مشروح اخبار پرونده

 • عبدالله شهبازی: شاه به ازهاری گفت پس ماندن من در کشور چه سودی دارد؟

  عبدالله شهبازی: شاه به ازهاری گفت پس ماندن من در کشور چه سودی دارد؟

  تهران - ایرنا پلاس - ۲۶ دی ماه ۵۷ شاه از کشور گریخت؛از آنجا که کودتای ۲۸ مرداد در حافظه تاریخی ملت بود، خروج شاه به‌مثابه اعلان خطر بازگشت کودتا تلقی می‌شد. اما این بار موج انقلاب همه آنچه پیش از این در حافظه ملت بود را بر هم ریخت تا روزگار جدیدی آغاز شود. آنچه در پی می‌آید، گفت‌وگوی ایرناپلاس با عبدالله شهبازی، تحلیلگر و پژوهشگر تاریخ در خصوص چرایی خروج شاه از کشور است.

 •  آیا ترامپ از ترور سردار به دنبال منافع اقتصادی بود؟

   آیا ترامپ از ترور سردار به دنبال منافع اقتصادی بود؟

  تهران – ایرنا پلاس – پس از اقدام تروریستی دولت آمریکا در جریان ترور سردار سلیمانی، سناتورها و تحلیلگران آمریکایی نسبت به این اقدام واکنشهای متعددی نشان دادند؛ اما تحلیل یکی از آنها که مدعی است ترامپ از این ترور به دنبال منافع اقتصادی بوده، دیده نشد.

 • پروژه ضد ملی، یعنی حذف ملت 

  پروژه ضد ملی، یعنی حذف ملت 

  تهران- ایرنا پلاس- در حالی که سخنگوی شورای نگهبان، رئیس‌جمهوری را به خاطر انتقاد از ردصلاحیت‌های گسترده و یکسویه متهم به «پیشگامی در پروژه ضد ملی» کرده، یک تحلیلگر معتقد است، پروژه ضد ملی، یعنی هر پروژه‌ای که ملت و مردم را منشعب و حذف کند و مقصود از «مردم» یعنی بدون استثناء هشتاد میلیون ایرانی.

 • تکه‌های آینه شکسته محمد حنیف‌نژاد

  تکه‌های آینه شکسته محمد حنیف‌نژاد

  تهران – ایرناپلاس – رابطه حقیقت و تاریخ، دوسویه و توأم با تناقض است. تاریخ در بطن خود زمان‌بندی دارد و در حقیقت جاذبه‌ای است که آن را مرتباً به ابدیت موکول می‌کند. شاید بی‌وجه نباشد که برای فهم شکل‌بندی رابطه تاریخ و حقیقت می‌توان به این قول مارکس متوسل شد: آدمی تاریخ را می‌سازد، اما نه به دلخواه خود، بلکه برپایه شرایط داده شده و معین. تاریخ محل پدیداری حقیقت است، اما اعتبار تاریخ به رویه حقیقت است.

 • تویپلماسی؛ از شوالیه ظریف تا تکنیک‌های جوکری ترامپ

  تویپلماسی؛ از شوالیه ظریف تا تکنیک‌های جوکری ترامپ

  تهران– ایرناپلاس– این روزها همه رسانه‌های معتبر چشم به صفحه و حساب سیاستمداران در توییتر بسته‌اند. فعال شدن توییتر در عرصه تعاملات بین‌المللی چگونه و با چه تحلیلی به وجود آمد؟ گسترش این فضا چه تبعاتی دارد و در این شرایط جدید چه سیاست‌هایی باید در فضای رسانه‌ای ما اتخاذ شود؟ پوریا آسترکی، کارشناس و تحلیلگر فضای مجازی در این مورد با ایرناپلاس گفت‌وگو کرد.

 • انتقام هوشمندانه

  انتقام هوشمندانه

  تهران– ایرناپلاس– بامداد شنبه «انتقام سخت» به وقوع پیوست. در همان ساعتی که ۵ روز پیش از آن، حاج قاسم و همراهانش به شهادت رسیدند و هدف، همان پایگاهی بود که اجرای این عملیات را بر عهده داشت. اما از صبح امروز، تمام تحلیلگران و فضای رسانه به تبعات این اقدام می‌اندیشند.

 • آنچه استراتژیست‌های ایرانی باید بدانند

  آنچه استراتژیست‌های ایرانی باید بدانند

  تهران- ایرناپلاس- یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید استراتژیست‌های ایرانی بدانند، آگاهی از تاریخ این کشور و موقعیت جغرافیایی و ژئوپولیتیک آن در ابعاد سیاسی و جغرافیایی است. این امر، تا اندازه‌ای به وضع تمدنی ما هم مربوط است؛ وضعیتی که اساس آن نوعی جغرافیای طبیعی، قومی و مذهبی است و از نظر تاریخی، دست‌کم در ۳۰۰۰ سال گذشته، وضع یک‌نواختی داشته است.

 • ترامپ همان بُزدلی است که به جنگ ویتنام نرفت

  ترامپ همان بُزدلی است که به جنگ ویتنام نرفت

  تهران- ایرناپلاس- پس از ترور شهید سلیمانی و همرزمانش موج گسترده‌ای از انتقادات در سرتاسر دنیا نسبت به اقدام ایالات متحده شکل گرفت. علاوه بر بسیاری از تحلیلگران، هنرمندان و اقشار مختلف اجتماعی این اقدام را محکوم ساختند. در این میان موج انتقادات داخلی نسبت به عملکرد ترامپ نیز کم‌سابقه بود.

 • مخالفان جمهوری اسلامی از تبعات ترور سردار سلیمانی می‌گویند

  مخالفان جمهوری اسلامی از تبعات ترور سردار سلیمانی می‌گویند

  ‏تهران – ایرناپلاس – خبر کوتاه بود و بهت‌آور. گویی شهادت سردار سلیمانی تاریخ جدیدی در منطقه ایجاد کرد. وضعیتی که تمام تحلیلگران را شوکه کرد. در عین حال شرایط جدید بسیاری از کارشناسان منتقد سیاست‌خارجی جمهوری اسلامی را نیز وادار به اعتراف کرد.

 • دادن خون، برای نریختن عرق شرم

  دادن خون، برای نریختن عرق شرم

  تهران – ایرنا پلاس – اکنون شهیدان مرده اند، و ما مرده ها زنده هستیم. شهیدان سخن‌شان را گفتند، و ما کَرها مخاطب‌شان هستیم، آنها که گستاخی آن را داشتند که وقتی نمی‌توانستند زنده بمانند، مرگ را انتخاب کنند، رفتند، و ما بی‌شرمان ماندیم، صدها سال است که مانده‌ایم و جا دارد که دنیا بر ما بخندد که ما - مظاهر ذلت و زبونی- بر حسین و زینب - مظاهر حیات و عزت- می‌گرییم، و این یک ستم دیگر تاریخ است که ما زبونان، عزادار و سوگوار آن عزیزان باشیم. (علی شریعتی، پس از شهادت).