• نه «برجام» غرب‌گرایی است،‌ نه «توافق با چین» شرق‌گرایی

  نه «برجام» غرب‌گرایی است،‌ نه «توافق با چین» شرق‌گرایی

  تهران- ایرناپلاس- این روزها درحالی رسانه‌های معاند و برخی تندروهای داخلی بر موج مخالفت با سند همکاری ایران و چین سوار شده و افکار عمومی را نگران می‌کنند که کارشناسان اقتصادی و امور بین‌الملل معتقدند همکاری با کشورهای مختلف به معنای وابستگی نبوده و می‌تواند مسیری برای حرکت موتور اقتصادی کشور باشد.

 • مقایسه حقوق نمایندگان مجلس با هم‌طیفان اروپایی

  مقایسه حقوق نمایندگان مجلس با هم‌طیفان اروپایی

  تهران- ایرناپلاس- دریافتی نماینده‌های مجلس شورای اسلامی با توجه به آمار اخیر، به سالانه ۲۸ هزار دلار می‌رسد که تنه به حقوق وکلای پارلمان برخی کشورهای توسعه یافته می‌زند.

 • درس‌هایی از مصدق برای اقتصاد تحریم‌ شده

  درس‌هایی از مصدق برای اقتصاد تحریم‌ شده

  تهران- ایرناپلاس- زمستان ۱۳۳۰ می‌توانست به یک مبدأ تاریخی در اقتصاد ایران تبدیل شود. شاید زمانی که مصدق، نخست‌وزیری که دست انگلیس را از منابع نفتی ایران کوتاه کرده بود، اوراق قرضه را به مردم معرفی می‌کرد، گمان نمی‌کرد تأمین مالی ۲۰۰ میلیون تومانی دولت توسط این اوراق در مراحل اولیه شکست بخورد. با این حال اکنون دولت با موانع ۷۰ سال پیش مواجه نیست و می‌تواند از ابزارهای مالی به‌عنوان راهی برای مقابله با تحریم‌ استفاده کند.

 • ماجرای افزایش حق کمیسیون رانندگان اسنپ چیست؟

  ایرناپلاس بررسی می‌کند

  ماجرای افزایش حق کمیسیون رانندگان اسنپ چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- در روزهای اخیر خبری مبنی بر افزایش حق کمیسیون راننده‌های اسنپ از ۱۵ درصد به ۲۰ درصد گلایه و اعتراض رانندگان این سامانه اینترنتی و البته مشتریان این بخش به دلیل بالاتر رفتن کرایه‌ها را به دنبال داشته است. آیا این خبر واقعیت دارد؟ پیامدهای افزایش حق کمیسیون چیست و راننده‌ها در این باره چه می‌گویند؟ مدیران اسنپ چه توضیحی دارند و اتحادیه تاکسیرانی در این باره چه پاسخی دارد؟

 • راهی آسان برای خانه‌دار شدن اقشار مختلف

  فردا باز می‌شود

  راهی آسان برای خانه‌دار شدن اقشار مختلف

  تهران- ایرناپلاس- کارشناسان معتقدند اوراق رهنی مسکن که از فردا (دوشنبه ۲۳ تیرماه) منتشر می‌شود، می‌تواند کمیت و کیفیت چرخه خانه‌دار شدن اقشار مختلف را افزایش دهد.

 • شلیک به تدبیر

  واکاوی دلایل و پیامدهای انحلال سازمان برنامه و بودجه - بخش نخست

  شلیک به تدبیر

  تهران- ایرناپلاس- رئیس‌جمهوری دولت‌های نهم و دهم، سازمان برنامه و بودجه را یکی از عوامل عدم تحقق عدالت در جامعه و آن را آمریکایی محض، نماد وابستگی و عامل اجرای اوامر دیکته شده غربی می‌دانست و ادعا کرد شهید رجایی نیز به دنبال پایه‌گذاری سازمان جدیدی بر مبنای فرهنگ اسلامی - ایرانی و بر پایه اندیشه دینی بوده است.

