجود خواهد آورد.

 • تاثیرپذیری رسانه‌های افغانستان از مطبوعات ایران و نگرانی آمریکا و ناتو

  تاثیرپذیری رسانه‌های افغانستان از مطبوعات ایران و نگرانی آمریکا و ناتو

  تهران- ایرناپلاس- ارتباط ایران و افغانستان می‌تواند برای ایجاد صلح و آرامش و تبادل فرهنگی در دو کشور همسایه مهم باشد. افغانستان دوره تاریخی مملو از تشنج و رنج را سپری کرده‌ و در عصر جدید یعنی عصر دیجیتال، تحت تاثیر رسانه‌ای ایران قرار گرفته و این تاثیر بدون شک تاثیر مثبت و مفیدی است.

 • ارزیابی برنامه‌های تلویزیون؛ مردم حاضرند برای آنها پول پرداخت کنند؟

  ارزیابی برنامه‌های تلویزیون؛ مردم حاضرند برای آنها پول پرداخت کنند؟

  تهران- ایرناپلاس- برنامه‌های تلویزیون در روزهای ابتدایی سال جدید مانند گذشته عموما تکراری و کلیشه‌ای بود در حالی که مدیران رسانه ملی از مخاطب ۷۰ درصدی برای برخی از برنامه‌ها سخن می‌گویند.

 • واکنش‌ها به تغییرات احتمالی در کانون پرورش فکری؛ رحماندوست: اشتباه است

  واکنش‌ها به تغییرات احتمالی در کانون پرورش فکری؛ رحماندوست: اشتباه است

  تهران- ایرناپلاس- تغییر مدیریت کانون پرورش فکری چند ماه پایانی دولت دوازدهم با واکنش‌هایی همراه شده و آن را نتیجه‌بخش ندانسته و تاکید دارند، با توجه به سال‌ها فعالیت کانون و تاثیر آن در پرورش کودکان و نوجوانان، نباید این موسسه دستخوش موج‌های گذرا شود.

 • دسترسی به منابع دیجیتالی کتابخانه مجلس به بهار ۱۴۰۰ موکول شد

  دسترسی به منابع دیجیتالی کتابخانه مجلس به بهار ۱۴۰۰ موکول شد

  تهران- ایرناپلاس- با وجود اعلام رئیس جدید کتابخانه مجلس مبنی بر رونمایی از منابع دیجیتال‌سازی شده در اسفند ۹۹، این امر محقق نشد؛ مسئولان کتابخانه مجلس دسترسی، رف‌شماری و اسکن منابع جدید را دلیل این تاخیر می‌دانند.

 • کلاب هاوس؛ تقویت مهارت گفت‌وگو یا میدان تاخت‌وتاز سیاسی

  کلاب هاوس؛ تقویت مهارت گفت‌وگو یا میدان تاخت‌وتاز سیاسی

  تهران- ایرناپلاس- «کلاب هاوس» شبکه‌ای اجتماعی است که به تازگی در بین ایرانیان محبوب شده و هر کس به فراخور علاقه و نیازش از آن استفاده می‌کند. برخی معتقدند این اپلیکیشن مهارت گفت‌وگو کردن را تقویت می‌کند و برخی هم فقط نگاه سیاسی به آن دارند.

 • آیا صداوسیما به سینمای ایران، «خیانت» می کند؟!

  ایرناپلاس گزارش می دهد

  آیا صداوسیما به سینمای ایران، «خیانت» می کند؟!

  تهران- ایرناپلاس- ۲ فیلم سینمایی اکران نشده که اتفاقا در جشنواره فیلم فجر سال گذشته هم جوایز بسیاری را کسب کرده بودند یک‌باره به آنتن تلویزیون آمدند؛ اتفاقی که بی‌سابقه محسوب می‌شود و مورد اعتراض اهالی سینما قرار گرفته است.

 • فرصت‌سازی برای موفقیت آموزشگاه‌های آزاد هنری

  فرصت‌سازی برای موفقیت آموزشگاه‌های آزاد هنری

  تهران- ایرناپلاس- آموزشگاه‌های آزاد هنری روزبه‌روز فعالیت خود را در کشور بیشتر می‌کنند. مراکزی که به دلیل تسهیل شرایط از سوی دولت و استقبال علاقه‌مندان به هنر در تهران و دیگر استان‌های کشور، منجر به افزایش صدور مجوز شده است.

