پرسش از خبر

 • رویکرد مجلس نسبت به حیات و سرنوشت مطبوعات چیست؟

  رویکرد مجلس نسبت به حیات و سرنوشت مطبوعات چیست؟

  تهران-ایرناپلاس- هرچند وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از تدوین اصلاحیه الزام چاپ آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار خبر داد که با استقبال فعالان مطبوعات نیز همراه شده اما این موضوع مخالفت مجلس را در پی داشته است.

 • تامین کاغذ مطبوعات و ناشران، دغدغه مسئولان؛ پیگیری‌ها به کجا رسید؟

  تامین کاغذ مطبوعات و ناشران، دغدغه مسئولان؛ پیگیری‌ها به کجا رسید؟

  تهران- ایرناپلاس- با اینکه سفره اقتصادی مردم در اولویت قرار دارد اما هنوز هم توجه به نیازهای بخش فرهنگ از اهمیت بالایی برخوردار است. برای مثال با نبود کاغذ، بسیاری از فعالیت‌ها متوقف می‌شود، سرانه مطالعه کاهش می‌یابد و دسترسی مردم به کتاب دشوارتر می‌شود.

 • افزایش گرایش به بازی‌های رایانه‌ای سرگرم‌کننده؛ چه باید کرد؟

  افزایش گرایش به بازی‌های رایانه‌ای سرگرم‌کننده؛ چه باید کرد؟

  تهران- ایرناپلاس- از نگاه یک روانشناس، تنها راه آشنایی کودکان با بازی رایانه‌ای برقراری ارتباط با دوستانشان است؛ براین اساس خانواده‌ها و آموزش‌وپرورش باید در این زمینه اقداماتی برای بالا بردن سواد کودکان انجام دهند تا بازی‌ها ضمن سرگرمی، برای آنها آموزش به همراه داشته‌ باشد.

 • بازگشت رونق به بازار کتاب‌فروشی‌ها از کدام مسیر؟

  بازگشت رونق به بازار کتاب‌فروشی‌ها از کدام مسیر؟

  تهران- ایرناپلاس- کتاب‌فروشان جزء گروهی از مشاغلی نیستند که بتوانند در اوج همه‌گیری ویروس کرونا به فعالیت خود ادامه دهند. در این شرایط به نظر می‌رسد استفاده از شیوه‌های فروش غیرحضوری لازم و ضروری بوده وگرنه ممکن است مجبور به تعطیلی شوند.

 • سردی فضای سیاسی در آستانه انتخابات؛ چه باید کرد؟

  سردی فضای سیاسی در آستانه انتخابات؛ چه باید کرد؟

  تهران- ایرناپلاس- کمتر از دو ماه به انتخابات مانده است؛ در سکوت و بی‌عملی نسبی جبهه خودی (مردم، رسانه‌های داخلی و بخش‌هایی از حاکمیت)، کارزار دشمن مدتهاست به راه افتاده و نغمه شوم تحریم انتخابات و عدم مشارکت را از آن سوی مرزها سر می‌دهد.

 • چرا سیاست تخریب حداکثری خطرناک است؟

  ایرناپلاس حملات مخالفان دولت به برجام را بررسی می‌کند؛

  چرا سیاست تخریب حداکثری خطرناک است؟

  تهران- ایرناپلاس- سیاست فشار حداکثری ایالات متحده در دوران ترامپ علیه ایران، اگر چه مشکلات انکارناپذیری بر اقتصاد کشور وارد کرد اما به استناد تفسیرها و تحلیل‌های کارشناسان سیاسی و اقتصادی، در سایه عملکرد دولت برای عبور از روزهای دشوار، این سیاستِ کاخ سفید با شکست روبرو شد. با این حال سیاست تخریب حداکثری از سوی یک محفل سیاسی کوچک اما ذی‌نفوذ در گلوگاه‌های حیاتی ایران، همزمان با سیاست فشار حداکثری وجود داشت و همچنان ادامه دارد.

 • شفاف‌سازی و ترمیم سرمایه‌ اجتماعی از کدام مسیر؟

  اعتمادسازی با انتشار اسامی دریافت‌کنندگان واکسن؛

  شفاف‌سازی و ترمیم سرمایه‌ اجتماعی از کدام مسیر؟

  تهران- ایرناپلاس- شفافیت در همه ابعاد جامعه و انعکاس آن در زندگی روزمره مردم هر جامعه‌ای می‌تواند سبب اعتماد، پیشرفت، کامیابی و بالندگی شود. اما این شفافیت چگونه می‌تواند در جامعه همواره جریان داشته باشد؟

 • تغییر مکرر مقررات، چه کمکی به فعالیت بورس می‌کند؟

  گفت‌وگو با یک کارشناس بازار سرمایه؛

  تغییر مکرر مقررات، چه کمکی به فعالیت بورس می‌کند؟

  تهران- ایرناپلاس- یک تحلیلگر بازار سرمایه، تغییرات مکرر برای بازار سرمایه را یک آسیب جدی برای این بخش دانست؛ بویژه در شرایط ملتهب که بدترین زمان تغییر قوانین و مقررات است.

