پرسش از خبر

 • چرا جمعیت هلال احمر نیازمند تغییر رویکرد است؟

  چرا جمعیت هلال احمر نیازمند تغییر رویکرد است؟

  تهران- ایرناپلاس- به اعتقاد کارشناسان، جمعیت هلال احمر، نیازمند تغییر رویکرد است. این تغییرات هم در زمینه دانش فنی مدیریت بحران باید اتفاق بیفتد و هم در زمینه احیای روحیه ایثارگری، باید روح تازه‌ای در کالبد آن دمیده شود، تا این جمعیت دوباره به جایگاه واقعی خود برگردد.

 • شب یلدا از پارسال چقدر گران‌تر شده؟

  شب یلدا از پارسال چقدر گران‌تر شده؟

  تهران- ایرناپلاس- یلدا نزدیک است و خانواده‌ها خود را برای دورهمی این شب آماده می‌کنند. انار، هندوانه، آجیل و شیرینی، پای ثابت این دورهمی هستند که هر سال وقتی به یلدا نزدیک می‌شویم، بازارشان داغ‌تر می‌شود. ایرناپلاس در این گزارش بررسی می‌کند این شبی که یک دقیقه بیشتر است، چقدر خرج روی دست خانواده‎ها می‌گذارد؟

 • ساعت صفر پایتخت؛ چه زمانی باید تهران را تخلیه کرد؟!

  ساعت صفر پایتخت؛ چه زمانی باید تهران را تخلیه کرد؟!

  تهران- ایرناپلاس- در حالی خبر تکذیب شده تخلیه تهران به واسطه آلودگی‌ هوا دست‌ به دست می‌شود که نماینده وزارت بهداشت در کارگروه کاهش آلودگی هوا می‌گوید: چیزی با عنوان تخلیه شهر در آیین‌نامه اجرایی اقدامات مربوط به شرایط اضطرار آلودگی هوا وجود ندارد.

 • آیا در اعتراضات اخیر، خبرنگاران رسانه‌های خارجی در ایران محدود شده‌ بودند؟

  آیا در اعتراضات اخیر، خبرنگاران رسانه‌های خارجی در ایران محدود شده‌ بودند؟

  تهران- ایرناپلاس- در اتفاقات تلخ آبان‌ماه، چند رسانه‌ فارسی‌زبان مخالف جمهوری اسلامی، مثل همیشه تلاش کردند با موضع و نوع پوشش مد نظر خود به ماجرا دامن بزنند. اما عملکرد دیگر رسانه‌های خارجی محتاطانه و دست به عصا بود. آیا حکومت ایران موانع و محدودیت‌های خاصی برای این گروه از رسانه‌ها ایجاد کرده بود؟

 • پیوستن اعضای جدید به اینستکس، تجارت ما با اروپا را تقویت می‌کند؟

  پیوستن اعضای جدید به اینستکس، تجارت ما با اروپا را تقویت می‌کند؟

  تهران- ایرناپلاس- ۱۰ ماه پس از ایجاد ابزار حمایت از مبادلات تجاری اروپا با ایران (اینستکس)، در حالی ۶ کشور جدید اروپایی به آن اضافه می‌شوند که تاکنون مبادلات تجاری جدی از طریق آن انجام نشده است و حالا این سؤال مطرح است که آیا پیوستن اعضایی جدید، مقدمه‌ای برای شروع فعالیت اینستکس خواهد بود؟

 • تخصیص یارانه به افراد چه مزیتی بر سهمیه دادن به خودروها دارد؟

  تخصیص یارانه به افراد چه مزیتی بر سهمیه دادن به خودروها دارد؟

  تهران- ایرناپلاس- سال گذشته بحث‌هایی در مجلس مبنی بر ارائه یارانه به افراد به جای خودرو مطرح شد که در نهایت مورد اقبال دولت قرار نگرفت. کارشناسان اقتصادی معتقدند، هرچند پرداخت یارانه به افراد عادلانه‌تر از خودروها است، اما دولت باید برابری بین نسلی را در توزیع این منابع در نظر بگیرد.

 • کولبری قانونی می‌شود؟

  کولبری قانونی می‌شود؟

  تهران-ایرناپلاس- گاهی نان شب به قیمت جان تمام می‌شود. توسعه اقتصادی که نباشد، مردم برای پر کردن سفره‌هایشان راه کوه را در پیش می‌گیرند و هر آنچه را بتوانند بر دوش می‌کشند و خطر اصابت گلوله‌های مرزبانان را هم می‌پذیرند.

 • آیا تب اسلحه در جامعه بالا گرفته است؟

  آیا تب اسلحه در جامعه بالا گرفته است؟

  تهران-ایرناپلاس- شواهد، قرائن و برخی آمارها از افزایش وجود اسلحه‌های گرم در میان افراد جامعه حکایت می‌کند؛ نشانه آن افزایش چشم‌گیر کشف قاچاق اسلحه در برخی استان‌هاست.

 • چگونه از گران‌فروشی شکایت کنیم؟

  چگونه از گران‌فروشی شکایت کنیم؟

  تهران- ایرناپلاس- برای جلوگیری از افزایش هیجانی قیمت کالاها لازم است شهروندان با نهادهای حمایت‌کننده از حقوق مصرف‌کنندگان در حوزه‌های مختلف آشنا باشند تا در صورت لزوم، بدون اتلاف وقت و هزینه، بتوانند برای مطالبه‌ حقوق‌ خود اقدام کنند.