 • سال‌ها به فیفا دروغ گفتیم

  گفت‌وگو با داریوش مصطفوی - بخش نخست

  سال‌ها به فیفا دروغ گفتیم

  تهران -ایرناپلاس- سیدداریوش مصطفوی، از پنجم آبان ۱۳۷۳ به مدت ۳۸ ماه به عنوان بیست و یکمین رئیس تاریخ فدراسیون فوتبال کشورمان حضور داشت. از همان زمان‌ها بود که فیفا به اساسنامه فدراسیون فوتبال ایراد گرفت و حتی خبر از تعلیق داد. فشار فیفا به اساسنامه فدراسیون از زمان برکناری مصطفوی وارد مرحله اجرایی شد.

 • نگاه ویژه مخاطبان به فیلم‌هایی با سبک «شنای پروانه»

  نگاه ویژه مخاطبان به فیلم‌هایی با سبک «شنای پروانه»

  تهران- ایرناپلاس- فیلم «شنای پروانه» که در جشنواره سی و هشتم توانست جوایز بسیاری را از آن خود کند، در حالی این روزها بر پرده سینماهاست که داستانی را در دل جنوب شهر روایت می‌کند.

 • هاشمی طباء: جوسازی‌ها درمورد توافق‌نامه ایران و چین بی‌مورد است

  هاشمی طباء: جوسازی‌ها درمورد توافق‌نامه ایران و چین بی‌مورد است

  تهران- ایرناپلاس- مصطفی هاشمی‌طباء، جوسازی‌هایی که درباره سند همکاری ایران و چین مطرح می‌شود را بی‌مورد دانست و تاکید کرد: بالاخره ما باید با کشورهای دنیا رابطه داشته باشیم؛ با آمریکا و اروپا که ارتباط نداریم؛ وضعیت همکاری با چین هنوز مشخص نیست.

 • احیای اعتماد به پول ملی را دریابیم

  رئیس هیأت مؤسس کانون صرافان در گفت‌وگو با ایرناپلاس:

  احیای اعتماد به پول ملی را دریابیم

  تهران- ایرناپلاس- شاید قوی‌ترین پول دنیا یورو باشد، اما اگر فردا ۹۰ میلیون آلمانی بروند جلوی بانک‌ها و صرافی‌ها صف ببندند و هر یک بخواهند فقط ‌هزار یورو از پولشان را بفروشند و تبدیل به ارز دیگری کنند، تا ساعاتی بعد ارزش پول آنها به‌سرعت کاهش خواهد یافت.

 • رئیس اتاق ایران و چین: توافق ۲۵ ساله یک راهبرد بُرد-بُرد است

  در گفت‌وگو با ایرناپلاس؛

  رئیس اتاق ایران و چین: توافق ۲۵ ساله یک راهبرد بُرد-بُرد است

  تهران- ایرناپلاس- بحث همکاری بلندمدت با چین که در چارچوب یک سند همکاری ۲۵ ساله مطرح شده، در روزهای اخیر رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته است آن هم در حالی که رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین تاکید دارد از آنجایی که اقتصاد دو کشور مکمل یکدیگرند، هر دو ناگزیر به توافق راهبردی بلندمدت هستند که منافع آن دو طرفه باشد.

 • فروغ روی پرده سینما؛ بررسی محوریت زنان در فیلم‌های ایرانی

  فروغ روی پرده سینما؛ بررسی محوریت زنان در فیلم‌های ایرانی

  تهران- ایرناپلاس- قرار است فیلمی درباره زندگی یکی از شاعران زن معاصر ساخته شود؛ اثری با عنوان «رگ‌های آبی فروغ» که می‌تواند اتفاق مهمی برای سینما باشد.

