پرسش از خبر

 • در ماه‌های آینده رونق بورس چه باید کرد؟

  پیشنهاد کارشناسان به سهامداران خُرد؛

  در ماه‌های آینده رونق بورس چه باید کرد؟

  تهران- ایرناپلاس- بازار سرمایه در ماه‌های آینده، بار دیگر وارد مسیر رشد خود خواهد شد. کارشناسان برای سرمایه‌گذاران خرد توصیه‌هایی دارند تا این بار، سرمایه‌های خود را با ریسک کمتری به بورس بیاورند.

 • حمایت دولت از بورس، چرا و چگونه؟

  حمایت دولت از بورس، چرا و چگونه؟

  تهران- ایرناپلاس- بورس بعد از ورود پرشتاب میلیون‌ها سهام‌دار جدید در چند ماهه اخیر و صعود شاخص کل به بالای ۲ میلیون واحد،‌ این روزها از رشد پرشتاب خود فاصله گرفته و با اصلاح گسترده در همه سهم‌ها همراه بوده است. در این شرایط، برخی افراد علت ریزش بورس را مداخله دولت در این بازار می‌دانند و برخی دیگر از دولت می‌خواهند با مداخله حمایتی در این بازار، از زیان سهام‌داران خرد جلوگیری کند.

 • کناره‌گیری فرمانده جنگ اقتصادی؟

  کناره‌گیری فرمانده جنگ اقتصادی؟

  تهران- ایرناپلاس- فارغ از جهت‌گیری‌های سیاسی و تحلیل‌های جناحی، از منظر منافع ملی استعفا یا کناره‌گیری رئیس‌جمهوری در حال حاضر نه قابل قبول است نه مفید و راهگشا؛ کمتر کسی است که چشم نگران مملکت باشد و قبول نداشته باشد بواسطه خصومت‌ورزی و سنگ‌اندازی‌های آمریکا، شرایط سه سال اخیر کشور در حساس‌ترین حالت خود و دولت با بی‌سابقه‌ترین تحریم‌های ظالمانه مواجه است.

 • چه کسانی «آدرس غلط» می­‌دهند؟

  چه کسانی «آدرس غلط» می­‌دهند؟

  تهران- ایرناپلاس- واکاوی سخنان رئیس جمهوری در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا درباره دادن «آدرس غلط»، به نوعی پاسخ روشنی بود به کسانی که این روزها پا را از دایره انصاف و اخلاق فراتر برده و در سخت‌ترین شرایط ۴۰ سال گذشته، به طرزی ناجوانمردانه هرآنچه طبیعی و غیرطبیعی است را به دولت نسبت می­‌دهند و در حساس­‌ترین مقطع نظام جمهوری اسلامی، نه تنها هیچ توجهی به مسئولیت ملی و شرعی خود ندارند، بلکه تلاش می‌کنند با وارونه جلوه‌دادن مشکلات و دمیدن در تنور معضلات، برای آینده­ سیاسی خود، از نمد این شرایط جام‌ه­ای سست بدوزند.

 • مهدهای کودک چگونه سامان می‌گیرد؟

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  مهدهای کودک چگونه سامان می‌گیرد؟

  تهران-ایرناپلاس- بلاتکلیفی مهدکودک‌ها میان سازمان بهزیستی و وزارت آموزش و پرورش در سالیان گذشته باعث شده بود انتقادهای بسیاری به عملکرد مهد کودک‌ها وارد شود اما قرار است با واگذاری مهدکودک‌ها به آموزش و پرورش این قائله ختم شود.

 • چرا نمایندگان فقط به بدعهدی یک شرکت در فاز ۱۱ اعتراض می‌کنند؟

  چرا نمایندگان فقط به بدعهدی یک شرکت در فاز ۱۱ اعتراض می‌کنند؟

  تهران- ایرناپلاس- ۱۱۴ نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به سران قوا استمرار حضور زنگنه در وزارت نفت را به صلاح ندانسته‌اند. نامه‌ای مشابه با آنچه پیشتر توسط ۷۲ نماینده مجلس دهم نگاشته شده بود. تقریباً با همان استدلال‌ها و مطالبه‌ای تکراری. نمایندگان مجلس یازدهم در بند نخست این نامه از واگذاری پروژه فاز یازدهم پارس جنوبی به شرکت توتال به عنوان یکی از تصمیم‌های غلط یاد کرده‌اند.

