• هنرمند افغانستانی: زبان فارسی گناهی ندارد، آن را سیاسی نکنیم

  در گفت‌وگو با ایرناپلاس

  هنرمند افغانستانی: زبان فارسی گناهی ندارد، آن را سیاسی نکنیم

  تهران- ایرناپلاس- زبان مشترک بین هنرمند افغانستانی و ایرانی بهترین بهانه است برای ارتباط فرهنگی و هنری. زبان فارسی را نباید محدود به مرزهای جغرافیایی دانست و مرزهای فرهنگی و هنری را تا حد امکان گسترش داد.

 • برجام؛ همچنان در سیبل منافع جناحی

  برجام؛ همچنان در سیبل منافع جناحی

  تهران- ایرناپلاس- ماجرای برجام اگر چه با روی کار آمدن ترامپ و خروج آمریکا از این توافق، پیچیده شد و بسیاری از دستاوردهای آن را گرفتار یک‌جانبه‌گرایی‌های ترامپ کرد اما در داخل کشور نیز همواره با مخالفت‌هایی همراه بود که بیشتر رنگ و بوی رقابت‌های سیاسی می‌داد اما به نام و نشان‌های دیگری از تریبون‌ها مطرح می‌شد.

 • معیشت مردم؛ بهانه ای برای انتخابات ۱۴۰۰

  معیشت مردم؛ بهانه ای برای انتخابات ۱۴۰۰

  تهران- ایرناپلاس- تخریب دولت از سوی تندروها، به موضوع تکراری در چند ماهه اخیر تبدیل شده و هر روز بر دامنه آن افزوده می‌شود. برخی از این طیف، انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ را بسیار زودتر از موعد آغاز کرده‌ و در این مسیر، به دنبال گرده زدن معیشت مردم به منافع حزبی و جناحی هستند.

 • پیامدهای تعارض قوانین بر پلتفرم‌های اینترنتی

  پیامدهای تعارض قوانین بر پلتفرم‌های اینترنتی

  تهران- ایرناپلاس- حکم ۱۰ سال حبس برای مدیرعامل آپارات به دلیل انتشار ویدئویی در سرویس اشتراک ویدئو آپارات واکنش‌های بسیاری به دنبال داشته است. بسیاری این اقدام را پایانی برای پلتفرم های اینترنتی بومی می‌دانند.

 • شرورهای پلاک دار؛ امنیت محلات چگونه احیا می شود؟!

  واکاوی طرح شناسنامه‌دار کردن اراذل و اوباش

  شرورهای پلاک دار؛ امنیت محلات چگونه احیا می شود؟!

  تهران- ایرناپلاس- به تازگی اخباری مبنی بر شناسنامه دار کردن اراذل و اوباش به‌منظور ارتقای امنیت محلات منتشر شده است. اقدامی که به نظر می‌رسد می‌تواند نقش مهمی در کنترل وقوع جرم در کشور داشته ‌باشد. اما شناسنامه‌دار کردن مجرمان و افراد شرور، چگونه می‌تواند به ارتقای امنیت کمک کند؟

 • واردات بدون انتقال ارز راهگشای شرایط کنونی است؟

  واردات بدون انتقال ارز راهگشای شرایط کنونی است؟

  تهران- ایرناپلاس- در شرایطی که مبادلات اندک بانکی به دلیل تحریم‌ها و نپذیرفتن لوایح FATF محدود شده و تداوم مشکلات از وضعیت بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به کشور،، برخی کارشناسان معتقدند واردات بدون انتقال ارز می‌تواند روند مبادلات را تسریع و تسهیل کند. هرچند که واردات بی‌رویه کالا و احتمال پولشویی به دلیل نامشخص بودن منشأ ارز، دو چالش واردات با ارز متقاضی هستند.

