• هوشمندی در گزینش مدیران و بهره‌مندی از منابع طبیعی

  ماموریت دشوار دولت سیزدهم (۲)

  هوشمندی در گزینش مدیران و بهره‌مندی از منابع طبیعی

  تهران- ایرناپلاس- دولت سیزدهم فعالیت خود را در حالی شروع کرده که کشور با مشکلات متعددی درگیر است. براین اساس در ترسیم نقشه‌راه برای برون رفت از این وضعیت، باید به مسایل مهم و راهبردی از جمله «بهره‌برداری بهینه از منابع خدادادی»، «توجه به مسائل فرهنگی» و «دقت در انتخاب مدیران مراکز دولتی» توجه دوچندانی شود.

 • وضعیت بازار مسکن در نخستین‌ماه پاییز

  وضعیت بازار مسکن در نخستین‌ماه پاییز

  تهران- ایرناپلاس- افت معاملات مسکن پایتخت و ثبات نسبی قیمت در بازار واحدهای مسکونی شهر تهران نشان می‌دهد نخستین‌ماه پاییز، ماه کم‌رونقی برای این بازار بوده است. با این حال همچنان در برخی از مناطق تهران، فرصت‌های مناسبی برای خریدوفروش مسکن وجود دارد.

 • بی‌تناسبی مدارک دانشگاهی و رشته شغلی؛ علل، ریشه‌ها و آسیب‌ها

  بی‌تناسبی مدارک دانشگاهی و رشته شغلی؛ علل، ریشه‌ها و آسیب‌ها

  تهران- ایرناپلاس- بخش بزرگی از شاغلان تحصیلکرده کشور نه تنها در رشته تخصصی خود فعالیت نمی‌کنند، بلکه تازه پس از سال‌ها تحصیل وارد حرفه‌ای می‌شوند که هیچ شناختی از آن ندارند و باید سال‌ها تجربه بیاموزند.

 • ۱۰ پرسش از ۱۰ کارشناس فوتبال؛ سرمربی تیم ملی چند اشتباه دارد؟

  ۱۰ پرسش از ۱۰ کارشناس فوتبال؛ سرمربی تیم ملی چند اشتباه دارد؟

  تهران- ایرناپلاس- موفقیت‌های اخیر تیم ملی با دراگان اسکوچیچ سبب شده تا بازتاب خوبی در کرواسی داشته باشد و سرمربی تیم ملی در مصاحبه با سایت «وچرنی لیست» ناخواسته برای خود و تیم ملی حاشیه درست کرد. «وچرنی» یعنی شبانه و این سایت در واقع متعلق به روزنامه بسیار پرسابقه و قدیمی و پرتیراژی با همین نام است.

 • زیست‌بوم‌های خودساخته، نیاز امروز برای جنگ رسانه‌ای نوین

  گفت‌وگو با مدیرعامل انجمن سواد رسانه‌ای؛

  زیست‌بوم‌های خودساخته، نیاز امروز برای جنگ رسانه‌ای نوین

  تهران- ایرناپلاس- مدیرعامل انجمن سواد رسانه‌ای ایران معتقد است، جنگ رسانه‌های اجتماعی بر بستر فضای مجازی سال‌هاست که آغاز شده و در این میانه چه بخواهیم و نخواهیم درگیر آن هستیم و اولویت نخست برای برقراری توازن، ایجاد زیست بوم‌های خودساخته مناسب است.

 • تورم مهرماه و وضعیت سفره‌های دهک‌های پایین

  تورم مهرماه و وضعیت سفره‌های دهک‌های پایین

  تهران- ایرناپلاس- بررسی نرخ تورم مهرماه در میان دهک‌های هزینه‌ای نشان می‌دهد تورم گروه خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات برای دهک‌های پایین نسبت به دهک‌های بالا، بیشتر بوده است. علاوه بر این، با وجود کاهش نرخ تورم مهر نسبت به شهریور برای ۹ دهک، دهک اول افزایش اندکی در نرخ تورم را تجربه کرده است.

 • آیا کاهش آمار ازدواج در کشور، فقط دلایل اقتصادی دارد؟

  واکاوی مهمترین چالش‌ها و معضلات اجتماعی کشور(بخش نخست)

  آیا کاهش آمار ازدواج در کشور، فقط دلایل اقتصادی دارد؟

  تهران- ایرناپلاس- جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد در ۱۰ سال گذشته به‌گونه خطرناکی میزان ازدواج کاهش و طلاق افزایش یافته است. این آمار پرسش‌های مختلفی را تداعی می‌کند از جمله اینکه مهمترین دلایل این چالش اجتماعی چیست؟ آیا فقط مسائل اقتصادی دخیل بوده یا عوامل مهمتری‌ نیز به آن دامن زده است؟

 • آیا فرهنگ و هنر باید درگیر مسائل سیاسی شوند؟

  آیا فرهنگ و هنر باید درگیر مسائل سیاسی شوند؟

  تهران- ایرناپلاس- فعالان عرصه هنر تاکید دارند که رشد و اعتلای هنر کاملا به مساله جداسازی سیاست از فرهنگ مرتبط است؛ موضوعی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در رویکرد جدید خود به آن توجه داشته و اعلام کرده «سیاست‌زدایی از فرهنگ» را در برنامه‌های خود قرار داده است.

