• درباره یک یادداشت؛ ارزش‌های محوری نظام چیست؟

  درباره یک یادداشت؛ ارزش‌های محوری نظام چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- هیچ‌کس منکر برخی اشتباه‌ها و لغزش‌های طیفی از اصلاح‌طلبان و بخشی از عقبه فکری-سیاسی آنها نیست؛ همچنانکه این ایراد به طریق اولی بر اصولگرایان کنونی و راست‌های سابق نیز وارد است اما مشکل اینجاست که معیار سنجش و داوری از عملکرد یک طیف سیاسی، مبتنی بر تفسیر شخصی از آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب و نظام قرار گیرد.

 • کابینه سیزدهم و هنر استفاده از تجربه‌های ارزشمند دولت روحانی

  کابینه سیزدهم و هنر استفاده از تجربه‌های ارزشمند دولت روحانی

  تهران- ایرناپلاس- فصل انتخابات و رقابت‌های سیاسی به پایان رسید و تا حدود یک ماه دیگر دولت جدید آغاز به کار خواهد کرد؛ آنچنان‌که از سخنان و مواضع رئیس‌جمهوری منتخب برمی‌آید خوشبختانه قرار نیست برخی از چرخ‌ها دوباره اختراع شوند و آقای رئیسی در دو نوبت به استفاده از تجربه‌های ارزشمند دولت مستقر تاکید کرده است.

 • انتخابات سیزدهم و تحول عرصه سیاسی برای اصولگرایان

  انتخابات سیزدهم و تحول عرصه سیاسی برای اصولگرایان

  تهران- ایرناپلاس- جریان اصولگرایی بعد از هشت سال دوری از راس تصمیم‌گیری اجرایی، با پیروزی سیدابراهیم رئیسی در انتخابات ۲۸ خردادماه با شرایطی متفاوت مواجه است.

 • چشم‌انداز چهار سال پیش رو، نگاهی به وعده های رئیس جمهوری منتخب

  چشم‌انداز چهار سال پیش رو، نگاهی به وعده های رئیس جمهوری منتخب

  تهران- ایرناپلاس- انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم، با همه متن و حواشی تمام شد و حالا مردم چشم انتظارند تا ببینند منتخب این دوره چگونه امورشان را تدبیر خواهد کرد؛ طبعا اولین راه برای داشتن چشم اندازی از سالهای پیش رو، وعده های آیت الله رئیسی است.

 • تفاوت های انتخابات ۱۴۰۰ با ادوار پیشین چیست؟

  تفاوت های انتخابات ۱۴۰۰ با ادوار پیشین چیست؟

  تهران- ایرنا- انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ هم گذشت و رئیس جمهوری تازه برای اداره سیزدهمین دولت جمهوری اسلامی انتخاب شد؛ با این حال این انتخابات تفاوتهایی با ادوار گذشته داشت.

 • رئیس‌جمهور منتخب و درس‌های انتخابات ۱۴۰۰

  رئیس‌جمهور منتخب و درس‌های انتخابات ۱۴۰۰

  تهران- ایرناپلاس- سرانجام انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری با همه بیم و امیدها و هیجاناتش به پایان رسید و اکنون، همان‌گونه که بسیاری با توجه به آرایش انتخابات پیش‌بینی می‌کردند، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی پیروز انتخابات شد و توانست با رای مردم، ردای خدمت آنان را در عالی‌ترین مقام اجرایی کشور به تن کند.

 • شکست کارزار تحریم انتخابات؛ نوبت رفاقت همه ایرانیان است

  شکست کارزار تحریم انتخابات؛ نوبت رفاقت همه ایرانیان است

  تهران_ ایرناپلاس_ با مشخص شدن نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری و اعلام پیروزی ابراهیم رئیسی، دفتر پرماجرای انتخابات سیزدهم بسته شد و اکنون نوبت رفاقت. پشت سرگذاشتن رقابت‌ها و دلخوری‌های طبیعی حاصل از آن است.

