مشروح اخبار صدای دانشگاه

 • گرامشی و تفکر در باب امر سیاسی

  گرامشی و تفکر در باب امر سیاسی

  تهران- ایرناپلاس- گرامشی تعلقی عمیق به تفکر داشته و بیش از تمام هم‌عصران خود از سیاست پرسش کرده و به آن به‌مثابه‌ امری اندیشیدنی اندیشیده است. ازاین‌رو، بازخوانی آرای این اندیشمند بزرگ همواره واجد گشایش افق‌هایی تازه در باب تفکر سیاسی است.

 • ترور

  ترور

  تهران-ایرناپلاس- جمله‌ی «هدف وسیله را توجیه نمی‌کند» امروزه گزاره‌ای بدیهی و حتی پیش‌پاافتاده به نظر می‌رسد، ولی در عمل چه؟ در زندگی واقعی، هم در سطح فردی و خرد و هم در سطوح اجتماعی و حتی جهانی، بارها شاهد موقعیت‌هایی هستیم که این گزاره‌ی به‌ظاهر بدیهی نقض می‌شود و نقض آن کاملاً درست و منطقی هم به نظر می‌رسد.

 • مثلث شوم جنگل‌های سوخته‌ ایران

  مثلث شوم جنگل‌های سوخته‌ ایران

  تهران-ایرناپلاس- اگرچه سال ۸۹ را «سال سیاه» جنگل‌های ایران نامیده‌اند، اما قصه‌ آتش در جنگل‌های ایران «یکی داستان است پرآب چشم».

 • تردید در امری بدیهی

  تردید در امری بدیهی

  تهران- ایرناپلاس- مثل شب که سیاه است یا ماست که سفید است یا مثل دو نقطه که از میانش یک خط رد می‌شود، چیزهای دیگری هم هست که برای همه بدیهی است. بدیهی بودن آن چیزها ما را از تفکر در چرایی‌شان بی‌نیاز می‌کند و آنها را به‌عنوان مفروضاتی در نظر می‌گیریم که نیاز به بحث و نظر و استدلال ندارند. گاهی این امور بدیهی شکلی اجتماعی می‌گیرند و به‌عنوان اصول پذیرفته‎شده‌ یک اجتماع درمی‌آیند.

 • آیا کم‌آبی و گرمایش زمین ناشی از منزل ماست؟

  آیا کم‌آبی و گرمایش زمین ناشی از منزل ماست؟

  تهران- ایرناپلاس- چرا باید با بحران کم‌آبی روبه‌رو بود در حالی که دو سوم سطح کره‌ زمین را آب تشکیل می‌دهد؟ احتمالاً می‌گویید خب آن آب‌ها آشامیدنی نیستند! بله درست است، اما مگر منابع آب آشامیدنی کم داریم؟ رودخانه‌ها، آب باران، قنات‌ها و دریاچه‌های طبیعی از یک طرف و منابع آب زیرزمینی از طرف دیگر. با این حساب، چرا باید دچار بحران کمبود آب باشیم؟

 • تحصن در دانشگاه علم و صنعت درپی انتصاب معاون جدید فرهنگی

  تحصن در دانشگاه علم و صنعت درپی انتصاب معاون جدید فرهنگی

  تهران-ایرناپلاس- جمعی از فعالان فرهنگی و صنفی دانشگاه علم و صنعت در اعتراض به انتصاب سرپرست جدید معاونت فرهنگی این دانشگاه، در ساختمان ریاست این دانشگاه اقدام به تحصن کرده‌اند. 

 • استاد نادان!

  استاد نادان!

  تهران-ایرناپلاس- ژاک رانسیر در ابتدای کتاب خود به نام استاد نادان، ماجرای ژوزف ژاکوتو، مدرس ادبیات فرانسه را در دانشگاه لوون، در حدود سال ۱۸۱۸ روایت می‌کند.

 • صلحی که همه‌ صلح‌ها را بر باد داد

  صلحی که همه‌ صلح‌ها را بر باد داد

  تهران-ایرناپلاس- شاید کمتر منطقه‌ای را بتوان پیدا کرد که به اندازه‌ خاورمیانه در ۱۰۰ سال اخیر شاهد انواع و اقسام خشونت‌ها باشد؛ از جنگ‌های داخلی گرفته تا ظهور گروه‌های مختلف بنیادگرا.

 • غلبه بر کمبود آب با تصفیه‌ فاضلاب

  غلبه بر کمبود آب با تصفیه‌ فاضلاب

  تهران-ایرناپلاس- ایران به‌عنوان کشوری با اقلیم عمدتاً گرم و خشک، اخیراً در حال تجربه‌ مشکلات جدی در حوزه‌ آب است. خشکسالی‌های مکرر، برداشت بیش از حد آب‌های سطحی و زیرزمینی، رشد سریع و الگوی نامناسب استقرار جمعیت، کشاورزی ناکارآمد و سوءمدیریت و عطش توسعه، وضعیت آب کشور را به سطح بحرانی رسانده است.

 • حکومت دیوانه و قانون دیوانه‌تر!

  حکومت دیوانه و قانون دیوانه‌تر!

  تهران-ایرناپلاس- نمایشنامه‌ی شاه لیر اثر ادوارد باند، نمایشنامه‌نویس بریتانیایی‌ست که در سال ۱۹۷۱ در قالبی سه‌پرده‌ای به عنوان اقتباسی از نمایشنامه‌ی شاه لیر شکسپیر نگاشته شد. این نمایشنامه در ایران توسط هوشنگ حسامی ترجمه شد و در سال ۱۳۸۱ نشر فردا آن را روانه‌ی بازار کرد.