• تجربه یک سال آموزش آنلاین؛ مسیر را چگونه ادامه دهیم؟

  تجربه یک سال آموزش آنلاین؛ مسیر را چگونه ادامه دهیم؟

  تهران- ایرناپلاس- تجربه آموزش مجازی و آنلاین در دوران کرونا این فرصت را ایجاد کرده است که از این پس، در کنار آموزش حضوری، شیوه آموزش غیر حضوری در مدارس جدی گرفته شود و به دنبال آن کتاب‌های درسی و کمک درسی نیز مجازی منتشر شود.

 • آخر و عاقبت سینماهای قدیمی؛ تعطیلی و تغییر کاربری؟

  آخر و عاقبت سینماهای قدیمی؛ تعطیلی و تغییر کاربری؟

  تهران- ایرناپلاس- هر جامعه و هر کشوری همواره در تلاش برای ساخت و گسترش مراکز فرهنگی، به مراکز قدیمی و تاریخ‌ساز خود نیز توجه ویژه‌ای دارد اما در کشور، سینماهای قدیمی و خاطره‌ساز در حال تخریب و تغییر کاربری هستند و این زنگ خطری است که در هیاهوی کرونا شنیده نشده است.

 • وضعیت مجسمه‌سازی در دانشگاه‌ها؛ چرا حرفه‌ای‌ها تدریس نمی‌کنند؟

  گفت‌وگو با یک مجسمه‌ساز و استاد دانشگاه؛

  وضعیت مجسمه‌سازی در دانشگاه‌ها؛ چرا حرفه‌ای‌ها تدریس نمی‌کنند؟

  تهران- ایرناپلاس- نام هنر مجسمه‌سازی کشور با استادان مطرح و بنام گره خورده است؛ هرچند برخی از آنها زنده نیستند اما توانسته‌اند هنرمندان مطرحی را آموزش دهند. اما به راستی دانشجویان امروزی این رشته، تا چه اندازه از آموزش‌های افراد حرفه‌ای بهره‌مند می‌شوند؟

 • انتظارها از تلویزیون؛ چه برنامه‌هایی در ایام نوروز پخش شود؟

  انتظارها از تلویزیون؛ چه برنامه‌هایی در ایام نوروز پخش شود؟

  تهران- ایرناپلاس- تلویزیون فرصت دیگری برای برقراری ارتباط و آشتی با مردم پیدا کرده است. فرصتی که البته با ساخت و پخش مجموعه‌ها و برنامه‌های متنوع می‌تواند از آن استفاده کند. نوروز ۱۴۰۰ به دلایلی فرصتی استثنایی برای تلویزیون است اگر قدرش را بداند.

 • «زمستانه کتاب»، بهار را به کتابفروشی‌ها آورد؟

  «زمستانه کتاب»، بهار را به کتابفروشی‌ها آورد؟

  تهران- ایرناپلاس- طرح «زمستانه کتاب» یک ماه بعد از نمایشگاه مجازی کتاب برگزار شد و امکان تهیه کتاب را برای افرادی که عادت به خرید کتاب از کتاب‌فروشی دارند، مهیا کرد. کتاب‌فروشان می‌گویند اگر اعتبار در نظر گرفته شده برای آنها بیشتر بود و در زمان مناسب‌تری برگزار می‌شد، نتایج بهتری داشت.

 • از رفتارهای پیامبر(ص) در برخورد با مخالفان و منتقدان درس گرفته‌ایم؟

  گفت‌وگو با یک استاد حوزه علمیه قم؛

  از رفتارهای پیامبر(ص) در برخورد با مخالفان و منتقدان درس گرفته‌ایم؟

  تهران- ایرناپلاس- سیره و روش پیامبر اسلام در زندگی شخصی و اجتماعی، بهترین درسنامه برای مسلمانان است. نبی مکرم اسلام در برخورد با منتقدان و مخالفان نیز اصولی داشتند که هنوز هم می‌تواند سرمشق و راهگشا باشد.

 • ترفند ناشران کتاب های کمک درسی برای فرار از مالیات

  ترفند ناشران کتاب های کمک درسی برای فرار از مالیات

  تهران- ایرناپلاس- ناشران کتاب های کمک آموزشی که درآمد سالانه بالای ۲۰۰ میلیون تومان دارند، از سال آینده باید مالیات پرداخت کنند، این در حالی است که سال‌ها کارگران و کارمندان، با هر حقوقی، ملزم به پرداخت مالیات هستند.

