• راز موفقیت‌ فیلم‌های طنز یک نویسنده

  راز موفقیت‌ فیلم‌های طنز یک نویسنده

  تهران- ایرناپلاس- می‌توان فیلم «خوب بد جلف ۲: ارتش سری» را یکی از کمدی‌های موفق چند سال اخیر سینمای کشور دانست؛ اثری که بر پرده سینما با استقبال خوبی نیز مواجه شد اما شیوع کرونا سبب وقفه در این زمینه شده است.

 • عواقب سنگین دسترسی سخت به مسکن در جامعه؛ چه باید کرد؟

  عواقب سنگین دسترسی سخت به مسکن در جامعه؛ چه باید کرد؟

  تهران- ایرناپلاس- مسأله مسکن در نگاه نخست موضوعی اقتصادی به نظر می‌رسد اما با واکاوی مفهوم آن می‌توان به رابطه مسکن با انواع ناهنجاری‌های اجتماعی و بزهکاری پی برد. وقتی مسکن برای همه افراد یک جامعه در دسترس نباشد، حاشیه‌نشینی و بدمسکنی نخستین پیامد آن است که خود منشأ بالقوه شیوع همه آسیب‌های اجتماعی است که می‌توان برای یک جامعه متصور شد.

 • اقتصاد، اجتماع و خط‌مشی‌ عمومی

  مطالعه‌ای در باب خط‌مشی‌گذاری عمومی - بخش دوم

  اقتصاد، اجتماع و خط‌مشی‌ عمومی

  تهران- ایرناپلاس- در بخش نخست این مقاله به زمینه‌ها، رویکردها و عوامل مؤثر بر خط‌مشی‌گذاری عمومی اشاره شد. بخش دوم این یادداشت به توضیح عوامل مؤثر بر شکل‌گیری خط‌مشی‌گذاری عمومی می‌پردازد.

 • واکنش‌ها به یک مصاحبه؛ صفایی‌فراهانی در فوتبال چه کرد؟

  نایب‌رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در گفت‌وگو با ایرناپلاس

  واکنش‌ها به یک مصاحبه؛ صفایی‌فراهانی در فوتبال چه کرد؟

  تهران- ایرناپلاس- «ما کمتر دچار تضاد یا مشکل با سازمان تربیت‌بدنی و کمیته ملی المپیک در آن دوران می‌شدیم. روی هم رفته در آن دوران کارهای زیادی انجام شد که هرکدام می‌توانست چالش‌های زیادی را به همراه داشته باشد.» این بخشی از صحبت‌های مهدی خبیری نایب‌رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در رابطه با گفت‌وگوی داریوش مصطفوی درباره زیرسوال بردن مدیریت صفایی‌فراهانی و کمیته انتقالی در تدوین اساسنامه است.

 • شکست انحصار رسانه‌ای در ایران چگونه شکل گرفت

  عضو هیات علمی دانشگاه صداوسیما در گفت‌وگو با ایرناپلاس

  شکست انحصار رسانه‌ای در ایران چگونه شکل گرفت

  تهران- ایرناپلاس- برنامه‌های اینترنتی روزبه‌روز در حال افزایش هستند. برنامه‌هایی که به دلیل برخی از محدودیت‌های تلویزیون در فضای متفاوت‌تری ساخته می‌شوند. داود نعمتی انارکی عضو هیات علمی دانشگاه صداوسیما معتقد است، با توجه به شناخت نسبی مخاطبان از فضای رسانه‌ای جدید، آن‌ها مصرف رسانه‌ای خود را بین رسانه‌های مختلف توزیع می‌کنند.

 • چه عواملی به جهش بورس سرعت بخشیده است؟

  چه عواملی به جهش بورس سرعت بخشیده است؟

  تهران- ایرناپلاس- در حالی که از سال پیش برخی از مطرح کردن وجود حباب در بازار سرمایه دست برنمی‌دارند، یکی از تحلیلگران این بازار در اردیبهشت ‌ماه از رسیدن شاخص به یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد خبر داده بود؛ این پیش‌بینی چهار ماه زودتر محقق شد. اکنون این پرسش مطرح شده که چه عواملی به این روند صعودی،‌ سرعت بخشیده است؟

 • پاسخ بانک‌مرکزی به بهانه‌تراشی‌ها در بازگشت ‌ارز صادرکنندگان

  پاسخ بانک‌مرکزی به بهانه‌تراشی‌ها در بازگشت ‌ارز صادرکنندگان

  تهران- ایرناپلاس- یک مقام مسئول در بانک مرکزی درباره ادعاهای بخش خصوصی در مورد تاثیر موانع تحریمی در نقل‌وانتقال‌ ارز گفت: صادرکنندگان هیچ مشکلی برای نقل‌وانتقال ارز ندارند؛ اصلا قرار بر این نیست که ارز به ایران آمده و بعد از کشور خارج شود، بلکه نقل‌وانتقال‌ها به راحتی از جمله از طریق صرافی‌ها انجام می‌شود.