 • بورس‌بازی بانک‌ها قانونی است؟

  واکنش‌ها به مخالفت رییس کمیسیون‌ برنامه‌وبودجه مجلس؛

  بورس‌بازی بانک‌ها قانونی است؟

  تهران- ایرناپلاس- جلسه اخیر شورای عالی بورس که موضوع سرمایه‌گذاری بانک‌ها در بازار سرمایه در آن بررسی شد، واکنش‌هایی را در پی داشته است. در حالی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، ورود بانک‌ها و مؤسسه‌های اعتباری به بازار سهام کشور را تخلف قانونی و عبور از مجلس دانست که دو نماینده مجلس در جلسه مربوطه به‌عنوان ناظر حضور داشته و اعضای شورای عالی بورس از آن به‌عنوان یک اقدام حمایتی یاد کردند.

 • طرح صیانت از فضای مجازی؛ محدودیت‌ به بهانه فرصت‌سازی؟

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  طرح صیانت از فضای مجازی؛ محدودیت‌ به بهانه فرصت‌سازی؟

  تهران - ایرناپلاس- مجلس یازدهم در حالی اولویت خود را اقتصاد و بهبود معیشت مردم اعلام کرده که در ماه‌های ابتدایی استقرار، از یک طرح در حوزه محدودسازی فضای مجازی و فعالیت پیام‌رسان‌ها رونمایی کرد. طرحی که البته پیش از رونمایی نیز موضوع نطق‌ها و اظهارنظر برخی از نمایندگان تازه وارد بود، طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی.

 • چاه ویل صنعت خودرو کجاست؟

  گزارش ایرناپلاس از وضعیت این روزهای بازار خودرو؛

  چاه ویل صنعت خودرو کجاست؟

  تهران- ایرناپلاس- یکی از نقاط ضعف صنعت خودرو در ایران، هزینه‌های بالای آن است؛ هزینه‌هایی که این صنعت را به گفته یک کارشناس اقتصادی به چاه ویل کمک‌های مالی دولتی تبدیل کرده، در حالی که می‌توان با جایگزینی نیروی کار متخصص، سازماندهی و برنامه‌ریزی فرآیند تولید، این هزینه‌ها را به حداقل رساند.

 • حل مشکلات مردم از کدام مسیر؟

  واکاوی ایرناپلاس از یک سفر؛

  حل مشکلات مردم از کدام مسیر؟

  ایرناپلاس- گفت‌وگوی مردم با مسئولان و نظارت میدانی بر مشکلات و مسائل از شعارها و برکات انقلاب است و از این نگاه، اقدام آقای محمدباقر قالیباف رییس مجلس یازدهم در سفر به خوزستان که با شعار نظارت میدانی انجام شد، مورد توجه قرار گرفته است، اما نکات قابل تاملی در رابطه با این سفر وجود دارد.

 • برای کاهش پیامدهای کرونا در مدارس چه کنیم؟

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  برای کاهش پیامدهای کرونا در مدارس چه کنیم؟

  تهران-ایرناپلاس- با بازگشایی مدارس بسیاری نگران گسترش همه‌گیری کرونا هستند اما به اعتقاد یک عضو کمیته اپیدمیولوژی ستاد مقابله با کرونا، با برنامه‌ریزی و نظارت دقیق می‌توان بار ناشی از بازگشایی مدارس را به حداقل رساند.

 • سال آخر دولت چگونه می‌گذرد؟

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  سال آخر دولت چگونه می‌گذرد؟

  ایرناپلاس- وقتی حسن روحانی رییس‌جمهوری در پیام نوروزی خود گفت «به مردم عزیزمان بگویم که سال ۹۹ سال افتتاح طرح‌های بزرگ خواهد بود» کمتر کسی تصور می‌کرد این سخن بتواند در مسیر عملیاتی شدن قرار گیرد.