 • دولت برای منطقی کردن رشد بورس چه راهی در پیش گرفت؟

  دولت برای منطقی کردن رشد بورس چه راهی در پیش گرفت؟

  تهران- ایرناپلاس- بورس تهران در فصل نخست سال جاری با ثبت رکوردهای تاریخی و رشد ۱۴۰ درصدی، بیشترین بازدهی را در مقایسه با سایر بازارها داشت. اقدامات حمایتی دولت در پشتیبانی از بازار سهام یکی از عوامل این رشد بود. رشدی که رئیس جمهوری به منطقی شدن و جلوگیری از تأثیرگذاری هیجان‌های کاذب بر آن تأکید دارد.

 • تا کی باید بازنده باشیم؟

  نقدی بر پرونده‌های پرسپولیس و استقلال در فیفا

  تا کی باید بازنده باشیم؟

  تهران- ایرناپلاس- یک واقعیت تلخ این روزهای فوتبال ما این است که محکومیت‌های جدید فیفا علیه استقلال و پرسپولیس یکی یکی از راه می‌رسد و آینده این دو باشگاه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. حتی ممکن است واگذاری سرخابی‌ها به بخش خصوصی نیز به مخاطره بیفتد.

 • فرصت‌سازی بورس برای اقتصاد شهری متضرر از کرونا

  فرصت‌سازی بورس برای اقتصاد شهری متضرر از کرونا

  تهران- ایرناپلاس- کرونا پیامدهای منفی برای اقتصاد شهرها به همراه داشته اما از نگاه کارشناسان اقتصاد شهری، موجب رونق اقتصاد محلی شده است. در این میان کارشناسان این حوزه تاکید دارند، استفاده از ابزارهای نوین مالی و ظرفیت بخش سوم اقتصاد برای جبران بخشی از درآمدهای شهرداری‌ها که در اثر همه‌گیری کرونا کاهش یافته، راهگشاست.

 • وعده‌ای که به سرانجام رسید؛ تغییر رده‌بندی سنی کتاب‌ها

  وعده‌ای که به سرانجام رسید؛ تغییر رده‌بندی سنی کتاب‌ها

  تهران- ایرناپلاس- مدیرکل نظارت بر انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اعلام کرد، تغییر رده‌بندی سنی محصول‌های این مؤسسه به دلیل سهولت در دسترسی به اطلاعات، انجام شده است زیرا اطلاعات کودکان در حد نوجوانان قدیم است و نگاه دوباره به رده‌بندی سنی کتاب‌ها ضرورت داشت.

 • تشویق تاخت‌وتاز به دولت

  تشویق تاخت‌وتاز به دولت

  تهران- ایرناپلاس- هنوز چیزی از حمله و هجمه اخیر شماری از نمایندگان مجلس یازدهم علیه اعضای کابینه دولت روحانی و همچنین رئیس جمهوری نگذشته که برخی از رسانه‌های اصولگرا درحال آمده کردن نمایندگان برای ادامه پروسه تخریب دولت هستند.

 • ماجرای توافق‌ ۲۵ ساله ایران و چین؛ چرایی هراس‌افکنی از آن‌سوی مرزها

  ماجرای توافق‌ ۲۵ ساله ایران و چین؛ چرایی هراس‌افکنی از آن‌سوی مرزها

  تهران- ایرناپلاس- درحالی روزهای اخیر برخی رسانه‌های بیگانه درباره توافق ایران- چین اقدام به انتشار اطلاعات کذب در سایت‌ها و شبکه‌های مختلف اجتماعی کرده‌اند تا از این طریق،‌ ضمن ایجاد نگرانی، فضای منفی در میان مردم علیه مسئولان کشور ایجاد کنند که هنوز این توافق‌ به امضای طرفین نرسیده و نزدیک به پنج سال است که مسئولان دولتی دراین‌باره اطلاع‌رسانی کرده‌اند.