 • زنان در سینمای ایران؛ واقعیت‌ها گفته می‌شود؟

  زنان در سینمای ایران؛ واقعیت‌ها گفته می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- فیلم‌های سینمایی بسیاری با محوریت زنان و مادران در طول این سال‌ها ساخته و در سینماها اکران شده‌اند اما نگاه کلیشه‌ای تا چه اندازه باعث شده نقش واقعی زن در آثار سینمایی به درستی روایت نشود؟

 • اکران نوروزی؛ تنفس مصنوعی سینما در روزگار کرونایی

  اکران نوروزی؛ تنفس مصنوعی سینما در روزگار کرونایی

  تهران- ایرناپلاس- فصل طلایی اکران فیلم‌های سینمایی در حالی نزدیک است که کرونا در یک سال گذشته خسارت‌های جبران‌ناپذیری را به سینما وارد کرده اما شاید اکران نوروزی سرآغاز دوباره‌ای برای رونق سینماها باشد.

 • درآمد شبکه نمایش خانگی به صاحبان آثار می‌رسد؟

  واکاوی بیانیه جمعی از سینماگران؛

  درآمد شبکه نمایش خانگی به صاحبان آثار می‌رسد؟

  تهران- ایرناپلاس- در حالی که شبکه نمایش خانگی روز به روز تولیدات خود را افزایش می‌دهد و آثار متفاوتی را برای مخاطب عرضه می‌کند؛ جمعی از سینماگران نسبت به پیامدهای انحصار پلتفرم‌های اینترنتی هشدار داده‌اند.

 • درخواست از مجلس؛ ضرورت نگاه بلندمدت به آموزش مجازی

  کرونا هم برود، شاد می‌ماند

  درخواست از مجلس؛ ضرورت نگاه بلندمدت به آموزش مجازی

  تهران- ایرناپلاس- حدود ۱۵ میلیون دانش‌آموز ایرانی بخشی از ۱۶۸ میلیون دانش‌آموزی هستند که در یک سال گذشته در جهان امور تحصیلی خود را به ‌صورت غیرحضوری و خارج از مدرسه دنبال کرده‌اند. اینترنت و زیرساخت ارتباطی یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای استمرار آموزش مجازی است.

 • تنگی نفس ناشران با نوسان نرخ کاغذ

  تنگی نفس ناشران با نوسان نرخ کاغذ

  تهران- ایرناپلاس- این روزها تغییرات بهای کاغذ، ‌صدای فعالان و اصنافی همچون ناشران که با این کالا در ارتباط هستند را درآورده است. موضوعی که ریشه آن به تحریم‌ها، نوسان‌های ارزی و همه‌گیری کرونا برمی‌گردد. کاغذ گران شد و تولید داخلی نیز توان پاسخگویی به نیاز بازار را ندارد.

 • پیامدهای رفتار بخشنامه‌ای رسانه ملی با موسیقی

  پیامدهای رفتار بخشنامه‌ای رسانه ملی با موسیقی

  تهران- ایرناپلاس- تنوع سبک‌های موسیقی در میان جوانان به خودی خود اتفاق بدی نیست. مساله زمانی پیش می‌آید که تبلیغ و رونق موسیقی ضعیف و مبتذل، موسیقی رایج سرزمین ما می‌شود و دیگر نه شعر و نه موسیقی، همخوانی با فرهنگ ایرانی ندارد و از نوع موسیقی سطح پایین و تقلیدی از غرب است.

 • بنای فرهنگی بدون مردم، می‌میرد

  واکاوی حریم‌کشی تئاتر شهر؛

  بنای فرهنگی بدون مردم، می‌میرد

  تهران- ایرناپلاس- تئاترشهر بیش از ۵۰ سال با مردم تهران زندگی کرده‌ است و جدا کردن آن با حریم، حق بسیاری از شهروندان را برای خاطره‌سازی و لذت بردن از شهری که دوستش دارند، نادیده می‌گیرد.

 • کتاب، انتخاب مردم برای تاب‌آوریِ در خانه

  واکاوی جشنواره تقدیر از مروجان کتاب‌خوانی؛

  کتاب، انتخاب مردم برای تاب‌آوریِ در خانه

  تهران- ایرناپلاس- کتاب‌خوان یا کتاب‌باز به کسانی گفته می‌شود که روزشان بدون کتاب شب نمی‌شود و به نوعی عادت شدیدی به کتاب‌خواندن دارند اما در کنار این افراد، کسانی هم هستند که وظیفه ترویج کتابخوانی را برای خود تعریف کرده‌اند. جشنواره تقدیر از مروجان کتاب‌خوانی هر سال این گروه را دور هم جمع می‌کند.