 • افزایش دانش سواد رسانه‌ای یا تمرکز روی فیلترینگ؟

  افزایش دانش سواد رسانه‌ای یا تمرکز روی فیلترینگ؟

  تهران-ایرناپلاس- هنوز با فراگیری دانش سواد رسانه‌ای در جامعه فاصله زیادی داریم. دانشی که در جامعه باید جذاب و هماهنگ با رعایت اصول روانشناسی آموزش داده شود. کارشناسان معتقدند به جای تمرکز روی فیلترینگ، باید روی بالابردن سواد رسانه تمرکز کنیم تا از این فضا و بستری که وجود دارد، نهایت استفاده را داشته‌ باشیم.

 • رتبه‌بندی ایران در اقتصاد جهانی، براساس کدام شاخص‌هاست؟

  رتبه‌بندی ایران در اقتصاد جهانی، براساس کدام شاخص‌هاست؟

  تهران- ایرناپلاس- ایران در کجای اقتصاد دنیا ایستاده؛ همچنان یکی از پرسش‌های پر بحثی است که از ابتدای سال آغاز شده و گاهی درباره آن صحبت‌های متناقضی مطرح می‌شود.

 • مجلس به دنبال تشکیل وزارتخانه؛ مشکل مدیریت بحران حل می‌شود؟

  ایرناپلاس بررسی می‌کند

  مجلس به دنبال تشکیل وزارتخانه؛ مشکل مدیریت بحران حل می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- کارشناسان معتقدند ایجاد ساختاری به نام وزارت مدیریت بحران نمی‌تواند عملکرد کشور در حوزه مدیریت بحران را ارتقا دهد بلکه باید سیاستی را اتخاد کرد که بهره‌وری در این حوزه افزایش یابد.

 • بی‌توجهی محض در اظهارنظرهای هسته‌ای؛ نهادهای نظارتی کجا هستند؟

  بی‌توجهی محض در اظهارنظرهای هسته‌ای؛ نهادهای نظارتی کجا هستند؟

  تهران- ایرناپلاس- یک هفته از حادثه خرابکاری در سایت هسته‌ای نطنز گذشت و واکنش‌ها ادامه دارد؛ اگرچه هدف اصلی تروریسم هسته‌ای محقق نشده و با تدبیر دولت و رهبر معظم انقلاب، تا کنون خللی در مذاکرات احیای برجام ایجاد نکرده، اما وسعت، شدت و چگونگی حادثه، در کنار فاصله کوتاه رخداد آن پس از اتفاق نخست در تابستان ۹۹، همچنان محل بحث است.

 • فیلم‌سازی علیه روحانی؛ «خودروی شخصی» یا مشکل شخصی؟

  فیلم‌سازی علیه روحانی؛ «خودروی شخصی» یا مشکل شخصی؟

  تهران- ایرناپلاس- در جدیدترین حملات تخریبی علیه دولت و شخص رئیس جمهوری، یک خبرگزاری داخلی فیلمی چند دقیقه‌ای با عنوان «خودروی شخصی» منتشر و در کنایه به انتقادهای اخیر رئیس جمهوری از گاندوسازان که چرا از دستاوردها و پیروزی‌های دولت فیلم نمی‌سازید، تیتر مطلب خود را «فیلم پیروزی‌های دولت روحانی» انتخاب کرده است!

 • معیار انتخاب نامزدها و چهره‌های منتخب هنر انقلاب اسلامی چیست؟

  معیار انتخاب نامزدها و چهره‌های منتخب هنر انقلاب اسلامی چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- امسال «هفته هنر انقلاب اسلامی» برخلاف سال گذشته مغلوب ویروس کرونا نشد. این رویداد در افتتاحیه و اختتامیه خود برگزیدگانی را معرفی و از آنها تقدیر کرد. اما این اتفاق چقدر در فضای هنری انقلاب اسلامی تاثیر دارد و می‌تواند جریان‌سازی کند؟

 • «سرمایه‌های اسرائیل» در ایران چه کسانی هستند؟

  «سرمایه‌های اسرائیل» در ایران چه کسانی هستند؟

  تهران- ایرناپلاس- همزمان با اخبار مثبت از مذاکرات احیای برجام، عوامل رژیم صهیونیستی برای اخلال در رفع تحریم‌ها به اقدامات خرابکارانه روی آورده‌اند و همزمان، برخی سیاسیون داخلی به روش دیگری به دنبال بر هم زدن مذاکراتند؛ پرسش این است که «سرمایه‌های اسرائیل» در ایران چه کسانی هستند؟

 • ارزیابی برنامه‌های تلویزیون؛ مردم حاضرند برای آنها پول پرداخت کنند؟

  ارزیابی برنامه‌های تلویزیون؛ مردم حاضرند برای آنها پول پرداخت کنند؟

  تهران- ایرناپلاس- برنامه‌های تلویزیون در روزهای ابتدایی سال جدید مانند گذشته عموما تکراری و کلیشه‌ای بود در حالی که مدیران رسانه ملی از مخاطب ۷۰ درصدی برای برخی از برنامه‌ها سخن می‌گویند.

