• رویکرد بانک مرکزی در مقابله با آثار تورمی افزایش نقدینگی

  ایرناپلاس بررسی کرد

  رویکرد بانک مرکزی در مقابله با آثار تورمی افزایش نقدینگی

  تهران- ایرناپلاس- حجم نقدینگی پس از رشد ۳۱.۳ درصدی در سال ۱۳۹۸، در سه ماهه نخست امسال، افزایش ۸.۸ درصدی را تجربه کرد. همچون سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ این افزایش با وجود کاهش ضریب فزاینده نقدینگی، به علت خلق پایه پولی بوده که به اعتقاد کارشناسان آثار تورمی را تسریع می‌کند.

 • موانع بزرگ سردار آزمون برای حضور در تیم‌های بزرگ

  موانع بزرگ سردار آزمون برای حضور در تیم‌های بزرگ

  تهران- ایرناپلاس- فصل نقل‌وانتقال در راه است و به جرأت می‌توان گفت نقش مدیر برنامه‌ها(ایجنت) تا باز شدن این پنجره بسیار مهم جلوه می‌کند. مدیر برنامه موفق کسی است که برای موکلش به بهترین شیوه ممکن بازار گرمی کند؛ مانند آنچه این روزها «عبدالغفار فالی رمضانی» مدیر برنامه مقدونیه‌ای سردار آزمون انجام می‌دهد!

 • حمایت یارانه‌ای و محتوای غنی، دو نیاز اصلی مطبوعات

  حمایت یارانه‌ای و محتوای غنی، دو نیاز اصلی مطبوعات

  تهران- ایرناپلاس- استادان عرصه رسانه هرچند بر دیجیتالی شدن مطبوعات تاکید دارند اما معتقدند بی‌توجهی در حمایت از مطبوعات، به ادامه فعالیت آنها لطمه زده است و باید در این مساله تجدید نظر شود.

 • «کنکور را سیاسی نکنیم»

  برگزاری آزمون سراسری در شرایط کرونایی؛

  «کنکور را سیاسی نکنیم»

  تهران- ایرناپلاس- در حالی سازمان سنجش برنامه خود را برای برگزاری کنکور اعلام کرده که همچنان باید منتظر اعلام نظر ستاد ملی کرونا بود؛ البته در این میان برخی همچنان خواستار به تعویق انداختن زمان برگزاری کنکور سراسری هستند.

 • چرا کارت اعتباری در ایران توسعه نمی‌یابد؟

  حلقه مفقود زنجیره خدمات بانکی ایران

  چرا کارت اعتباری در ایران توسعه نمی‌یابد؟

  تهران- ایرناپلاس- کارت اعتباری یکی از ابزارهایی است که در نظام بانکی ایران مغفول مانده و تاکنون نتوانسته آن‌طور که باید مورد استفاده قرار گیرد. پرسش این است که اصلی‌ترین موانع توسعه کارت اعتباری چیست و توسعه این ابزار چه دردی دوا می‌کند؟

 • بانک مرکزی برای کنترل تورم چه سیاستی را در پیش گیرد؟

  گفت‌وگوی ایرناپلاس با یک اقتصاددان

  بانک مرکزی برای کنترل تورم چه سیاستی را در پیش گیرد؟

  تهران- ایرناپلاس- نرخ سود سپرده‌های بانکی در حالی افزایش یافته که همچنان بازدهی بازارهای موازی با بازار پول، از جذابیت بیشتری برای سرمایه‌گذرای برخوردار است. با این حال کارشناسان معتقدند هر اقدام بانک مرکزی باید در راستای کنترل نرخ تورم باشد.

 • منافع راهبردی یک سند همکاری بلندمدت

  در گفت‌وگو با ایرناپلاس تشریح شد

  منافع راهبردی یک سند همکاری بلندمدت

  تهران- ایرناپلاس- کارشناسان سیاسی، سند همکاری ایران و چین را زمینه‌ای برای رشد اقتصادی کشور و تضعیف سیاست‌های سلطه‌گرانه و تحریمی ترامپ می‌دانند و تاکید دارند در سیاست خارجی کشور، رهبری نیز از مسائل و اقدامات انجام‌شده آگاهند.

