پرسش از خبر

 • چه کنیم که رسانه‌ها ما را گول نزنند؟!

  چه کنیم که رسانه‌ها ما را گول نزنند؟!

  تهران‌- ایرناپلاس- لزوم ارتقای سواد رسانه‌ای مردم در همه سنین، روز به روز بیشتر احساس می‌شود؛ به ویژه در این زمان که عرصه فضای مجازی، با بمباران اطلاعات درست و نادرست همراه شده، تدوین برنامه‌ای جامع در حوزه سواد رسانه‌ای و اصلاح و تکمیل مدام آن یک ضرورت اساسی است.

 • تخلف‌های متعدد در اپلیکیشن‌های آنلاین تعمیرات؛ نظارت برعهده کیست؟

  گزارش تحقیقی ایرناپلاس از چند شرکت اینترنتی(بخش نخست)

  تخلف‌های متعدد در اپلیکیشن‌های آنلاین تعمیرات؛ نظارت برعهده کیست؟

  تهران- ایرناپلاس- افزایش قیمت لوازم اولیه زندگی از جمله وسایل صوتی تصویری، الکتریکی، الکترونیکی و لوازم خانگی سبب شده تا رویکرد خانواده‌ها به استفاده بهینه از این وسایل باشد اما مشکل از آنجا شروع می‌شود که این وسایل نیاز به تعمیر پیدا می‌کند و در این روزهای کرونایی، مردم به سمت شرکت‌هایی می‌روند که به صورت آنلاین فعالیت‌ می‌کنند.

 • انتخابات ۱۴۰۰؛ به کدام وعده‌ها اعتماد کنیم؟

  انتخابات ۱۴۰۰؛ به کدام وعده‌ها اعتماد کنیم؟

  تهران- ایرناپلاس- سخنان تبلیغاتی برخی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از جهاتی، قابل تامل است؛ گرچه بسیاری از آنان دولت تدبیر و امید را هدف قرار داده و تلاش داشته و دارند با آنچه زرنگی سیاسی می‌پندارند، خود را مبرا از هرگونه مسئولیت در اوضاع کنونی معرفی کنند، اما آنچه اهمیت دارد، نه قول و قرارهای کلی و مبهم، که برنامه منسجم و کاربردی است که وجه ممیزه هر نامزدی خواهد بود.

 • ایجاد فضای امن در خانواده با کدام راهکار؟

  ایجاد فضای امن در خانواده با کدام راهکار؟

  تهران- ایرناپلاس- کارشناسان به اهمیت گفت‌وگو در میان اعضای خانواده تاکید دارند، زیرا در صورت انجام آن، اعضای خانواده می‌توانند مشکلات را بفهمند و راحت‌تر حل کنند تا مسائل به سردی و بی‌اعتمادی و در مرحله آخر خشونت میان اعضای خانواده کشیده نشود.

 • سوگیری تلویزیون در انتخابات از چشم مردم دور می‌ماند؟

  سوگیری تلویزیون در انتخابات از چشم مردم دور می‌ماند؟

  تهران- ایرناپلاس- رسانه‌های عمومی می‌توانند با برقراری امکان مساوی برای همه کاندیداها موجب شوند که مردم به آنها اعتماد کنند. تجربه‌ دوره‌های پیشین نشان داده که برخی از رسانه‌هایی که از بیت‌المال استفاده می‌کنند، تنها هدفی که دنبال می‌کنند، ‌ جهت‌گیری به سمت نامزد مورد وثوق طیف آنهاست.

 • رهبر معظم انقلاب چه روزی را برای کشور مصیبت می‌دانند؟

  بازخوانی بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:

  رهبر معظم انقلاب چه روزی را برای کشور مصیبت می‌دانند؟

  تهران- ایرناپلاس- با وجود آن‌که همه نامزدهای شاخص رد صلاحیت شده از هرگونه اعتراض خودداری کردند، تاثیر شیوه بررسی صلاحیت شورای نگهبان، از اکنون دلسوزان کشور را نگران میزان مشارکت مردم در انتخابات کرده است؛ موضوعی که از نگاه رهبر معظم انقلاب بیشترین اهمیت را دارد.

