مشروح اخبار فرهنگ

 • آیا مهدویان به اسناد و اطلاعات خاصی دسترسی دارد؟

  آیا مهدویان به اسناد و اطلاعات خاصی دسترسی دارد؟

  تهران-ایرناپلاس-«ماجرای نیمروز؛ رد خون» چهارمین اثر محمدحسین مهدویان، گیشه کم‌رونق این روزهای سینما را کمی تکان داده است. از کیوان امجدیان درباره این اثر و دلایل استقبال مردم پرسیدیم.

 • همیشه پای یک زن در میان است

  همیشه پای یک زن در میان است

  تهران- ایرناپلاس- غلط نوشتن املای کلمات در سراسر متن خودنمایی می‌کند و حتی گاهی خواننده به اشتباه می‌افتد و کلمه‌ای را که درست نوشته شده با تردید می‌خواند. این نکته می‌تواند نارضایتی خواننده را به همراه داشته باشد و قید مستورخوانی را بزند.

 • زیارت اربعین جاماندگان از راه دور

  زیارت اربعین جاماندگان از راه دور

  تهران-ایرناپلاس- عدد ۴۰ در فرهنگ اسلامی، عدد مهم و مقدسی است. پیامبر اسلام(ص) در چهل سالگی مبعوث شدند و در عرفان عملی و سیر و سلوک ۴۰ روز چله نشینی توصیه شده است و به نحوی ۴۰ را عدد پختگی و بلوغ عقلی می‌دانند.

 • اربعین و آموزه‌های جهان امروز

  اربعین و آموزه‌های جهان امروز

  تهران-ایرناپلاس- راهپیمایی مدارگونه و صلح آمیز اربعین، نمادی از اسلامی است که می‌تواند همه‌ افکار و عقاید را گرد هم آورَد و پیام مهر و وحدت را به جهان صادر کند. پیامی که همگان تشنه‌ آنند و خواه ناخواه به آن گرایش می‌یابند. جلوه‌ای از مهر و رحمت خداوندی که در سرزمینی نمایان می‌شود.

 • میزبانی پیاده‌روی اربعین را از عراقی‌ها نگیریم

  میزبانی پیاده‌روی اربعین را از عراقی‌ها نگیریم

  تهران- ایرناپلاس- اگر رویداد اربعین، دولتی و حاکمیتی شود، ممکن است منافعی در سایه آن شکل بگیرد و این منافع ماهیت آدم‌هایی را که زیر این پرچم سینه می‌زنند، تغییر می‌دهد.

 • رضا گلزار به جای اجرای کنسرت، گلفروشی بزند

  رضا گلزار به جای اجرای کنسرت، گلفروشی بزند

  تهران-ایرناپلاس- در سال‌های اخیر شاهد خوانندگی برخی بازیگران و چهره‌های مشهور هستیم؛ افرادی که علی‌رغم نداشتن توانایی و سواد لازم موسیقایی، کنسرت‌های گرانی هم برگزار می‌کنند.

 • آیا صداوسیما شریک مافیای کنکور است؟

  آیا صداوسیما شریک مافیای کنکور است؟

  تهران- ایرناپلاس- تبلیغ و آگهی‌های بازرگانی از در و دیوار رسانه ملی بالا می‌رود. از خوردنی و پوشیدنی و نوشیدنی گرفته تا قابلمه و فیلم و کتاب! اشتباه نکنید، صداوسیما تبلیغ چندانی برای کتاب‌خوانی و کتاب خوب نمی‌کند، منظور از کتاب، کتاب‌هایی است که به کمک‌درسی معروفند و هر سال پول‌های کلانی از جیب مردم به جیب صاحبانشان سرازیر می‌کنند.

 • حسین بهزاد چگونه هنر مینیاتور را به‌روزر کرد؟

  حسین بهزاد چگونه هنر مینیاتور را به‌روزر کرد؟

  تهران-ایرناپلاس- بیست و یکم مهرماه سالگرد درگذشت استاد حسین بهزاد، نقاش و مینیاتوریست معاصر است؛ هنرمندی که به شاعر رنگ‌ها ملقب شده است.

 • هویت «خادم، زائر» را به رقابت «ایرانی، عراقی» تبدیل نکنیم

  هویت «خادم، زائر» را به رقابت «ایرانی، عراقی» تبدیل نکنیم

  تهران –ایرناپلاس- چند سال است که جهان با پدیده شگفتی به نام پیاده‌روی اربعین مواجه شده و علی‌رغم بایکوت رسانه‌های غربی، موج این عشق هر سال همه‌گیرتر می‌شود. در نشستی با دو استاد تاریخ اسلام، این رویداد را بررسی کرده‌ایم.

 • جان مردم، مهمترین خط قرمز آیت‌الله سیستانی

  جان مردم، مهمترین خط قرمز آیت‌الله سیستانی

  تهران -ایرناپلاس- در عراق آتشی زیر خاکستر نهفته شده است و هر اقدامی ممکن است این کشور را به گلوله‌ای از آتش تبدیل کند. در این بین، نقش مراجع و به‌ویژه مرجع عالی عراق، آیت‌الله سیستانی تعیین کننده است.