 • مبانی عقلانیت و لزوم مشارکت در انتخابات

  گفت‌وگو با جامعه‌شناس سیاسی؛

  مبانی عقلانیت و لزوم مشارکت در انتخابات

  تهران- ایرناپلاس- یک جامعه‌شناس سیاسی با تاکید بر اینکه انتخابات یک کنش سیاسی است و نباید یک رویکرد احساسی یا رویکرد فاقد دلیل مبنای کنش سیاسی باشد، گفت: حتی آنهایی که منتقد به سیستم هستند نیز بدانند اگر بخواهند عقلانی رفتار کنند چاره‌ای جز حضور در پای صندوق رای و شرکت در انتخابات و تلاش برای اصلاح سیستم وجود ندارد.

 • هوشیاری مردم برای درک حضور در انتخابات

  گفت‌وگو با دو هنرمند؛

  هوشیاری مردم برای درک حضور در انتخابات

  تهران- ایرناپلاس- اینکه کشور با مشکلات مختلفی همراه است، کسی بر آن سرپوش نمی‌گذارد. اما آیا این مشکلات دلیلی منطقی برای عدم شرکت مردم در انتخابات و رای ندادن است؟‌

 • چرا نباید از انتخابات شوراها غافل شویم؟

  چرا نباید از انتخابات شوراها غافل شویم؟

  تهران- ایرناپلاس- همزمانی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا اگرچه فوایدی از جمله صرفه‌جویی در هزینه‌ها دارد، اما نباید از اهمیت شوراها در گستره وسیع شهرها و روستاهای کشور بکاهد؛ در بسیاری از جوامع توسعه یافته، شوراها اگر اهمیتی فراتر از مجالس ملی و ریاست جمهوری نداشته باشند، حداقل در همان سطح مورد توجه مردم، رسانه‌ها و احزاب سیاسی قرار دارند.

 • خطاب به کسانی که برای رای دادن، «تردید» دارند

  خطاب به کسانی که برای رای دادن، «تردید» دارند

  تهران- ایرناپلاس- فرآیند اجرایی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از ۷ صبح امروز (جمعه ۲۸ خردادماه) آغاز شد و هزاران مجری و ناظر انتخابات پذیرای آرای میلیونی مردمی خواهند بود که بی‌صبرانه منتظر تحقق اراده خویش بوده و از میان آن، آینده‌ای بهتر را جست‌جوی می‌کنند.

 • تحقق حماسه انتخابات؛ «یک» و بی‌نهایت صفرها

  تحقق حماسه انتخابات؛ «یک» و بی‌نهایت صفرها

  تهران- ایرناپلاس- کسانی که مایلند بدون خشونتِ فرایندهای جامعه ماقبل قانون‌گرای ایران زمین، وارد مرحله قانون‌گرایی شود، هیچ چاره‌ای ندارند جز آنکه موازنه‌سازی را از طریق صندوق رای دنبال کنند، با همه ضعف‌ها و نقائصی که دارد.

 • انتقاد یک اصولگرا از سیاه‌نمایی علیه دولت به بهانه انتخابات

  انتقاد یک اصولگرا از سیاه‌نمایی علیه دولت به بهانه انتخابات

  تهران- ایرناپلاس- یک فعال سیاسی اصولگرا درباره رویکرد سیاه‌نمایی علیه دولت روحانی از سوی برخی نامزدهای ریاست‌جمهوری گفت: این دولت هم در حد و توان خود کار کرده و نمی‌توان نسبت به آن بی‌انصافی سیاه‌نمایی کرد و همه اقدامات و تلاش‌های خانواده بزرگ دولت را نادیده گرفت.

