• اهداف پشت پرده فهرست‌سازی‌های انتخاباتی

  اهداف پشت پرده فهرست‌سازی‌های انتخاباتی

  تهران- ایرناپلاس- چند روزی است تعدادی کانال خبری و حساب کاربری کمتر شناخته شده در فضای مجازی، بعد از سال‌ها، حرکتی مشابه سال‌های دور از فضای مجازی را آغاز و اقدام به انتشار اعضای کابینه نامزدهای محتمل کرده و نام­‌ها و شخصیت­‌هایی را کنار هم قرار می‌دهند که در کنار گمانه­‌زنی و حتی تخریب، دستمایه طنز کاربران شده است.

 • وسواس در کرونا؛ چه کارهایی «نکنیم»

  وسواس در کرونا؛ چه کارهایی «نکنیم»

  تهران- ایرناپلاس- یک سال از ورود و آغاز همه‌‎گیری ویروس کرونا گذشت و حالا بسیاری از جنبه‌های منفی و البته مثبت آن آشکار شده؛ درباره جنبه‌های «مثبت» با نگاه به نیمه­ پر لیوان از دیدگاه روانشناختی در مطالبی جداگانه خواهیم نوشت، اما اکنون به «وسواس» بعنوان یکی از مهمترین عوارض و پیامدهای منفی و زیان‌بار کرونا می‌پردازیم.

 • احترام به یکدیگر حلقه مفقوده فوتبال ایران

  احترام به یکدیگر حلقه مفقوده فوتبال ایران

  تهران- ایرناپلاس- مدتی است در رسانه‌های نوشتاری، شنیداری، تصویری و حتی فضای مجازی شاهد حملات تند و توأم با توهین برخی از مدیران، مربیان و بازیکنان فوتبال نسبت به یکدیگر هستیم. البته نباید از نقش برخی خبرنگاران رسانه‌ها غافل شد که با پرسش‌های بی‌ربط خود در ایجاد این تنش‌ها دخیل هستند.

 • پیدا و پنهان پانزدهمین جشنواره شعر فجر

  پیدا و پنهان پانزدهمین جشنواره شعر فجر

  تهران-ایرناپلاس- بررسی آثار در جشنواره شعر فجر، براساس موارد فنی و تخصصی انجام می‌شود اما به دلیل آنکه این جشنواره در ارتباط با انقلاب است، داوران به این حوزه توجه بیشتری دارند و شاعرانی که نگاه به انقلاب اسلامی داشته ‌باشد، تجلیل می‌شوند.

 • پیامدهای نگاه انتخاباتی به بورس

  پیامدهای نگاه انتخاباتی به بورس

  تهران- ایرناپلاس- انتخابات ریاست جمهوری چگونه می‌تواند بازار سرمایه را تحت تأثیر قرار دهد و از آن تأثیر بگیرد؟ با نزدیک شدن به این انتخابات برخی از گروه‌های سیاسی به‌دنبال سبقت گرفتن از رقبا هستند تا نه منافع عمومی، بلکه منافع گروهی خود را حداکثر کنند.

 • ضرورت صیانت از حقوق مردم در پلتفرم‌های اینترنتی

  اصل مسئولیت‌پذیری و جبران خسارت؛

  ضرورت صیانت از حقوق مردم در پلتفرم‌های اینترنتی

  تهران- ایرناپلاس- یک وکیل دادگستری می‌گوید: یک استارتاپ با لحاظ اینکه اعتبار تجاری‌اش ذیل نام و عنوانش است، باید همه خدماتش بیمه باشد تا اگر خسارتی به کالا یا خدمتی رسید بتواند خسارات آن را بپردازد.

 • تخریب دین به نام طب؛ آیا واکسن، ایمان را می‌دزدد؟!

  تخریب دین به نام طب؛ آیا واکسن، ایمان را می‌دزدد؟!

  تهران- ایرناپلاس- یک استاد دانشگاه ادیان و مذاهب می‌گوید: برخورد با کسانی که بی‌اعتماد به علم جدید بوده و خود را مدافع طب سنتی معرفی و از احادیث، قرآن و سنت سوءاستفاده و آن را حلال همه مشکلات می‌دانند، این ذهنیت را بوجود آورده که در نهایت به نام مواجهه با دین تمام خواهد شد.

 • دانلود رایگان کتاب؛ مردم از این اقدام غیرقانونی بی‌خبرند؟

  دانلود رایگان کتاب؛ مردم از این اقدام غیرقانونی بی‌خبرند؟

  تهران- ایرناپلاس- فراگیری اینترنت از یک سو و مشکلات پیش آمده در یک سال اخیر از سوی دیگر موجب شده بیش از گذشته به کتاب‌های الکترونیک و صوتی توجه شود، اما تعداد زیادی از این آثار به صورت غیرقانونی در فضای مجازی بارگذاری شده‌ و دانلود می‌شود.