 • بهره‌مندی از منافع یک موسسه مالی بین‌المللی، در انتظار اقدام بهارستانی‌ها

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  بهره‌مندی از منافع یک موسسه مالی بین‌المللی، در انتظار اقدام بهارستانی‌ها

  تهران- ایرناپلاس- با اینکه کارشناسان لایحه عضویت ایران در «شرکت بین‌المللی اسلامی مدیریت نقدینگی» را در راستای منافع ملی کشور می‌دانند، اما این لایحه هنوز در مجلس به سرانجام نرسیده است.

 • افزایش خشونت علیه کادر درمان؛ هشداری که جدی گرفته نمی‌شود

  افزایش خشونت علیه کادر درمان؛ هشداری که جدی گرفته نمی‌شود

  تهران- ایرناپلاس- پیامدهای پزشک‌ستیزی که در دهه‌های اخیر به آن شاخ و برگ داده شده بود، اکنون بیشتر از گذشته نتایج خود را به نمایش گذاشته است؛ ضرب و شتم پرستاران و پزشکان آن هم این روزها که به دلیل حضور در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا به آنان لقب مدافعان سلامت داده‌اند.

 • کرونا در فوتبال ایران؛ سرانجام بی‌تدبیری

  کرونا در فوتبال ایران؛ سرانجام بی‌تدبیری

  تهران- ایرناپلاس- اواسط خردادماه سال جاری از فوتبال، کرونا و مشکلات پیش رو نوشتیم. از این‌که در فوتبال به اصطلاح حرفه‌ای ما امکان بررسی کنترل دقیقی وجود ندارد و نمی‌توان استانداردهای مورد بحث را رعایت کرد، اما گوش کسی به این حرف‌ها بدهکار نبود و بسیاری، از برگزاری لیگ استقبال کردند اما اکنون و با مشخص شدن ابتلای شمار زیادی از بازیکنان و اعضای تیم‌ها، باید پرسید چه کسی پاسخگو است و سلامت این نفرات را چه کسی تضمین می‌کند؟

 • پایتخت کتاب، طرحی برای افزایش مطالبه‌گری مردم

  پایتخت کتاب، طرحی برای افزایش مطالبه‌گری مردم

  تهران- ایرناپلاس- مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی وزارت فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی تاکید دارد، اجرای برنامه‌های پایتخت کتاب موجب بالا رفتن مطالبه عمومی مردم از بدنه حاکمیت شده است. مردم می‌خواهند در راه ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی، به رونق گرفتن فعالیت‌ها دولت در بخش‌های مختلف کمک کنند.

 • فعالان سیاسی اصولگرا: مردم را از برخوردهای جناحی آزرده نکنیم

  واکنش‌ها به رفتارهای برخی نمایندگان مجلس؛

  فعالان سیاسی اصولگرا: مردم را از برخوردهای جناحی آزرده نکنیم

  تهران- ایرناپلاس- رفتار و برخورد سیاسی شماری از نمایندگان اصولگرای مجلس یازدهم با وزیر امور خارجه با انتقاد فعالان هم طیف اصولگرای آنها همراه شده که معتقدند انتقادها باید با ادبیات مناسب، ارائه راهکار و سازنده باشند. چنین رفتارهای نمایندگان در مجلس، پیامدی جز دشمن شاد کردن ندارد.

 • بورس، سفته‌بازی یا تأمین مالی شرکت‌ها؟

  بورس، سفته‌بازی یا تأمین مالی شرکت‌ها؟

  تهران- ایرناپلاس- فعالان بورسی از خریدوفروش سهام شرکت‌ها سود می‌کنند، اما آیا این فعالیت برای شرکت‌های بورسی هم منافعی دارد؟ تاکید رئیس جمهوری همچون ‌کارشناسان بازار سرمایه بر این است که فلسفه وجودی بازار سهام، تأمین مالی شرکت‌ها با هدف توسعه جریان تولید بوده و باید روند کاهش بنگاه‌داری دولتی با تسریع عرضه‌ها در بورس برای رونق تولید در کنار نظارت بر این بازار سرمایه دوچندان شود.

