مشروح اخبار پلاس فرهنگ

 • رفع نگرانی ناشران؛ توافق خانه‌کتاب و شرکت پست برای ارائه تسهیلات

  رفع نگرانی ناشران؛ توافق خانه‌کتاب و شرکت پست برای ارائه تسهیلات

  تهران- ایرناپلاس- پس از چند روز قطعی سیستم ارائه تسهیلات پستی به ناشران، با توافق خانه‌کتاب و ادبیات ایران و شرکت پست، ارائه این امکانات از سر گرفته شد.

 • مشکل ساختاری بودجه فرهنگی کشور کجاست؟

  مشکل ساختاری بودجه فرهنگی کشور کجاست؟

  تهران- ایرناپلاس- یکی از پرحواشی‌ترین بخش‌های لایحه بودجه هر ساله کشور که با نقدهایی هم همراه است، میزان بودجه در نظر گرفته شده برای بخش فرهنگ و هنر است. مساله‌ای که از چشم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پنهان نماند و از نیاز بخش مالی حوزه فرهنگی به مدیریت بهتر خبر داد.

 • نقد فروشندگان کتاب به طرح «پاییزه»؛ تخفیفی که عادت مشتری شده است

  نقد فروشندگان کتاب به طرح «پاییزه»؛ تخفیفی که عادت مشتری شده است

  تهران- ایرناپلاس- ارائه تسهیلات از طریق شارژ دوباره کتاب‌فروشی‌هایی که در مناطق محروم فعالیت می‌کنند و همچنین افزایش چند روزه برگزاری طرح در این مناطق، اقداماتی بود که در پاییزه کتاب ۱۴۰۰ انجام شد، اما کتاب‌فروش‌های فعال در تهران معتقدند این اقدامات در کنار عادت دادن مشتری به تخفیف، مشکلاتی را برای فعالان این صنف در شهرهای بزرگ ایجاد می‌کند.

 • چالش‌های توسعه فرهنگ‌وهنر در فضای مجازی؛ راهکار چیست؟

  چالش‌های توسعه فرهنگ‌وهنر در فضای مجازی؛ راهکار چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- دامنه تاثیرگذاری فضای مجازی بر زندگی مردم بویژه در بخش فرهنگی گسترده بوده و این مساله سبب شده تا وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر ضرورت تولید محتوای فاخر در حوزه فرهنگ‌وهنر از یک سو و تشکیل اتاق فکر و اندیشه در «مرکز توسعه فرهنگ‌وهنر در فضای مجازی» با هدف توسعه موضوع‌های فرهنگی در کشور تاکید کند.

 • مسیرهای تحقق «عدالت فرهنگی» در کشور؛ «آمایش سرزمینی» را دریابیم

  مسیرهای تحقق «عدالت فرهنگی» در کشور؛ «آمایش سرزمینی» را دریابیم

  تهران- ایرناپلاس- شاید با شنیدن واژه عدالت به‌دنبال نیازها و مطالبات اقتصادی و اجتماعی باشیم؛ آن هم در حالی که همواره بحث مهم «عدالت فرهنگی» در کشور نادیده گرفته شده؛ مساله‌ای که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به آن اشاره و بر گسترش این مفهوم در کشور تاکید کرده است.

 • کنسرت‌های موسیقی هم دهک‌بندی می‌شود؟

  کنسرت‌های موسیقی هم دهک‌بندی می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- بهای بلیت کنسرت‌ها یکی از مسائلی است که در هفته‌های اخیر پرسش‌های زیادی را به همراه داشته است. گاه قیمت بلیت برخی کنسرت‌ها تفاوت قابل توجهی با دیگر کنسرت‌هایی دارد که با کیفیت مشابه برگزار می‌شود. این روند، پرسشی را در ذهن مخاطب ایجاد می‌کند که آیا نظارتی بر تعیین قیمت بلیت‌ها وجود دارد؟ آیا رفتن به این برنامه‌ها هم مختص به طیف خاصی از جامعه می‌شود؟

 • مرجعیت یک وزارتخانه برای مدیریت فرهنگی کشور؛ راهکار چیست؟

  مرجعیت یک وزارتخانه برای مدیریت فرهنگی کشور؛ راهکار چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- طبق گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با دستور رئیس‌جمهوری، همه دستگاه‌های دولتی که بودجه و ساختار فرهنگی دارند، باید به این وزارتخانه متصل شود. بر این اساس رویکردی که محمدمهدی اسماعیلی برای این وزارتخانه هدف‌گذاری کرده، تثبیت مرجعیت این نهاد در مدیریت فرهنگی کشور است؛ اکنون پرسش این است که هدف ترسیم شده چگونه محقق می‌شود؟

 • «قرارگاه فرهنگی» کشور در قرن جدید؛ ضرورت آسیب­‌شناسی و روزآمدی

  «قرارگاه فرهنگی» کشور در قرن جدید؛ ضرورت آسیب­‌شناسی و روزآمدی

  تهران- ایرناپلاس- انتصاب اعضای دوره جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی از سوی رهبر معظم انقلاب، فرصتی مناسب را برای بررسی عملکرد و نقش این شورا پدید آورده؛ شورایی که رهبری آن را «قرارگاه فرهنگی کشور» نامیده و قرار است در آستانه سده جدید شمسی، ماموریت مهمی را در «زیرساخت‌های تمدنی» و فرهنگی جامعه دنبال کند.

 • پدافند غیرعامل در «آموزش سواد رسانه‌ای»؛ در کجا قرار داریم؟

  پدافند غیرعامل در «آموزش سواد رسانه‌ای»؛ در کجا قرار داریم؟

  تهران- ایرناپلاس- این روزها نقش و تاثیر فضای مجازی در زندگی روزمره ما به‌اندازه‌ای است که استفاده اقشار مختلف مردم از آن نیازمند سواد و دانشی مختص این حوزه است. به همین دلیل سواد رسانه‌ای و ضرورت آموزش آن برای استفاده درست از رسانه‌ها بیش از هر مقوله دیگری خودنمایی می‌کند؛ اما پرسش اینجاست که این موضوع تا چه اندازه مورد توجه متولیان در نهادهای فرهنگی و رسانه‌ها قرار گرفته است تا اقدامات تاثیرگذاری داشته باشند؟

 • سرمایه‌گذاری دولتی در «علوم انسانی» ضروری‌ است؟

  سرمایه‌گذاری دولتی در «علوم انسانی» ضروری‌ است؟

  تهران- ایرناپلاس- سخنان هفته گذشته معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در خصوص ضرورت توجه و سرمایه‌گذاری در «علوم انسانی» به همان اندازه که اهمیت کلیدی داشت در رسانه­‌های اصلی کشور بازتاب زیادی نیافت و گاه حتی به عکس تعبیر شد.

پرسش از خبر