• فاضل میبدی: عقلای مجلس، مانع از پرداختن نمایندگان به منافع حزبی شوند

  فاضل میبدی: عقلای مجلس، مانع از پرداختن نمایندگان به منافع حزبی شوند

  تهران- ایرناپلاس- یک عضو مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم درباره برخوردها و رفتارهای برخی نمایندگان در زمان حضور وزیر امور خارجه در مجلس گفت: از نخبگان، عقلای مجلس یازدهم و مسئولان کشور انتظار می‌رود فضا را به گونه‌ای مدیریت کنند که به جای پرداختن به منافع حزبی و جناحی، در رفع مشکلات برنامه‌ریزی شود.

 • واگذاری شبکه نمایش خانگی به صداوسیما؛ حذف رقیب به بهانه نظارت؟

  واگذاری شبکه نمایش خانگی به صداوسیما؛ حذف رقیب به بهانه نظارت؟

  تهران- ایرناپلاس- آمار تولید، توزیع و فروش سریال‌های نمایش خانگی نشان می‌دهد مردم ارتباط خوبی با این بخش برقرار کرده‌اند و آن را دنبال می‌کنند. اما خبرهایی مبنی بر انتقال مدیریت شبکه نمایش خانگی به صداوسیما شنیده می‌شود؛ موضوعی که برخی آن را آغاز تلویزیونی شدن آثار شبکه خانگی می‌دانند.

 • عضو مجمع تشخیص مصلحت: حفظ انسجام ملی مهمترین اولویت کشور است

  در گفت‌وگو با ایرناپلاس

  عضو مجمع تشخیص مصلحت: حفظ انسجام ملی مهمترین اولویت کشور است

  تهران- ایرناپلاس- یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با توجه به برخی رفتارها علیه ارکان دولت در روزهای اخیر تاکید کرد،‌ درحال حاضر باید مانند زمان جنگ، مقاومت حداکثری از سوی همه جناح‌ها داشته باشیم و با اقدامات سیاسی و فرهنگی انسجام ملی را حفظ کنیم.

 • چه عواملی به افزایش قیمت مرغ دامن زد؟

  چه عواملی به افزایش قیمت مرغ دامن زد؟

  تهران- ایرناپلاس- قیمت مرغ در بازار ۲ نرخی شده است؛ قیمتی را که کارگروه تنظیم بازار برای مرغ مصوب اعلام کرده و از طرف دیگر، قیمت بازار آزاد که به دور از چشم تعزیرات خرید و فروش می‌شود.

 • بلیت ۲۶۵ هزار تومانی یک کنسرت حاصل سوءتفاهم بود؟

  بلیت ۲۶۵ هزار تومانی یک کنسرت حاصل سوءتفاهم بود؟

  تهران- ایرناپلاس- در حالی که همه منتظر کاهش محدودیت‌ها و باز شدن اماکن و مراکز فرهنگی بودند، بلیت‌ گران نخستین کنسرت موسیقی پاپ بعد از مجوز بازگشایی، واکنش‌های تندی را در جامعه به همراه داشت.

 • روزی که برای مجلس جمهوری اسلامی خوب نبود

  دو نماینده از رفتار برخی همتایان خود با ظریف می گویند:

  روزی که برای مجلس جمهوری اسلامی خوب نبود

  تهران- ایرناپلاس- واکنش‌ها به رفتار و شیوه برخورد شماری از نمایندگان مجلس با وزیر امور خارجه آن‌هم با زبان توهین و تهمت، صدای انتقاد بسیاری از نمایندگان را درآورده و آن را موجب وهن قوه مقننه دانسته و گفتند: وزیر امور خارجه ویترین نظام جمهوری اسلامی است و باید انتقادها با ادب و احترام مطرح شود.