 • در شبکه برق کشور چه می‌گذرد؟

  دلایل قطعی برق در بهار ۱۴۰۰؛

  در شبکه برق کشور چه می‌گذرد؟

  تهران- ایرناپلاس- با افزایش خاموشی‌ها در نخستین‌ روزهای خردادماه، پرسش‌های زیادی برای مردم درباره وضعیت برق ایجاد شده؛ اینکه منشا خاموشی‌ها چیست؟ ابعاد مشکل چقدر است؟

 • کدام رفتارهای انتخاباتی رسانه‌ها، حقوق مردم را پایمال می‌کند؟

  کدام رفتارهای انتخاباتی رسانه‌ها، حقوق مردم را پایمال می‌کند؟

  تهران- ایرناپلاس- رسانه‌ها به همان اندازه که می‌توانند در ترغیب مردم به مشارکت در انتخابات کمک کنند با نقض اصل بی‌طرفی، فضای رقابتی انتخابات را ناسالم و به دور از موازین اخلاقی می‌کنند.

 • چرا باید نگران خشکسالی ۱۴۰۰ باشیم؟

  ایرناپلاس بررسی می‌کند

  چرا باید نگران خشکسالی ۱۴۰۰ باشیم؟

  تهران- ایرناپلاس- رئیس گروه خشکسالی و تغییر اقلیم پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری می‌گوید: بخش زیادی از کشور در ۱۲ ماه گذشته درگیر خشکسالی شدید تا بسیار شدید است. پیش‌بینی‌ها گویای آن است که در ماه‌های باقیمانده از سال آبی هم بارش قابل توجهی نخواهیم داشت. با تکیه بر اطلاعات گردآوری شده، در سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ در بیشتر مناطق کشور با خشکسالی شدید تا بسیار شدید مواجه‌ایم.

 • حاصل مشارکت «پرشور» و دولت «حداکثری» چیست؟

  حاصل مشارکت «پرشور» و دولت «حداکثری» چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- یکی از مهمترین بحث‌ها در رابطه با همه انتخابات، موضوع میزان مشارکت و شمار واجدان شرایطی است که به استقبال رقابت‌ها رفته و گزینه صندوق آرا را بر می‌گزینند؛ این موضوع در نظام جمهوری اسلامی که برآمده از انقلابی مردمی و دینی است، به‌گونه‌ ویژه‌ای مورد توجه بوده است.

 • حل بحران جمعیت در ایران از کدام مسیر؟

  ایرناپلاس بررسی می‌کند

  حل بحران جمعیت در ایران از کدام مسیر؟

  تهران- ایرناپلاس- یک جمعیت‌شناس، بسیاری از سیاست‌های جمعیتی در ایران را ناکارآمد دانست و گفت: کشور برای حل بحران جمعیت نیازمند مداخلات هوشمند است.

 • با تهمت و «سیاه‌نمایی» علیه دولت، آبی برای کاندیداها گرم می‌شود؟

  با تهمت و «سیاه‌نمایی» علیه دولت، آبی برای کاندیداها گرم می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- با وجود تاکیدات مکرر رهبر معظم‌ انقلاب مبنی بر پرهیز از سیاه‌نمایی و تخریب در هر زمان بویژه دوران‌ انتخابات، اما برخی کاندیداها، چنان هجمه‌ای علیه دولت (و در اصل علیه نظام) آغاز کرده‌اند که گویی مردم ناآگاه‌هند و با درشت‌نمایی مشکلات و قربانی کردن دولت دوازدهم، اقبال آنچنانی به هر کسی خواهند داشت!

 • کدام بدعت، مشارکت حداکثری در انتخابات شوراها را هدف قرار می‌دهد؟

  ایرناپلاس بررسی می‌کند

  کدام بدعت، مشارکت حداکثری در انتخابات شوراها را هدف قرار می‌دهد؟

  تهران- ایرناپلاس- یک عضو شورای شهر تهران می‌گوید اینکه یک جناح به خود حق می‌دهد که جناح رقیب خود را از صحنه حذف کند بدعت خطرناکی است که در گام نخست مشارکت حداکثری انتخابات را هدف قرار داده است.

 • شاهد «کیهان» در سیاه‌نمایی کم سابقه کیست؟

  شاهد «کیهان» در سیاه‌نمایی کم سابقه کیست؟

  تهران- ایرناپلاس- روزنامه کیهان که مطابق روال همه دوره‌ها باوجود ارتزاق از اموال عمومی و بیت‌المال مسلمین، برخلاف قانون به تبلیغ و تخریب نامزدهای انتخاباتی و برخی مسئولان بلندپایه کشور -که اتفاقا منتخب مردم هستند- می‌پردازد، امروز یکشنبه در متنی تند و تخریبی، به سیاه‌نمایی وضعیت جامعه پرداخته و نکته جالب آنکه برای اثبات مدعایش، به سخنان روح‌الله زم، مدیر اعدام‌شده آمدنیوز هم استناد کرده است!