 • خط‌مشی‌های عمومی چگونه شکل می‌گیرند؟

  مطالعه‌ای در باب خط‌مشی‌گذاری عمومی - بخش نخست

  خط‌مشی‌های عمومی چگونه شکل می‌گیرند؟

  تهران- ایرناپلاس- برای کلمه انگلیسی policy سه برابر معادل فارسی پیشنهاد شده است: سیاست، خط‌مشی و گامراهه. برابر معادل سیاست به‌عنوان ترجمه کلمه politics نیز به کار می‌رود و گاه تفاوت این دو را نشان نمی‌دهد. «گامراهه» هنوز در میان کاربران جا نیفتاده است. به‌نظر می‌رسد «خط‌مشی» مانوس‌تر و روشن‌تر باشد.

 • این کودکان، منتظر بازگشت به چرخه آموزش هستند

  ایرنا پلاس گزارش می‌دهد

  این کودکان، منتظر بازگشت به چرخه آموزش هستند

  تهران- ایرناپلاس- دولت در طول سه سال گذشته توجه ویژه‌ای به بازگشت کودکان بازمانده از تحصیل به چرخه آموزش داشته و به موفقیت‌هایی در این زمینه دست یافته اما ادامه راه نیازمند اراده ملی و همکاری دستگاه‌ها، سازمان‌های مردم نهاد و خیریه‌ها است که می‌تواند به اقدامات سرعت ببخشد.

 • بازگشت ارز صادرکنندگان؛ بهانه‌تراشی یا موانع تحریمی؟

  بازگشت ارز صادرکنندگان؛ بهانه‌تراشی یا موانع تحریمی؟

  تهران- ایرناپلاس- اقدامات کنترلی دولت بر بازار ارز در پی افزایش قیمت دلار آزاد تا مرز ۲۳ هزار تومان، تشدید شده و دولت امید دارد که بازگشت منابع ارزی به کشور تاثیر خود را بر نرخ ارز بگذارد.

 • نمایندگان درباره اولویت‌های اصلی مجلس و تعامل با دولت چه گفتند؟

  در گفت‌وگو با ایرناپلاس؛

  نمایندگان درباره اولویت‌های اصلی مجلس و تعامل با دولت چه گفتند؟

  تهران- ایرناپلاس- هشت تن از نمایندگان مجلس یازدهم با تأکید بر لزوم تعامل و هم‌افزایی دولت و مجلس منطبق با بیانات رهبر معظم انقلاب، تصریح کردند که مجلس و دولت باید رسیدگی به مسائل معیشتی مردم از جمله مسکن، قیمت ارز و بیکاری را در اولویت کاری خود قرار دهند.

 • با کارمندان بورس‌باز چه کنیم؟

  گفت‌وگو با یک کارشناس منابع انسانی؛

  با کارمندان بورس‌باز چه کنیم؟

  تهران- ایرناپلاس- در ماه‌های اخیر تب و تاب سرمایه‌گذاری در بازار بورس سبب شده تا اقشار مختلفی در کشور از جمله کارمندان با هرتوان مالی وارد این عرصه شوند. باتوجه به ساعت فعالیت در این بازار، بحث «کارمندان بورس‌باز» و مشکلات برای انجام وظایف آنها سبب شده تا راه‌های مختلفی برای حل این مساله پیشنهاد شود.

 • سرنوشت تلخ انتشارات ۷۰ ساله دارالفکر

  سرنوشت تلخ انتشارات ۷۰ ساله دارالفکر

  تهران-ایرناپلاس- مدیر انتشارات دارالفکر در توضیح چرایی تعطیلی این مرکز نشر می‌گوید: برخی سازمان‌های آموزش دینی، پس از انتشار برخی کتاب‌ها از سوی این انتشارات، آن آثار را با کمی تغییر، چاپ و روانه بازار کرده و با ۵۰ درصد تخفیف به شهرستان‌ها می‌فروشند.

 • اقدام تاریخی دولت روحانی برای حقوق بازنشستگان

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  اقدام تاریخی دولت روحانی برای حقوق بازنشستگان

  تهران- ایرناپلاس- با همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران از مردادماه و همسان شدن حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با حداقل حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری، بسیاری از فعالان این حوزه معتقدند اتفاقی تاریخی در کشور رخ داده است.