 • مصایب کرونا برای دانش‌آموزان

  مصایب کرونا برای دانش‌آموزان

  تهران- ایرناپلاس- کارشناسان حوزه آموزش با تاکید بر بیشتر شدن شکاف طبقاتی آموزش بعد از همه‌گیری کرونا، به فقدان برنامه‌ریزی مشخص برای تسهیل دسترسی دانش‌آموزان به امکاناتی مانند گوشی مناسب و اینترنت پرسرعت اشاره دارند.

 • بدهی واقعی صداوسیما به فوتبال چقدر است؟

  بدهی واقعی صداوسیما به فوتبال چقدر است؟

  تهران- ایرناپلاس- هزینه تولید سریال‌های عادی در تلویزیون دقیقه‌ای بین ۵ تا ۱۵ میلیون تومان اعلام شده است؛ اگر صداوسیما بابت حق پخش تلویزیونی به تیم‌های حاضر در رقابت‌های لیگ برتر فوتبال مانند سریال‌ها پول بپردازد، چقدر می‌شود؟

 • راهکارها برای کاهش آلاینده‌ها و فشارهای زیست‌محیطی در تهران

  راهکارها برای کاهش آلاینده‌ها و فشارهای زیست‌محیطی در تهران

  تهران- ایرناپلاس- استان تهران به دلیل سرمایه‌گذاری‌های ناعادلانه، جاذبه‌های انسانی و خدماتی، مقصد مهاجران شده است. روند افزایش جمعیت در این استان با روند بالایی مواجه شده. در آغاز انقلاب (سال ۱۳۵۷) جمعیت تهران ۵ میلیون و ۶۵۶ هزار نفر بود اما اکنون از مرز ۱۴ میلیون نفر نیز گذشته است.

 • واکاوی تاب‌آوری اقتصاد ایران در برابر شوک‌های داخلی و خارجی

  واکاوی تاب‌آوری اقتصاد ایران در برابر شوک‌های داخلی و خارجی

  تهران- ایرناپلاس- شوک‌های بیرونی می‌توانند اقتصاد داخلی کشورها را تحت تأثیر قرار دهند اما میزان این تأثیرگذاری در کشورهای مختلف، تفاوت دارد. برخی کشورها تاب‌آوری بیشتری داشته و با سرعت بیشتر و هزینه کمتری شوک‌های بیرونی را پشت سر می‌گذارند. اقتصاد ایران در برابر شوک‌هایی مانند سیل، تحریم، کرونا و ... تا چه میزان تاب‌آور است؟

 • جعل و خریدوفروش تست کرونا، سودجویی به بهانه کارآفرینی

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  جعل و خریدوفروش تست کرونا، سودجویی به بهانه کارآفرینی

  تهران- ایرناپلاس- برخی گزارش‌های مردمی از جعل و خریدوفروش جواب تست کرونا از سوی برخی آزمایشگاه‌ها حکایت دارد. به نظر می‌رسد آشفته بازار کرونا، آب را برای ماهی‌گیری برخی سودجویان گل‌آلود کرده است.

 • نقش جشنواره‌ها در ارتقای ‌کیفیت موسیقی

  نقش جشنواره‌ها در ارتقای ‌کیفیت موسیقی

  تهران- ایرناپلاس- سی‌وششمین جشنواره موسیقی فجر در دو بخش رقابتی و غیررقابتی فراخوان داده است. اتفاقی که سه سال است جشنواره موسیقی از آن محروم بوده و امسال دوباره به جشنواره برگشته. اما تاثیر رقابت و جایزه بر کیفیت موسیقی کشور چقدر خواهد بود؟ 

 • رویکرد آموزش‌وپرورش در مداخله‌های سلامت روان؛ موفق یا ناموفق؟

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  رویکرد آموزش‌وپرورش در مداخله‌های سلامت روان؛ موفق یا ناموفق؟

  تهران- ایرناپلاس- سلامت روان دانش‌آموزان، امروزه یکی از موضوع‌های اساسی در آموزش‌وپرورش در معیار جهانی است و اگر نظام آموزشی قادر به پوشش مسائل سلامت روان نباشد و رشد و ارتقاء دانش‏‌آموز در این هدف مهم تسهیل نشود، به طور قطع نظام آموزشی و جامعه با مشکلات زیان‌باری روبه‌رو خواهد شد.