 • چرا ورزش در سخنان نامزدهای ریاست جمهوری بی‌رنگ بود؟

  کارشناسان ورزشی در گفت‌وگو با ایرناپلاس:

  چرا ورزش در سخنان نامزدهای ریاست جمهوری بی‌رنگ بود؟

  تهران- ایرناپلاس- در حالی‌که بخش مهمی از پویایی و ایجاد روحیه شادی در جامعه در ورزش نهفته است اما بی‌توجهی نامزدهای ریاست جمهوری به این مقوله بسیار مهم از یک سو و به حاشیه رانده شدن این موضوع در مناظره‌های تلویزیونی از سوی دیگر، صدای انتقاد جامعه ورزش کشور را درآورد.

 • خودزنی با سیاه‌نمایی‌ها علیه «نظام»؛ «باور»های مردم بازیچه نیست

  خودزنی با سیاه‌نمایی‌ها علیه «نظام»؛ «باور»های مردم بازیچه نیست

  تهران- ایرناپلاس- گفت‌وگو، مناظره، تبادل‌نظر و نیز انتقاد و برشماری نقاط ضعف یکی از رایج‌ترین ابزارهای نامزدهای هر انتخابات و گروه‌های سیاسی مدافع آنهاست؛ در واقع اگر هیچ نقدی به رویکردها و سیاست‌های جاری نباشد و همه رقابت‌کنندگان در انتخابات، دیدگاه مشترکی داشته باشند، «رقابت» از معنا تهی‌شده و گزینش رای‌دهندگان، منتفی خواهد بود.

 • معضل انصراف در جبهه اصولگرایان؛ آیا برای کناره گیری سهم می‌خواهند؟

  معضل انصراف در جبهه اصولگرایان؛ آیا برای کناره گیری سهم می‌خواهند؟

  تهران- ایرناپلاس- اصطلاح‌هایی همچون نامزد «پوششی»، «روکشی» و «رویشی» عبارات به نسبت جدیدی است که این دوره فراگیرتر از همیشه در ادبیات انتخاباتی به کار می‌رود؛ اگرچه رواج این تعابیر در سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری بیشتر به چشم می‌آید، اما منحصر به این دوره از رقابت‌ها نیست و ردپای آن را می‌توان هرچند کمرنگ در گذشته نیز مشاهده کرد.

 • نامزدی به دنبال هماوردی سینمای ایران با هالیوود

  نامزدی به دنبال هماوردی سینمای ایران با هالیوود

  تهران- ایرناپلاس- نظرها و پیشنهادهای بسیاری برای رشد و کیفیت سینمای کشور مطرح می‌شود. نظریه‌هایی که به دلیل تفاوت‌های اقتصادی، فرهنگی و فنی در هیچیک از آنها هماورد شدن سینمای کشور با هالیوود مهم محسوب نمی‌شود. اما یکی از نامزدهای ریاست جمهوری معتقد است که باید در سینما با هالیوود هماورد شویم.

 • بررسی ادعاها و فرافکنی‌های نامزدها در مناظره سوم؛ واقعیت چیست؟

  بررسی ادعاها و فرافکنی‌های نامزدها در مناظره سوم؛ واقعیت چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- در مناظره‌هایی که نامزدها مشغول ارائه برنامه‌ها و آمارهای مختلف در تأیید نگرش خود هستند، چگونه می‌توان ادعاهای درست را از نادرست تشخیص داد. ایرناپلاس به بررسی اظهارنظر نامزدهای مختلف در مناظره سوم پرداخت.

 • فرهنگ، فرزند ناخوانده نامزدها

  فرهنگ، فرزند ناخوانده نامزدها

  تهران- ایرناپلاس- غیبت موضوع «فرهنگ» در مناظره‌های انتخاباتی، به چنان وضعیتی رسید که صدای متولیان این بخش را در آورد که چرا به این موضوع که از زیربنایی‌ترین مسائل جامعه است و بسیاری از مشکلاتی که امروز با آن مواجه‌ایم، ریشه‌های فرهنگی دارد، نگاه گذرایی هم صورت نگرفت.

