مشروح اخبار صدای دانشگاه

 • گرامشی و تفکر در باب امر سیاسی

  گرامشی و تفکر در باب امر سیاسی

  تهران- ایرناپلاس- گرامشی تعلقی عمیق به تفکر داشته و بیش از تمام هم‌عصران خود از سیاست پرسش کرده و به آن به‌مثابه‌ امری اندیشیدنی اندیشیده است. ازاین‌رو، بازخوانی آرای این اندیشمند بزرگ همواره واجد گشایش افق‌هایی تازه در باب تفکر سیاسی است.

 • ترور

  ترور

  تهران-ایرناپلاس- جمله‌ی «هدف وسیله را توجیه نمی‌کند» امروزه گزاره‌ای بدیهی و حتی پیش‌پاافتاده به نظر می‌رسد، ولی در عمل چه؟ در زندگی واقعی، هم در سطح فردی و خرد و هم در سطوح اجتماعی و حتی جهانی، بارها شاهد موقعیت‌هایی هستیم که این گزاره‌ی به‌ظاهر بدیهی نقض می‌شود و نقض آن کاملاً درست و منطقی هم به نظر می‌رسد.

 • مثلث شوم جنگل‌های سوخته‌ ایران

  مثلث شوم جنگل‌های سوخته‌ ایران

  تهران-ایرناپلاس- اگرچه سال ۸۹ را «سال سیاه» جنگل‌های ایران نامیده‌اند، اما قصه‌ آتش در جنگل‌های ایران «یکی داستان است پرآب چشم».

 • تردید در امری بدیهی

  تردید در امری بدیهی

  تهران- ایرناپلاس- مثل شب که سیاه است یا ماست که سفید است یا مثل دو نقطه که از میانش یک خط رد می‌شود، چیزهای دیگری هم هست که برای همه بدیهی است. بدیهی بودن آن چیزها ما را از تفکر در چرایی‌شان بی‌نیاز می‌کند و آنها را به‌عنوان مفروضاتی در نظر می‌گیریم که نیاز به بحث و نظر و استدلال ندارند. گاهی این امور بدیهی شکلی اجتماعی می‌گیرند و به‌عنوان اصول پذیرفته‎شده‌ یک اجتماع درمی‌آیند.

 • آیا کم‌آبی و گرمایش زمین ناشی از منزل ماست؟

  آیا کم‌آبی و گرمایش زمین ناشی از منزل ماست؟

  تهران- ایرناپلاس- چرا باید با بحران کم‌آبی روبه‌رو بود در حالی که دو سوم سطح کره‌ زمین را آب تشکیل می‌دهد؟ احتمالاً می‌گویید خب آن آب‌ها آشامیدنی نیستند! بله درست است، اما مگر منابع آب آشامیدنی کم داریم؟ رودخانه‌ها، آب باران، قنات‌ها و دریاچه‌های طبیعی از یک طرف و منابع آب زیرزمینی از طرف دیگر. با این حساب، چرا باید دچار بحران کمبود آب باشیم؟