 • وعده‌های حمایت از مرزبانان طبیعت به سرانجام رسید؟

  ایرناپلاس از اقدامات دولت گزارش می‌دهد

  وعده‌های حمایت از مرزبانان طبیعت به سرانجام رسید؟

  تهران- ایرناپلاس- محیط‌بانان یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین ارکان سازمان حفاظت محیط زیست هستند و توجه به دغدغه‌‎های حرفه‌ای و معیشتیشان همواره مورد توجه بوده است. دولت که محیط زیست را همواره جزو اولویت‌های خود اعلام کرده، برای محیط‌بانان چند گام بزرگ برداشته است.

 • پشت پرده صادرکنندگان متخلف چه کسانی قرار دارند؟

  پشت پرده صادرکنندگان متخلف چه کسانی قرار دارند؟

  تهران- ایرناپلاس- تحریم بانکی، قرارگیری در فهرست سیاه FATF و نرخ پایین ارز در سامانه نیما، از جمله توجیه و بهانه‌های گروهی از صادرکنندگان است که با تکیه بر آنها از بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور سر باز می‌زنند.

 • انحصارطلبی، چه بلایی بر سر نمایش خانگی می‌آورد؟

  نگاه فعالان سینما از تفسیر یک قانون؛

  انحصارطلبی، چه بلایی بر سر نمایش خانگی می‌آورد؟

  تهران- ایرناپلاس- سریال‌سازی در نمایش خانگی به اندازه‌ای پیشرفت کرد که به عنوان یک رقیب جدی برای تلویزیون مطرح شد و به کسادی سریال‌های تکراری و ضعیف تلویزیون دامن زد. رقیبی که صداوسیما را به فکر انداخت که به جای رقابت، آن را تحت سیطره خود درآورد و شاید از تاخت‌وتاز بیشترش جلوگیری کند.

 • عملگرایی در شفافیت؛ کدام‌ بخش‌ها همراهی نمی‌کنند؟

  گزارش ایرناپلاس از اقدامات دولت؛

  عملگرایی در شفافیت؛ کدام‌ بخش‌ها همراهی نمی‌کنند؟

  تهران- ایرناپلاس- یکی از اصلی‌ترین شعارهای انتخاباتی حسن روحانی در سال ۱۳۹۶ ایجاد شفافیت بوده است؛ موضوعی که از دیدگاه ناظران ارتباط عمیقی با گسترش دولت الکترونیکی دارد.

 • آزموده را آزمودن خطاست؟

  بررسی طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر؛

  آزموده را آزمودن خطاست؟

  تهران- ایرناپلاس- در اواخر سال ۹۷ و اوایل سال ۹۸ طرح جمع آوری معتادان متجاهر کلید خورد و این افراد توسط نیروی انتظامی از سطح شهرها جمع آوری شدند. با شیوع کرونا در اواخر سال ۹۸، این طرح متوقف شد اما در ابتدای سال ۹۹ با رعایت پروتکل‌های بهداشتی دوباره آغاز شده است.

 • یارانه‌ها در سبد مطبوعات؛ اقتصاد رسانه‌ها کی خودگردان می‌شود؟

  گزارش ایرناپلاس از رویکردهای حمایتی دولت به مطبوعات؛

  یارانه‌ها در سبد مطبوعات؛ اقتصاد رسانه‌ها کی خودگردان می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- بر اساس نظر کارشناسان رسانه، دولت و مالکان رسانه باید به سمت ارائه مدل‌های استقلال اقتصادی رسانه‌ها بروند تا یارانه‌های حمایتی، در قالب کمک به مناطق و نشریاتی که هنوز به حد بلوغ کافی نرسیده‌اند، اختصاص یابند.

 • چگونه مسیر سنگلاخ سینما برای جوان‌ها هموار شد؟

  ایرناپلاس بررسی می‌کند

  چگونه مسیر سنگلاخ سینما برای جوان‌ها هموار شد؟

  تهران- ایرناپلاس- اینکه کارگردانان جوان و تازه‌کار نامشان در کنار فیلمسازان کهنه‌کار قرار بگیرد سبب رشد و ترقی هر سینمایی در هر جای دنیا می‌شود. اتفاقی که در چند سال اخیر شامل سینمای ایران شده است و سینماگران جوان، نگاه تازه‌ای را به این حوزه وارد کرده‌اند.  