 • غفلت نامزدهای ریاست جمهوری از خط قرمزهای سیاستگذاری کلان

  ایرناپلاس بررسی می‌کند؛

  غفلت نامزدهای ریاست جمهوری از خط قرمزهای سیاستگذاری کلان

  تهران- ایرناپلاس- از نگاه فعالان محیط زیست، «باید محیط‌زیست را خط قرمز سیاست‌گذاری‌های کلان دانست زیرا سال‌ها بی‌توجهی به آن، ما را در مرز بحرانی قرار داده و کنترل این وضعیت و تلاش برای بهبود آن گریزناپذیر است.»

 • پیامدهای «روانی» وعده‌های ناممکن نامزدها؛ چه کسی پاسخگوست؟

  پیامدهای «روانی» وعده‌های ناممکن نامزدها؛ چه کسی پاسخگوست؟

  تهران- ایرناپلاس- مرور وعده‌های غیرممکن، عجیب و گاه بی‌مبنای بسیاری از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، زنگ خطر وضعیت روانی _ اجتماعی «ناامیدی پس از امیدواری» را از اکنون به صدا درآورده است؛ به جز یک نامزد، تقریبا همه آنها چنان وعده‌های حیرت‌انگیزی می‌دهند که هر صاحب‌نظری را به واکنش وامی‌دارد.

 • اتهام‌زنی و وعده‌های دروغین چه تاثیری بر نظر مردم دارد؟

  ایرناپلاس بررسی می‌کند؛

  اتهام‌زنی و وعده‌های دروغین چه تاثیری بر نظر مردم دارد؟

  تهران- ایرناپلاس- در حالی به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می‌شویم که برخی از نامزدها در کنار اتهام‌زنی‌های گسترده علیه دولت، وعده‌هایی می‌دهند که نه تنها غیرواقعی‌اند بلکه به اعتقاد کارشناسان رسانه، به تدریج موجب بی‌اعتمادی مردم به آنها و حتی ماهیت نظام می‌شوند.

 • زشت و زیبای مناظره‌ها؛ از درس‌ها تا عبرت‌ها

  زشت و زیبای مناظره‌ها؛ از درس‌ها تا عبرت‌ها

  تهران- ایرناپلاس- سومین و آخرین مناظره انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری عصر شنبه ۲۲ خردادماه برگزار شد و به این ترتیب پرونده مناظره‌های این دوره بسته و راهی حافظه تاریخ این سرزمین شد. پرسش این است که این سه برنامه، برای مخاطبان چه پیامی داشت و چه چیزی برای مردم عیان شد؟

 • فعال سیاسی: ۵ نامزد فقط با هدف تخریب دولت وارد مناظره‌ها شده‌اند

  فعال سیاسی: ۵ نامزد فقط با هدف تخریب دولت وارد مناظره‌ها شده‌اند

  تهران- ایرناپلاس- داریوش قنبری فعال سیاسی با تاکید بر اینکه مناظره باید فرصتی برای ارائه برنامه به مردم باشد تا جامعه بتواند به تصمیم درستی برسد، تصریح کرد: متاسفانه در مناظره‌ها، ۵ نفر فقط آمده‌اند تا دولت را تخریب کنند؛ اگر دولت آقای روحانی نبود، داوطلبان اصولگرا اساسا حرف، نظر و یا برنامه‌ای برای ارائه نداشتند.

 • عدم استفاده از اتاق فکر استادان دانشگاه، دلیل اجرای نادرست مناظره‌ها

  استاد دانشگاه تهران:

  عدم استفاده از اتاق فکر استادان دانشگاه، دلیل اجرای نادرست مناظره‌ها

  تهران- ایرناپلاس- مسئولان صداوسیما هنوز نتوانسته‌اند رضایت مردم و حتی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را جلب کنند و همه از شیوه برگزاری مناظره‌ها ناراضی هستند. کارشناسان تاکید دارند، دلیل چنین رویکردی، استفاده نکردن از متخصصان رسانه و ترجیح مسائل جناحی و سلیقه‌ای در تلویزیون است.

