• مصادیق فساد اقتصادی و خطر عادی­‌انگاری

  واکاوی تاکید رئیس جمهوری بر مبارزه با «مصادیق فساد»؛

  مصادیق فساد اقتصادی و خطر عادی­‌انگاری

  تهران- ایرناپلاس- با آغاز به کار دولت سیزدهم، یکی از مهم­ترین مطالبه‌های مردم یعنی مبارزه موثر و ریشه­‌ای با فساد در دستگاه­‌های مختلف کشور، روندی شتابان گرفته است؛ رئیس‌جمهوری که در دوران انتخابات «فساد و ناکارآمدی» را به عنوان رقیب اصلی خود معرفی کرده بود، در نخستین‌ماه فعالیت دولت خود، اصول ۱۲گانه حاکم بر نقشه ملی پیشگیری و مقابله با فساد اداری و اقتصادی را به اعضای دولت و دستگاه‌های اداری و اجرایی ابلاغ کرد.

 • «طارمی»های کنار گذاشته شده از تیم ملی

  «طارمی»های کنار گذاشته شده از تیم ملی

  تهران- ایرناپلاس- خط خوردن نام مهدی طارمی از فهرست تیم ملی فوتبال برای بازی با تیم‌های لبنان و سوریه در مسابقات انتخابی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر توسط سرمربی تیم ملی، بازتاب زیادی در داخل و خارج از کشور داشته است. برخی کار دراگان اسکوچیچ را درست می‌دانند اما شمار زیادی نیز از جمله مربیان و پیشکسوتان فوتبال کشور پاسخ دادن مهدی طارمی را منطقی و بدون توهین به سرمربی تیم ملی می‌دانند.

 • کدام عوامل غیراقتصادی آمار ازدواج را کاهش داده‌اند؟

  واکاوی مهمترین چالش‌ها و معضلات اجتماعی کشور(بخش دوم)

  کدام عوامل غیراقتصادی آمار ازدواج را کاهش داده‌اند؟

  تهران- ایرناپلاس- میزان کاهش ازدواج و هم‌زمان افزایش طلاق در ایران، به حدی نگران‌کننده شده که می‌طلبد همه کارشناسان و متولیان امر به فکر افتاده و با تدوین یک برنامه جامع، چاره‌ای اساسی بیندیشند. طبق گزارش جدید مرکز آمار، در ۱۰ سال گذشته، بیش از ۳۶ درصد از میزان ازدواج کاهش یافته که خود مولد کاهش زاد و ولد و بسیاری دیگر از پیامدهای اجتماعی است.

 • دو سناریو برای آینده بورس

  دو سناریو برای آینده بورس

  تهران- ایرناپلاس- مسیر به نسبت با ثبات بورس در ماه‌های گذشته و رشد شاخص بورس که از هفته پیش آغاز شده این پرسش را برای فعالان بازار سرمایه ایجاد کرده است که دو متغیر مهمی که انتظار می‌رود دستخوش تغییر شوند یعنی سرنوشت برجام و نیز دلار ۴۲۰۰ تومانی چه تأثیری بر این روند خواهند داشت؟

 • جلسه‌های سران قوا؛ ظرفیتی عالی ورای بروکراسی اداری

  جلسه‌های سران قوا؛ ظرفیتی عالی ورای بروکراسی اداری

  تهران- ایرناپلاس- سلسله نشست‌هایی که هر از چندگاهی به عنوان «جلسه سران سه قوه» برگزار می‌شود، یکی از معدود جلسه‌هایی است که در فواصل کوتاه بین عالی‌ترین مقام‌های اجرایی، قضایی و پارلمانی کشور تشکیل می‌شود و نزدیک‌ترین آن مربوط به شنبه گذشته (۱۵ آبان) است که به میزبانی رئیس‌جمهوری برگزار شد.

 • رابطه نرخ بهره بین بانکی و شاخص‌های بورس؛ واقعیت چیست؟

  رابطه نرخ بهره بین بانکی و شاخص‌های بورس؛ واقعیت چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- «برخی از کارشناسان، کاهش شاخص بورس را به اشتباه با افزایش نرخ بهره بین بانکی مرتبط می‌دانند؛ در حالی که این مسأله ریشه در شرایط اقتصادی-سیاسی کشور و انتظارات سهامداران دارد.»