 • خدمات صندوق هنر در اوج مشکلات اقتصادی؛ انتظارات هنرمندان

  خدمات صندوق هنر در اوج مشکلات اقتصادی؛ انتظارات هنرمندان

  تهران- ایرناپلاس- صندوق هنر اقدامات مثبت و خوبی در دوران کرونا برای حمایت مالی از هنرمندان انجام داده‌ است اما این قشر تاکید دارد اگر زیرساخت‌های عرضه هنر در فضای مجازی فراهم شود، آنها می‌توانند با ارائه آثار خود درآمد داشته‌ باشند.

 • راز عجله در پخش یک سریال؛ منافع ملی برای گاندوسازان چه اهمیتی دارد؟

  راز عجله در پخش یک سریال؛ منافع ملی برای گاندوسازان چه اهمیتی دارد؟

  تهران- ایرناپلاس- ۱۰روز پس از آغاز پخش یک سریال، وزیرامور خارجه از اول تا آخر آن را دروغ و افترا خواند و تهیه‌کننده «گاندو» آن را واقعیت؛ اما چه کسی صادق است؟منافع ملی برای سازندگان این سریال و صداوسیما که ظاهرا فقط وظیفه پخش این برنامه را برعهده دارد،اهمیتی دارد؟

 • خدمات‌دهی کتابخانه مجلس؛ وعده‌ای عمل نشده و درهای بسته

  خدمات‌دهی کتابخانه مجلس؛ وعده‌ای عمل نشده و درهای بسته

  تهران- ایرناپلاس- ارائه خدمات یک کتابخانه به مدیریت، سیستم اطلاع‌رسانی و اقدامات دلسوزانه کادر کتابخانه بستگی دارد. کتابخانه مجلس با زیرساخت‌هایی دیجیتالی که برایش فراهم شده‌بود، می‌توانست منابع را در اختیار پژوهشگران قرار دهد اما فعالان این حوزه از عدم دسترسی به منابع کتابخانه مجلس شکایت دارند.

 • سرسختی ناشران و کتابفروشی‌ها در پیچ‌وخم‌ بحران‌ها

  سرسختی ناشران و کتابفروشی‌ها در پیچ‌وخم‌ بحران‌ها

  تهران- ایرناپلاس- سال ۹۹ با مشکلات زیادی برای ناشران آغاز شد، اما این سختی‌ها با روند یادگیری پروتکل‌های بهداشتی، برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران و اجرای طرح‌های فصلی خانه کتاب در نیمه دوم سال، شرایط بهتری را برای ناشران رقم زد.

 • پیشنهادی برای جبران خسارت‌های کرونا به اهالی تئاتر

  گفت‌وگو با یک کارگردان تئاتر؛

  پیشنهادی برای جبران خسارت‌های کرونا به اهالی تئاتر

  تهران- ایرناپلاس- اهالی تئاتر معتقدند هیچ حوزه‌ای از فرهنگ و هنر به اندازه تئاتر از کرونا صدمه ندیده است. اما خسارت‌های تعطیلی فعالیت‌های اهالی تئاتر و بیکاری بیشتر آنها چگونه در سال ۱۴۰۰ جبران می‌شود؟

 • این صحنه‌های خشونت‌آمیز، چه بر سر جامعه می‌آورد؟

  این صحنه‌های خشونت‌آمیز، چه بر سر جامعه می‌آورد؟

  تهران- ایرناپلاس- در حالی تولیدات نمایش خانگی روزبه‌روز بیشتر می‌شود که در برخی از این آثار، با چنان صحنه‌های خشونت‌آمیزی مواجه می‌شویم که تعجب بسیاری را به همراه داشته که چگونه این تصاویر، براحتی در مقابل دید قشرهای مختلف جامعه قرار می‌گیرد و به پیامدهای بسیار زیان‌آور آن بر مخاطبانش توجهی نمی‌شود.