 • چالش ناتمام درآمدهای مشاوران املاک؛ نرخ کارمزد ثابت یا درصدی؟

  چالش ناتمام درآمدهای مشاوران املاک؛ نرخ کارمزد ثابت یا درصدی؟

  تهران- ایرناپلاس- هر بار افزایش قیمت مسکن، توجه افراد را به درآمد ناشی از حق کمیسیون مشاوران املاک جلب می‌کند. درآمدی که با وجود نصف شدن حق کمیسیون در سال گذشته، به دلیل افزایش قیمت مسکن همچنان قابل توجه است.

 • حادثه در نطنز؛ کدام جریان‌ها در زمین صهیونیست‌ها بازی‌ می‌کنند؟‌

  حادثه در نطنز؛ کدام جریان‌ها در زمین صهیونیست‌ها بازی‌ می‌کنند؟‌

  تهران- ایرناپلاس- کمتر از ۹ ماه بعد از حادثه نخست در تاسیسات هسته‌ای نطنز و در آستانه بروز نشانه‌های روشن از مذاکرات احیای برجام در وین، بار دیگر این سایت مهم دچار حادثه شد. در حالی که طبق گفته مسئولان، عامل این رویداد اقدامات خرابکارانه و تروریستی رژیم صهیونیستی بوده، برخی در این فضا، بازی در زمین اسرائیل را دنبال می‌کنند!

 • چرا گوشی‌قاپی و جیب‌بری در صدر جرائم سال ۹۹ بودند؟

  ایرناپلاس بررسی می‌کند

  چرا گوشی‌قاپی و جیب‌بری در صدر جرائم سال ۹۹ بودند؟

  تهران- ایرناپلاس- یک جامعه‌شناس، رابطه میان بیکاری و افزایش جرم را رابطه‌ای مستقیم دانست و گفت: تردیدی نیست که مشکلات اقتصادی در افزایش میزان سرقت‌ها به ویژه سرقت‌های خُرد اثرگذار بوده، اما آن‌چه واضح است این‌که، به طور حتم روی‌آوردن به سرقت راه‌حل این مشکل نیست.

 • با تیم ملی فوتبال در این شرایط چگونه رفتار کنیم؟

  با تیم ملی فوتبال در این شرایط چگونه رفتار کنیم؟

  تهران- ایرناپلاس- تیم ملی ایران در سومین بازی خود با مربیگری دراگان اسکوچیچ مقابل سوریه قرار گرفت و به برتری دست یافت. این مربی کروات تا پیش از این توانسته بود با شکست دادن ازبکستان و بوسنی، رکورد صددرصد پیروزی با ایران را از خود برجا بگذارد.

 • منفعت مخالفان دوآتشه توافق ایران و چین در چیست؟

  بخش نخست گفت‌وگو با رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین؛

  منفعت مخالفان دوآتشه توافق ایران و چین در چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: برخی از کسانی که بیشترین درآمدشان از تجارت با چین بوده و امروز به آن انتقاد می‌کنند، نفعشان در این است که همکاری ما با چین بدون برنامه باشد. منفعت‌شان در این است که به سراغ چین برویم تا بخواهیم تحریم را دور بزنیم؛ زیرا در این بخش است که عدم شفافیت وجود دارد.

 • وقتی می‌گوییم تحریم، از چه حرف می‌زنیم؟

  وقتی می‌گوییم تحریم، از چه حرف می‌زنیم؟

  تهران- ایرناپلاس- تحریم‌های ثانویه آمریکا سبب شده ایران باوجود صدور مقادیر زیادی کالا، نتواند بهای آنها را دریافت کند؛ با این حال برخی تدابیر اتخاذشده در سال ۹۹، این مشکل را درباره عراق که یکی از مشتریان مهم گاز و برق ایران است، تا حدودی حل کرده است.