 • حقوق معلولان در پیچ‌وخم قوانین به سرانجام رسید؟

  گزارش ایرناپلاس از اقدامات دولت؛

  حقوق معلولان در پیچ‌وخم قوانین به سرانجام رسید؟

  تهران- ایرناپلاس- قانون جامع حمایت از حقوق معلولان سال ۹۶ به عنوان مهم‌ترین سند حمایتی از افراد معلول کشور در دولت تدبیر و امید در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و جمهوری اسلامی ایران در زمره ۴۰ کشور دنیا قرار گرفت که از قانون حمایت از افراد دچار معلولیت برخوردار است. این قانون در هشتم اردیبهشت‌ماه ۹۷ از سوی رئیس جمهوری ابلاغ شد.

 • بازی رسانه‌ای با اظهارات نوبخت؛ پوپولیست‌ها چه می‌خواهند؟

  ایرناپلاس گزارش می دهد

  بازی رسانه‌ای با اظهارات نوبخت؛ پوپولیست‌ها چه می‌خواهند؟

  تهران- ایرناپلاس- بعضی از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مجازی، ویدئوی کوتاهی از گفت‌وگوی نوبخت را نشر دادند و تیتر «بی‌اطلاعی نوبخت از قیمت کالاهای اساسی» را هم چاشنی آن کردند تا شاید از رهگذر گل‌آلود کردن آب، ماهی جناحی و منافع سیاسی خود را صید کنند؛ آن هم در حالی که وی تصریح کرد در تحریم‌های جدید حتی اجازه فروش نفت برای تهیه غذا هم امکان‌پذیر نیست.

 • بی‌تعهدی به حقوق مالکیت فکری تا کی؟

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  بی‌تعهدی به حقوق مالکیت فکری تا کی؟

  تهران- ایرناپلاس- طبق نظر کارشناسان، ایران دارای قوانین مناسب برای رعایت حق مالکیت فکری است، اما بسیاری از افراد و سازمان‌ها، این حق را نادیده می‌گیرند. صداوسیما از جمله بخش‌هایی است که پدیدآورندگان هنری بارها نسبت به نادیده گرفتن حقوق مالکیت فکری خود در آن سازمان معترض بوده‌اند.

 • وظیفه رسانه‌ها برای فهم درست مردم از عملکرد دولت‌ها چیست؟

  گفت‌وگوی ایرناپلاس با یک استاد ارتباطات

  وظیفه رسانه‌ها برای فهم درست مردم از عملکرد دولت‌ها چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- درک اخبار و اطلاعات تخصصی و کلان برای مردم عادی سخت است؛ موضوعی که کارشناسان رسانه نیز بر آن تاکید کرده و معتقدند رسانه‌ها بویژه صداوسیما، در کنار ساده‌سازی اخبار مختلف از عملکرد دولت‌ها برای مردم، از پرداختن به انتقادهای غیرسازنده، بهانه‌جویی‌ها و کج‌سلیقگی‌ها خودداری کنند.

 • کدام بخش‌ها از گسترش بازار بورس سود می‌برند؟

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  کدام بخش‌ها از گسترش بازار بورس سود می‌برند؟

  تهران- ایرناپلاس- آمارها نشان می‌دهد رشد اخیر بازار سرمایه موجب شده بنگاه‌های تولیدی از این محل فقط در سه ماه اول امسال به میزان ۱۵.۹ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کنند. انتظار می‌رود این موضوع موجب رشد تولید ناخالص داخلی از محل افزایش تشکیل سرمایه ثابت شود.

