پرسش از خبر

 • محتکران در روزهای بحران چگونه می‌اندیشند؟

  ایرناپلاس بررسی می‌کند

  محتکران در روزهای بحران چگونه می‌اندیشند؟

  تهران- ایرناپلاس- این روزها کرور کرور اخبار احتکار از جای جای کشور به گوش می‌رسد. این آسیب، مسئله امروز نیست. در سال‌های اخیر در هر شرایطی که کشور دچار وضعیتی بحرانی شده، قشر سودجو نهایت سوءاستفاده را کرده و از این فرصت برای نفع شخصی بیشترین بهره را برده‌اند. چرا در روزگار بحران احتکار شکل می‌گیرد؟ محتکران در این وضعیت به چه می‌اندیشند؟

 • چگونه کسب‌وکارمان را در برابر کرونا بیمه کنیم؟

  چگونه کسب‌وکارمان را در برابر کرونا بیمه کنیم؟

  تهران- ایرناپلاس- بسیاری از کسب‌وکارها تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفته‌اند و به‌دنبال راهکارهایی برای حداقل‌سازی آسیب به‌خود هستند. کسب‌وکارهای تولیدی مسائل مربوط به خود را دارند و کسب‌وکارهایی که امکان دورکاری دارند نیز به‌دنبال راهکارهایی برای حفظ کیفیت فرآیندهای خود هستند.

 • بسیج نیروهای مسلح برای مهار کرونا؛ نظامی‌ها چند بیمارستان‌ دارند؟

  بسیج نیروهای مسلح برای مهار کرونا؛ نظامی‌ها چند بیمارستان‌ دارند؟

  تهران- ایرناپلاس- در روزهایی که کرونا گریبان کشور را گرفته، ستادکل نیروهای مسلح به پشتوانه قانون و وظایف خود، برای همکاری با دولت اعلام آمادگی کرده است. بررسی ایرناپلاس نشان می‌دهد حداقل ۶۱ بیمارستان وابسته به ارتش، سپاه، وزارت دفاع و نیروی انتظامی هستند که می‌توانند به بیماران مبتلا و مشکوک به کرونا خدمات درمانی ارائه کنند.

 • نرگس آبیار چگونه پدیده فیلمسازان زن ایرانی شد؟

  به بهانه اهدای جایزه زن برتر جهان اسلام به یک کارگردان

  نرگس آبیار چگونه پدیده فیلمسازان زن ایرانی شد؟

  تهران- ایرناپلاس- چهار فیلم در کارنامه هنری‌اش دیده می‌شود؛ چهار اثری که توانسته جوایز داخلی و خارجی زیادی برایش به ارمغان آورد. نرگس آبیار که برخی از او به‌عنوان کارگردان ایدئولوژیک سینما یاد می‌کنند، این بار توانسته جایزه زنان برتر و موفق جهان اسلام را از آن خود کند.

 • کرونا سینماها را تعطیل کرد؛ چه کسی ضررها را جبران می‌کند؟

  کرونا سینماها را تعطیل کرد؛ چه کسی ضررها را جبران می‌کند؟

  تهران- ایرناپلاس- با شیوع ویروس کرونا در کشور، سینماها هم مانند بسیاری از مکان‌های تجمع و برنامه‌های فرهنگی تعطیل شدند. شنبه، سوم اسفند روابط عمومی وزارت ارشاد خبر از تعطیلی تمامی برنامه‌های هنری و سینمایی داد، اما زیان حاصل از این تعطیلی‌ها چگونه جبران خواهد شد؟

 • پزشکان بالاخره در مطب‌هایشان کارتخوان نصب می‌کنند؟

  امروز آخرین مهلت پزشکان برای نصب کارتخوان است

  پزشکان بالاخره در مطب‌هایشان کارتخوان نصب می‌کنند؟

  تهران- ایرناپلاس- آخرین مهلت نصب کارتخوان پزشکان که از ابتدای امسال بارها تمدید شد، بالاخره به پایان خود نزدیک می‌شود. پزشکان که بر اساس قانون بودجه سال ۱۳۹۸ از ابتدای سال، مکلف به استفاده از کارتخوان بودند، پس از چندین بار تمدید این مهلت، انجام این تکلیف قانونی را به ماه‌های انتهایی سال موکول کردند.