 • نقش سه ابزار مداخله‌ای دولت در بازار نامتعارف اجاره مسکن

  بررسی میدانی ایرناپلاس؛

  نقش سه ابزار مداخله‌ای دولت در بازار نامتعارف اجاره مسکن

  تهران- ایرناپلاس- بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد دو بزار مداخله‌ای دولت در بازار اجاره واحدهای مسکونی، یعنی تعیین سقف مجاز اجاره‌بها و تعیین اجاره‌بها به‌ازای هر مترمربع، تأثیر چندانی بر افزایش قیمت‌ها نداشتند؛ ضمن آنکه طرح پیشنهادی تسهیلات ودیعه، اثر مثبت بر این بازار خواهد داشت.

 • شکست بیدود؛ سرانجام دوچرخه‌سواری بدون زیرساخت

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  شکست بیدود؛ سرانجام دوچرخه‌سواری بدون زیرساخت

  تهران- ایرناپلاس- بسیاری از کارشناسان‌حوزه شهری و حمل‌ونقل پروژه بیدود در تهران را به دلیل آنکه بدون اقدامات کارشناسی انجام شده، شکست خورده می‌دانند؛ اما آیا پایتخت، شهر مناسبی برای دوچرخه‌سواری است؟

 • چالش‌های خرید تضمینی گندم، فرصتی برای سوء‌استفاده دلالان

  ایرناپلاس بررسی کرد

  چالش‌های خرید تضمینی گندم، فرصتی برای سوء‌استفاده دلالان

  تهران- ایرناپلاس- هرچند دولت به سمت افزایش خرید تضمینی گندم از کشاورزان رفته اما نرخ تعیین شده، مطابق با انتظار کشاورزان نبوده و این موضوع سبب سوءاستفاده دلالان در این بازار شده است.

 • درخواست ناشران از مردم؛ کتاب قاچاق نخرید

  جولان کتابسازی در بازار نشر؛

  درخواست ناشران از مردم؛ کتاب قاچاق نخرید

  تهران-ایرناپلاس- گروه صیانت از حقوق ناشران، در مسیر ریشه‌کن کردن قاچاق کتاب تلاش می‌کند و تکمیل این روند نیازمند همکاری مردم با مسئولان است.

 • آیا دوران بلاتکلیفی در موسیقی به پایان می‌رسد؟

  آیا دوران بلاتکلیفی در موسیقی به پایان می‌رسد؟

  تهران- ایرناپلاس- به گفته یک کارشناس موسیقی، درصورتی که بعد از تدوین سند ملی موسیقی، در این حوزه، دو دهه فعالیت ریشه‌ای با همکاری و همفکری استادان و در نظر گرفتن بودجه لازم، انجام شود، موسیقی به مرحله بهره‌برداری می‌رسد.

 • در مرزهای ایران چه خبر است؟

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  در مرزهای ایران چه خبر است؟

  تهران- ایرناپلاس- با وجود شیوع کرونا و اعمال برخی محدودیت‌های حمل‌ونقل، صادرات غیرنفتی در مرزهای کشورمان متوقف نشده است. یکی از مهمترین عوامل سرعت بخش در این زمینه، کاهش دست‌اندازها و قوانین دست‌وپاگیر در گمرک به‌عنوان دروازه ورود و خروج کالاست؛ بر این اساس این بخش اعلام آمادگی کرده در زمینه سرعت‌بخشی به ترخیص کالاهای متوقف شده در مرزها، همکاری‌های لازم را داشته باشد.

 • چند گام برای ملی‌سازی تولید نفت

  چند گام برای ملی‌سازی تولید نفت

  تهران- ایرناپلاس- آمارها نشان می‌دهد طرح‌های جدید نفتی موسوم به ۲۸ مخزن با اینکه تحت تأثیر حوادث بیرونی، مطابق برنامه پیش نرفته‌، اما با این حال در به کارگیری کالاها، تجهیزات و نیروهای داخلی موفق عمل کرده است.

 • زمین‌گیر شدن «شفافیت» در مجلس

  زمین‌گیر شدن «شفافیت» در مجلس

  تهران- ایرناپلاس- کارشناسان اجتماعی و فرهنگی تاکید دارند، در نظام جمهوری اسلامی آگاهی‌رسانی و اطلاع‌رسانی از فعالیت‌های مسئولان به مردم و شهروندان از اهم تکالیف و وظایف آنهاست، اما متأسفانه این مساله که با تصویب لایحه شفافیت، مسیر خود را به خوبی پیدا خواهد کرد،‌ اکنون در مجلس زمین‌گیر شده است.