 • رویکرد مجلس به تصدی‌گری دولت؛ کدام حوزه‌ها واگذار نشوند؟

  رویکرد مجلس به تصدی‌گری دولت؛ کدام حوزه‌ها واگذار نشوند؟

  تهران- ایرناپلاس- موضوع تصدی­گری دولت (به معنای حاکمیت) در حوزه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و سیاسی بحثی است که سابقه دیرپایی در محافل کارشناسی دارد؛ درک ضرورت‌های اقتصادی و اجتماعی نوین در کشور سبب شد در اوایل دهه ۸۰ تفسیر جدیدی از اصل ۴۴ قانون اساسی شکل گیرد که شالوده اصلی آن توانمندسازی بخش خصوصی و واگذاری بخشی از سهام بخش‌های مختلف دولتی بود.

 • خواسته‌های فعالان حوزه کتاب برای «هفته کتاب»

  خواسته‌های فعالان حوزه کتاب برای «هفته کتاب»

  تهران- ایرناپلاس- برگزاری هفته کتاب بهانه‌ای برای یادآوری لزوم توجه به تاثیر کتاب و کتابخوانی در ارتقای ارزش‌های اجتماعی است؛ آن هم در حالی که به دلایل مختلف، بودجه محدودی در مقایسه با سایر هزینه‌های شهری، برای این هفته در نظر گرفته می‌شود. در این میان فعالان این بخش با توجه به وضعیت حاکم بر این قشر، بر اطلاع‌رسانی گسترده درباره برنامه‌های هفته کتاب از سوی صداوسیما تاکید دارند.

 • توقف در ایستگاه خصوصی‌سازی؟

  توقف در ایستگاه خصوصی‌سازی؟

  تهران- ایرناپلاس- یک کارشناس حوزه سیاست‌گذاری عمومی و پژوهشگر توسعه دلیل عدم موفقیت خصوصی‌سازی در ایران را نبودِ یک نظریه منسجم و دیدگاه مناسب نسبت به جوانب مختلف موضوع، نبودِ اجماع سیاسی درباره آن و نبودِ حمایت سیاسی از طرف ساختار اداره کشور دانست.

 • جایگاه فرهنگ در مجموعه‌های ورزشی؛ «سوء برداشت از یک واژه»

  گفت‌وگو با پژوهشگر حوزه سیاست‌گذاری و توسعه ورزش؛

  جایگاه فرهنگ در مجموعه‌های ورزشی؛ «سوء برداشت از یک واژه»

  تهران-ایرناپلاس- هرچند مجموعه‌های ورزشی با لقب‌ها و عناوین فرهنگی مزین شده‌اند اما به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این مجموعه‌ها فعالیت‌های فرهنگی دیده نمی‌شود.

 • راهبردِ رئیس‌جمهوری در استفاده از نظرات «همه اقتصاددانان»

  راهبردِ رئیس‌جمهوری در استفاده از نظرات «همه اقتصاددانان»

  تهران- ایرناپلاس- هر چقدر سخنان فسادستیزانه رئیس‌جمهوری در جلسه چهارشنبه گذشته هیات دولت، با استقبال گسترده رسانه‌ها مواجه ‌شد، بخشی از رویکرد اقتصادی وی مغفول ماند و کمتر به آن پرداخته شد؛ بویژه آنجا که آیت‌الله ابراهیم رئیسی بر استفاده از نظرهای همه کارشناسان اقتصادی حتی مخالف با نظرات دولت، تاکید کرد.

 • مواجهه با تردید و امتناع از واکسن کرونا؛ ضرورت اقناع و اجبار

  مواجهه با تردید و امتناع از واکسن کرونا؛ ضرورت اقناع و اجبار

  تهران- ایرناپلاس- از ۲۱ بهمن‌ماه پارسال که طرح سراسری واکسیناسیون کرونا در کشور آغاز شده، تا کنون بیش از ۵۰ درصد جمعیت هدف هر دو دُز واکسن و ۸۰ درصد نیز دُز اول را تزریق کرده‌اند.

 • علل و عوامل فساد در فوتبال و داوری

  علل و عوامل فساد در فوتبال و داوری

  تهران- ایرنا پلاس- به‌تازگی صحبت‌های یک داور آن هم در رسانه ملی بازتاب‌های فراوانی در بین اهالی فوتبال به‌ویژه جامعه داوری داشته و باعث رنجش داوران حاضر در رقابت‌ها و همچنین پیشکسوت‌های جامعه داوری شده، زیرا صحبت کردن بدون آن‌که نامی از فرد یا افراد درگیر این ماجرا برده شود به اعتبار و آبروی قشر زحمتکش داوران خدشه وارد کرده است.