 • انتگرال قربانی اعمال سلیقه شد یا کمبود وقت؟!

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  انتگرال قربانی اعمال سلیقه شد یا کمبود وقت؟!

  تهران- ایرناپلاس- موافقان حذف انتگرال از کتب ریاضی دانش‌آموزان می‌گویند مطالب مفیدتری جایگزین آن شده است که ضروری‌تر است، اما برخی اساتید می‌گویند انتگرال قربانی اعمال سلیقه شده و این کار سراسر خسران است.

 • تخلفی که زمینه ابطال انتخابات می‌شود؛ تبلیغ نامزدها در کدام رسانه‌ها ممنوع است؟

  تخلفی که زمینه ابطال انتخابات می‌شود؛ تبلیغ نامزدها در کدام رسانه‌ها ممنوع است؟

  تهران- ایرناپلاس- نجفی‌توانا درباره ممنوعیت تبلیغ نامزدها در رسانه معتقد است که اگر رسانه‌هایی مستقیم از بودجه عمومی استفاده نمی‌کنند، اما از کمک‌های نهادهای دولتی بهره می‌برند یا تحت مدیریت آن نهادها قرار دارند، قطعاً مشمول ممنوعیت هستند.

 • آیا ۱۴ روز قرنطینه مبتلایان به کروناویروس کافی است؟

  ایرناپلاس بررسی می‌کند

  آیا ۱۴ روز قرنطینه مبتلایان به کروناویروس کافی است؟

  تهران- ایرناپلاس- در روزهای اخیر شایعاتی پیرامون بازه زمانی قرنطیه افراد مبتلا به کرونا ویروس منتشر شده است. در حالی که پیش از این گفته می‌شد دوره نهفتگی ویروس کرونا حداکثر ۱۴ روز است، حالا شایع شده است یک پزشک چینی در تحقیقاتی مطرح کرده که این ویروس می‌تواند تا ۲۴ روز خود را در بدن انسان مخفی کند، اما آیا ادعای بازه زمانی ۲۴ روزه درست است؟

 • چرا ایران تنگه هرمز را دور می‌زند؟

  چرا ایران تنگه هرمز را دور می‌زند؟

  تهران- ایرناپلاس- خط لوله ۱۱۰۰ کیلومتری گوره-جاسک با ایجاد یک پایانه صادراتی جدید نفتی در سواحل مکران، علاوه بر توسعه این منطقه، امکان صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور را نیز فراهم می‌کند.

 • در چه شرایطی باید از حمله ملخ‌ها بترسیم؟

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  در چه شرایطی باید از حمله ملخ‌ها بترسیم؟

  تهران- ایرناپلاس- یکی از مقام‌های مسئول سازمان حفظ نباتات از ورود ملخ‌ها با یک ماه تأخیر به کشور خبر داده است؛موضوعی که یک حشره‌شناس هم آن را تأیید می‌کند و البته می‌گوید: نبود امکانات ردیابی ملخ‌ها در کشور باعث شده اطلاعات دقیقی راجع‌ به ملخ‌ها نداشته باشیم و گاه یک اتفاق را بزرگ کنیم و مردم را بترسانیم.

 • منتظر ریزش سنگین بازار سرمایه باشیم یا خیر؟

  در گفت‌وگو با یک کارشناس بازار سرمایه مطرح شد:

  منتظر ریزش سنگین بازار سرمایه باشیم یا خیر؟

  تهران- ایرناپلاس- روند روبه‌رشد شاخص بورس، عده‌ زیادی را به فکر سرمایه‌گذاری در این بازار انداخته و همزمان این نگرانی را به‌وجود آورده که این صعودهای پی‌درپی با یک سقوط سنگین پایان یابد.