 • «هفته بدون اینترنت» با کسب و کارها چه کرد؟

  «هفته بدون اینترنت» با کسب و کارها چه کرد؟

  تهران- ایرناپلاس- در هفته‌ای که دسترسی به اینترنت جهانی قطع شده بود، فعالیت کسب‌وکارهای زیادی دچار اختلال شد؛کسب‌وکارهایی که برخی از آنها لزوماً اینترنتی نیستند و برخی دیگر، حیاتشان به اینترنت وابسته است. کسب‌وکارها هفته بدون اینترنت را چگونه پشت سر گذاشتند؟

 • چرا در تمام دنیا، جامعه اصلاحات یارانه انرژی را پس می‌زند؟

  چرا در تمام دنیا، جامعه اصلاحات یارانه انرژی را پس می‌زند؟

  تهران- ایرناپلاس- هنوز ساعاتی از اعلام تصمیم سران سه‌ قوه برای اصلاحات یارانه بنزین نگذشته بود که مردم شروع به برنامه‌ریزی برای اعتراض به این تصمیم کردند. پیش از قطعی اینترنت، پست‌های پرطرفداری که در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شد، درباره خاموش کردن خودروها در معابر اصلی و تجمعات اعتراضی در شهرهای مختلف بود.

 • چرا آمار نزاع در شهرهای شمالی‌ از جنوبی‌ بیشتر است؟

  چرا آمار نزاع در شهرهای شمالی‌ از جنوبی‌ بیشتر است؟

  تهران- ایرناپلاس- پزشکی قانونی اعلام کرده در نیمه نخست سال ۹۸، آمار مراجعان نزاع به این سازمان در مقایسه با سال گذشته افزایشی ۲.۵ درصدی داشته است. اما نکته جالب توجه، چگونگی توزیع جغرافیای نزاع و درگیری است. در استان‌ها و شهرهای شمالی میزان نزاع بیشتر از استان‌های جنوبی گزارش شده است. اما علت این توزیع جغرافیایی خشونت در ایران چیست؟

 • یک تجربه خارجی: اقناع و یارانه چگونه مخالفان گرانی سوخت را نصف کرد؟

  یک تجربه خارجی: اقناع و یارانه چگونه مخالفان گرانی سوخت را نصف کرد؟

  تهران- ایرناپلاس- فضای مجازی چگونه می‌تواند به اصلاحات اقتصادی کمک کند؟ در نخستین روزهای اصلاح یارانه بنزین، اینترنت قطع شد و دسترسی به فضای مجازی وجود نداشت، در حالی که سیاست‌گذار می‌توانست از ظرفیت فضای مجازی، برای رصد لحظه‌به‌لحظه بازخورد سیاست در پیش گرفته شده، استفاده کند.

 • حمل‌ونقل عمومی پایتخت برای ایده‌آل شدن، چند مترو و اتوبوس نیاز دارد؟

  حمل‌ونقل عمومی پایتخت برای ایده‌آل شدن، چند مترو و اتوبوس نیاز دارد؟

  تهران- ایرناپلاس- در حالی افزایش قیمت بنزین موجب افزایش ۲۰ درصدی تقاضای مسافرت با مترو و اتوبوس شده است که در طول چند سال اخیر ظرفیت ناوگان حمل‌و نقل عمومی نه‌تنها افزایشی نداشته، بلکه با کاهش نیز همراه بوده است.

 • چرا نمایندگان هفته آینده به جای سفر به شهرشان، در تهران می‌مانند؟

  در پی لغو تعطیلات هفته آتی مجلس مطرح شد:

  چرا نمایندگان هفته آینده به جای سفر به شهرشان، در تهران می‌مانند؟

  تهران- ایرناپلاس- درحالی‌که مجلس شورای اسلامی امروز تصویب کرد نمایندگان هفته آینده در تهران بمانند و به حوزه انتخابیه نروند، نمایندگان شیراز و ماهشهر می‌گویند: این تصمیم جمعی نمایندگان بودند؛ و الا خودشان ترجیح می‌دادند برای شنیدن صدای مردم به حوزه انتخابیه‌شان بروند.

 • چگونه از رمز دوم پویا استفاده کنیم؟

  چگونه از رمز دوم پویا استفاده کنیم؟

  تهران- ایرناپلاس- رمز دوم پویا چیست؟ چرا مهم است و چگونه فعال می‌شود؟ رمز دوم پویا از دی‌ماه امسال، جایگزین رمزهای فعلی می‌شود و هرکدام از بانک‌ها، با استفاده از ابزارهایی که در اختیار دارند، به این دستورالعمل بانک مرکزی عمل خواهند کرد. ایرناپلاس روش‌های فعالسازی رمز دوم پویا در بانک‌های مختلف را بررسی کرده است.

 • ترافیک سنگین باوجود آلودگی هوا؛ چرا مردم به هشدارها توجه نمی‌کنند؟

  ایرناپلاس بررسی می‌کند

  ترافیک سنگین باوجود آلودگی هوا؛ چرا مردم به هشدارها توجه نمی‌کنند؟

  تهران- ایرناپلاس- هوای تهران به‌شدت آلوده و نفس‌ها به شماره افتاده است. باوجودی که مدیریت شهری برای کاهش استفاده شهروندان از خودرو، قیمت بلیت اتوبوس و مترو را به نصف کاهش داده و عوارض تردد در طرح ترافیک را ۵۰ درصد افزایش داده است، تنها چیزی که کم نشده، ترافیک پرحجم خودروها است.

 • قوه قضاییه چگونه می‌تواند به تولیدکنندگان کمک کند؟

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  قوه قضاییه چگونه می‌تواند به تولیدکنندگان کمک کند؟

  تهران- ایرناپلاس- قوه قضاییه می‌گوید در رسیدگی به مسئولیت خود از رویکردی اقتصادی پیروی می‌کند؛ روندی که یکی از ثمرات آن به گفته رئیس قوه قضاییه احیای ۵۰۰ کارخانه‌ای بوده که پیش از این تعطیل‌ شده بودند.