 • غفلت از این مسیر استراتژیک برای رونق اقتصادی جایز نیست

  غفلت از این مسیر استراتژیک برای رونق اقتصادی جایز نیست

  تهران- ایرناپلاس- یک کارشناس کسب‌وکار می‌گوید: کشورهای دیگر توانسته‌اند با قرار گرفتن در یک بازی برد-برد و کنار گذاشتن دیدگاه‌هایی که سرمایه‌گذار خارجی را تهدیدی برای امنیت می‌دانند، به اقتصاد خود رونق داده، اشتغال ایجاد و در ابعاد جهانی تولید کرده و بازار جهانی را داشته باشند و کسب‌وکارهای خود را در بازار جهانی معرفی کنند.

 • ضدیت «عملی» با ولایت فقیه از این واضح‌تر؟

  ضدیت «عملی» با ولایت فقیه از این واضح‌تر؟

  تهران- ایرناپلاس- در روز روشن برای رئیس‌جمهوری قانونی کشور طلب «مرگ» می‌کنند؛ سوار بر موتورهایی که قرار بود امسال حامل اتحاد و یکپارچگی ملی باشد، علیه شخص دوم نظام هتاکی می‌شود؛ پرچم نظام در دست، در جشن پیروزی انقلابی که نظام از آن برآمد، بدزبانی می‌کنند.

 • یک حادثه و هشدار نهادینه‌شدن دادگستری خصوصی

  بررسی ضرورت بازنگری در فرآیند دادرسی محاکم؛

  یک حادثه و هشدار نهادینه‌شدن دادگستری خصوصی

  تهران- ایرناپلاس- کارشناسان با هشدار نسبت به فاجعه اخیر کرمانشاه می‌گویند: دادگستری ضمن ملجأ و پناهگاه بودن برای مردم، باید به‌گونه‌ای عمل کند که فرآیند دادرسی نیز عادلانه و نتیجه دادرسی برای اصحاب دعوی، اقناع‌کننده باشد وگرنه انتقام شخصی و دادگستری خصوصی نهادینه می‌شود.

 • بازندگان بازی مجلس با لایحه بودجه

  گفت‌وگو با استاد اقتصاد دانشگاه مفید (بخش پایانی)

  بازندگان بازی مجلس با لایحه بودجه

  تهران- ایرناپلاس- یک کارشناس اقتصادی معتقد است، با توجه به تقابل مجلس با دولت درباره بودجه ۱۴۰۰، نمایندگان وارد یک بازی بسیار سخت شده و دولت مطلوب خود را نیز در شرایط دشواری قرار می‌دهند. زیرا با ارائه بودجه چند دوازدهم، کار دولت آینده و دولت مطلوب مجلس را سخت‌تر می‌کند.

 • توسعه کسب‌وکارهای اینترنتی زنان را جدی بگیریم

  توسعه کسب‌وکارهای اینترنتی زنان را جدی بگیریم

  تهران- ایرناپلاس- اگر اینترنت را پدیده‌ای در نظر بگیریم که بر همه ابعاد زندگی ما تاثیر گذاشته نباید از نقش آن در ایجاد کسب‌وکارهای اینترنتی غافل بود. اینترنت موجب شده بسیاری از زنان خانه‌دار نیز در فضای مجازی فعال شده و برای خود کسب‌وکاری راه بیندازند. از فروش ترشی و مربا گرفته تا آموزش و مشاوره.

 • نگرانی برای شفافیت بودجه یا انتخابات ریاست جمهوری؟

  گفت‌وگو با استاد اقتصاد (بخش نخست)

  نگرانی برای شفافیت بودجه یا انتخابات ریاست جمهوری؟

  تهران- ایرناپلاس- ارجاع کلیات بودجه از طرف مجلس به دولت در شرایطی که به انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می‌شویم، اهمیت بررسی اقتصاد سیاسی بودجه و انتخابات را بیش از پیش روشن می‌کند. از نگاه یک کارشناس اقتصادی، اقدام کمیسیون تلفیق در تغییرات گسترده لایحه بودجه ۱۴۰۰، نه با دغدغه شفافیت بلکه با نگاه به انتخابات است.

