• ایرانی‌ها چند ساعت کار می‌کنند؟

  واکاوی گزارش مرکز آمار؛

  ایرانی‌ها چند ساعت کار می‌کنند؟

  تهران- ایرناپلاس- ۲۴ ساعت ایرانی‌ها چگونه می‌گذرد؟ هر کدام از ما ساعت‌های روز را به توجه به شرایطمان به کارهای مختلفی اختصاص می‌دهیم. افراد شاغل، دانشجوها، خانه‌دارها و ... هر کدام برنامه‌ روزانه خود را دارند. آمارها نشان می‌دهد ایرانی‌ها به‌طور متوسط روزانه کمتر از سه ساعت را به فعالیت‌های شغلی‌ اختصاص می‌دهند.

 • مشارکت حداکثری نیازمند تکثر نامزدهاست

  عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت:

  مشارکت حداکثری نیازمند تکثر نامزدهاست

  تهران- ایرناپلاس- فعال سیاسی اصلاح‌طلب معتقد است: اگر به طور جدی و عملی شرایط حضور نامزدها از گرایش‌های مختلف در انتخابات ۱۴۰۰ فراهم شود، می‌تواند زمینه حضور گسترده مردم را پای صندوق‌ها فراهم کند.

 • بحران «سلامت روان» در دوران پساکرونا؛ راه‌های کنترل کدامند؟

  ایرناپلاس بررسی می‌کند

  بحران «سلامت روان» در دوران پساکرونا؛ راه‌های کنترل کدامند؟

  تهران- ایرناپلاس- یک روانشناس بالینی تاکید می‌کند، گذر از بحران پساکرونا به سیاستگذاری و اولویت‌بندی از نظر انجام مداخلات در نظام سلامت در سطح ملی به کمک روانپزشکان و روانشناسان و دیگر متخصصان و صاحب‌نظران مربوط نیاز دارد.

 • عواقب وابستگی رسانه‌ها به آگهی و یارانه؛ فعالیت حرفه‌ای از حرف تا عمل

  عواقب وابستگی رسانه‌ها به آگهی و یارانه؛ فعالیت حرفه‌ای از حرف تا عمل

  تهران- ایرناپلاس- تصویب حذف لزوم انتشار آگهی‌های دولتی در روزنامه‌های کثیرالانتشار، موجب نگرانی بسیاری از روزنامه‌نگاران و مدیران روزنامه‌ها شد که این مصوبه را نقطه پایان حیات روزنامه‌ها می‌دانستند. البته باپیگیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این مصوبه اصلاح شد اما روزنامه‌ها چرا و تا چه زمانی باید به آگهی‌های دولتی وابسته باشند؟

 • انبارلویی: مشارکت حداکثری ضامن مشروعیت نظام است

  در گفت‌وگو با ایرناپلاس

  انبارلویی: مشارکت حداکثری ضامن مشروعیت نظام است

  تهران- ایرناپلاس- عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی، مشارکت حداکثری را نشانه پایبندی مردم به نظام و متضمن مشروعیت مردمی آن دانست و تاکید کرد: «هر رای به صندوق آرا، در واقع رای به امنیت و رفاه مردم است».

 • دست‌اندازهای تورمی بهمن ماه

  دست‌اندازهای تورمی بهمن ماه

  تهران- ایرناپلاس- کارنامه تورم بهمن‌ماه نشان‌دهنده رکوردداری گروه «قند و شکر و شیرینی‌ها» در افزایش نرخ تورم در میان سایر گروه‌های خوارکی‌ها و آشامیدنی‌هاست. از طرف دیگر، قیمت‌ها «مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها» ثابت مانده و در گروه ارتباطات نیز شاهد کاهش میانگین قیمت‌ها هستیم.

 • آفت «تندروی» بر درخت انقلاب؛ بازخوانی اندیشه­‌های امام(ره) و رهبری

  آفت «تندروی» بر درخت انقلاب؛ بازخوانی اندیشه­‌های امام(ره) و رهبری

  تهران- ایرناپلاس- زمان زیادی لازم نبود تا نتیجه تندروی برخی جریان­‌های افراطی منسوب به اصلاحات در برآمدن دولت نهم آشکار و کوهی از حسرت و دریغ بر ذهن و ضمیر طرفداران عجول و افراطی آن سال­‌ها آوار شد.

 • مربیان در ایران نقشی در برد و باخت ندارند

  کارشناس فوتبال در گفت‌وگو با ایرناپلاس:

  مربیان در ایران نقشی در برد و باخت ندارند

  تهران- ایرناپلاس- امروزه در فوتبال مدرن با سیستم‌های مختلفی روبرو هستیم که مربیان برای پیشبرد تیم خود و رسیدن به اهداف از آن استفاده می‌کنند. متداول‌ترین سیستم در فوتبال امروزه سیستم ۱-۳-۲-۴ است که به دلیل قرارگیری بازیکنان در نقاط مختلف زمین، ابتکار عمل بیشتری به مربیان می‌دهد.

