مشروح اخبار پلاس فرهنگ

 • معضلات آپارتمان‌نشینی فراتر از مسائل فرهنگی

  معضلات آپارتمان‌نشینی فراتر از مسائل فرهنگی

  تهران- ایرناپلاس- کمبود فضای فرهنگی و تفریحی در شهر و فقدان در نظر گرفتن فضای بازی کودکان در آپارتمان موجب شده است بسیاری از فعالیت‌هایی که باید در سطح شهر انجام شود، در میان دیوارهای آپارتمان‌ها به حقیقت برسد و موجب نارضایتی همسایگان شود.

 • نظارت یا حذف رقیب؟

  نظارت یا حذف رقیب؟

  تهران- ایرناپلاس- سازمان صداوسیما که بسیاری از مردم به عملکرد آن انتقاد دارند، با پبشنهاد کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۰، قرار است فضای مجازی را هم مدیریت و نظارت کند. اتفاقی که در اصل می‌تواند منجر به حذف رقبای این رسانه شود.

 • پیامدهای غفلت از حامیان اصلی میراث فرهنگی

  پیامدهای غفلت از حامیان اصلی میراث فرهنگی

  تهران- ایرناپلاس- حفاظت از میراث فرهنگی در گستره وسیع ایران نمی‌تواند تنها برعهده دولت باشد و بارها کارشناسان این حوزه تاکید کرده‌اند که مردم و سازمان‌های مردم‌نهاد باید در این حوزه فعال باشند. برای ارتقای این عملکرد لازم است آگاه‌سازی عمومی اتفاق بیفتد تا جلوی بخش عمده‌ای از تخریب‌های عمدی و سهوی گرفته شود.

 • جشنواره‌ای برای معرفی نسل‌های جدید به سینمای کشور

  جشنواره‌ای برای معرفی نسل‌های جدید به سینمای کشور

  تهران-ایرناپلاس- جشنواره فیلم فجر در این سال‌ها نشان داده فقط مکانی برای نمایش آثار سینمایی تولید شده در یک سال نیست و کارکردهای دیگری نیز دارد. این جشنواره توانسته با معرفی نسل جدیدی از کارگردانان جوان، نگاه‌های متفاوتی را به جریان سینمایی کشور اضافه کند.

 • خطر فراموشی طرح‌ها و نقوش سنتی ایرانی

  خطر فراموشی طرح‌ها و نقوش سنتی ایرانی

  تهران- ایرناپلاس- نقوش ایرانی به دلایل مختلف مانند فقدان ثبت آنها، کوتاهی در آموزش و انتقال داشته‌ها به نسل‌های بعد و کم‌کاری رسانه‌ها در حال فراموشی‌اند؛ در این شرایط تیمی متشکل از استادان و بزرگان این حوزه همراه با پژوهشگران برای حفظ و ثبت نقوش برجای مانده وارد عمل شوند تا این آثار حفظ و به نسل بعد منتقل شود.

 • حق‌وحقوق آهنگساز و نوازنده در کنسرت‌های آنلاین چه می‌شود؟

  حق‌وحقوق آهنگساز و نوازنده در کنسرت‌های آنلاین چه می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- کم‌ترین میزان دریافتی از عواید کنسرت، سهم آهنگساز و نوازندگان است در حالی که سهم عمده درآمد را خواننده، شرکت برگزارکننده و شرکت‌های فنی دریافت می‌کنند؛ به همین دلیل فعالان این بخش تاکید دارند جدول قیمت برای عوامل این حوزه تدوین شود.

 • این «بانوی بهشت» آدرس جهنم را می‌دهد

  این «بانوی بهشت» آدرس جهنم را می‌دهد

  تهران- ایرناپلاس- بی‌راه نیست اگر بگوئیم آدرسی که «بانوی بهشت» می‌دهد آدرس غلطی است که جهان اسلام را به جهنمی دیگر از جنس آنچه در این سال‌ها تجربه کرده، رهنمون می‌شود، جهنمی که در آن فقط خون مسلمانان ریخته شود و بس.

 • کپی‌کاری‌های پر هزینه، برای مردم تفریح و سرگرمی نمی‌شود

  کپی‌کاری‌های پر هزینه، برای مردم تفریح و سرگرمی نمی‌شود

  تهران- ایرناپلاس- یکی از ارکان سرگرمی و جذب مخاطب در تلویزیون، برنامه‌هایی در قالب مسابقات هستند. بررسی برخی از این برنامه‌ها و نگاه منتقدان تلویزیون و سینما نشان می‌دهد با وجود هزینه زیاد و زرق و برق فراوان، بیشتر آنها نتوانسته‌اند به موفقیت چشمگیری برسند.

 • مراقب این کتاب‌های ترجمه شده برای کودکان باشیم

  مراقب این کتاب‌های ترجمه شده برای کودکان باشیم

  تهران- ایرناپلاس- در تقسیم‌بندی کلی کتاب‌های ترجمه، می‌توان آنها را در دو گروه بازاری و ادبی از یکدیگر جدا کرد. کتاب‌های بازاری برای کودکان و نوجوانان می‌تواند آسیب‌زا باشد اما کتاب‌های ادبی، کودکان را با فرهنگ و ادب دیگر کشورها آشنا می‌کند.

 • این نمایشگاه چگونه به داد ناشران می‌رسد؟

  این نمایشگاه چگونه به داد ناشران می‌رسد؟

  تهران- ایرناپلاس- نمایشگاه کتاب تهران برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی امسال به صورت مجازی برگزار می‌شود و اگر مشکلات پست، فاکتوربندی، اطلاع‌رسانی به مخاطبان و دسترسی آنها به کتاب رفع شود، برای ناشران سود بیشتری به همراه خواهدداشت.

پرسش از خبر