 • لیست ائتلاف اصولگرایان را چه کسانی می‌بندند؟

  لیست ائتلاف اصولگرایان را چه کسانی می‌بندند؟

  تهران- ایرناپلاس- شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی هفته گذشته نام ۱۰ نفر را به‌عنوان هیأت انتخاب ائتلاف اصولگرایان در تهران معرفی کرد. آشنایی با کارنامه سیاسی و مشی فکری این افراد، می‌تواند تا حدی گویای نحوه تصمیم‌گیری‌های آنها در بستن لیست اصولگرایان باشد.

 • سهم کارمندان از بودجه، در ایران بیشتر است یا آن طرف آب؟

  سهم کارمندان از بودجه، در ایران بیشتر است یا آن طرف آب؟

  تهران- ایرناپلاس- کارمندان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری حدود نیمی از هزینه‌های جاری دولت و ۳۲ درصد از بودجه عمومی سال آینده را به‌ خود اختصاص داده‌اند. سهم حقوق و مزایای کارمندان و بازنشستگان از پرداخت‌های عمومی دولت در کشورهای توسعه‌یافته نسبت به کشورهای در حال توسعه کمتر است.

 • آمار واقعی جان‌باختگان تشییع کرمان چند نفر است؟

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  آمار واقعی جان‌باختگان تشییع کرمان چند نفر است؟

  تهران- ایرناپلاس- اما و اگرها درباره تعداد واقعی کشته‌شدگان حادثه تشییع کرمان ادامه دارد. در حالی که در روز حادثه اسامی ۷۱ نفر به عنوان جان‌باختگان در برخی رسانه‌ها منتشر شد، مدیرکل اورژانس استان کرمان تعداد قطعی کشته شده‌ها را ۶۲ نفر اعلام می‌کند.

 • آیا حسن روحانی، اپوزیسیون شده است؟

  بازخوانی هشدار امام(ره) به شورای نگهبان درباره دخالت در تمام کارها

  آیا حسن روحانی، اپوزیسیون شده است؟

  تهران- ایرناپلاس- لودرهای اتهام‌افکنی دلواپسان در ۲۴ ساعت گذشته، چنان علیه رئیس دولت به مثابه یک دشمن خارجی یا اپوزیسیون ضدنظام، به کار افتاده‌اند که در این میان، حتی از نقض غرض و اعلام جرم علیه نهاد ناظر انتخابات هم دریغ ندارند. 

 • آیا باید از کرونا ترسید؟

  ماجرای اپیدمی ویروس کرونا در چین

  آیا باید از کرونا ترسید؟

  تهران- ایرناپلاس- سومین خانواده از ویروس کرونا تاکنون ۱۲۷۹ نفر را مبتلا کرده و جان ۴۱ نفر را نیز گرفته است. این ویروس همچنین برخی از افراد را که در طول ماه‌ گذشته به این کشور سفر کرده‌اند، در کشورهای مختلف مبتلا کرده است. وزارت بهداشت کشور هم با اشاره به این که کیت تشخیص این بیماری در کشور وجود ندارد، گفته: «در تشخیص این بیماری آدرس خیابان و کوچه را داریم، ولی پلاک را نه.»

 • آیا واقعا #جهان_آرا ترند اول توییتر فارسی شد؟

  آیا واقعا #جهان_آرا ترند اول توییتر فارسی شد؟

  تهران- ایرناپلاس- راستی‌آزمایی هشتگ #جهان_آرا که دیشب ترند اول توییتر فارسی شد، نشان می‌دهد غالب اکانت‌هایی که در تولید محتوای این هشتگ مشارکت داشتند، جعلی بوده‌اند و به صورت گروهی و یا سازماندهی شده به توییت و ریتوییت کردن در توییتر فارسی پرداخته‌اند.

 • آیا سیل سیستان و بلوچستان نتیجه تغییر اقلیم است؟

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  آیا سیل سیستان و بلوچستان نتیجه تغییر اقلیم است؟

  تهران- ایرناپلاس- اقلیم‌شناسان می‌گویند در دامنه حدس و گمان می‌توان پذیرفت که سیل سیستان و بلوچستان می‌تواند در اثر تغییر اقلیم باشد، چراکه یکی از نمادهای بروز تغییر اقلیم در هر منطقه، افزایش حوادث طبیعی است، اما با این حال باید شاخص‌های مختلف منطقه مورد بررسی قرار گیرد.