 • بورس ایران از انتخابات آمریکا تاثیر می‌پذیرد؟

  گفت‌وگو با یک کارشناس بازار سرمایه؛

  بورس ایران از انتخابات آمریکا تاثیر می‌پذیرد؟

  تهران- ایرناپلاس- به‌نظر می‌رسد شاخص بورس در انتظار نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست تا نقطه تعادل جدید خود را پیدا کند. یک کارشناس بازار سرمایه، دو سناریوی تأثیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر بورس تهران را تشریح کرده است.

 • سیره پیامبر(ص) مهربانی است، نه خشونت

  سیره پیامبر(ص) مهربانی است، نه خشونت

  تهران- ایرناپلاس- در سالروز میلاد حضرت محمد مصطفی(ص) جهان اسلام در آتش تفرقه بوده و خاورمیانه ملتهب است. در حالی که پیامبر رحمت و مهربانی و صلح در همین خاورمیانه پای به عرصه خاک نهاد و نزدیکترین فرد به این مردم بود. این تضاد را چگونه باید رفع کرد؟

 • مسیر نافرجام «آزمایش»

  مسیر نافرجام «آزمایش»

  تهران- ایرناپلاس- «آزمایش، سازنده بهترین وسایل آسایش» این شعار تبلیغاتی مجموعه کارخانه‌های آزمایش است که در دهه ۱۳۴۰ و ۱۳۵۰ یکی از برندهای شناخته شده لوازم خانگی در ایران بود، اما این روزها خبر توقف تولید در آن توسط یکی از نمایندگان مجلس مطرح شده است.

 • مسئولیت‌­های فردی و اجتماعی در دوران کرونا را جدی بگیریم

  دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در گفت‌وگو با ایرناپلاس:

  مسئولیت‌­های فردی و اجتماعی در دوران کرونا را جدی بگیریم

  تهران- ایرناپلاس- شورای عالی فرهنگ کشور دو سند برای ارتقای فرهنگ عمومی کشور تصویب کرده‌ است، یکی از با عنوان «ارتقاء فرهنگ تعاون و احسان» و دیگری «مسئولیت‌های فردی و اجتماعی در دوران شیوع کرونا»؛ در این اوضاع و احوال هر چه جلوتر می‌رویم، اهمیت این موضوع بیشتر می‌شود.

 • تلخ‌تر از کرونا برای ایران

  محمداسماعیل اکبری، مشاور عالی وزیر بهداشت به ایرناپلاس می گوید

  تلخ‌تر از کرونا برای ایران

  تهران- ایرناپلاس- مشاور عالی وزیر بهداشت معتقد است سیاست‌گذاری کاهش جمعیت در دهه ۶۰ باعث شد فرهنگ باروری در کشور به بهانه اقتصاد تغییر یابد اما اکنون در دنیا ما را به عنوان کشوری می‌شناسد که بیشترین و عظیم‌ترین سقوط جمعیتی در ایران شکل گرفته است. این موضوع سبب می‌شود از نظر اقتصادی، سیاسی، امنیتی، فرهنگی و اجتماعی وضعیت نامناسبی پیدا کنیم.

 • درد مزمن در گزارشگران ورزشی ایران

  درد مزمن در گزارشگران ورزشی ایران

  تهران -ایرناپلاس- مشکلات زیادی پیش روی گزارشگران ورزشی در ایران قرار دارد به گونه‌ای که با توجه به فاصله زیاد با گزارشگران بین‌المللی، فقط با برگزاری کلاس‌های آموزشی، استفاده از مدرسان بین‌المللی و جلسه‌های هم‌اندیشی می‌توان شرایط را اندکی بهتر کرد تا بتوان به استانداردهای جهانی نزدیک شویم و بیننده به خوبی از فوتبال و ورزش لذت کافی را ببرد.