 • مردم از سیاسی‌کاری نامزدها و وعده‌های غیرواقعی خسته‌اند

  فعال اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با ایرناپلاس:

  مردم از سیاسی‌کاری نامزدها و وعده‌های غیرواقعی خسته‌اند

  تهران- ایرناپلاس- محمد اشرفی اصفهانی فعال سیاسی اصلاح‌طلب و نماینده ادوار مجلس با تاکید بر اینکه در کشور هیچ گروه یا دسته‌ای نمی‌تواند خود را «خودی» و مخالفانش را «غیرخودی» بداند، گفت: مردم به اندازه کافی وعده شنیده‌اند و این بار مطالبه‌شان از نامزدهای انتخاباتی چیزی جز برنامه‌هایی قابل عملیاتی نیست.

 • با قضاوت «ناگزیر» تاریخ چه خواهید کرد؟

  با قضاوت «ناگزیر» تاریخ چه خواهید کرد؟

  تهران- ایرناپلاس- سخنان انتقادی رئیس جمهوری درباره «مظالم و جفاهایی» که در جریان رقابت‌های انتخاباتی رخ داده، از چندجنبه قابل بررسی و راستی‌آزمایی است؛ اما مهمترین وجه آن سکوت همزمان کاندیداها و صداوسیما درباره «موفقیت‌ها و یادگارهای بزرگی» است که در میان هیاهوی جنجال برنامه‌ریزی شده، از سوی برخی جریان‌ها «موقتا» گم شد، اما هرگز در تاریخ معاصر کشورمان فراموش نخواهد شد.

 • پیامدهای «تبلیغات سیاه» نامزدها برای جلب نظر مردم

  پیامدهای «تبلیغات سیاه» نامزدها برای جلب نظر مردم

  تهران- ایرناپلاس- تبلیغات در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری به شکل بسیار گسترده در فضای مجازی خود را به دیگر شیوه‌ها تحمیل کرده به‌گونه‌ای که گاهی مستندی که در تلویزیون امکان پخش نمی‌یابد در فضای مجازی دست به دست می‌شود. اما در کنار همه شیوه‌ها، تاثیر تبلیغات سیاه در انتخاب مردم چقدر است؟

 • مناظره‌ای که صدای نامزدها را هم درآورد؛ تکرار روش اشتباه به چه قیمتی؟

  مناظره‌ای که صدای نامزدها را هم درآورد؛ تکرار روش اشتباه به چه قیمتی؟

  تهران- ایرناپلاس- دومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ عصرسه‌شنبه (۱۸ خردادماه) به همان شیوه قبلی برگزار شد؛ در این مناظره که قرار بود مسائل مهم «فرهنگی، اجتماعی و سیاسی» را به بحث و تبادل نظر بگذارد، همچون مناظره نخست، هیچ چنگی به دل نمی‌زد و آنچه کمتر مشخص شد، دیدگاه‌های روشن و شفاف کاندیداها درباره مهمترین معضلات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کشور بود.

 • راستی‌آزمایی ادعاها و وعده‌های اقتصادی نامزدها

  راستی‌آزمایی ادعاها و وعده‌های اقتصادی نامزدها

  تهران- ایرناپلاس- در نخستین مناظره تلویزیونی که با محوریت مسائل اقتصادی برگزار شد، شاهد بیان ادعاهای مختلفی از سوی نامزدهای ریاست جمهوری بودیم که برخی از آن‌ها امکان تحقق ندارد یا با چالش‌هایی جدی در حوزه اجرا روبه‌روست. همچنین برخی اظهارنظرهای مطرح شده درباره عملکرد دولت، با آمارهای رسمی و واقعیات اقتصادی کشور همخوانی ندارد.