مشروح اخبار پرونده

 • ضربه بزرگ به توان کارشناسی کشور

  ضربه بزرگ به توان کارشناسی کشور

  تهران- ایرنا پلاس- تابستان ۱۳۸۶ یکی از مهم‌ترین نمادهای کارشناسی کشور به دستور رییس‌جمهوری وقت، منحل شد. تحلیل چرایی این تصمیم و برآورد خسارات و پیامدهای جبران‌ناپذیر این تصمیم می‌تواند موضوع مهمی برای پژوهشگران و کارشناسان باشد. به طور قطع یکی دلایل احیای سازمان برنامه‌وبودجه که از نخستین اقدامات روحانی پس از حضور در دولت بود، برآورد خسارت‌های وارده از آن بود.

 • دلایل ضعف‌ها و ناکارآمدی‌ها در سیستم اجرایی چیست؟

  دلایل ضعف‌ها و ناکارآمدی‌ها در سیستم اجرایی چیست؟

  تهران- ایرنا پلاس- شکاف میان برنامه و اجرا، کارشناسی و سیاست‌گذاری، دانشگاه و سیستم اجرایی و همچنین کارشناس و سیاست‌مدار از مهم‌ترین عوامل ضعف‌ها و ناکارآمدی‌های ساختاری است. در این میان به نظر می‌رسد باید برای حل مشکلات به همه این عوامل به دیده انتقادی نگریست. دکتر عباس نرگسیان، عضو هیات علمی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در این زمینه با ایرناپلاس گفت‌وگو کرد.

 • اقتصاد، اجتماع و خط‌مشی‌ عمومی

  اقتصاد، اجتماع و خط‌مشی‌ عمومی

  تهران- ایرناپلاس- در بخش نخست این مقاله به زمینه‌ها، رویکردها و عوامل مؤثر بر خط‌مشی‌گذاری عمومی اشاره شد. بخش دوم این یادداشت به توضیح عوامل مؤثر بر شکل‌گیری خط‌مشی‌گذاری عمومی می‌پردازد.

 • خط‌مشی‌های عمومی چگونه شکل می‌گیرند؟

  خط‌مشی‌های عمومی چگونه شکل می‌گیرند؟

  تهران- ایرناپلاس- برای کلمه انگلیسی policy سه برابر معادل فارسی پیشنهاد شده است: سیاست، خط‌مشی و گامراهه. برابر معادل سیاست به‌عنوان ترجمه کلمه politics نیز به کار می‌رود و گاه تفاوت این دو را نشان نمی‌دهد. «گامراهه» هنوز در میان کاربران جا نیفتاده است. به‌نظر می‌رسد «خط‌مشی» مانوس‌تر و روشن‌تر باشد.

 • سرنوشت نامشخص میلیاردها دلار با انحلال یک سازمان

  سرنوشت نامشخص میلیاردها دلار با انحلال یک سازمان

  تهران- ایرناپلاس- شورای عالی اداری یازدهم اسفندماه ۱۳۷۸ تصویب کرد: «سازمان امور اداری و استخدامی کشور و سازمان برنامه‌وبودجه با همه وظایف، اختیارات و مسئولیت‌های قانونی و نیروی انسانی و امکانات خود ادغام شده و نام آن به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تغییر می‌یابد».

 • شلیک به تدبیر

  شلیک به تدبیر

  تهران- ایرناپلاس- رئیس‌جمهوری دولت‌های نهم و دهم، سازمان برنامه و بودجه را یکی از عوامل عدم تحقق عدالت در جامعه و آن را آمریکایی محض، نماد وابستگی و عامل اجرای اوامر دیکته شده غربی می‌دانست و ادعا کرد شهید رجایی نیز به دنبال پایه‌گذاری سازمان جدیدی بر مبنای فرهنگ اسلامی - ایرانی و بر پایه اندیشه دینی بوده است.

 • قیام جنگل و تجزیه طلبی؟

  قیام جنگل و تجزیه طلبی؟

  تهران –ایرناپلاس– بخش نهایی گفت‌وگوی ایرناپلاس با میثم عبدالهی، پژوهشگر تاریخ معاصر به بررسی اتهام تجزیه‌طلبی نهضت جنگل و ماهیت این قیام می‌پردازد.

 • تلاش برای حفظ استقلال ایران

  تلاش برای حفظ استقلال ایران

  تهران- ایرناپلاس- یکی از مهم‌ترین و عمده‌ترین نکاتی که برخی پژوهشگران در باب قیام‌های محلی در دوران پس از مشروطه، به‌خصوص قیام جنگل ذکر می‌کنند، تجزیه‌طلبانه بودن آنهاست. بخش دوم گفت‌گوی ایرناپلاس با میثم عبدالهی، پژوهشگر حوزه تاریخ معاصر به واکاوی این موضوع و ریشه‌های قیام جنگل می‌پردازد.

 • مشروطه‌خواه مستقل

  مشروطه‌خواه مستقل

  تهران- ایرناپلاس- تاریخ مبارزات ۱۰۰ سال اخیر ایران سرشار از حوادثی است که هیچ‌کدام نقطه پایان ندارند، روایت واحد نداشته و بازیگران آن همواره در مسیر تاریک و روشن سیر می‌کنند. ماجرای نهضت جنگل و مبارزات میرزا کوچک جنگلی نیز از این قاعده مستثنی نیست. به بهانه سالگرد اعلام حکومت جمهوری در گیلان، به بازخوانی فراز و فرود حیات سیاسی میرزاکوچک جنگلی و فعالیت نهضت جنگل پرداخته‌ایم.

 • بحران روزنامه‌نگاری مکتوب فراتر از تأثیر کروناست

  بحران روزنامه‌نگاری مکتوب فراتر از تأثیر کروناست

  تهران –ایرناپلاس– بسیاری از اصناف و کسب ‌وکارهای مختلف در دوره کرونا مورد آسیب قرار گرفتند. در این میان، مطبوعات کاغذی که تا پیش از این نیز وضعیت بحرانی داشت، از چند جهت مورد فشار و محدودیت قرار گرفت. جواد روح، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی در خصوص ابعاد تأثیر کرونا بر مطبوعات و آینده مطبوعات کاغذی معتقد است کرونا یک اتفاق مقطعی است و بحران روزنامه‌نگاری مکتوب فراتر از عمق تأثیر کروناست.