 • جنجال‌های یک افشاگری؛ دلالی و فساد در داوری وجود دارد؟

  جنجال‌های یک افشاگری؛ دلالی و فساد در داوری وجود دارد؟

  تهران- ایرناپلاس- افشاگری وحید صالحی- داوری که ۲۰ سال سابقه قضاوت در فوتبال را دارد- از چیدمان داوری در لیگ‌های کشور گرفته تا در باره فساد و دلالی در این بخش آن هم در یک برنامه زنده تلویزیونی، سر و صدای زیادی به‌پا کرد.

 • مبارزه با بسترهای فساد؛ مروری گذرا بر تجربه‌های موفق دیگر کشورها

  مبارزه با بسترهای فساد؛ مروری گذرا بر تجربه‌های موفق دیگر کشورها

  تهران- ایرناپلاس- بررسی اقدامات انجام شده در کشورهای مختلف در مبارزه با فساد اقتصادی نشان می‌دهد، بسیاری توانسته‌اند با ترسیم و اجرای دقیق قوانین و استفاده از همه ظرفیت‌های دولتی و غیردولتی، گلوگاه‌های فساد را شناسایی کرده و با برخوردهای قاطع، این معضل بزرگ را به حداقل‌ برسانند.

 • واکسیناسیون کرونا و مسئولیت شهروندی ما

  واکسیناسیون کرونا و مسئولیت شهروندی ما

  تهران- ایرناپلاس- موج پنجم همه‌گیری کرونا با همه خسارات جانی و بهداشتی‌اش به پایان رسید و چند هفته‌ای است که شمار جان‌باختگان و بستری‌ها در مسیر نزولی است اما تجربه تلخ موج پنجم نشان داد با اندک غفلتی از سوی مردم و مسئولان، احتمال رخداد موج‌های بعدی وجود دارد و تا اطلاع بعدی نیز وجود خواهد داشت.

 • رهاورد حضور مجازی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت؛ انتقاد از نبود حمایت‌ها

  رهاورد حضور مجازی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت؛ انتقاد از نبود حمایت‌ها

  تهران- ایرناپلاس- با وجود اینکه برخی محدودیت‌ها موجب شد تا بسیاری از ناشران و آژانس‌های ادبی نتوانند در هفتادوسومین دوره از نمایشگاه کتاب فرانکفورت شرکت کنند، امکان برقراری ارتباط مجازی، باعث شکل‌گیری قرارهای رسمی برای خرید حق رایت، ترجمه و انتشار کتاب در ایران و دیگر کشورها شد.

 • بازسازی اعتماد و افزایش رضایتمندی مردم

  «ماموریت دشوار» دولت سیزدهم (۱)

  بازسازی اعتماد و افزایش رضایتمندی مردم

  تهران- ایرناپلاس- در این روزها بسیار شنیده‌ایم که کشور در شرایط خاصی قرار دارد و نیازمند یک هم‌افزایی ویژه در دو سوی اجزای مهم انسانی-سرزمینی ایران یعنی مردم و دولت (به معنای حاکمیت) هستیم.

 • آبان ۱۴۰۰؛ آغاز بازسازی اعتماد و همراهی مردم

  آبان ۱۴۰۰؛ آغاز بازسازی اعتماد و همراهی مردم

  تهران- ایرناپلاس- سامانه هوشمند سوخت کشور سه‌شنبه چهارم آبان‌ماه مورد حمله سایبری قرار گرفت که هم‌زمان با پوشش گسترده و عملیات روانی شدید رسانه‌های فارسی‌زبان معاند، نشان از یک برنامه‌ریزی و سناریوی از پیش طراحی شده برای ناآرام‌سازی جامعه در سالگرد وقایع تلخ آبان‌ ۹۸ داشت.

 • حملات سایبری و هشدارهایی که جدی گرفته نمی‌شود

  حملات سایبری و هشدارهایی که جدی گرفته نمی‌شود

  تهران- ایرناپلاس- تنها کافی است تصور کنیم درست در اوج حمله سایبری به جایگاه‌های سوخت، آمبولانسی که یک بیمار بدحال و نیاز مبرم به بنزین دارد، معطل مانده است و هر لحظه، جان بیمار بحرانی‌تر می‌شود.

 • پیامدهای ادامه‌دار شیوع کرونا در بازار کار

  پیامدهای ادامه‌دار شیوع کرونا در بازار کار

  تهران- ایرناپلاس- بررسی آمارهای بازار کار نشان می‌دهد تأثیر کرونا بر مشارکت اقتصادی، اشتغال و بیکاری هنوز از بین نرفته است، زنان و ساکنان مناطق روستایی در حال خروج از بازار کار و پیوستن به جمعیت غیرفعال هستند و در استان‌های کشور نیز، وضعیت نیروی کار هرمزگان رو به وخامت می‌رود.