 • سخنان کم­‌سابقه روحانی؛ آنچه رسانه‌­های مخالف پوشش نخواهند داد

  سخنان کم­‌سابقه روحانی؛ آنچه رسانه‌­های مخالف پوشش نخواهند داد

  تهران- ایرناپلاس- هشتمین و آخرین سخنرانی حسن روحانی در مراسم جشن سالگرد پیروزی انقلاب در مسند ریاست جمهوری، هم شکل متفاوتی داشت و هم محتوایی کم‌­سابقه که احتمالا در بخش­‌های خبری مختلف رسانه­ «ملی» بازنشر نخواهد داشت، چنانچه در بوق‌­های آن طرف مرز و خبرگزاری‌­های اصولگرا نیز.

 • ۴۲ سال درس­‌آموزی؛ سخنی با سیاسیون و جناح‌ها

  ۴۲ سال درس­‌آموزی؛ سخنی با سیاسیون و جناح‌ها

  تهران- ایرناپلاس- در ۴۲ سال گذشته انبوهی از رویدادها و حوادث سیاسی و اجتماعی بر بستر انقلاب و نظام جمهوری اسلامی رخ داده؛ از تسخیر لانه جاسوسی تا جنگ تحمیلی؛ از ترورهای دهه ۶۰ تا دولت اصلاحات؛ از تحریم و ماجرای هسته­‌ای تا اغتشاش؛ از برجام تا ترور سردار سلیمانی و تروریسم اقتصادی.

 • با دامنه نوسان چه کنیم؟

  با دامنه نوسان چه کنیم؟

  تهران- ایرناپلاس- تصمیم شورای عالی بورس درباره کاهش دامنه نوسان می‌تواند در کوتاه‌مدت برای کنترل واکنش‌های هیجانی معامله‌گران و سرمایه‌گذاران مؤثر باشد. با این حال، کارشناسان معتقدند روش‌های دیگری نیز در رابطه با دامنه نوسان قابل اجراست که می‌تواند در کارایی بازار سهام تأثیرگذار باشد.

 • غفلت از ابزارهای هنری برای انتقال فرهنگ و تاریخ به نسل‌های آینده

  غفلت از ابزارهای هنری برای انتقال فرهنگ و تاریخ به نسل‌های آینده

  تهران- ایرناپلاس- تاریخ سرزمین ما مملو از داستان‌های حماسی، عاشقانه‌، تراژیک(غم‌انگیز) و آموزنده است. داستان‌هایی که هر کدام به تنهایی می‌توانند سوژه‌ای جذاب برای ساخت انیمیشن‌ها(پویانمایی) شود. اما چرا برای انتقال فرهنگ و تاریخ سرزمین‌مان از این هنر کمتر استفاده می‌شود؟

 • مجلس در برابر پیامدهای «کودک‌همسری» پاسخگوست؟

  گفت‌وگو با یک فعال حقوق کودک؛

  مجلس در برابر پیامدهای «کودک‌همسری» پاسخگوست؟

  تهران- ایرناپلاس- یک آسیب شناس و فعال حقوق کودک تاکید دارد، مجلس باید در برابر آسیب‌هایی اجتماعی و روانی کودکانی که در سن پایین ازدواج می‌کنند و گاهی جامعه و افکار عمومی را تحت تاثیر قرار می‌دهند، پاسخگو باشد.

 • توسعه ایران در گروی «دیگرپذیری و دیگرخواهی»

  گفت‌وگو با معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی (بخش سوم و پایانی)

  توسعه ایران در گروی «دیگرپذیری و دیگرخواهی»

  تهران- ایرناپلاس- معاون وزیر تعاون معتقد است: باید دایره کسانی را که به این انقلاب باورمندند، بزرگ و بزرگ‌تر کنیم تا بتوانیم از منافع ایران و انقلاب اسلامی در داخل و خارج از کشور دفاع کنیم. در واقع اگر یک فرآیند دیگرپذیری و دیگرخواهی برای حفظ منافع ملی شکل گیرد،به طور حتم توسعه ایران تضمین شده است.

 • لازمه ایجاد اعتماد عمومی، پرهیز از فضای تخریبی بین جریان‌های سیاسی است

  یک فعال سیاسی اصولگرا:

  لازمه ایجاد اعتماد عمومی، پرهیز از فضای تخریبی بین جریان‌های سیاسی است

  تهران- ایرناپلاس- یک فعال سیاسی اصولگرا با تاکید بر اینکه شور انتخاباتی بین فعالان سیاسی زیاد است، گفت: برای ایجاد اعتماد عمومی باید تلاش کرد فضای تخریبی بین نامزدها و جریان های سیاسی رخ ندهد، چون این تنش‌ها دلسرد کننده است.

 • پیامکی که صدای کتابفروشان را درآورد

  پیامکی که صدای کتابفروشان را درآورد

  تهران- ایرناپلاس- در روزهای برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران، برخی کتابفروشان مدعی شدند برای اطلاع‌رسانی از شماره تلفن‌های مشتریان آنها که در طرح‌های حمایتی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران ثبت شده بود، استفاده شده است.