 • ایجاد «سپر دفاع سایبری قدرتمند» ضرورتی غیرقابل مسامحه

  گفت‌وگو با مدرس سواد رسانه‌ای؛

  ایجاد «سپر دفاع سایبری قدرتمند» ضرورتی غیرقابل مسامحه

  تهران- ایرنا پلاس- یک مدرس و پژوهشگر سواد رسانه‌ای درباره حمله‌های سایبری و ضرورت‌های انجام اقدامات پیشگیرانه در این زمینه گفت: حمله سایبری اخیر به بخش توزیع سوخت کشور نشان داد ایجاد سپر دفاع سایبری قدرتمند و ارتقای سواد رسانه‌ای برای سه گروه مردم، مسئولان و رسانه‌ها ضرورتی غیرقابل انکار و مسامحه است.

 • قانون جوانی جمعیت؛ فرصت یا تهدید؟

  قانون جوانی جمعیت؛ فرصت یا تهدید؟

  تهران- ایرناپلاس- در دوره‌ای از زمان هستیم که از طرفی همه شاخص‌های جمعیت شناختی کشور رکورددار شده‌اند و از طرفی نخستین قانون حمایت از جمعیت و فرزندآوری کشور مصوب شده است.

 • حال بورس با کدام شرایط بهتر می‌شود؟

  حال بورس با کدام شرایط بهتر می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است: بازار دستوری هیچگاه پایدار نیست؛ این مساله برای همه به غیر از مسئولان، مشخص است. باید اجازه دهیم سازوکارهای بازار آزاد در بازار سرمایه جریان یابد و براساس آن اعتماد بازگردد و روند تغییر کند.

 • تذکر رهبری و حفظ حرمت، منزلت و آبروی افراد

  تذکر رهبری و حفظ حرمت، منزلت و آبروی افراد

  تهران- ایرناپلاس- تذکر کتبی رهبر معظم انقلاب درباره گزارش یکی از کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی بار دیگر موضوع مهم حفظ حرمت، شخصیت و آبروی افراد را در کانون توجه‌ها قرار داده است.

 • این تیم به «اتاق سونامی فکر» نیاز دارد

  ۱۰ پرسش از ۱۰ پیشکسوت پرسپولیس؛

  این تیم به «اتاق سونامی فکر» نیاز دارد

  تهران- ایرناپلاس- نتایجی که پرسپولیس می‌گیرد ایرادهای خاصی دارد؛ ایرادهای مرئی و نامرئی! ایرادهای مرئی را همه می‌بینند که این پرسپولیس همانند گذشته شاداب نیست. اما ایرادهای نامرئی به کجا مربوط می‌شود؟ به طور حتم ایرادهای نامرئی به کادر مدیریتی، فنی و سپس به بازیکن‌ها برمی‌گردد.

 • گام دوم رئیس جمهوری؛ تعیین «نماینده ویژه» برای مقابله با فساد

  گام دوم رئیس جمهوری؛ تعیین «نماینده ویژه» برای مقابله با فساد

  تهران- ایرناپلاس- مبارزه با فساد و بی‌عدالتی یکی از مهمترین وعده‌های رئیس جمهوری بود که از آغازین روزهای نهایی شدن نتیجه انتخابات سیزدهم، در برنامه آیت‌الله رئیسی قرار گرفت.

 • چرا «سلامت روان» نه اولویت مردم است نه مسئولان؟

  معضلات حوزه روانشناسی در ایران(بخش دوم)؛

  چرا «سلامت روان» نه اولویت مردم است نه مسئولان؟

  تهران- ایرناپلاس- اخباری که این روزها درباره وضعیت نامساعد شاخص‌های روانی جامعه منتشر می‌شود، هر روز بیشتر از گذشته ضرورت بررسی دقیق علل و عوامل آن را برجسته می‌کند.

 • مسیرهای اعتمادسازی میان مسئولان و مردم

  مسیرهای اعتمادسازی میان مسئولان و مردم

  تهران- ایرناپلاس- بارها به این نکته اشاره و تاکید شده که اگر در روابط مسئولان با مردم و البته، مردم با مردم صداقت وجود داشته باشد، اعتماد شکل می‌گیرد. جامعه باید این احساس را در خود ایجاد کند که ایران یک خانواده کلان است و در این خانواده فرزندان باید با یکدیگر با احترام و ارتباط صحبت کنند تا اعتماد در جامعه جریان داشته باشد.

 • الزامات مقابله با فساد در نهادهای دولتی

  گفت‌وگو با یک فعال سیاسی؛

  الزامات مقابله با فساد در نهادهای دولتی

  تهران- ایرناپلاس- یک فعال سیاسی اصولگرا، پیشگیری از فساد در هر حوزه‌ای را از اولویت‌های اصلی همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها دانست و تاکید کرد، تحقق این هدف،‌ به الزاماتی نیاز دارد که همه بخش‌ها باید با همتی عالی در این راستا گام بردارند.