 • انتظارها از سند امنیت قضایی

  در گفت‌وگو با یک وکیل دادگستری مطرح شد:

  انتظارها از سند امنیت قضایی

  تهران- ایرناپلاس- «سند امنیت قضایی» که در روزهای اخیر توسط رئیس قوه قضائیه ابلاغ شد، در بردارنده اصول بنیادینی است که از یک طرف بر رعایت حقوق و آزادی‏‌های اشخاص در جامعه تأکید دارد و از طرف دیگر، تکالیف صاحب‌منصبان حکومت را در قبال حمایت از این حقوق و آزادی‏‌ها و رعایت آن‌ها مشخص می‌کند. اما این سند چقدر می‌تواند گره از کار جامعه و دستگاه قضایی کشور بگشاید؟

 • ساخت سریال‌های پلیسی شاید وقتی دیگر؛ ضرورت تصویرسازی از واقعیت‌ها

  ساخت سریال‌های پلیسی شاید وقتی دیگر؛ ضرورت تصویرسازی از واقعیت‌ها

  تهران-ایرناپلاس- با بررسی اجمالی کارنامه سریال‌سازی و برنامه‌های تلویزیونی متوجه می‌شویم که سریال‌های پلیسی با وجود اینکه خیلی به ساخت آنها توجه نشده اما همواره از جذابیت‌های بسیاری برای جذب مخاطب برخوردار بوده‌اند. تشریح خدمات و سختی‌های کار پلیس در برخورد با مجرمان در قالب این سریال‌ها، همیشه با استقبال جامعه همراه بوده است.

 • فریدون صدیقی: منتقد، قاضی و بازجو نیست

  در گفت‌وگو با ایرناپلاس

  فریدون صدیقی: منتقد، قاضی و بازجو نیست

  تهران- ایرناپلاس- نقد کردن همانقدر که می‌تواند عامل پیشرفت و اصلاح باشد، اگر از مسیر درست خود خارج شود و به تخریب و توهین بینجامد موجب آسیب‌های زیادی خواهد شد. از نگاه کارشناسان، هر منتقدی ابتدا باید با اخلاق و اصول نقد آشنا باشد تا از دایره انصاف خارج نشود و از طرفی محدودیت سلیقه‌ای برای منتقدان بوجود نیاید؛ چه با ما باشند و چه علیه ما.

 • حواشی افزایش کارمزد خدمات بانکی؛ واقعیت چیست؟

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  حواشی افزایش کارمزد خدمات بانکی؛ واقعیت چیست؟

  تهران‌- ایرناپلاس- افزایش ۲۰ درصدی کارمزد خدمات بانکی آن هم بعد از ۱۰ سال با واکنش‌های مختلفی همراه شده و برخی می‌گویند «اصلاً این بانک‌ها چه می‌کنند که کارمزد هم می‌خواهند» و برخی نیز به اشتباه بخشنامه بانک مرکزی در این زمینه را به طرح معیشتی مجلس ربط داده‌اند. معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی به این انتقادها پاسخ داد.

 • پیامدهای برگزاری تجمع‌ و مراسم‌ها با وجود موج سوم کرونا

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  پیامدهای برگزاری تجمع‌ و مراسم‌ها با وجود موج سوم کرونا

  تهران- ایرناپلاس- برگزاری تجمع‌ها به بهانه‌های مختلف آن هم در موج دیگری از شیوع گسترده کرونا، این پرسش را مطرح کرده که آیا برگزاری چنین برنامه‌هایی در این شرایط بحرانی و با وجود تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر رعایت همه دستورالعمل‌ها و تاکیدات ستاد ملی مقابله با کرونا لازم است؟