 • نوروز ۱۴۰۰ با کرونای انگلیسی؛ دستورالعمل‌ها را جدی بگیریم

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  نوروز ۱۴۰۰ با کرونای انگلیسی؛ دستورالعمل‌ها را جدی بگیریم

  تهران- ایرناپلاس- هم‌زمانی روزهای پایانی سال و ورود کرونای انگلیسی به کشور، نگرانی متولیان نظام سلامت و متخصصان بهداشت و درمان را نسبت به طغیان بیماری کووید-۱۹ در نوروز ۱۴۰۰ به دنبال داشته است و کارشناسان معتقدند محدودیت‌ها باید دوباره تشدید شود.

 • میراثی که قربانی کشمکش شهرداری و میراث فرهنگی می‌شود

  میراثی که قربانی کشمکش شهرداری و میراث فرهنگی می‌شود

  تهران- ایرناپلاس- هر از گاهی خبری می‌رسد که خانه یک هنرمند در حال تخریب برای برپا شدن ساختمان چند طبقه است؛ خانه‌هایی که می‌توانند به‌جای برج و مجتمع مسکونی به مکان‌های فرهنگی و تاریخی تبدیل شوند.

 • «خشم مقدس» با مردم و صندوق رای چه خواهد کرد!؟

  «خشم مقدس» با مردم و صندوق رای چه خواهد کرد!؟

  تهران- ایرناپلاس- تنها چند روز پس از حرکت ناپسند موتورسواران و سردادن شعار «مرگ» علیه رئیس‌جمهوری قانونی کشور در مراسم ۲۲ بهمن اصفهان، حالا جای شاکی و متشاکی عوض شده و به جای پوزش و جبران، طلبکاری آشکار شده است!

 • پول الکترونیکی ایران در راه است؟

  پول الکترونیکی ایران در راه است؟

  تهران- ایرناپلاس- حدود دو سال از انتشار سند الزامات و ضوابط حوزه رمزارزها توسط بانک مرکزی می‌گذرد. در این مدت بانک مرکزی چین، پول الکترونیکی خود را معرفی و بانک مرکزی اتحادیه اروپا نیز مقدمات معرفی یوروی دیجیتال را فراهم کرده است. پرسش این است که تصمیم بانک مرکزی درباره رمزارزها و پس از آن، پول الکترونیکی ایران چه خواهد بود؟

 • انتخاب‌های اشتباه، پازل ناکامی آبی‌ها

  انتخاب‌های اشتباه، پازل ناکامی آبی‌ها

  تهران- ایرناپلاس- «اثر مارتینی» اصطلاحی در غواصی‌است که در آن حالت، غواص دچار اشتباه شده و احتمال غرق شدن برایش وجود دارد، اما متوجه این قضیه نیست و فکر می‌کند همه چیز در حالت خوب به سر می‌برد. حالا ماجراهای استقلالِ محمود فکری و آمارهای به ثبت رسیده‌اش نیز چنین وضعیتی را دارند.

 • یک جریان سیاسی حضور حداکثری در انتخابات ۱۴۰۰ را برنمی‌تابد

  مصطفی درایتی فعال سیاسی:

  یک جریان سیاسی حضور حداکثری در انتخابات ۱۴۰۰ را برنمی‌تابد

  تهران- ایرناپلاس- حجت‌الاسلام مصطفی درایتی از جمله فعالان سیاسی است که بارها درباره اهمیت انتخابات ۱۴۰۰ و لزوم مشارکت بالای مردم تاکید کرده، معتقد است: یک جریان سیاسی در کشور، حضور حداکثری مردم را برنمی­‌تابد چون حضور بالای مردم را به معنای حذف یا تنگ شدن دایره حضور خود در قدرت تلقی می­‌کند.

 • سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر از نگاه منتقدان و موافقان

  سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر از نگاه منتقدان و موافقان

  تهران-ایرناپلاس- در هر حال امسال سی و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر با شرایط و ضوابط خاص برگزار شد. عده‌ای مخالف برگزاری این جشنواره بودند اما هماهنگی مدیران جشنواره با ستاد مقابله با کرونا و شیوه برگزاری، رضایت اکثریت اهالی سینما را به همراه داشت.

 • نتایج جالب سوابق تحصیلی و اجرایی اعضای کمیسیون تلفیق مجلس

  نتایج جالب سوابق تحصیلی و اجرایی اعضای کمیسیون تلفیق مجلس

  تهران- ایرناپلاس- در زمان بررسی لایحه بودجه در مجلس، نام کمیسیون تلفیق را زیاد می‌شنویم. وظیفه این کمیسیون بررسی لایحه تقدیمی دولت است. بنابراین انتظار می‌رود اعضای آن، از بین نمایندگانی انتخاب شوند که دانش و تجربه لازم را در این زمینه داشته باشند.