 • بازگشت دوباره به فوتبال از کدام مسیر؟

  بررسی ایرناپلاس از چالش‌های بازیکنان پس از بازنشستگی؛

  بازگشت دوباره به فوتبال از کدام مسیر؟

  تهران- ایرناپلاس- اینکه آیا یک فوتبالیست پس از بازی باید به مربیگری بپردازد یا نه، یکی از پرچالش‌ترین مسایل برای بازیکنان بازنشسته فوتبال است تا با انتخاب یک شغل، تامین مخارج زندگی آینده خود را تضمین کنند. یک فوتبالیست مطرح در سطح لیگ برتر و ملی، حداقل مدت ۱۰ سال از بهترین دوران زندگی خود را صرف یادگیری مهارت‌های فوتبال و تمرین‌های بسیار سخت می‌کند.

 • اولویت‌سنجی در سیاست خارجی؛ از پکن تا بغداد

  اولویت‌سنجی در سیاست خارجی؛ از پکن تا بغداد

  تهران- ایرناپلاس- هرچند این روزها رسانه‌های غربی و معاند همچنان به انتشار اخبار کذب و شایعه‌سازی پیرامون سند همکاری ایران و چین ادامه می‌دهند اما سیاست‌های خارجی اعلامی و اجرا شده مسئولان کشور بیانگر آن است که هدفگذاری معطوف به یک منطقه نبوده و توسعه روابط سیاسی و اقتصادی با کشورهای مختلف از شرق تا خاورمیانه بویژه همسایگان از اولویت‌هاست.

 • برای کاهش تلفات کرونا در افراد پرخطر چه باید کرد؟

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  برای کاهش تلفات کرونا در افراد پرخطر چه باید کرد؟

  تهران- ایرناپلاس- کارشناسان می‌گویند ارائه خدمات پرستاری در منزل سبب می‌شود افراد پرخطری که نیازمند دریافت خدمات درمانی هستند، نیازی به حضور در بیمارستان نداشته باشند. این عمل، شانس ابتلا و مرگ این افراد به کووید-۱۹ را کاهش می‌دهد.

 • فرصت‌سازی برای جهانی‌شدن کارگردانان جوان

  فرصت‌سازی برای جهانی‌شدن کارگردانان جوان

  تهران- ایرناپلاس- سینمای هنر و تجربه که امکان اکران برخی از فیلم‌های کوتاه و بلند و مستندها را برای کارگردانان جوان و جویای نام فراهم می‌کند، امروزه توانسته در سینمای کشور جایگاه ویژه‌ای پیدا کند و آثارش در عرصه بین‌الملل هم جوایز ارزشمندی دریافت کرده است.

 • هدف از تأسیس بانک جدید از سوی یک نهاد چیست؟

  ایرناپلاس بررسی می‌کند

  هدف از تأسیس بانک جدید از سوی یک نهاد چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- در شرایطی که نهادهای حمایتی همچون کمیته امداد امام(ره) از طریق بانک‌های قرض‌الحسنه اقدام به پرداخت تسهیلات کم‌بهره به مردم کرده‌اند، آیا تنها راه بنیاد مستضعفان برای انجام این کار، تأسیس بانک قرض‌الحسنه است؟

 • استفاده نکردن از ماسک در کشورها چه جرایمی دارد؟

  استفاده نکردن از ماسک در کشورها چه جرایمی دارد؟

  تهران- ایرناپلاس- تقریباً می‌توان گفت همه کشورها قوانینی را برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی تعیین کرده‌اند که در میان آنها برخی ماسک‌زدن را اجباری کرده‌ و برخی برای رعایت نکردن این قانون، جریمه‌های نقدی و غیرنقدی تعیین کرده‌اند.

 • ۲ ابهام در طرح مالیات بر خانه‌های خالی

  ۲ ابهام در طرح مالیات بر خانه‌های خالی

  تهران- ایرناپلاس- طرح مالیات بر خانه‌های خالی در حالی برای بررسی بیشتر به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع داده شد که پیش از این نیز ابهام‌هایی درباره تعریف و روش شناسایی خانه‌های خالی و همچنین شیوه محاسبه مالیات درباره آن وجود داشت.

 • رسانه‌ها و سلامت روانی جامعه؛ به کدام سو می‌رویم؟

  ایرناپلاس بررسی می‌کند

  رسانه‌ها و سلامت روانی جامعه؛ به کدام سو می‌رویم؟

  تهران- ایرناپلاس- این روزها شاهد رقابت میان برخی از رسانه‌ها در انتشار اخبار منفی و تلخ و حتی ضریب دادن به این نوع خبرها هستیم. حتی برخی گوی سبقت را در این زمینه ربوده و با انتشار مصاحبه‌ها و اخبار کذب، نه تنها سلامت روان جامعه را تهدید می‌کنند، بلکه امنیت ملی را نیز هدف قرار داده‌اند.