 • بار مالیات ۱۴۰۰ بر دوش کجا خواهد بود؟

  بار مالیات ۱۴۰۰ بر دوش کجا خواهد بود؟

  تهران- ایرناپلاس- تکیه بر درآمدهای مالیاتی برای دولت می‌تواند همچون ایستادن بر لبه تیغ باشد. در واقع تلاش برای افزایش این نوع درآمدها در شرایط رکودی با افزایش نرخ‌های مالیاتی، نتیجه معکوس به‌همراه دارد و به کاهش درآمدهای دولت منجر خواهد شد. بنابراین لازم است افزایش درآمدهای مالیاتی در شرایط کنونی با استفاده از شناسایی خلأ‌های مالیاتی انجام شود.

 • موفقیت و اقبال به سریال‌های سرداران شهید چگونه حاصل می‌شود؟

  موفقیت و اقبال به سریال‌های سرداران شهید چگونه حاصل می‌شود؟

  تهران-ایرناپلاس-  مدتی است ساخت سریال و فیلم زندگی سرداران جنگ، فرماندهان شهید و دیگر شهدا مورد توجه مسئولان، کارگردانان و تهیه‌کنندگان قرار گرفته است. سوژه‌هایی که اگر حرفه‌ای به آنها پرداخته شود، می‌تواند راه نجاتی برای رخوت تلویزیون باشد.     

 • نگذاریم این هنر، به سرنوشت فراموش‌شده‌ها دچار شود

  نگذاریم این هنر، به سرنوشت فراموش‌شده‌ها دچار شود

  تهران- ایرناپلاس- خوشنویسی هنری است زیبا و کهن. هنری که اگر به آن توجه نشود مانند برخی دیگر از هنرهای این سرزمین به دست فراموشی سپرده می‌شود و چه بسا به نام کشور دیگری ثبت شود. در گذشته آموزش خوشنویسی در مدارس رونق مناسبی داشت اما با احاطه کنکور بر فضای مدارس، این هنر تا حدی تضعیف شده است.

 • چرا حفظ انسجام ملی و رعایت اخلاق سیاسی ضرورت دارد؟

  چرا حفظ انسجام ملی و رعایت اخلاق سیاسی ضرورت دارد؟

  تهران- ایرناپلاس- یکی از شاخص‌های نظام‌های مردم‌سالار، امکان‌ نقد مسئولان با هدف بهبود عملکرد حاکمیتی و ارتقای وضعیت عمومی جامعه و کشور است که می‌تواند در بازه‌های مختلف انتخاباتی و پساانتخاباتی و در بسترهای مختلف اعم از تریبون‌ها، رسانه‌ها و محافل علمی و سیاسی به بحث و بررسی گذاشته شود.

 • راهکار اهالی تئاتر برای خروج از بن‌بست معیشتی در اوضاع کرونایی

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  راهکار اهالی تئاتر برای خروج از بن‌بست معیشتی در اوضاع کرونایی

  تهران- ایرناپلاس- فعالان حوزه تئاتر بعد از چندین بار تعطیلی سالن‌های نمایش، برای کاهش خسارت‌های شاغلان در این بخش، تعطیلی یکساله این سالن‌ها و تقویت اجراهای آنلاین را توصیه می‌کنند.

 • وضعیت استقلال و پرسپولیس؛ حاصل سوءمدیریت در ورزش کشور

  وضعیت استقلال و پرسپولیس؛ حاصل سوءمدیریت در ورزش کشور

  تهران- ایرناپلاس- یکی از مهمترین معضلات فوتبال باشگاهی در ایران، نداشتن یک مدیر فوتبالی است که به همه دردها و مشکلات این بخش آگاهی کاملی داشته باشد. مدیران فوتبالی به افرادی گفته می‌شود که با شیوه قرارداد بستن، برخورد با بازیکنان بعد از شکست یا پیروزی و مسائل دیگر آشنا بوده و رفتار درستی دارند.