 • روزی که «منافع ملی» در مجلس قربانی شد

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  روزی که «منافع ملی» در مجلس قربانی شد

  تهران- ایرناپلاس- صبح امروز(یکشنبه ۱۵ تیرماه) بهارستانی‌ها به جای گوش دادن به استدلال‌های وزیر امور خارجه و تلاش برای حفظ منافع ملی، با زبان کنایه و توهین سخن گفتند؛ تا جایی که صدای انتقاد از این رفتارها در شبکه‌های اجتماعی نیز بلند شد و عوام‌فریبی را یکی از اهداف شماری از نمایندگان مجلس یازدهم برشمردند.

 • هدر دادن استعداد مربیان جوان؛ آفت فوتبال ایران

  هدر دادن استعداد مربیان جوان؛ آفت فوتبال ایران

  تهران- ایرناپلاس- رفتارهای برخی از مربیان لیگ برتر که برگرفته از دوران بازیگری آنهاست، در امر مربیگری غیرحرفه‌ای به حساب می‌آید و همین امر سبب نتیجه‌نگرفتن آنها در «پساکرونا» شده و نگرانی هواداران و اهالی فوتبال را به دنبال داشته است. پیامدهای منفی این روند وقتی شدت می‌یابد که هیجانات لحظه‌ای را با درج مطالب در شبکه‌های اجتماعی شتاب می‌بخشند و به حواشی دامن می‌زنند.

 • نمایندگان مجلس در یک‌ماه فعالیت خود چه کردند؟

  نمایندگان مجلس در یک‌ماه فعالیت خود چه کردند؟

  تهران- ایرناپلاس- باوجود اینکه مجلسی‌های دوره یازدهم، همگی نسبت به عملکرد مجلس دهم معترض بودند و با شعارهای مهم در راستای حل مسائل اقتصادی و معیشتی بر صندلی‌های بهارستان تکیه زدند، بررسی عملکرد یک‌ماهه آنان نشان می‌دهد در این مدت آنچه برای آنها اهمیت داشته، حواشی سیاسی با محور هجمه علیه دولت و ایجاد نگرانی برای مردم با بحث فیلترینگ بوده است.

 • راهبرد مخالفان در مقصرسازی دولت چه پیامدهایی دارد؟

  راهبرد مخالفان در مقصرسازی دولت چه پیامدهایی دارد؟

  تهران- ایرناپلاس- در سه ماه اخیر اتاق‌فکر جریان نواصولگرا سرمست از کسب اکثریت کرسی‌های مجلس یازدهم در انتخابات دوم اسفندماه ۱۳۹۸ با بهره‌گیری از شبکه‌ای گسترده از رسانه‌های مکتوب و خبری نظیر روزنامه‌ها، سایت‌ها و فضای مجازی، حرکت سازماندهی شده‌ای را برای بی‌رمق نشان دادن دولت در سامان‌دهی به امور اقتصادی و سیاسی کشور آغاز کرده‌اند.

 • شرایط سلیقه‌ای دریافت وام‌های قرض‌الحسنه به نفع چه کسانی است؟

  گزارش میدانی ایرناپلاس؛

  شرایط سلیقه‌ای دریافت وام‌های قرض‌الحسنه به نفع چه کسانی است؟

  تهران- ایرناپلاس- بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد نوع تخصیص وام‌های قرض‌الحسنه از جمله ازدواج با مانع‌تراشی و شروط متعدد و سلیقه‌ای بانک‌ها، به انحراف کشیده شده به‌گونه‌ای که دسترسی به این تسهیلات برای همه مردم امکان‌پذیر نیست.

 • روش تبعیض‌آمیز برای افزایش مسمتری سردفتران و دفتریاران

  ایرناپلاس بررسی می‌کند

  روش تبعیض‌آمیز برای افزایش مسمتری سردفتران و دفتریاران

  تهران- ایرناپلاس- کانون سردفتران باز هم خبرساز شد و در اقدامی تازه، پیشنهاد افزایش ۲۰ درصدی مستمری بازنشستگان خود و ۱۰ درصدی مستمری ایتام و بیوه‌های همکاران متوفی را به سازمان ثبت اسناد داده است.