 • چرا دولت بر حضور همه سلایق در انتخابات تاکید دارد؟

  چرا دولت بر حضور همه سلایق در انتخابات تاکید دارد؟

  تهران- ایرناپلاس- «مشارکت حداکثری» کلید واژه‌ای است که رهبر معظم انقلاب و رئیس‌جمهوری در ماه‌های اخیر بارها بر آن تاکید و تصریح کرده‌اند. یکی از مسائلی که دولت نیز بر آن تاکید دارد، متنوع بودن نامزدهاست که سبب شکوه و حضور بیشتر در انتخابات می‌شود.

 • «پروژه تخریب» انتخابات ۱۴۰۰ چگونه کلید خورد؟

  «پروژه تخریب» انتخابات ۱۴۰۰ چگونه کلید خورد؟

  تهران- ایرناپلاس- از صبح شنبه، با ورود چند چهره برجسته جریان اعتدالگرا و رقابتی شدن انتخابات، «پروژه تخریب» در انتخابات ۱۴۰۰ هم کلید خورد.

 • وظایف رسانه‌ها در «انتخاب صحیح مردم»؛ شفاف‌سازی یا حفظ منافع جناحی؟

  وظایف رسانه‌ها در «انتخاب صحیح مردم»؛ شفاف‌سازی یا حفظ منافع جناحی؟

  تهران- ایرناپلاس- با نزدیک شدن به موعد انتخابات ۱۴۰۰، رسانه‌های داخلی و خارجی تمرکز بیشتری بر اخبار نامزدها داشته و بسته به سیاست مبنایی خود، رویکردهای مختلفی را برمی‌گزینند؛ اگر دشمنی و کینه‌توزی شبکه‌های معاند را کنار بگذاریم، برخی جهت‌گیری‌های صداوسیما چنان قابل تامل شده که نگرانی هر ایرانی دلسوز و نگران سرنوشت جامعه را برانگیخته است.

 • کاهش قیمت کالاها با روند نزولی نرخ ارز، چگونه محقق می‌شود؟

  کاهش قیمت کالاها با روند نزولی نرخ ارز، چگونه محقق می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- کاهش نرخ ارزی که طولانی‌مدت باشد و منجر به کاهش قیمت کالاها شود از آنجایی که می‌تواند کاهش قدرت خرید و آثار تورمی افزایش نرخ ارز را جبران کند، برای اقتصاد کشور مفید خواهد بود. حال این پرسش مطرح است که آیا کاهش روزهای گذشته نرخ ارز این ویژگی‌ها را دارد؟

 • آیا باید به برنامه «سیاست خارجی» نامزدها دقت کنیم؟

  آیا باید به برنامه «سیاست خارجی» نامزدها دقت کنیم؟

  تهران- ایرناپلاس- تا چند روز دیگر با اعلام اسامی نهایی کاندیداهای ریاست جمهوری، رقابت‌های انتخاباتی آغاز می‌شود؛ در جریان بحث‌ها و مناظره‌ها، نامزدها یا نمایندگان آنها به تبیین برنامه‌ها و خط‌مشی سیاست‌های اتخاذی می‌پردازند.

 • چالش‌های زیست‌محیطی پایتخت؛ کاندیداهای شورای شهر چه برنامه‌ای دارند؟

  ایرناپلاس بررسی می‌کند

  چالش‌های زیست‌محیطی پایتخت؛ کاندیداهای شورای شهر چه برنامه‌ای دارند؟

  تهران- ایرناپلاس- یک کارشناس مسائل محیط‌زیستی معتقد است آنچه چالش‌های محیط‌زیستی تهران را لاینحل کرده نداشتن راهبردهای مناسب در این حوزه است.

 • حاشیه‌های تمام‌نشدنی یک بازی؛ «مکتب شاهین» کجاست؟

  حاشیه‌های تمام‌نشدنی یک بازی؛ «مکتب شاهین» کجاست؟

  تهران- ایرناپلاس- این روزها دوباره شاهد حاشیه‌ و جنجال‌ در بازی سپاهان و پرسپولیس بودیم؛ حاشیه‌های تمام نشدنی بازی این دو تیم، علاوه بر تماشاگران، به بازیکنان، مربیان و حتی سرپرستان دو تیم نیز سرایت کرده است. با توجه به بی‌اخلاقی‌های رخ داده، این پرسش مطرح شده که برای پایان دادن به این روند، چه باید کرد؟

 • اتهام‌زنی به دولت با فرافکنی درباره یارانه بنزین؛ واقعیت چیست؟

  اتهام‌زنی به دولت با فرافکنی درباره یارانه بنزین؛ واقعیت چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- منتقدان دولت می‌گویند مصرف بنزین پس از کنار گذاشتن کارت سوخت در دولت روحانی افزایش یافت و افزایش بیشتر قیمت بنزین می‌توانست مصرف آن را کنترل کند.