 • درآمدسازی از فرهنگ‌سراها به چه قیمتی؟

  درآمدسازی از فرهنگ‌سراها به چه قیمتی؟

  تهران-ایرناپلاس- زمانی که فعالیت و ارائه خدمات فرهنگسراها به صورت رایگان باشد، این روند می‌تواند موجب کاهش تعداد نوجوان معارض با قانون شود، این در حالی است که فرهنگسراهایی که خدمات رایگان ارائه می‌دهند بعد از چند سال فعالیت، خواستار دریافت شهریه می‌شوند.

 • غفلت از رده‌بندی سِنی بازی‌های دیجیتالی؛ وظایفی که اجرا نمی‌شود

  غفلت از رده‌بندی سِنی بازی‌های دیجیتالی؛ وظایفی که اجرا نمی‌شود

  تهران- ایرناپلاس- کودکان و نوجوانان نقش تعیین‌کننده‌ای در آینده هر کشوری ایفا می‌کنند، اما عموما با کمترین توجه در زمینه پرورش فکری مواجه می‌شوند. بازی‌های دیجیتالی و اهمیت رده‌بندی سنی آنها برای این دو قشر نیز جزء همین موارد غفلت شده، محسوب می‌شود.

 • وظیفه رسانه ملی چیست؛ تزریق یاس یا امیدآفرینی؟

  وظیفه رسانه ملی چیست؛ تزریق یاس یا امیدآفرینی؟

  تهران- ایرناپلاس- سال دشوار ۱۳۹۹ با همه فراز و نشیب‌ها به پایان رسید؛ سال سخت کرونایی با موج‌های همه‌گیری‌اش سپری شد و مردم ایران بار دیگر در دو جبههِ هماوردی با ویروسی منحوس و جنگ اقتصادی، تاریخ‌سازی کردند؛ با این وجود در برخی برنامه‌های رسانه ملی، مقصر مشکلات حاصل از این وضعیت، دولت معرفی می‌شود.

 • تولید و نظارت بر اسباب‌بازی سرگردان میان ۱۱ سازمان و نهاد

  تولید و نظارت بر اسباب‌بازی سرگردان میان ۱۱ سازمان و نهاد

  تهران- ایرناپلاس- بیش از ۱۱ سازمان و نهاد مسئول تولید و نظارت بر اسباب‌بازی‌ها هستند، اما مشکلات این بخش در صورتی قابل حل است که همه این سازمان‌ها با یکدیگر مرتبط شوند و برای بهبود اوضاع همکاری کنند.

 • درد دل‌های شاعران از یک سال سخت

  درد دل‌های شاعران از یک سال سخت

  تهران- ایرناپلاس- مشکلات سال ۹۹ برای شاعران و نویسندگان شرایط سختی ایجاد کرد که برخی از آنها حس خود از این اوضاع را که با همه‌گیری کرونا فضا برای حضور در برنامه‌هایشان دشوار شد، در آثار خود به ثبت رسانده تا بعدها منتشر کنند.

 • رقابت صداوسیما و شبکه‌های ماهواره‌ای در تخریب دولت

  رقابت صداوسیما و شبکه‌های ماهواره‌ای در تخریب دولت

  تهران- ایرناپلاس- با توجه به اینکه شمار بینندگان تلویزیون به دلیل توجه نداشتن به نیاز مخاطبان، در حال کاهش است اما همچنان با پرداختن به برخی مسائل با رویکرد جناحی و در اولویت قرار دادن آنها، همسو با رسانه‌های خارجی، مسیر زیرسوال بردن اقدامات دولت را در پیش گرفته است.

 • افکار عمومی را چگونه قانع کنیم سفر نروند؟

  افکار عمومی را چگونه قانع کنیم سفر نروند؟

  تهران-ایرناپلاس- کرونا همچنان به یکه‌تازی خود ادامه می‌دهد و این روزها، خبرهای مختلفی از انواع جهش‌یافته آن در دنیا و کشور اعلام می‌شود. با این شرایط عده‌ای از مردم همچنان بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی و بی‌توجه به پیامدهای بیماری، به زندگی عادی خود ادامه می‌دهند.