 • لغو بازی‌های استقلال و فولاد در انتظار جلسه ستاد مقابله با کرونا

  لغو بازی‌های استقلال و فولاد در انتظار جلسه ستاد مقابله با کرونا

  تهران- ایرناپلاس- در حالی که رئیس جمهوری رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و عدم حضور در اجتماعات را برای مقابله با کرونا ضروری دانسته و ارائه خدمات در همه بخش‌ها باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شود اما این مسائل به هیچ عنوان در دیدارهایی برگزار شده در لیگ برتر، رعایت نشده است.

 • اراده ایران و عراق برای توسعه همکاری‌های اقتصادی

  بررسی چشم‌انداز مناسبات تهران و بغداد

  اراده ایران و عراق برای توسعه همکاری‌های اقتصادی

  تهران- ایرناپلاس- مناسبات ایران و عراق در چند سال اخیر براساس ریل‌گذاری و برنامه ترسیم شده برای توسعه در بخش‌های مختلف بویژه اقتصادی همچنان روند رو به رشد خود را طی می‌کند؛ موضوعی که یک کارشناس روابط بین‌الملل در این زمینه می‌گوید، اراده سیاسی برای افزایش مناسبات بین ایران و عراق و افزایش همکاری‌ها در زمینه‌های اقتصادی است.

 • مطالبه بخش خصوصی از مجلس؛ تسریع در تصویب لایحه شفافیت

  مطالبه بخش خصوصی از مجلس؛ تسریع در تصویب لایحه شفافیت

  تهران- ایرناپلاس- فعالان اقتصادی بخش خصوصی یکی از گروه‌هایی هستند که به‌شدت تحت تأثیر فضای نااطمینانی و عدم شفافیت قرار می‌گیرند. تصمیم‌گیری در فضایی که امکان دسترسی آزاد به اطلاعات وجود ندارد، استمرار فعالیت‌های اقتصادی را با چالش‌های قابل توجهی مواجه می‌کند و انتظار می‌رود مجلس با بررسی و تصویب سریع‌تر لایحه شفافیت، به حل این چالش‌ها کمک کند.

 • برندگان تغییر نگرش دولت به بورس

  برندگان تغییر نگرش دولت به بورس

  تهران- ایرناپلاس- بازار سهام علاوه بر جذابیت‌ها برای سرمایه‌گذاران و شرکت‌ها، راه‌حلی برای کاهش تصدی‌گری دولت و ارتقای شفافیت فعالیت‌های اقتصادی است. شرکت‌های بورسی با ورود به این بازار و جلب مشارکت سرمایه‌گذاران در یک تالار شیشه‌ای، کارنامه فعالیت‌ و صورت‌های مالی خود را در معرض ارزیابی همه مردم قرار می‌دهند.

 • اطلاع‌رسانی حادثه خیابان شریعتی؛ دقت فدای سرعت شد

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  اطلاع‌رسانی حادثه خیابان شریعتی؛ دقت فدای سرعت شد

  تهران- ایرناپلاس- پس از فروکش کردن تب اخبار انفجار و آتش سوزی یک مرکز درمانی در خیابان شریعتی در محدوده تجریش، حال مشخص شده که در اعلام نام محل حادثه اشتباه رخ داده است.

 • معطلی لایحه دولت در پیچ بهارستان؛ آلودگی هوا در اولویت مجلسی‌ها نیست

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  معطلی لایحه دولت در پیچ بهارستان؛ آلودگی هوا در اولویت مجلسی‌ها نیست

  تهران- ایرناپلاس- نمایندگان مجلس در حالی بر رسیدگی به امور اساسی و رفع مشکلات مردم تاکید دارند که برخی لوایح مهم ارائه شده دولت از جمله درباره کاهش آلودگی هوا که در طول چند سال اخیر در کلان‌شهرهای کشور به مرز بحران رسیده، همچنان در بهارستان خاک می‌خورد.