 • انتخابات شوراها رقابتی خواهد شد؟

  انتخابات شوراها رقابتی خواهد شد؟

  تهران- ایرناپلاس- حواشی عملکرد هیات نظارت بر انتخابات شوراهای شهر در تائید صلاحیت داوطلبان ادامه دارد و این پرسش را مطرح کرده که با توجه به انتقادهای گسترده، این هیات در عملکرد خود تجدیدنظر خواهد کرد؟

 • نقش شبکه‌های اجتماعی در رفع بی‌انگیزگی رای‌دهندگان چیست؟

  نقش شبکه‌های اجتماعی در رفع بی‌انگیزگی رای‌دهندگان چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- در غیاب احزاب فعال و واقعی، این شبکه‌های اجتماعی هستند که مسئولان را با مطالبات مردم آشنا می‌کنند و به آنها درباره چگونگی ایجاد شرایط برای مراجعه مردم به صندوق‌های رای اطلاعات می‌دهند.

 • کنترل قیمت‌ها در بازار مسکن از کدام مسیر؟

  کنترل قیمت‌ها در بازار مسکن از کدام مسیر؟

  تهران- ایرناپلاس- با اینکه بخشی از هزینه‌های ساخت مسکن از جمله حقوق و دستمزد به‌دلیل حضور کارگران نیمه‌ماهر و ماهر مهاجر تحت تأثیر نرخ ارز قرار دارد، اما چسبندگی قیمت‌ها مانعی برای کاهش هزینه ساخت در شرایط نزولی شدن نرخ ارز است. مهم‌ترین راهکاری که می‌تواند هزینه ساخت مسکن را تحت کنترل درآورد، مدیریت نقدینگی، تورم و کسری بودجه است.

 • چگونه در دام کتاب‌های روانشناسی زرد نیفتیم؟

  چگونه در دام کتاب‌های روانشناسی زرد نیفتیم؟

  تهران- ایرناپلاس- مشکلات روحی و روانی مردم در شرایط کرونایی رو به افزایش است و همین بازار کتاب‌های روانشناسی را گرم کرده و کتاب‌های موفقیت و روانشناسی غیرمعتبری فروخته می‌شود. خطرات این کتاب‌ها چیست و چگونه باید آنها را تشخیص داد؟

 • استقبال مستندسازان از مصوبه دولت؛ آرزوی دیرینه محقق می‌شود؟

  واکاوی یک مصوبه دولت؛

  استقبال مستندسازان از مصوبه دولت؛ آرزوی دیرینه محقق می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از تحولی مهم در حوزه مستندنگاری خبر داده؛ اتفاقی که با استقبال مستندسازان کشور هم همراه شده؛ اما پرسش این است که راهکارهای اجرای درست این مصوبه چیست؟

 • آیا چاپخانه‌داران شغل لیتوگرافی را مصادره کرده‌اند؟

  بررسی ایرناپلاس از دغدغه‌های صنفی؛

  آیا چاپخانه‌داران شغل لیتوگرافی را مصادره کرده‌اند؟

  تهران- ایرناپلاس- برای فعالیت در حوزه لیتوگرافی یا چاپ باید مجوز کسب‌وکار هر کدام به صورت جداگانه دریافت شود اما چند سالی است که چاپخانه‌داران، لیتوگرافی را بخشی از فعالیت خود انگاشته و آن را انجام می‌دهند و این مشکلاتی برای لیتوگرافان به وجود آورده است.

 • توصیه مهم امیرالمومنین‌(ع) در آخرین لحظات زندگی چه بود؟

  توصیه مهم امیرالمومنین‌(ع) در آخرین لحظات زندگی چه بود؟

  تهران- ایرناپلاس- در این روزها و شب‌ها بیشتر از هر زمان دیگر از امام اول شیعیان گفته می‌شود. کسی که سیره زندگی او برای همه دوران‌ها و حتی زندگی امروزی ما هم آموزنده است. اما آیا می‌دانیم آخرین توصیه‌های امیرالمومنین (ع) به پیروانش چه بود؟

 • وظایف رسانه‌ها در زمان انتخابات چیست؟

  وظایف رسانه‌ها در زمان انتخابات چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- انتخابات ریاست جمهوری این روزها به یکی از مهمترین موضوع‌های رسانه‌ها تبدیل شده است. اما واکاوی عملکرد رسانه‌ها نشان می‌دهد که برخی به‌گونه‌ای عمل می‌کنند که نیازی به حضور پرشور و پرشمار مردم نیست و منافع جریان آنها در مشارکت کمتر مردم تعریف شده است.