مشروح اخبار فرهنگ

 • صداوسیما توانایی مدیریت سریال‌های خود را ندارد

  صداوسیما توانایی مدیریت سریال‌های خود را ندارد

  تهران- ایرناپلاس- دامنه اعتراض‌ها نسبت به انتقال صدور مجوز آثار نمایش خانگی، از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به سازمان صداوسیما گسترده‌تر شده است. ادامه این روند به نگارش نامه‌ای از سمت معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به معاون پارلمانی رئیس جمهوری منجر شده است.

 • غفلت تلویزیون از ساخت سریال‌های امیدبخش

  غفلت تلویزیون از ساخت سریال‌های امیدبخش

  تهران- ایرناپلاس- هرچند آثار زیادی در قالب مستند و فیلم‌کوتاه با موضوع ویروس کرونا و همه‌گیری آن ساخته شده اما هنوز سریال یا تله فیلم موثری درباره این بیماری ساخته نشده است. موضوعی که پتانسیل زیادی برای ساخت سریال‌های پرطرفدار و تاثیرگذار داشته و از طرفی این نوع پرداختن به موضوع جنبه‌های آموزشی، امید و آگاهی بخشی نیز دارد.

 • روزهای خوب گردشگری دوباره بازمی‌گردند

  روزهای خوب گردشگری دوباره بازمی‌گردند

  تهران- ایرناپلاس- گردشگری در ایران رشد بسیار خوبی را آغاز کرده بود که با شیوع کرونا همه برنامه‌ها و تلاش‌هایش ناکام ماند و حتی ورشکستگی برخی از فعالان این بخش را به همراه داشته، با این حال اتفاقات خوب و مثبت این حوزه را هم نمی‌توان نادیده گرفت.

 • پیدا و پنهان تغییرات در کتاب‌های درسی

  پیدا و پنهان تغییرات در کتاب‌های درسی

  تهران- ایرناپلاس- نگاه کارشناسان و متخصصان حوزه آموزشی بر این است که در تالیف کتاب‌های درسی باید به همه مسائل از زوایای مختلف بویژه روان‌شناختی توجه شود، زیرا با وجود سهولت اطلاع‌رسانی در جامعه، هر اشتباه در تولید کتاب درسی می‌تواند در روند آموزش دانش‌آموزان انحراف و اختلال ایجاد کند و خسارت این انحراف جبران ناپذیر است.

 • رویکرد مجلس برای نظارت بر بودجه‌های فرهنگی خارج از دولت چیست؟

  رویکرد مجلس برای نظارت بر بودجه‌های فرهنگی خارج از دولت چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- نهادها و سازمان‌های فرهنگی زیادی از دولت بودجه دریافت می‌کنند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها یکی از این مجموعه‌هاست. اما نقدها عموما به سمت این وزارتخانه است در حالی که مقدار بودجه‌ای که ارشاد دریافت می‌کند کمتر از دیگران است.

 • تابلوی راهنمای کتابفروشی‌ها، مردم را کتاب‌خوان می‌کند؟

  تابلوی راهنمای کتابفروشی‌ها، مردم را کتاب‌خوان می‌کند؟

  تهران-ایرناپلاس- در شرایطی که برخی از کتابفروشی‌ها به دلیل مشکلات مالی مجبور به تعطیلی کسب و کار خود شده‌اند، نصب تابلوهای راهنمای کتابفروشی با استقبال این صنف همراه شده و امیدوارند با این کار سبب یادآوری استفاده از کتابفروشی به جامعه و آموزش کتابخوانی به کودکان شود.

 • شفاف‌سازی وزارت ارشاد درباره شیوه خرید کتاب از ناشران

  شفاف‌سازی وزارت ارشاد درباره شیوه خرید کتاب از ناشران

  تهران-ایرناپلاس- دبیر هیات انتخاب و خرید کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اعلام کرد، در فعالیت این هیات مساله ناشر، قدمت فعالیت، خصوصی یا غیرخصوصی بودنش اهمیت ندارد بلکه هدف، تجهیز کتابخانه‌ها از کتاب‌های خوب است؛ ضمن آنکه ۹۰ درصد خرید از ناشران بخش خصوصی است.

 • صف‌آرایی سینمای ایران در برابر تحریم‌های آمریکا

  صف‌آرایی سینمای ایران در برابر تحریم‌های آمریکا

  تهران- ایرناپلاس- هفتاد و هفتمین جشنواره فیلم ونیز از اهمیت بسیاری برای سینمای ایران برخوردار است. این اهمیت نه تنها به دلیل استقبال و تشویق فیلم جدید مجید مجیدی، بلکه به دلیل انتقادهای او از تحریم‌های آمریکا علیه ایران در یک رویداد بین‌المللی است. 

 • تحقیر فیلمنامه‌نویسان با دستمزدهای غیرواقعی

  تحقیر فیلمنامه‌نویسان با دستمزدهای غیرواقعی

  تهران- ایرناپلاس- کانون فیلم‌نامه‌نویسان سینمای ایران در حالی برای دومین سال متوالی حداقل دستمزد فیلم‌نامه‌نویسان را اعلام کرد که این صنف مهم و تاثیرگذار از اهمیت و توجه کمتری برخوردارند. افت کیفیت فیلمنامه‌ها در نهایت به افت کل فیلم‌ها منجر می‌شود که ضعف اصلی سینمای ایران نیز در همین نقطه باید جست‌وجو شود.

 • درخواست چاپخانه‌داران متضرر از کرونا برای رفع مشکل مالیاتی

  درخواست چاپخانه‌داران متضرر از کرونا برای رفع مشکل مالیاتی

  تهران- ایرناپلاس- لزوم پرداخت مالیات بعد از چند ماه تعطیلی فعالیت چاپخانه‌داران و قوانین و آیین‌نامه‌ها برای ورود و خروج کالای چاپی، از مسائلی هستند که همچنان برای تسهیل آنها در جهت تداوم فعالیت این صنف تلاش می‌شود.