 • سرگردانی لایحه حمایت از مالکیت فکری در راهروهای مجلس

  سرگردانی لایحه حمایت از مالکیت فکری در راهروهای مجلس

  تهران- ایرناپلاس- مطالبه‌گری از مجلس برای رسیدگی به لوایحی مهمی که با زندگی مردم سروکار دارد، یک خواسته اساسی جامعه از نمایندگان است تا به‌جای سیاسی‌کاری که در این روزها شدت یافته، شعارهایشان در رفع مشکلات مردم را سرلوحه اقدامات خود قرار دهند.

 • چرایی کم‌رنگ شدن قصه‌گویی کودکان در نگاه گوینده باسابقه رادیو

  چرایی کم‌رنگ شدن قصه‌گویی کودکان در نگاه گوینده باسابقه رادیو

  تهران-ایرناپلاس- گوینده باسابقه رادیو و تلویزیون، قصه‌گویی در پرورش کودکان را از اهمیت بالایی می‌داند و می‌گوید، چنین اقداماتی، خیال‌پردازی و خیال‌پروری را به کودکان یاد می‌دهد و آن از این راه می‌توانند تخیل بیشتری داشته باشند و این، گونه دیگری از قصه است.

 • «پیوست اجتماعی»، راهکاری برای مشارکت اصولی مردم در پروژه‌های اجرایی

  «پیوست اجتماعی»، راهکاری برای مشارکت اصولی مردم در پروژه‌های اجرایی

  تهران- ایرناپلاس- یک پژوهشگر اجتماعی، ابلاغ آیین‌نامه پیوست اجتماعی طرح‌ها و برنامه‌های کلان توسعه‌ای توسط دولت را یک اتفاق خوب دانسته و می‌گوید: پیوست اجتماعی یا ارزیابی اجتماعی پروژه‌ها سال‌هاست که در ایران انجام می‌شود، اما اثرگذاری مناسب را نداشته و باید به یک «نهاد» در کشور تبدیل شود.

 • روی پشت‌بام‌های تهران چه‌ خبر است؟

  روی پشت‌بام‌های تهران چه‌ خبر است؟

  تهران- ایرناپلاس- اجاره پشت‌بام، اجاره انباری و خانواده‌هایی که به‌طور مشترک در یک واحد مسکونی استیجاری زندگی می‌کنند این روزها به یکی از اخبار مهم در حوزه مسکن تبدیل شده است که بخشی از آسیب‌های اجتماعی ناشی از کاهش قدرت خرید خانوار و ناتوانی در تأمین هزینه مسکن را بیان می‌کند.

 • اتاق شیشه‌ای اقتصاد، معطل تصمیم بهارستان

  بررسی لایحه شفافیت در انتظار مجلس

  اتاق شیشه‌ای اقتصاد، معطل تصمیم بهارستان

  تهران- ایرناپلاس- قانون‌گذاری در حوزه شفافیت، یکی از گام‌های توسعه اقتصادی در کشور است. دولت پیش از این با توجه به ضرورت این مسأله، لایحه‌ای را به مجلس تقدیم کرده و این لایحه ‌اکنون در انتظار نمایندگانی است که با شعار شفافیت به مجلس راه‌ یافته‌اند. در این لایحه به مسائلی توجه شده که همواره محل تردید و ابهام بوده‌، از دریافتی مدیران گرفته تا سهم نهادهای خاص در اقتصاد در انتظار تصمیم مجلس است.

 • تاملاتی درباره اعتراض احمدی‌نژاد به توسعه روابط با چین

  تاملاتی درباره اعتراض احمدی‌نژاد به توسعه روابط با چین

  تهران- ایرناپلاس- رئیس جمهوری سابق در حالی از فرایند شفاف برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های جامع ایران و چین با ادعای «هیچکس از آن خبر ندارد» ابراز شگفتی کرده که اخبار مربوط به این موضوع از زمان طرح، در منابع مختلف خبری منتشر شده است.