 • جشنواره موسیقی و ماموریت نجات «ترانه»

  جشنواره موسیقی و ماموریت نجات «ترانه»

  تهران- ایرناپلاس- جشنواره‌ها در طول سال‌های فعالیت خود با تغییرات در برنامه‌هایشان تلاش می‌کنند روند رو به رشدی را طی کنند. در این میان، جشنواره موسیقی فجر امسال شاهد اقدامات متنوعی مانند اضافه کردن بخش‌های جدید است. اما این تغییرات تا چه حدی می‌توانند به نیاز امروز مخاطبان پاسخ دهند؟

 • رونمایی از آزار مجازی؛ وقتی خشونت آنلاین می‌شود

  واکاوی ایرناپلاس از چرایی انتشار فیلم آزار کودکان

  رونمایی از آزار مجازی؛ وقتی خشونت آنلاین می‌شود

  تهران- ایرناپلاس- یک آسیب‌شناس اجتماعی معتقد است، نبود قانون جامع و مانع در برخورد با کودک‌آزاریِ آنلاین سبب ریخته شدن قبح اینگونه اقدامات شده است و این زمینه را برای سوء‌استفاده برخی افراد که عقده دیده شدن دارند فراهم می‌کند.

 • عصر جایگزینی موبایل با کارت‌های بانکی

  عصر جایگزینی موبایل با کارت‌های بانکی

  تهران- ایرناپلاس- در ایران، پرداخت بدون کارت، بیشتر به درگاه پرداخت مستقیم یا IPG و همچنین درگاه پرداخت موبایل یا MPG محدود شده و به سایر روش‌ها توجه چندانی نشده و این در حالی است که دیگر روش‌های پرداخت در دنیا از سال‌ها پیش استفاده شده و فیزیک کارت کارایی کمتری پیدا کرده است.

 • هشدار انتخاباتی؛ مراقب باشید مردم با صندوق رای قهر نکنند

  هشدار انتخاباتی؛ مراقب باشید مردم با صندوق رای قهر نکنند

  تهران- ایرناپلاس- تجربه انتخابات مجلس یازدهم و میزان پایین مشارکت مردم در آن که در همه ادوار انتخابات پس از انقلاب، کم­‌سابقه و بلکه بی­‌سابقه برآورد شده، نگرانی بسیاری از ناظران دلسوز را برانگیخته؛ میزان مشارکت در مقیاس کشوری ۴۲ درصد و متاسفانه در پایتخت با ۲۶.۲۴ درصد، کمترین میزان مشارکت همه ادوار بوده است.

 • همدلی تاریخی این دو ملت با سناریوسازی‌های دشمنان کم‌رنگ نمی‌شود

  همدلی تاریخی این دو ملت با سناریوسازی‌های دشمنان کم‌رنگ نمی‌شود

  تهران- ایرناپلاس- در روزهایی که بعضی بنگاه‌های رسانه‌ای غرب، سناریوسازی برای اختلاف‌افکنی میان دو ملت ایران و افغانستان را به بهانه‌های مختلف دنبال می‌کردند تا از رهگذر آن، اهداف سیاسی خود را دنبال کنند، یک حادثه نشان داد در روزهای بحرانی، دوست و دشمن از هم تمیز داده می‌شوند تا جایی که همان بنگاه‌های رسانه‌ای این بار سکوت پیشه کنند و از همدلی تاریخی میان دو کشور ایران و افغانستان چیزی نگویند.

 • خودنمایی سوگلی‌های تلویزیون با زیرسوال بردن کرونا

  خودنمایی سوگلی‌های تلویزیون با زیرسوال بردن کرونا

  تهران-ایرناپلاس- در این روزهای سخت مقابله با ویروس کرونا که هر روزه شاهد از دست رفتن بسیاری از هموطنانمان هستیم، زیرسوال بردن کرونا توسط برخی که نام هنرمند بر خود گذاشته‌اند اتفاق دردناکی است. کسانی که خواه‌ناخواه حرفشان بر افکار عمومی تاثیر خواهد گذاشت؛ اما بدتر اینکه این دسته از هنرمندان مورد حمایت و ترویج صداوسیما هم قرار می‌‎گیرند.