 • رفتارهای منشوری در برنامه‌های ورزشی تلویزیون تا کجا؟

  رفتارهای منشوری در برنامه‌های ورزشی تلویزیون تا کجا؟

  تهران-‌ ایرنا پلاس- شاید سال‌ها پیش حتی اگر اتفاق غیرورزشی رخ می‌داد مانند امروز رسانه‌ای نمی‌شد و حداکثر با یک توضیح چند خطی در روزنامه‌های روز بعد، موضوع به ظاهر ختم به خیر می‌شد اما اینک یک اتفاق ساده ممکن است بارها در فضای مجازی مورد بازدید تماشاگران قرار گیرد و دست به دست شود.

 • آیا صداوسیما به سینمای ایران، «خیانت» می کند؟!

  ایرناپلاس گزارش می دهد

  آیا صداوسیما به سینمای ایران، «خیانت» می کند؟!

  تهران- ایرناپلاس- ۲ فیلم سینمایی اکران نشده که اتفاقا در جشنواره فیلم فجر سال گذشته هم جوایز بسیاری را کسب کرده بودند یک‌باره به آنتن تلویزیون آمدند؛ اتفاقی که بی‌سابقه محسوب می‌شود و مورد اعتراض اهالی سینما قرار گرفته است.

 • راز عجله در پخش یک سریال؛ منافع ملی برای گاندوسازان چه اهمیتی دارد؟

  راز عجله در پخش یک سریال؛ منافع ملی برای گاندوسازان چه اهمیتی دارد؟

  تهران- ایرناپلاس- ۱۰روز پس از آغاز پخش یک سریال، وزیرامور خارجه از اول تا آخر آن را دروغ و افترا خواند و تهیه‌کننده «گاندو» آن را واقعیت؛ اما چه کسی صادق است؟منافع ملی برای سازندگان این سریال و صداوسیما که ظاهرا فقط وظیفه پخش این برنامه را برعهده دارد،اهمیتی دارد؟

 • فضاسازی گسترده علیه یک سند همکاری؛ واقعیت چیست؟

  فضاسازی گسترده علیه یک سند همکاری؛ واقعیت چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- مخالفت‌ها و موافقت‌ها درباره سند جامع همکاری با چین ابعاد تخصصی این رابطه را تحت تأثیر قرار داده و هر دو گروه مخالف و موافق، بدون دسترسی به متن نهایی در حال تحلیل آن هستند. سند جامع همکاری ایران و چین که نقطه آغاز آن به سال ۱۳۹۴ بازمی‌گردد، برای تبدیل به قراردادی قابل اجرا نیازمند تصویب در مجلس است.

 • آرای خاکستری چگونه وارد صحنه انتخابات می‌شوند؟

  گفت‌وگو با یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب؛

  آرای خاکستری چگونه وارد صحنه انتخابات می‌شوند؟

  تهران- ایرناپلاس- یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب با تاکید بر اینکه آمدن مردم پای صندوق رای تابع احساسات است؛ گفت: مهم این است که مردم چقدر از روی آگاهی سیاسی در انتخابات شرکت می‌کنند؛ یعنی تا چه حد می‌دانند رای آنها در کدام بخش از زندگی و سرنوشت‌شان تاثیرگذار است.

 • چه افرادی نباید نامزد ریاست جمهوری شوند؟

  چه افرادی نباید نامزد ریاست جمهوری شوند؟

  تهران- ایرنلاس- رهبر معظم انقلاب در سخنرانی نوروزی، در بحث مهم انتخابات، به دو مقوله «اهمیت برگزاری و مشارکت مردم» و «ویژگی‌های رئیس‌جمهوریِ مطلوب» اشاره کردند و سپس به جایگاه ویژه رئیس‌جمهوری از منظر مدیریتی و اجرایی پرداختند.

 • این صحنه‌های خشونت‌آمیز، چه بر سر جامعه می‌آورد؟

  این صحنه‌های خشونت‌آمیز، چه بر سر جامعه می‌آورد؟

  تهران- ایرناپلاس- در حالی تولیدات نمایش خانگی روزبه‌روز بیشتر می‌شود که در برخی از این آثار، با چنان صحنه‌های خشونت‌آمیزی مواجه می‌شویم که تعجب بسیاری را به همراه داشته که چگونه این تصاویر، براحتی در مقابل دید قشرهای مختلف جامعه قرار می‌گیرد و به پیامدهای بسیار زیان‌آور آن بر مخاطبانش توجهی نمی‌شود.

 • درآمدسازی از فرهنگ‌سراها به چه قیمتی؟

  درآمدسازی از فرهنگ‌سراها به چه قیمتی؟

  تهران-ایرناپلاس- زمانی که فعالیت و ارائه خدمات فرهنگسراها به صورت رایگان باشد، این روند می‌تواند موجب کاهش تعداد نوجوان معارض با قانون شود، این در حالی است که فرهنگسراهایی که خدمات رایگان ارائه می‌دهند بعد از چند سال فعالیت، خواستار دریافت شهریه می‌شوند.