 • آثار کیارستمی قربانی اختلاف‌های خانوادگی

  آثار کیارستمی قربانی اختلاف‌های خانوادگی

  تهران- ایرناپلاس- به گفته مدیر انتشارات نظر، این‌که اختلاف‌های داخلی خانواده کیارستمی اجازه هیچ فعالیتی در ارتباط با این فرد را که میراث ملی ما و مانند بخشی از خاک ایران است و باید از آن حفظ و نگهداری کنیم، نمی‌دهند، تاسف‌آور است.

 • واکنش حاج‌رضایی به بازگشت مربیان خارجی اخراجی؛ جوانان ایران را دریابیم

  واکنش حاج‌رضایی به بازگشت مربیان خارجی اخراجی؛ جوانان ایران را دریابیم

  تهران- ایرناپلاس- معرفی لوکا بوناچیچ به عنوان سرمربی ذوب‌آهن باعث تعجب اهالی فوتبال شده؛ چرایی بازگرداندن این مربی که سوابق آن برای جامعه فوتبال روشن است، پرسش‌های زیادی را مطرح کرده؛ امیر حاج‌رضایی به عنوان کارشناس مطلع و شناخته شده در فوتبال ایران، با نگاه انتقادی به این مساله، پیامدهای منفی آن را برای جامعه مربیان جوان کاربلد ایرانی می‌داند.

 • آمارها می‌گویند، اقتصاد دیجیتال ایران در مسیر صعودی

  آمارها می‌گویند، اقتصاد دیجیتال ایران در مسیر صعودی

  تهران- ایرناپلاس- سرعت اینترنت موبایل در ایران براساس آمار وب‌سایت SPEEDTEST به ۲۸.۸۳ مگابیت بر ثانیه رسیده است؛ رقمی که موجب شده رتبه جهانی کشور در میان ۱۴۱ کشور ۴ پله صعود کند و به ۶۷ برسد. در حال حاضر رتبه ایران از نظر سرعت اینترنت موبایل از برخی کشورهای اروپایی مانند ایرلند و اکراین بهتر است.

 • آیا دست مفسدان با سامانه فساد رو می‌شود؟

  بررسی «سامانه‌های گزارشگری فساد»

  آیا دست مفسدان با سامانه فساد رو می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- صدای مطالبه مبارزه با فساد مدت‌هاست در جامعه بلند شده و از موضوع‌های مورد تاکید رهبری است و این روزها ایشان بار دیگر بر برخورد بدون اغماض در این زمینه تاکید کردند. در همین رابطه در سالیان اخیر برخی وزارتخانه‌ها و دیگر نهادها اقدام به راه‌اندازی سامانه افشاگر و ضد فساد کرده‌اند. اما این معضل بزرگ با چنین سامانه‌هایی قابل حل است؟ راهکارها و الزام‌های موفقیت و کارآیی این سامانه چیست؟

 • کتاب‌فروشان در دوراهی تجارت و اخلاق

  کتاب‌فروشان در دوراهی تجارت و اخلاق

  تهران- ایرناپلاس- ممنوعیت افزایش قیمت کتاب برای کتاب‌فروشان اقدامی است که از رفتارهای سلیقه‌ای در این صنف جلوگیری می‌کند، اما باید راهی هم برای کاهش ضرر کتاب‌فروشان در نظر گرفته شود.

 • اسطوره‌ها و قهرمانان را با مجسمه‌های ضعیف نکشیم

  اسطوره‌ها و قهرمانان را با مجسمه‌های ضعیف نکشیم

  تهران- ایرناپلاس- با وجود اساتید بزرگ و تأثیرگذار در رشته مجسمه‌سازی، اما هنوز در این عرصه دچار اشکالیم؛ مشکلاتی که هنگام نمایش یک مجسمه یا سردیس خود را نشان می‌دهد و چهره اسطوره‌ها و قهرمانان این سرزمین را تضعیف می‌کند.