مشروح اخبار پرونده

 • قیام جنگل و تجزیه طلبی؟

  قیام جنگل و تجزیه طلبی؟

  تهران –ایرناپلاس– بخش نهایی گفت‌وگوی ایرناپلاس با میثم عبدالهی، پژوهشگر تاریخ معاصر به بررسی اتهام تجزیه‌طلبی نهضت جنگل و ماهیت این قیام می‌پردازد.

 • تلاش برای حفظ استقلال ایران

  تلاش برای حفظ استقلال ایران

  تهران- ایرناپلاس- یکی از مهم‌ترین و عمده‌ترین نکاتی که برخی پژوهشگران در باب قیام‌های محلی در دوران پس از مشروطه، به‌خصوص قیام جنگل ذکر می‌کنند، تجزیه‌طلبانه بودن آنهاست. بخش دوم گفت‌گوی ایرناپلاس با میثم عبدالهی، پژوهشگر حوزه تاریخ معاصر به واکاوی این موضوع و ریشه‌های قیام جنگل می‌پردازد.

 • مشروطه‌خواه مستقل

  مشروطه‌خواه مستقل

  تهران- ایرناپلاس- تاریخ مبارزات ۱۰۰ سال اخیر ایران سرشار از حوادثی است که هیچ‌کدام نقطه پایان ندارند، روایت واحد نداشته و بازیگران آن همواره در مسیر تاریک و روشن سیر می‌کنند. ماجرای نهضت جنگل و مبارزات میرزا کوچک جنگلی نیز از این قاعده مستثنی نیست. به بهانه سالگرد اعلام حکومت جمهوری در گیلان، به بازخوانی فراز و فرود حیات سیاسی میرزاکوچک جنگلی و فعالیت نهضت جنگل پرداخته‌ایم.

 • بحران روزنامه‌نگاری مکتوب فراتر از تأثیر کروناست

  بحران روزنامه‌نگاری مکتوب فراتر از تأثیر کروناست

  تهران –ایرناپلاس– بسیاری از اصناف و کسب ‌وکارهای مختلف در دوره کرونا مورد آسیب قرار گرفتند. در این میان، مطبوعات کاغذی که تا پیش از این نیز وضعیت بحرانی داشت، از چند جهت مورد فشار و محدودیت قرار گرفت. جواد روح، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی در خصوص ابعاد تأثیر کرونا بر مطبوعات و آینده مطبوعات کاغذی معتقد است کرونا یک اتفاق مقطعی است و بحران روزنامه‌نگاری مکتوب فراتر از عمق تأثیر کروناست.

 • کودک و کرونا؛ تهدیدها و فرصت‌ها

  کودک و کرونا؛ تهدیدها و فرصت‌ها

  تهران– ایرناپلاس- در جهانی که سرشار از امکان‌ها و فرصت‌ها و شدن‌هاست، در قرن بیست و یک، قرنی پر از عجایب، مواجه می‌شویم با ویروسی که بسیاری از معادلات و قوانین را از پیچیده تا ساده‌ترین آنها، به هم می‌ریزد.

 • پایگاه رای ترامپ در توییتر دست پایین را دارد

  پایگاه رای ترامپ در توییتر دست پایین را دارد

  تهران- ایرناپلاس- چندی پیش ترامپ توییتی در خصوص جهت‌دار بودن اقدامات پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی علیه جمهوری‌خواهان زد و سپس دستوراتی درباره شبکه‌های اجتماعی داد. به گفته یک کارشناس رسانه، شاید الان سوء تفاهمی پیش بیاید که آمریکا به سمت فیلترینگ می‌رود ولی مطلقا این نیست و آمریکا قرار نیست سراغ فیلترینگ برود.

 • از تلاش‌ برای اخته کردن تفکر شریعتی تا فاصله خط امامی‌ها از روشنفکری دینی

  از تلاش‌ برای اخته کردن تفکر شریعتی تا فاصله خط امامی‌ها از روشنفکری دینی

  تهران - ایرناپلاس - بخش نهایی گفت‌وگوی تفصیلی ایرناپلاس با ابوطالب آدینه‌وند به پاسخ نسبت به برخی انتقادات وارد بر شریعتی و نقش وی در آینده جامعه می‌پردازد.

 • روشنفکری دینی در ایران دچار بحران نقش است

  روشنفکری دینی در ایران دچار بحران نقش است

  تهران - ایرناپلاس - بخش چهارم گفت‌وگوی ایرناپلاس با ابوطالب آدینه‌وند در مورد میراث فکری علی شریعتی، به ادامه بازخوانی افکار وی می‌پردازد.

 • معمای احمد فردید

  معمای احمد فردید

  تهران – ایرنا پلاس – جدال جریان‌های فکری در ایران اگرچه زیر سایه نزاع گروه‌های سیاسی قرار داشته‌، اما همواره تاثیری بسیار عمیق‌تر بر سرنوشت جامعه بر جای گذاشته است. از نزاع طرفداران شریعتی و مطهری در دهه شصت تا جدال طرفداران سروش با فردیدی‌ها در دهه هفتاد و هشتاد و مجادله طرفداران سیدجواد طباطبایی با یوسفعلی اباذری در دهه نود، همواره این درگیری‌ها در فضای سیاسی – اجتماعی ایران ادامه داشته است.

 • طمع، سوداگری و جنون

  طمع، سوداگری و جنون

  تهران –ایرناپلاس- در روزهایی که تب و تاب سرمایه‌گذاری در بازار بورس اوراق بهادار تهران بالا گرفته است، هر روز هزاران نفر بر تعداد معامله‌گران افزوده می‌شود و نقدینگی زیادی به سمت بازار بورس روانه شده است. دولت نیز با کاهش دستوری نرخ سود بانکی و عرضه سهام شرکت‌های دولتی سعی در تشویق مردم به سرمایه‌گذاری در بازار سهام دارد. سؤال این روزهای معامله‌گران این است که این روند تا کجا ادامه دارد؟