 • گرانترین تابلو حراج تهران، چرا ۳میلیاردی شد؟

  ایرناپلاس بررسی می‌کند؛

  گرانترین تابلو حراج تهران، چرا ۳میلیاردی شد؟

  تهران- ایرناپلاس- دوازدهمین حراج تهران عصر روز جمعه در هتل پارسیان آزادی برگزار شد؛ حراجی که با مجموع فروش ۳۱میلیارد و ۷۱۷ میلیون تومان به پایان رسید.

 • مداحان تفرقه‌افکن از کجا حمایت می‌شوند؟

  مداحان تفرقه‌افکن از کجا حمایت می‌شوند؟

  تهران- ایرناپلاس- مداح جوانی که این سال‌ها به مدد تلویزیون و حمایت نهادهای خاص مطرح شده است، دیروز در اشعاری که تحت نام مداحی بر زبان آورد، نه تنها وحدت‌آفرینی و بی‌طرفی نهاد نماز جمعه را زیر سؤال برد، بلکه به رئیس جمهوری که با رأی اکثریت مردم انتخاب شده است، کنایه زد.

 • چرا ضریب نفوذ «بیمه سیل» در کشور پایین است؟

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  چرا ضریب نفوذ «بیمه سیل» در کشور پایین است؟

  تهران- ایرناپلاس- آمارهای جهانی نشان می‌دهد اغلب خسارت‌های ناشی از سیل تحت پوشش بیمه قرار ندارند؛ موضوعی که در ایران در مورد اغلب پدیده‌های طبیعی صادق است. در سیل اوایل امسال تنها ۶ تا ۸ درصد خسارت‌ها تحت پوشش بیمه قرار داشتند. ضریب نفوذ بیمه بلایای طبیعی در ایران به‌شدت پایین است که باید دلایل آن را در شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور جست‌وجو کرد.

 • چگونه از کودکان در مقابل اخبار ناگوار و تلخ محافظت کنیم؟

  ایرناپلاس بررسی می‌کند

  چگونه از کودکان در مقابل اخبار ناگوار و تلخ محافظت کنیم؟

  تهران- ایرناپلاس- این روزها جامعه با اخبار و حوادث تلخ و ناگواری دست و پنجه نرم می‌کند. کمتر جایی را می توان سراغ داشت که شهروندان پیگیر آخرین اخبار نباشند و درباره آن‌ها گفت‌وگو نکنند. در این میان کودکان شنوندگان ناخواسته تحلیل‌های بزرگترها هستند، غافل از این که شنیدن این اخبار چه اثری بر روان و جسم کودکان می‌گذارد.

 • شاخص شکاف جنسیتی در مورد ایران چه می‌گوید؟

  شاخص شکاف جنسیتی در مورد ایران چه می‌گوید؟

  تهران- ایرناپلاس- گزارش مجمع جهانی اقتصاد درباره شکاف جنسیتی، نخستین بار در سال ۲۰۰۶ برای ارائه تصویری از شکاف‌های مبتنی بر جنسیت و روند تغییرات آن در طول زمان ارائه شد. این گزارش سالانه شاخص جهانی شکاف جنسیتی ۲۰۲۰ یک نمای کلی از وضعیت فعلی شکاف جنسیتی جهانی و تلاش‌ها و بینش‌ها برای کاهش این شکاف را تحت چهار شاخص ارائه می‌دهد، اما وضعیت ایران در گزارش اخیر مجمع جهانی اقتصاد در حوزه شکاف جنسیتی چگونه است؟

 • فیک‌نیوز در شرایط حساس کنونی، به سود کیست؟

  فیک‌نیوز در شرایط حساس کنونی، به سود کیست؟

  تهران- ایرناپلاس- در حالی که با رخ دادن پی در پی حوادث مهم در فاصله‌ای کوتاه، همگان بر حساسیت کم‌سابقه شرایط کنونی اذعان دارند، برخی رسانه‌ها احتمالا به قصد عملیات روانی، با انتشار اخبار نادرست زمینه‌ساز انحراف و بی‌اعتمادی افکار عمومی و سوء استفاده خارجی می‌شوند.