 • سهام عدالت به رونق کارت‌های اعتباری کمک می‌کند؟

  سهام عدالت به رونق کارت‌های اعتباری کمک می‌کند؟

  تهران- ایرناپلاس- کارت اعتباری در بسیاری از کشورها در سطح گسترده استفاده می‌شود اما در ایران به دلیل مسائل مربوط به اعتبارسنجی، کارت‌های اعتباری گسترش نیافته اما قرار است مساله اعتبارسنجی با قرار دادن وثیقه برطرف و سهام عدالت به‌عنوان وثیقه از طرف بانک‌ها پذیرفته شود. آیا کارت اعتباری سهام عدالت می‌تواند آغاز موفقیت‌آمیزی برای گسترش کارت‌های اعتباری در کشور باشد؟

 • آیا باید دست سردفتران اسناد رسمی را در تنظیم اسناد باز گذاشت؟

  ایرناپلاس بررسی می‌کند

  آیا باید دست سردفتران اسناد رسمی را در تنظیم اسناد باز گذاشت؟

  تهران- ایرناپلاس- اسناد عادی سال‌های متمادی است که برای مردم و دستگاه قضایی به دردسر بزرگی تبدیل شده است و این روزها، درصد زیادی از پرونده‌های تشکیل شده در محاکم حقوقی را پرونده‌های الزام به تنظیم سند رسمی تشکیل می‌دهد.

 • درباره FATF از جیب مردم تصمیم نگیرند

  گفت‌وگو با مهدی پازوکی (بخش دوم و پایانی)

  درباره FATF از جیب مردم تصمیم نگیرند

  تهران- ایرناپلاس- یک اقتصاددان تاکید دارد، هنگامی که مجمع تشخیص مصلحت نظام FATF را نمی‌پذیرد و نرخ دلار صعودی می‌شود، به طور قطع باید هزینه آن را نیز بپذیرد. نمی‌شود که آن‌ها تصمیم بگیرند، اما هزینه‌اش را ملت ایران پرداخت کنند.

 • راهکاری برای رونق کسب‌وکار فعالان گردشگری در اوضاع کرونایی

  راهکاری برای رونق کسب‌وکار فعالان گردشگری در اوضاع کرونایی

  تهران- ایرناپلاس- فعالان گردشگری می‌گویند، با توجه به تداوم شیوع کرونا، با خلاقیت و استفاده از امکانات منطقه‌ای، می‌توان پروتکل‌های بهداشتی خاص دوران کرونا را رعایت و از این فعالیت درآمد کسب کرد؛ زیرا معلوم نیست شیوع کرونا تا چه زمانی ادامه دارد و چه روزی فروکش می‌کند.

 • ۳برابر شدن کسب‌وکارهای آنلاین و رشد چشمگیر تولید لوازم خانگی در ۱۰ ماه

  ۳برابر شدن کسب‌وکارهای آنلاین و رشد چشمگیر تولید لوازم خانگی در ۱۰ ماه

  تهران- ایرناپلاس- کارنامه ۱۰ ماهه شاخص‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد تعداد پروانه‌های بهره‌برداری در بخش‌های صنعت و معدن در این مدت رشد داشته؛ همچنین کسب‌وکارهای آنلاین نیز نسبت به مدت مشابه پارسال نزدیک به ۳ برابر شده است.

 • واکاوی ۶ دوره طرح پایتخت‌های کتاب؛ موفق یا ناموفق؟

  واکاوی ۶ دوره طرح پایتخت‌های کتاب؛ موفق یا ناموفق؟

  تهران- ایرناپلاس- پایتخت کتاب یک طرح بین‌المللی است که در ایران نیز اجرا می‌شود. این طرح با هدف توسعه فرهنگی و میزان سطح ترویج کتاب و کتابخوانی، تلاش دارد تا مشکلات برای دسترسی مردم به کتاب را رفع و زمینه ترویج کتابخوانی را ایجاد کند.

 • کرونا و هشدار اجتماعی نشدن کودکان

  کرونا و هشدار اجتماعی نشدن کودکان

  تهران- ایرناپلاس- یک روانشناس کودک به والدین توصیه می‌کند حال که به‌دلیل شیوع کرونا ترجیح می‌دهند کودکان خود را به مهد کودک نفرستند حداقل شرایطی را برای ارتباط کودکنشان با دیگر کودکان فراهم کنند تا فرایند اجتماعی شدن در فرزندانشان دچار مشکل نشود.

 • هشدار تداوم خودتحریمی با نپذیرفتن FATF

  گفت‌وگو با مهدی پازوکی استاد اقتصاد دانشگاه (بخش نخست)

  هشدار تداوم خودتحریمی با نپذیرفتن FATF

  تهران- ایرناپلاس- یک اقتصاددان معتقد است، اینکه ما با FATF همکاری نکنیم، یک خودتحریمی است.  FATF مانند فیفا در فوتبال است. نمی‌توانید مقررات بین‌المللی را نپذیرید زیرا در این صورت حتی یک تیم محلی نیز با تیم ملی شما بازی نمی‌کند.