 • جان و آینده‌ای که به بازی گرفته می‌شود

  جان و آینده‌ای که به بازی گرفته می‌شود

  تهران- ایرناپلاس- خیلی زود باور کردیم ماجرای کرونا در کشور رو به پایان است و برای همین، با کاهش آمار موج اول این میهمان ناخوانده، تصمیم گرفتیم مدیریت خود را با آغاز دوباره رقابت‌های ورزشی به رخ دیگران بکشیم؛ فارغ از این‌که نه زیرساخت‌های مناسبی داریم و نه فرهنگ زندگی و ورزش در چنین شرایط را آموخته‌ایم.

 • افزایش سرمایه‌گذاری مصوب خارجی در اوضاع تحریمی

  افزایش سرمایه‌گذاری مصوب خارجی در اوضاع تحریمی

  تهران- ایرناپلاس- آمارها نشان می‌دهد با وجود پیش‌بینی جهانی از روند نزولی جریان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، حجم طرح‌های سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در کشور، در سه ماه نخست سال جاری افزایش یافته است. اما نکته مهم در این بخش آن است که چگونه می‌توان با وجود تحریم‌های بین‌المللی، در این زمینه موفق بود؟

 • نگاه فرا ملیتی در درمان؛ اتباع خارجی زیر چتر بیمه سلامت

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  نگاه فرا ملیتی در درمان؛ اتباع خارجی زیر چتر بیمه سلامت

  تهران- ایرناپلاس- چند روزی از تصویب آیین‌نامه اجرایی پوشش بیمه سلامت برای اتباع خارجی می‌گذرد و به‌طور معمول، ابلاغ و اجرایی شدن آن زمان‌بر است؛ اما اکنون نیز اتباع خارجی می‌توانند از خدمات بیمه سلامت استفاده کنند؛ به ویژه آنکه در دوران کرونا انتظار ۱۰ روزه از زمان ثبت‌نام تا استفاده از خدمات درمان برای اتباع خارجی مبتلا به کرونا برداشته شده است.

 • رفت‌وآمد دلار و دینار

  بررسی ایرناپلاس از فهرست تخصصی ارز دولتی

  رفت‌وآمد دلار و دینار

  تهران- ایرناپلاس- فهرست دریافت‌کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی نشان می‌دهد دینار عراق به فهرست تخصیص ارز دولتی بازگشته و دلار آمریکا بار دیگر از این فهرست خارج شده است.

 • آزمونی برای هیات نظارت بر رفتار نمایندگان

  آزمونی برای هیات نظارت بر رفتار نمایندگان

  تهران- ایرناپلاس- هرچند نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی ادعای خود درباره واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها را تکذیب کرده‌ اما کارشناسان سیاسی و نمایندگان ادوار مختلف تاکید دارند با توجه به اینکه این ادعاها علیه منافع ملی و همسویی با فضاسازی غرب علیه کشورمان است، اقدام اساسی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس را می‌طلبد تا به مقابله با چنین رفتارهایی بپردازد که امنیت ملی کشور را هدف قرار می‌دهد.

 • برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب؛ فرصت یا تهدید؟

  برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب؛ فرصت یا تهدید؟

  تهران-ایرناپلاس- احتمال برگزاری نمایشگاه کتاب به صورت مجازی در شرایطی بررسی می‌شود که از نگاه فعالان این بخش می‌تواند عامل بازدارنده ورشکستگی تعدادی از ناشران شود که از همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ آسیب دیده‌اند.

 • راز دسیسه‌ها علیه سند همکاری ایران و چین

  راز دسیسه‌ها علیه سند همکاری ایران و چین

  تهران- ایرناپلاس- درحالی‌که ایران با ضربه زدن به تحریم‌های غیرقانونی ترامپ، در عین حفظ استقلال خود، به‌دنبال همکاری‌های دوجانبه با دیگر کشورهاست، رسانه‌های معاند و غربی برای ضربه زدن و جلوگیری از تحقق این برنامه‌ها، خط تخریبی علیه سند همکاری ایران و چین را با بمباران اخبار غیرموثق و کذب با شدت بیشتری دنبال می‌کنند تا بتوانند در این مسیر مانع‌تراشی کنند.