 • تفاوت‌ هیأت اجرایی انتخابات مجلس یازدهم با گذشته؛ مسئول ردصلاحیت‌ها کیست؟

  تفاوت‌ هیأت اجرایی انتخابات مجلس یازدهم با گذشته؛ مسئول ردصلاحیت‌ها کیست؟

  تهران- ایرناپلاس- به عضویت درآمدن دادستان در هیئت اجرایی، کنار گذاشتن ۱۶ استاندار اصلاح‌طلب طبق قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان و لزوم تأیید معتمدین معرفی‌شده توسط فرماندار یا بخشدار توسط هیئت نظارت، ترکیب این هیئت در انتخابات دوره یازدهم مجلس را دستخوش تغییراتی کرد و سبب شد برخلاف انتظارها، چند نماینده و چند فعال سیاسی شناخته‌شده، نه از سوی شورای نگهبان، بلکه از سوی هیئت اجرایی ردصلاحیت شوند.

 • دوگانه جسارت و اختیارات؛ شهردار جسور و قانونمند کیست؟

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  دوگانه جسارت و اختیارات؛ شهردار جسور و قانونمند کیست؟

  تهران- ایرناپلاس- سخنان رئیس شورای شهر تهران درباره لزوم وجود جسارت در شهرداری تهران و اشاره او به مماشات نهادهای نظارتی با جسارت شهردار اسبق تهران در برخی اقدامات غیرمنطبق با قانون، دوگانه جسارت و اختیارات را مطرح کرد. کارشناسان معتقدند شهرداری کارآمد است که هم قانون‌گرا باشد و هم ریسک‌پذیر و توان عبور از حلقه‌های بسته بوروکراسی ناکارآمد را داشته باشد.

 • فوتبال که در تمام دنیا سودآور است، چرا در کشور ما زیان‌ده است؟

  فوتبال که در تمام دنیا سودآور است، چرا در کشور ما زیان‌ده است؟

  تهران- ایرناپلاس- در دنیای امروز فوتبال دیگر یک ورزش نیست، صنعتی مدرن است که پول‌های بسیاری در آن جابجا می‌شود، اما همین صنعت پرسود در ورزش ما جواب نداده و باشگاه‌های بدهکار و زیان‌ده را برای هواداران به میراث گذاشته تا بازهم ثابت شود ورزش ما با همه دنیا فرق دارد.

 • وام بانک جهانی به فاضلاب اهواز گُم شده است؟

  دو مدیرعامل پیشین آبفای اهواز در گفت‌وگو با ایرناپلاس پاسخ دادند

  وام بانک جهانی به فاضلاب اهواز گُم شده است؟

  تهران- ایرناپلاس- ۱۵ سال پیش بانک جهانی ذیل پروژه‌ای، ۱۴۹ میلیون دلار برای اصلاح و تکمیل آب و فاضلاب شهرهای اهواز، شیراز و دو شهر دیگر اختصاص داد. حالا از سرنوشت آن وام خبری جز صحبت‌های متعارض در دسترس نیست. به نظر می‌رسد پس از این ۱۵ سال، تنها تصفیه‌خانه‌های خوزستان هستند که به سرانجام نرسیده‌اند. در ارتباط با چرایی این موضوع، ایرناپلاس با دو مدیرعامل پیشین آبفای اهواز گفت‌وگو کرده است.

 • چه کسانی عضو هیأت اجرایی انتخابات‌اند و چه وظایفی دارند؟

  چه کسانی عضو هیأت اجرایی انتخابات‌اند و چه وظایفی دارند؟

  تهران- ایرناپلاس- بنا به قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، هیأت های اجرایی انتخابات از مهم‌ترین ارکان آن از آغاز فرایند ثبت‌نام تا صدور اعتبارنامه برای منتخبان محسوب می‌شوند؛ ازاین‌رو مروری بر ۱۶ ماده مرتبط با این هیأت ضروری به نظر می‌رسد.