 • طولانی شدن دسترسی خانوارها به مسکن؛ راهکارهای دولت چیست؟

  طولانی شدن دسترسی خانوارها به مسکن؛ راهکارهای دولت چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- طبق بررسی‌ها، شاخص دسترسی به مسکن در سال ۱۳۹۸ برای شهر تهران به ۱۴.۴ رسیده است؛ یعنی قیمت مسکن در این شهر ۱۴.۴ برابر درآمد سالانه خانوارها شده که اگر یک سوم این درآمد به خرید مسکن اختصاص یابد، ۴۳ سال لازم است که این ذخیره درآمدی تبدیل به یک آپارتمان ۷۵ متری شود. با توجه به این روند، دولت برای کاهش این فاصله، چه راهکارهایی در نظر گرفته است؟

 • دانلود غیرقانونی فیلم تفاوتی با بالارفتن از دیوار مردم ندارد

  نگاه فعالان عرصه فیلم و سریال؛

  دانلود غیرقانونی فیلم تفاوتی با بالارفتن از دیوار مردم ندارد

  تهران- ایرناپلاس- قاچاق فقط مربوط به مواد مخدر یا کالا و اجناس ملموس نیست؛ این روزها قاچاق فیلم و سریال‌های ایرانی مشکلی برای هنرمندان و سازندگان این آثار شده است. مقابله با تک‌تک قاچاقچیان محصول‌های فرهنگی نیز کاری ناشدنی است؛ پس راهکار مناسب چیست؟

 • محصص: خدا عاقبت فوتبال ما را بخیر کند

  گفت‌وگو با رئیس کمیته فنی فوتبال

  محصص: خدا عاقبت فوتبال ما را بخیر کند

  تهران -ایرناپلاس- مرتضی محصص، رئیس کمیته فنی و توسعه فوتبال کشور با تأیید اینکه یک بازیکن فوتبال نباید بلافاصله پس از خداحافظی سرمربی یک باشگاه شود، با زدن چند مثال به تشریح راهی پراخت که یک مربی جوان باید آن را طی کند.

 • این مسیر، به رشد اقتصاد ایران منتهی می‌شود

  این مسیر، به رشد اقتصاد ایران منتهی می‌شود

  تهران- ایرناپلاس- در بسیاری از کشورها امر مرسومی است که فعالان اقتصادی برای اطلاع از پیش‌بینی نسبت به آینده، از برآوردهای مراکز معتبر استفاده کنند و با توجه به آن، بهینه‌یابی و پیش‌بینی نسبت به آینده را انجام دهند. اما به اعتقاد کارشناسان، رسیدن به این مهم،‌ نیازهای خاص خود را می‌طلبد بویژه گام برداشتن در مسیر شفافیت. راهی که یکی از نتایج آن، تسهیل و اطمینان‌بخشی در فعالیت‌ها و در نتیجه افزایش رشد اقتصاد خواهد بود.

 • مجلس کِی گام عملی را برای مبارزه با فساد برمی‌دارد؟

  مجلس کِی گام عملی را برای مبارزه با فساد برمی‌دارد؟

  تهران- ایرناپلاس- وضعیت کنونی کشور و مواجهه جدی آن با معضل فساد، کلیدواژه شفافیت را به‌عنوان ظرفیتی مستقل برای برون‌رفت از این شرایط بیش‌ازپیش ضروری کرده است. براین اساس همه منتظر اقدام عملی مجلس یازدهم برای بررسی لایحه شفافیت به عنوان رکن اصلی در مبارزه با فساد هستند.

 • مجلسِ «در راس امور» یا مجلس حاشیه‌ها

  مجلسِ «در راس امور» یا مجلس حاشیه‌ها

  تهران- ایرناپلاس- یکی از دلایلی که در آستانه انتخابات مجلس یازدهم به نظر سبب کاهش مشارکت مردم شد، برداشت عمومی درباره «در راس امور نبودن مجلس» بود؛ از همین رو نمایندگان دوره جدید تاکید داشتند مجلس را به راس امور باز خواهند گرداند.