 • خودکفایی دهیاران محقق می‌شود؟

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  خودکفایی دهیاران محقق می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- دولت به تازگی لایحه اصلاح و الحاق موادی به ماده واحده قانون «تاسیس دهیاری‌های خودکفا در روستاهای کشور» را به تصویب رسانده که براساس آن قرار است تا حدودی اختیاراتی که شهرداران در سطح شهرها دارند به دهیاران در سطح روستاها سپرده شود.

 • مخالفان شفافیت تعاونی‌ها در پی چه هستند؟

  گفت‌وگو با معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی (بخش دوم)

  مخالفان شفافیت تعاونی‌ها در پی چه هستند؟

  تهران- ایرناپلاس- معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌گوید: اکنون همه تعاونی‌ها در پی این هستند که مجامع آنها به‌صورت الکترونیکی برگزار شود اما دوستان ما در اتاق تعاون ایران، یعنی کسانی که در بخش غیردولتی باید از ما حمایت کنند، به‌شدت با این رویه مخالفت می‌کنند.

 • حاشیه های یک سفر

  حاشیه های یک سفر

  تهران- ایرنا- اخبار متناقض یکی دو روز اخیر درباره سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به روسیه، ابهام‌ها و حاشیه‌های زیادی به وجود آورده که در چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی سبب بروز پرسش‌های جدی شده است.

 • پیامدهای اخذ عوارض از هتل‌سازان؛ مخالفان و موافقان چه می‌گویند؟

  پیامدهای اخذ عوارض از هتل‌سازان؛ مخالفان و موافقان چه می‌گویند؟

  تهران- ایرناپلاس- وضعیت درآمد هتل‌ها با توجه به شرایط کرونایی و مشکلات سفر و گردشگری با افت شدید مواجه شده است و به گفته کارشناسان این بخش، برای تغییر و بهبود اقتصادی شاید تا چند سال آینده هم شرایط فراهم نباشد. این روزها بحث بر سر دریافت عوارض از هتل‌سازان در شورای شهر تهران مطرح شده است که موافقان و مخالفانی دارد.

 • ۹۶ معاون وزیر، ریل­‌گذاری دولت روحانی برای مدیریت عالی زنان

  ۹۶ معاون وزیر، ریل­‌گذاری دولت روحانی برای مدیریت عالی زنان

  تهران- ایرناپلاس- مقوله زنان و نقش اجتماعی و سیاسی آنان در کشور ما همواره یکی از مهمترین و پرمخاطب­‌ترین مباحث مطرح بوده که با پیروزی انقلاب و تاسیس جمهوری اسلامی وارد مرحله­‌ای جدید و متفاوتی شد.

 • مجلس نامنظم، به‌دنبال بودجه «چند دوازدهم» برای دولت منظم

  مجلس نامنظم، به‌دنبال بودجه «چند دوازدهم» برای دولت منظم

  تهران- ایرناپلاس- نخستین بار نیست که بودجه پیشنهادی یک دولت در مجلس و پس از بررسی کمیسیون تلفیق، رأی نمی‌آورد. اما پرسش این است که آیا مجلس کنونی که برخی نمایندگانش در دولت دهم تجربه اداره کشور با تنخواه‌گردان را داشته‌اند، برای دومین بار پس از دولت احمدی‌نژاد بودجه چند دوازدهم را باب می‌کنند؟

 • خودزنی‌های تمام نشدنی مدیران باشگاهی

  خودزنی‌های تمام نشدنی مدیران باشگاهی

  تهران- ایرناپلاس- ضعف مدیریتی خطر بزرگی است که این روزها در کنار مشکلات متعدد دیگر در ورزش کشور، فوتبال ما را تهدید می‌کند. برای نمونه می‌توان به رخدادهای این روزها در مدیریت دو باشگاه استقلال و پرسپولیس اشاره کرد.

 • پیامدهای مثبت و منفی الگوپذیری از سوپراستارها و سلبریتی‌ها

  پیامدهای مثبت و منفی الگوپذیری از سوپراستارها و سلبریتی‌ها

  تهران- ایرناپلاس- ستاره‌سازی از موضوع‌های جدایی‌ناپذیر سینماست. امری که ثابت کرده پیامدهای بسیاری در روند تولید و فروش آثار سینمایی دارد و به جز سینما در اقتصاد دیگر بخش‌ها نیز موثر است. اما هویت ستاره‌ها از کجا به دست می‌آید و چرا در بسیاری موارد ناپایدار و موقت است؟