 • ۲ راهکار بورس برای حمایت از تولید

  ۲ راهکار بورس برای حمایت از تولید

  تهران- ایرناپلاس- هرچند برخی کارشناسان معتقدند ورود به بورس با انگیزه سفته‌بازی نقش مؤثری در حمایت از تولید ندارد و افزایش قیمت سهام شرکت‌ها به‌طور مستقیم به تأمین مالی شرکت‌ها و افزایش تولید منجر نمی‌شود اما روش‌های دیگری وجود دارد که بورس را به ابزاری برای حمایت از تولید تبدیل می‌کند.

 • جدال ۶ ساله با آلودگی هوا؛ از بهشت تا بهارستان

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  جدال ۶ ساله با آلودگی هوا؛ از بهشت تا بهارستان

  تهران-ایرناپلاس- محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در هفته‌های اخیر اعلام کرد با برنامه‌ریزی می‌توان در ۶ سال آلودگی هوا را کاهش داد؛ آن هم در حالی که در دوران سکانداری شهرداری تهران در سال ۱۳۹۲ نیز گفته بود قول می‌دهم تا ۶ سال آینده آلودگی هوای تهران را کاهش دهیم و تعداد روزهای سالم را به ۲ برابر برسانم.

 • مقابل یک لشکر ایستادم!

  بخش دوم و پایانی گفت‌وگو با داریوش مصطفوی

  مقابل یک لشکر ایستادم!

  تهران- ایرناپلاس- داریوش‌ مصطفوی با توجه به سابقه مدیریتی خود در فوتبال، نگاه ویژه‌ای به رخدادهای فدراسیون فوتبال بویژه اساسنامه آن دارد و دامنه نقدهایش، از مدیران گذشته تا حال را دربر می‌گیرد.

 • مخاطبان تلویزیون به کجا کوچ کرده‌اند؟

  نگاه فریدون صدیقی به برنامه‌های تلویزیون و رقبا؛

  مخاطبان تلویزیون به کجا کوچ کرده‌اند؟

  تهران- ایرناپلاس- یک پیشکسوت روزنامه‌نگاری و رسانه، با توجه به وضعیت اطلاع‌رسانی و تنوع علایق مخاطبان، تاکید دارد: زمان زیادی است که تلویزیون کمتر دیده و شنیده می‌شود و مخاطب به مراجعه به شبکه‌های اجتماعی و تلویزیون‌های خارجی، نیازهای خود را از آن جا تامین می‌کند.

 • کاهش وابستگی بودجه به نفت؛ تا کجا پیش رفته‌ایم؟

  کاهش وابستگی بودجه به نفت؛ تا کجا پیش رفته‌ایم؟

  تهران- ایرناپلاس- آمارها نشان می‌دهد وابستگی بودجه به نفت به کمترین میزان در چند سال اخیر رسیده است.

 • جنگ با تورم برای حفظ معیشت

  جنگ با تورم برای حفظ معیشت

  تهران- ایرناپلاس- اهمیت مهار تورم در ماه‌های اخیر، بیش از پیش خود را نشان داده است. کاهش ارزش پول ملی در کنار نرخ رشد اقتصادی پایین موجب تنگنای معیشتی برای افراد جامعه و به‌ویژه گروه‌های پایین درآمدی شده است. در این میان، بانک مرکزی به‌عنوان سیاست‌گذار پولی وارد عمل شده و اقدام‌هایی را برای کنترل نرخ تورم در دستور کار خود قرار داده است.

 • خروج از بلاتکلیفی چاپخانه‌داران در گرو اقدام مجلس

  خروج از بلاتکلیفی چاپخانه‌داران در گرو اقدام مجلس

  تهران-ایرناپلاس- انتقال وجوه فنی و صنعتی فعالیت چاپخانه‌داران از وزارت فرهنگ و ارشاد به وزارت صمت در صورت تعامل این ۲ وزارتخانه و اطلاع‌رسانی شفاف به فعالان حوزه چاپ، می‌تواند سبب تسهیل فعالیت چاپخانه‌داران شود؛ اما این در صورتی محقق می‌شود که نمایندگان مجلس، رسیدگی به لایحه مربوطه را تسریع بخشند.

 • نماینده مجلس: اولویت باید تعامل با دولت در مهار تورم و سوداگری باشد

  در گفت‌وگو با ایرناپلاس:

  نماینده مجلس: اولویت باید تعامل با دولت در مهار تورم و سوداگری باشد

  تهران- ایرناپلاس- یک نماینده مردم تهران با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب به تعامل مجلس با دولت و پرهیز از پرداختن به موضوع‌های حاشیه‌ای، می‌گوید مجلس یازدهم باید در سال پایانی دولت دوازدهم، با قوه مجریه هم‌افزایی داشته باشد و اولویت خود را مهار سوداگری و تورم قرار دهد.