 • فرصت‌سازی از یک جشنواره‌ برای رونق بازار پوشاک

  فرصت‌سازی از یک جشنواره‌ برای رونق بازار پوشاک

  تهران-ایرناپلاس- جشنواره مد و لباس از جشنواره‌هایی است که در بهمن‌ماه برگزار می‌شود اما کمتر کسی از برگزاری آن آگاه شد و به نظر می‌رسد باوجود برپایی دهمین دوره‌ آن هنوز نتوانسته بر بازار پوشاک تاثیر جدی بگذارد.

 • خودنمایی یک درد مضاعف در اوضاع کرونایی

  خودنمایی یک درد مضاعف در اوضاع کرونایی

  تهران- ایرناپلاس- کرونا که خودنمایی کرد و دامنه‌اش سراسر کشور را فرا گرفت، تازه متوجه شدیم سواد رسانه‌ای چقدر مهم است و نبودش می‌تواند چه سرنوشت مرگباری رقم بزند.

 • سینما برای «پدر» چه کرد؟

  سینما برای «پدر» چه کرد؟

  تهران- ایرناپلاس- فیلم‌های سینمایی ما شخصیت‌های به‌یادماندیِ بسیاری خلق کرده‌اند که از آن جمله می‌توان به شخصیت «مادر» اشاره کرد. اما جایگاه «پدر» در آثار سینمایی کشور کجاست و چگونه مورد توجه قرار گرفته است؟

 • کرونا با باورهای دینی مردم چه کرد؟

  کرونا با باورهای دینی مردم چه کرد؟

  تهران- ایرناپلاس- برخی معتقدند کرونا به باورهای دینی مردم لطمه زده و به فرصت‌طلبان اجازه داده تا بنیان‌های دینداری مردم را زیرسوال ببرند اما پژوهشگران دینی معتقدند این بیماری، برخی حواشی که دینداری ما را از ناب بودن انداخته بود صیقل داد.

 • دغدغه‌های فعالان جشنواره‌ تئاتر فجر؛ انتقادها و راهکارها

  دغدغه‌های فعالان جشنواره‌ تئاتر فجر؛ انتقادها و راهکارها

  تهران- ایرناپلاس- ماه جشنواره‌ها در حالی پایان یافت که سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر در آخرین روز بهمن‌ماه برگزیدگان خود را شناخت. رویدادی که یکی از بزرگترین اتفاقات اهالی تئاتر است و برای بسیاری از هنرمندان تئاتری دلخوشی و دلگرمی به حساب می‌آید.

 • سرانجام رسیدگی تخصصی به شکایات گردشگری به کجا رسید؟

  سرانجام رسیدگی تخصصی به شکایات گردشگری به کجا رسید؟

  تهران- ایرناپلاس- حوزه گردشگری در ایران با اینکه سال‌ها مورد توجه قرار گرفته‌ و گسترش یافته‌، فاقد شعبه‌های اختصاصی برای رسیدگی به پرونده‌های گردشگری است. تاسیس شعبه حل اختلاف در این حوزه می‌تواند شروعی برای رسیدگی به مشکلات این حوزه و تاسیس شعبه‌ دادگاه خاص برای فعالان باشد.

 • عواقب وابستگی رسانه‌ها به آگهی و یارانه؛ فعالیت حرفه‌ای از حرف تا عمل

  عواقب وابستگی رسانه‌ها به آگهی و یارانه؛ فعالیت حرفه‌ای از حرف تا عمل

  تهران- ایرناپلاس- تصویب حذف لزوم انتشار آگهی‌های دولتی در روزنامه‌های کثیرالانتشار، موجب نگرانی بسیاری از روزنامه‌نگاران و مدیران روزنامه‌ها شد که این مصوبه را نقطه پایان حیات روزنامه‌ها می‌دانستند. البته باپیگیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این مصوبه اصلاح شد اما روزنامه‌ها چرا و تا چه زمانی باید به آگهی‌های دولتی وابسته باشند؟

 • میراثی که قربانی کشمکش شهرداری و میراث فرهنگی می‌شود

  میراثی که قربانی کشمکش شهرداری و میراث فرهنگی می‌شود

  تهران- ایرناپلاس- هر از گاهی خبری می‌رسد که خانه یک هنرمند در حال تخریب برای برپا شدن ساختمان چند طبقه است؛ خانه‌هایی که می‌توانند به‌جای برج و مجتمع مسکونی به مکان‌های فرهنگی و تاریخی تبدیل شوند.

 • سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر از نگاه منتقدان و موافقان

  سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر از نگاه منتقدان و موافقان

  تهران-ایرناپلاس- در هر حال امسال سی و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر با شرایط و ضوابط خاص برگزار شد. عده‌ای مخالف برگزاری این جشنواره بودند اما هماهنگی مدیران جشنواره با ستاد مقابله با کرونا و شیوه برگزاری، رضایت اکثریت اهالی سینما را به همراه داشت.

 • جشنواره موسیقی و ماموریت نجات «ترانه»

  جشنواره موسیقی و ماموریت نجات «ترانه»

  تهران- ایرناپلاس- جشنواره‌ها در طول سال‌های فعالیت خود با تغییرات در برنامه‌هایشان تلاش می‌کنند روند رو به رشدی را طی کنند. در این میان، جشنواره موسیقی فجر امسال شاهد اقدامات متنوعی مانند اضافه کردن بخش‌های جدید است. اما این تغییرات تا چه حدی می‌توانند به نیاز امروز مخاطبان پاسخ دهند؟

 • خودنمایی سوگلی‌های تلویزیون با زیرسوال بردن کرونا

  خودنمایی سوگلی‌های تلویزیون با زیرسوال بردن کرونا

  تهران-ایرناپلاس- در این روزهای سخت مقابله با ویروس کرونا که هر روزه شاهد از دست رفتن بسیاری از هموطنانمان هستیم، زیرسوال بردن کرونا توسط برخی که نام هنرمند بر خود گذاشته‌اند اتفاق دردناکی است. کسانی که خواه‌ناخواه حرفشان بر افکار عمومی تاثیر خواهد گذاشت؛ اما بدتر اینکه این دسته از هنرمندان مورد حمایت و ترویج صداوسیما هم قرار می‌‎گیرند.

 • راهکاری برای رونق کسب‌وکار فعالان گردشگری در اوضاع کرونایی

  راهکاری برای رونق کسب‌وکار فعالان گردشگری در اوضاع کرونایی

  تهران- ایرناپلاس- فعالان گردشگری می‌گویند، با توجه به تداوم شیوع کرونا، با خلاقیت و استفاده از امکانات منطقه‌ای، می‌توان پروتکل‌های بهداشتی خاص دوران کرونا را رعایت و از این فعالیت درآمد کسب کرد؛ زیرا معلوم نیست شیوع کرونا تا چه زمانی ادامه دارد و چه روزی فروکش می‌کند.

 • واکاوی ۶ دوره طرح پایتخت‌های کتاب؛ موفق یا ناموفق؟

  واکاوی ۶ دوره طرح پایتخت‌های کتاب؛ موفق یا ناموفق؟

  تهران- ایرناپلاس- پایتخت کتاب یک طرح بین‌المللی است که در ایران نیز اجرا می‌شود. این طرح با هدف توسعه فرهنگی و میزان سطح ترویج کتاب و کتابخوانی، تلاش دارد تا مشکلات برای دسترسی مردم به کتاب را رفع و زمینه ترویج کتابخوانی را ایجاد کند.

 • پیدا و پنهان پانزدهمین جشنواره شعر فجر

  پیدا و پنهان پانزدهمین جشنواره شعر فجر

  تهران-ایرناپلاس- بررسی آثار در جشنواره شعر فجر، براساس موارد فنی و تخصصی انجام می‌شود اما به دلیل آنکه این جشنواره در ارتباط با انقلاب است، داوران به این حوزه توجه بیشتری دارند و شاعرانی که نگاه به انقلاب اسلامی داشته ‌باشد، تجلیل می‌شوند.

 • دانلود رایگان کتاب؛ مردم از این اقدام غیرقانونی بی‌خبرند؟

  دانلود رایگان کتاب؛ مردم از این اقدام غیرقانونی بی‌خبرند؟

  تهران- ایرناپلاس- فراگیری اینترنت از یک سو و مشکلات پیش آمده در یک سال اخیر از سوی دیگر موجب شده بیش از گذشته به کتاب‌های الکترونیک و صوتی توجه شود، اما تعداد زیادی از این آثار به صورت غیرقانونی در فضای مجازی بارگذاری شده‌ و دانلود می‌شود.