 • آیا تصمیم بانک مرکزی در اصلاح بورس تاثیر داشت؟

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  آیا تصمیم بانک مرکزی در اصلاح بورس تاثیر داشت؟

  تهران- ایرناپلاس- اصلاح روزهای اخیر بورس می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. در حالی برخی افراد تصور می‌کنند افزایش «نرخ سود» موجب اصلاح بورس شده که لازم است به یک پرسش، پاسخ داده شود: «کدام نرخ سود؟» نرخ سود سپرده بانکی از اواخر تیرماه تاکنون بدون تغییر و حداکثر ۱۸ درصد بوده است. بنابراین به‌نظر می‌رسد اشاره این افراد، به تغییرات «کریدور نرخ سود» باشد که اساساً تأثیری بر بورس ندارد.

 • سرانجام طرح نسخه‌نویسی الکترونیکی به کجا رسید؟

  ایرناپلاس گزارش می دهد

  سرانجام طرح نسخه‌نویسی الکترونیکی به کجا رسید؟

  تهران- ایرنا پلاس- چند سالی است که دولت به صورت جدی پیگیر اجرای طرح نسخه‌نویسی الکترونیکی است و در این مدت توانسته به موفقیت‌های خوبی دست یابد به ویژه آنکه شیوع کرونا سبب شد تسریع روند این طرح بیشتر مورد توجه قرار گیرد. 

 • راه برون‌رفت جامعه از گرداب آسیب‌های اجتماعی چیست؟‌

  گفت‌وگوی ایرناپلاس با مقصود فراستخواه (بخش دوم و پایانی)

  راه برون‌رفت جامعه از گرداب آسیب‌های اجتماعی چیست؟‌

  تهران- ایرناپلاس- سرمنشاء تشکیل آسیب‌های اجتماعی، به اختلال در کارکرد نهادها برمی‌گردد؛ یعنی نهادها دیگر نتوانند کار کنند، خانواده کارآیی خود را از دست بدهد، مدرسه خوب کار نکند، کارکرد رسانه، اقتصاد و نهادهای مدنی مختل شود و ... این وضعیت در مختصرترین بیان یعنی اختلال در کارکرد نهادی است؛ یعنی نهادها ناکارکرد و یا بد کارکرد می‌شود.

 • رویکرد دولت برای مقابله با ریزگردها؛ سرانجام کار چه شد؟

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  رویکرد دولت برای مقابله با ریزگردها؛ سرانجام کار چه شد؟

  تهران- ایرناپلاس- از ابتدای دولت یازدهم تاکنون معضل ریزگردها در جنوب کشور از مسائلی بوده که برای مقابله با آن برنامه‌ریزی‌های مختلفی انجام شده و تاکنون اقدامات بسیاری به سرانجام رسیده که شامل برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت است و همچنان ادامه دارد.

 • داستان پرماجرای مسکن مهر؛ وعده‌ها در کدام دولت محقق شد؟

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  داستان پرماجرای مسکن مهر؛ وعده‌ها در کدام دولت محقق شد؟

  تهران- ایرناپلاس- بررسی اعداد و ارقام مربوط به تحویل واحدهای مسکن مهر از سهم ۶۱.۴ درصدی دولت روحانی در تحویل و تکمیل خانه‌ها حکایت دارد. این درحالی است که در مواردی بیش از ۴ برابر بودجه لازم برای ساخت خانه‌ها صرف تجهیز امکانات زیرساختی برای این واحدهای مسکونی شده و دستاورد دولت روحانی، تبدیل این خانه‌های اشباح به جایی برای زندگی بوده است.

 • واکاوی یک بحران؛ منشاء آسیب‌های اجتماعی کجاست؟

  گفت‌وگوی ایرناپلاس با مقصود فراستخواه (بخش نخست)

  واکاوی یک بحران؛ منشاء آسیب‌های اجتماعی کجاست؟

  تهران- ایرناپلاس- آسیب‌های اجتماعی و رشد آنها از یک مدل خاص پیروی نمی‌کند و نمی‌توان یک عامل را سبب به وجود آمدن آنها برشمرد. عوامل مختلفی سبب به وجود آمدن این آسیب‌ها می‌شوند و از رابطه علت و معلول پیچیده‌ای تبعیت می‌کنند. با توجه به این مسائل، این پرسش معاون اول رئیس جمهوری را یادآور می‌شویم که چرا نباید برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی، رویکرد نظامی و امنیتی داشت؟