 • مشوق‌ها و حمایت‌های قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» چیست؟

  مشوق‌ها و حمایت‌های قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- طرح «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» سرانجام پس از چند بار رفت و برگشت بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان تائید شد؛ گرچه هر مصوبه‌ای ممکن است ایرادهایی داشته و در یک فرآیند زمانی مشخص، نیاز به اصلاح داشته باشد، اما این مصوبه را به جرات می‌توان یکی از مهمترین دستاوردهای مجلس یازدهم دانست.

 • حال و روز پرستاران خوب نیست

  حال و روز پرستاران خوب نیست

  تهران- ایرناپلاس- اخبار و گزارش‌هایی که گاهی از اوضاع معیشتی و روحیه پرستاران کشور منتشر می‌شود، ضرورت توجه و رسیدگی فوری به این قشر را بیشتر آشکار می‌سازد؛ در یکی از جدیدترین اخبار، اظهارات دبیرکل خانه پرستار کشور به حدی نگران‌کننده است که باید گفت روحیه پرستاران کشور، نیازمند پرستاری است.

 • باید و نبایدهای «نقشه راه» یک‌ساله مقابله با کرونا

  باید و نبایدهای «نقشه راه» یک‌ساله مقابله با کرونا

  تهران- ایرناپلاس- سخنان رئیس‌جمهوری در جلسه شنبه‌گذشته در ستاد ملی مقابله با کرونا، حکایت از عزم جدید دولت برای مبارزه هوشمندانه‌تر و موثرتر دارد که از قضا حاوی نخستین برنامه ملی زمان‌بندی شده است.

 • آیا فساد با نظم نوین در داوری وجود دارد؟

  آیا فساد با نظم نوین در داوری وجود دارد؟

  تهران- ایرناپلاس- حقیقتاً پاسخ دادن این پرسش خیلی مشکل است زیرا به اسناد مثبته و مدارک، دلایل و ادله محکمه‌پسند نیاز است. در روزهای گذشته یک داور ملی که سابقه قضاوت در لیگ‌های فوتبال ایران را دارد صحبت‌هایی را مطرح کرده که به قسمتی از اعتبار و آبروی ورزش به‌ویژه فوتبال و داوری خدشه وارد شده و این مساله بسیار مهمی است که باید احقاق حق شود.

 • شورای عالی انقلاب فرهنگی و جایگاهی که مغفول مانده

  شورای عالی انقلاب فرهنگی و جایگاهی که مغفول مانده

  تهران- ایرناپلاس- شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان یکی از مهم‌ترین نهادهای تصمیم‌گیرنده حوزه فرهنگ به‌اندازه‌ای مهم است که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر مرکزیت و قرارگاه بودن آن تاکید دارد اما آیا واقعا این شورا جایگاه و نقش اصلی خود را در این سال‌ها در مباحث فرهنگی داشته است؟

 • صادرات ۷۰ میلیارد دلاری با کدام شرایط محقق می‌شود؟

  گفت‌وگو با یک اقتصاددان؛

  صادرات ۷۰ میلیارد دلاری با کدام شرایط محقق می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- آیا کشور ما ظرفیت صادرات ۷۰ میلیارد دلار در سال را دارد؟ اگر پاسخ این پرسش مثبت باشد، چه پیش‌نیازهایی برای رسیدن به این هدف باید مد نظر قرار گیرد. یک اقتصاددان به این پرسش پاسخ می‌دهد.

 • رسانه ملی و ضرورت جلب اعتماد مردم با پرهیز از سیاسی‌کاری

  رسانه ملی و ضرورت جلب اعتماد مردم با پرهیز از سیاسی‌کاری

  تهران- ایرناپلاس - توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در حکم رئیس جدید صداوسیما بیش از پیش اهمیت این رسانه عمومی را یادآوری کرد تا در مدیریت جدید این رسانه انتظارها قوت گیرد که در راستای اعتماد عمومی و برآورده شدن توقعات افکار عمومی فعالیت کند.

 • ایمنی سامانه‌ها و ایجاد همدلی ضرورت مقابله با حملات سایبری

  ایمنی سامانه‌ها و ایجاد همدلی ضرورت مقابله با حملات سایبری

  تهران- ایرناپلاس- ارتقا امنیت سامانه‌ها و تدبیر و پیش‌بینی‌های لازم در این زمینه، در عین تقویت انسجام داخلی و همدلی بین مردم و مسئولان، از جمله ضرورت‌ها برای خنثی‌کردن تلاش دشمنان این ملت و نظام و کاهش پیامدها و آثار ناشی از این اقدامات کینه‌توزانه است.