 • کارنامه مجلس در جرم‌زدایی؛ لایحه‌ای که همچنان خاک می‌خورد

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  کارنامه مجلس در جرم‌زدایی؛ لایحه‌ای که همچنان خاک می‌خورد

  تهران- ایرناپلاس- لایحه قضازدایی و حذف برخی عناوین مجرمانه از قوانین در حالی در مجلس تعیین تکلیف نشده است که به گواه کارشناسان می‌تواند تأثیر بسزایی در کاهش هزینه‌های کشور و اطاله دادرسی و سرعت در رسیدگی به پرونده‌ها شود.

 • قطار مجلس به ریل درست بازمی‌گردد؟

  قطار مجلس به ریل درست بازمی‌گردد؟

  تهران- ایرناپلاس- شاید کسی تصور نمی‌کرد اصولگراترین مجلس در دوره رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که اعضای آن بیشترین ادعا را در پیروی از رهبر انقلاب دارند، به این زودی مخاطب تذکرات صریح ایشان قرار گیرد؛ تذکراتی که به اجمال از سوی رهبر انقلاب در پیام افتتاح مجلس بیان شده بود.

 • حقوق بازنشستگان به شاغلان می‌رسد

  بررسی اجرای طرح همسان‌سازی حقوق بازنشسته‌ها؛

  حقوق بازنشستگان به شاغلان می‌رسد

  تهران- ایرناپلاس- بعد از هشت سال انتظار سرانجام قدرت خرید بازنشسته‌ها در چارچوب سیاست همسان‌سازی حقوقی به میزان زیادی به شاغلان هم گروه خود می‌رسد.

 • سرنوشت نامشخص میلیاردها دلار با انحلال یک سازمان

  واکاوی دلایل و پیامدهای انحلال سازمان برنامه‌وبودجه - بخش دوم و پایانی

  سرنوشت نامشخص میلیاردها دلار با انحلال یک سازمان

  تهران- ایرناپلاس- شورای عالی اداری یازدهم اسفندماه ۱۳۷۸ تصویب کرد: «سازمان امور اداری و استخدامی کشور و سازمان برنامه‌وبودجه با همه وظایف، اختیارات و مسئولیت‌های قانونی و نیروی انسانی و امکانات خود ادغام شده و نام آن به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تغییر می‌یابد».

 • آتش زدن جنگل‌ها و بوستان‌ها؛ قوانین چه می‌گویند؟

  ایرناپلاس بررسی می‌کند

  آتش زدن جنگل‌ها و بوستان‌ها؛ قوانین چه می‌گویند؟

  تهران- ایرناپلاس- در یک ماهه اخیر آتش‌سوزی‌های سریالی در مناطق مختلف کشور از جمله بوستان‌های تهران، توجه شهروندان را به خود جلب کرده است. برخی این آتش‌سوزی‌ها را عمدی و برخی غیرعمدی می‌دانستند. باید پرسید ایا آتش‌ زدن پارک، جنگل یا فضای سبز دستمایه خودنمایی عده‌ای شده است؟ آیا این رفتارهای مخرب، جرم‌انگاری شده؟ مجازات آتش زدن فضای سبز پارک‌ها چیست و آیا مجازات‌های آن بازدارنده است؟

 • تهدید کتاب‌های صوتی از سوی سلبریتی ‌ها

  تهدید کتاب‌های صوتی از سوی سلبریتی ‌ها

  تهران- ایرناپلاس- گویندگی نادرست برخی از بازیگران مشهور و سلبریتی‌ها در تولید کتاب صوتی سبب شده است تا صدای اعتراض نویسیندگان از این مساله بلند شده و درخواست برای اهمیت خوانش درست کتاب در روند تولید کتاب صوتی افزایش یابد.

 • مسیر تئاتر برای رهایی از چالش‌های کرونا

  مسیر تئاتر برای رهایی از چالش‌های کرونا

  تهران- ایرناپلاس- پخش فیلم‌تئاترها همچنان مورد بحث اهالی تئاتر است؛ اتفاقی که می‌تواند با توجه به شرایط به‌وجود آمده در این اوضاع کرونایی، یک راه‌حل خوب برای فعالان این قشر باشد.

 • نقشه بانک مرکزی برای کاهش تورم چیست؟

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  نقشه بانک مرکزی برای کاهش تورم چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- مدیریت نقدینگی و اجرای سیاست‌های ضدتورمی از جمله مسایل مهمی است که اقتصاددانان و متولیان بخش پولی و مالی کشور بر آن تاکید دارند؛ بر این اساس بانک مرکزی بعنوان متولی این حوزه با ترسیم برنامه‌هایی، گام نخست خود را در سه جهت از ۲ هفته گذشته آغاز کرده است که شامل افزایش نرخ سود اوراق بدهی، سود گواهی سپرده بلندمدت و سپرده‌های بانک‌ها نزد این بانک است.