مشروح اخبار پرونده

 • ذبح دموکراسی به‌پای لیبرالیسم!

  ذبح دموکراسی به‌پای لیبرالیسم!

  تهران– ایرناپلاس- «در دفاع از پوپولیسم چپ» جزو آخرین نمونه از کتاب‌هایی است که در مختصات فکری چپ، توجه اندیشمندان و پژوهشگران داخلی را به خود جلب کرده‌ است؛ کتابی به نسبت روان که با وضعیت امروز ایران تناظر قابل اعتنایی دارد، و از یک «وضعیت مشخص» سخن می‌گوید: وضعیت پوپولیستی!

 • امام خمینی(ره) و حل چالش تاریخی دین و دولت

  امام خمینی(ره) و حل چالش تاریخی دین و دولت

  تهران - ایرناپلاس - یکی از اساسی‌ترین چالش‌های ساختاری دوران معاصر، چالش میان دین و دولت است که در طول تاریخ ایران سرمنشأ بسیاری از تحولات سیاسی - اجتماعی بوده‌است؛ چالشی که به سبب وجود نسبت خاصی میان نهادهای دینی و ساختار قدرت در جامعه، مشروعیت‌بخشی به قدرت اجتماعی را تحت‌الشعاع خود قرار می‌داده، و مهم‌ترین عامل تضعیف مشروعیت دولت و نهاد سیاسی به‌شمار می‌رود.

 • عباس عبدی: ۹۸ سررسید همه بحران‌های قبلی بود؛ تا اینجا از جیب انقلاب و اسلام و نفت خوردیم

  عباس عبدی: ۹۸ سررسید همه بحران‌های قبلی بود؛ تا اینجا از جیب انقلاب و اسلام و نفت خوردیم

  تهران– ایرناپلاس– بخش دوم گفت‌وگوی ایرناپلاس با عباس عبدی به بررسی ابعاد سیاسی – اجتماعی کرونا و تبیین نارسایی‌های ساختاری در وضعیت مواجهه با آن می‌پردازد. عباس عبدی پژوهشگر، روزنامه‌نگار و تحلیلگر ارشد اصلاح‌طلب در این خصوص با ایرناپلاس به گفت‌وگو نشسته‌ است.

 • عباس عبدی: کرونا شعار «اول آمریکا» را شکست می‌دهد

  عباس عبدی: کرونا شعار «اول آمریکا» را شکست می‌دهد

  تهران– ایرناپلاس– به گمان بسیاری از صاحب‌نظران، ویروس کرونا نارسایی‌ها و کژکارکردی‌های نهادی در ایران را بر همگان آشکار کرده‌است. هر چند در اینکه مقصر این وضعیت چه جریانی است و یا راه حل برون‌رفت از آن چیست، اختلاف‌نظر وجود دارد، اما تقریبا هیچ‌کس در لزوم بازسازی نظام حکمروایی در «ایران پسا کرونا» تردید ندارد.

 • بازرگان و ملی‌گرایی در چارچوب اسلام

  بازرگان و ملی‌گرایی در چارچوب اسلام

  تهران - ایرنا پلاس - با پیروزی انقلاب اسلامی، هویت ملی در اندیشه نواندیشان دینی وارد فاز عملیاتی و بعد ایجابی خود گردید. مهندس بازرگان و به تبع آن نهضت آزادی ایران در این دوره سعی داشت تا سه‌گانه «عرفان، برابری، آزادی» را به چهارگانه «اخلاق، عدالت، دموکراسی، ملیت خواهی» تاویل نماید.

 • قیمتی‌تر از نفت

  قیمتی‌تر از نفت

  تهران – ایرنا پلاس – ۲۹ اسفند، سالروز ملی‌شدن صنعت نفت، به‌نوعی با مقوله ملی‌گرایی گره خورده است. مقوله «احساس ملیت»، تعلق به ایران و «ایرانی بودن» و احساس تعلق داشتن نسبت به این سرزمین و فرهنگ در کشورمان ریشه‌ای تنومند به وسعت طول تاریخ ایران دارد.

 • شمس: کرونا نشان داد نئولیبرالیسم چه جهان ناامنی برای همه ساخته است

  شمس: کرونا نشان داد نئولیبرالیسم چه جهان ناامنی برای همه ساخته است

  تهران- ایرناپلاس- با تشدید و همه‌گیر شدن بحران کرونا، برخی انگشت اشاره را به نئولیبرالیسم نشانه گرفته‌اند و حملات به این رویکرد بالا گرفته است؛ یک پژوهشگر می‌گوید: کالایی‌سازی از امر بهداشت و درمان و سپردن آن به دست نامرئی بازار آزاد موجب گسترش بحران کرونا و بحران‌های مشابه می‌شود.

 • بازارسازی نفتی آمریکا و بازی‌خوانی روسیه: ریاض در دام مسکو افتاد

  بازارسازی نفتی آمریکا و بازی‌خوانی روسیه: ریاض در دام مسکو افتاد

  تهران – ایرناپلاس – با پایان دادن همکاری مسکو با اوپک، قیمت نفت سقوط کم‌سابقه‌ای داشت. بازار نفت اوپک در نخستین روز کاری خود پس از این نشست، به کانال ۳۰ دلار نیز وارد شد. در واکنش به این اتفاق، دولت سعودی اقدام به افزایش تولید نفت کرد که اعلام جنگ به رقیب روس خود در بازار تلقی شد. وحیدحاجی‌پور کارشناس مسائل نفت و انرژی در گفت‌وگو با ایرناپلاس به بررسی جوانب این اتفاق پرداخت.

 • هند این روزها چه خبر است؟ آسترکی: آزادی هندی یک «اما»ی بزرگ دارد

  هند این روزها چه خبر است؟ آسترکی: آزادی هندی یک «اما»ی بزرگ دارد

  تهران –ایرناپلاس– «نانودا مودی» نخست‌وزیر هند از چهره‌های هندوی تندرو و ضد اسلام است. وی اولین شخصیت هندوست که به فلسطین اشغالی سفر کرده و چند قرارداد مختلف در حوزه کشاورزی، هوانوردی، سایبری و امنیتی با اسرائیل به امضا رسانده است. مودی که به‌واسطه گرایش راست افراطی و روابط نزدیکش با رئیس‌جمهور آمریکا توسط بسیاری از کارشناسان به‌عنوان «ترامپ شبه قاره» معرفی می‌شود، اخیراً با تصویب قانونی، گامی جدید در راستای اقدامات افراط‌گرایانه خویش برداشته است.

 • روسیه، برنده اصلی میدان ادلب

  روسیه، برنده اصلی میدان ادلب

  تهران– ایرناپلاس– یک کارشناس مسائل سیاست خارجی در خصوص مذاکرات ترکیه با روسیه، پس از حمله ارتش آن به ادلب معتقد است: ترکیه می‌دانست ورود به «مذاکره سیاسی» بدون آنکه «موازنه‌ای معقول در میدان» داشته باشد، چیزی جز خسارت نیست. بر این اساس انتخاب گزینه‌هایی چون ارسال گسترده نیرو و درگیری که در ظاهر تنش‌آفرین به نظر می‌رسد، در واقع چیزی جز مقدمه‌چینی برای «توافق» نبود.