مشروح اخبار پلاس فرهنگ

 • «اکنون‌زدگی» در موسیقی و آواز ایرانی

  «اکنون‌زدگی» در موسیقی و آواز ایرانی

  تهران- ایرناپلاس- همواره برای تداوم حیات یک «عرصه_هنر» ضمن اینکه لازم است درک درست و دقیقی از شرایط، اوضاع و احوال کنونی آن داشته باشیم، باید نگاهی واقعی به پیشینۀ آن عرصۀ  بیندازیم و گذشته را آنچنان که بوده ببینیم نه آنگونه که مطلوب ماست: «از کجا آمده‌ام آمدنم بهر چه بود».

 • گزارش‌دهی به مردم؛ قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در کدام مسیر؟

  گزارش‌دهی به مردم؛ قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در کدام مسیر؟

  تهران- ایرناپلاس- مدیر سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات اعتقاد دارد این قانون، بخش‌هایی که نقص قوانین دارند را اجبار می‌کند اطلاعات قراردادهایشان را در سال‌های ۹۸، ۹۹ و ... منتشر کنند و اگر این کار را نکردند از آنها بازخواست شود.

 • هوشیاری مردم برای درک حضور در انتخابات

  هوشیاری مردم برای درک حضور در انتخابات

  تهران- ایرناپلاس- اینکه کشور با مشکلات مختلفی همراه است، کسی بر آن سرپوش نمی‌گذارد. اما آیا این مشکلات دلیلی منطقی برای عدم شرکت مردم در انتخابات و رای ندادن است؟‌

 • کتاب و نشر در دولت آینده چه جایگاهی دارد؟

  کتاب و نشر در دولت آینده چه جایگاهی دارد؟

  تهران- ایرناپلاس- اهمیت مسائل اقتصادی تا حدی جدی است که بیان مسائل فرهنگی، مخاطبان زیادی نخواهد داشت. شاید به همین دلیل است که نامزدهای ریاست جمهوری در مناظره‌ها و سخنان خود هیچ اشاره‌ای به مشکلات این حوزه و برنامه‌هایشان برای رفع آن ارائه نکردند.

 • تقویت اعتماد اقوام با عملی شدن وعده‌ها و شعارهای تبلیغاتی

  تقویت اعتماد اقوام با عملی شدن وعده‌ها و شعارهای تبلیغاتی

  تهران- ایرناپلاس- هر چند در میان وعده‌ها و برنامه‌های نامزدهای انتخاباتی، مباحث اقتصادی بسیار پررنگ و برجسته شده اما توجه به فرهنگ و اقوام مختلف هم جزء موارد قابل توجه و بحث برخی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری قرار گرفته است.

 • نامزدی به دنبال هماوردی سینمای ایران با هالیوود

  نامزدی به دنبال هماوردی سینمای ایران با هالیوود

  تهران- ایرناپلاس- نظرها و پیشنهادهای بسیاری برای رشد و کیفیت سینمای کشور مطرح می‌شود. نظریه‌هایی که به دلیل تفاوت‌های اقتصادی، فرهنگی و فنی در هیچیک از آنها هماورد شدن سینمای کشور با هالیوود مهم محسوب نمی‌شود. اما یکی از نامزدهای ریاست جمهوری معتقد است که باید در سینما با هالیوود هماورد شویم.

 • در پس پرده موسیقی و آواز ایرانی چه می‌گذرد؟

  در پس پرده موسیقی و آواز ایرانی چه می‌گذرد؟

  تهران- ایرناپلاس- با آزادی نسبی موسیقی پاپ در فضاهای رسمی و رسانه‌ای - در نیمه دوم دهه ۱۳۷۰ - وقتی تداوم حرکت موسیقیِ مسلط، تبلیغ‌شده و (تا آن زمان) مورد حمایت نسبی نهادهای رسمی به دست‌انداز افتاد، کارورزان این بخش از موسیقی ایرانی که به موسیقی سنتی یا دستگاهی موسوم بود، به طور طبیعی برای دوام آوردن در شرایط جدید و تا حد امکان رقابت با رقیبی بس قدرتمند به چاره‌جویی مشغول شدند.

 • فرهنگ، فرزند ناخوانده نامزدها

  فرهنگ، فرزند ناخوانده نامزدها

  تهران- ایرناپلاس- غیبت موضوع «فرهنگ» در مناظره‌های انتخاباتی، به چنان وضعیتی رسید که صدای متولیان این بخش را در آورد که چرا به این موضوع که از زیربنایی‌ترین مسائل جامعه است و بسیاری از مشکلاتی که امروز با آن مواجه‌ایم، ریشه‌های فرهنگی دارد، نگاه گذرایی هم صورت نگرفت.

 • اتهام‌زنی و وعده‌های دروغین چه تاثیری بر نظر مردم دارد؟

  اتهام‌زنی و وعده‌های دروغین چه تاثیری بر نظر مردم دارد؟

  تهران- ایرناپلاس- در حالی به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می‌شویم که برخی از نامزدها در کنار اتهام‌زنی‌های گسترده علیه دولت، وعده‌هایی می‌دهند که نه تنها غیرواقعی‌اند بلکه به اعتقاد کارشناسان رسانه، به تدریج موجب بی‌اعتمادی مردم به آنها و حتی ماهیت نظام می‌شوند.

 • سرانجام قانون دسترسی آزاد به اطلاعات و عمل‌گرایی دستگاه‌ها

  سرانجام قانون دسترسی آزاد به اطلاعات و عمل‌گرایی دستگاه‌ها

  تهران- ایرناپلاس- قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات می‌تواند با در دسترس قرار دادن اطلاعات، برای هر شهروندی در جامعه شفاف‌سازی کند. اما این پرسش مطرح می‌شود که این قانون چگونه در زمان اجرا، با چه راهکارهایی به این مهم دست می‌یابد؟

پرسش از خبر