مشروح اخبار اقتصاد

 • حل مسائل واقعی کشور به دست نخبگان؛ راهکار طرح احمدی روشن

  حل مسائل واقعی کشور به دست نخبگان؛ راهکار طرح احمدی روشن

  تهران- ایرناپلاس- دانشگاه کارآفرین، یکی از اجزای محیط کسب‌وکار در کشورهای توسعه‌ یافته است؛ دانشگاه‌هایی که توانسته‌اند مسیر توسعه اقتصادی را تسهیل کنند و با رویکردی مسئله‌محور، در ارزش‌آفرینی اقتصادی، نقش داشته باشند. در سال‌های اخیر، بنیاد ملی نخبگان با راه‌اندازی طرحی در حال بسترسازی برای تغییر رویکرد دانشگاه‌هاست.

 • یک روز در اداره کار میرزای شیرازی؛ کارگرانی که مشغول انتظارند

  یک روز در اداره کار میرزای شیرازی؛ کارگرانی که مشغول انتظارند

  تهران- ایرناپلاس- دعاوی کارگری و کارفرمایی شامل روایت‌های جالبی است که هم‌پای گسترش رکود اقتصادی، گاهی شکل‌های پیچیده‌تری هم به خود می‌گیرد.

 • رشد ۵۵ درصدی ورود سرمایه خارجی

  رشد ۵۵ درصدی ورود سرمایه خارجی

  تهران- ایرناپلاس- طبق آمار نهادهای رسمی، طی پنج ماه اول امسال، ورود سرمایه‌گذاری خارجی به داخل کشور با رشد ۵۵ درصدی به رقم ۱.۲ میلیارد دلار رسیده است. این رقم شامل سرمایه‌های مستقیم و غیرمستقیم می‌شود.

 • یارانه دارو، پول ما در جیب شهروندان کشورهای دیگر

  یارانه دارو، پول ما در جیب شهروندان کشورهای دیگر

  تهران- ایرناپلاس- دارو را ارزان‌تر از قیمت واقعی به دست مصرف‌کننده آن می‌رسانیم تا سلامت اقشار کمتر برخوردار به خطر نیفتد. اما اظهارنظرها حاکی از قاچاق داروی ارزان به کشورهای همسایه است. راهکار آزادسازی قیمت داروست، اما چرا این کار صورت نمی‌گیرد؟

 • راه دراز نوبل اقتصادی؛ از دانشگاه‌های آمریکا تا روستاهای هند و کنیا

  راه دراز نوبل اقتصادی؛ از دانشگاه‌های آمریکا تا روستاهای هند و کنیا

  تهران- ایرناپلاس- بهترین راه برای طراحی اقداماتی که فقر جهانی را کاهش می‌دهند کدام است؟ برندگان جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۱۹، با استفاده از روشی که پیش از این در علوم پزشکی به‌کار برده می‌شد، آزمایش‌هایی برای مطالعه رفتار اقتصادی افراد در محیط‌های واقعی طراحی کردند و تلاش کردند به این سؤال، پاسخ دهند.

 • بالأخره ماینینگ صنعت است یا نه؟!

  بالأخره ماینینگ صنعت است یا نه؟!

  تهران- ایرناپلاس- ماینینگ یا استخراج رمزارزها، فعالیتی است که با رفتار متفاوت نهادها و سازمان‌های مرتبط مواجه شده است. ماینینگ از یک فعالیت غیرمجاز به فعالیتی مجاز تبدیل شده که توسط بانک مرکزی، وزارت ارتباطات، وزارت صمت و وزارت نیرو به رسمیت شناخته می‌شود. اما پیچ و خم مجوزهای مرتبط با آن به‌ جایی رسیده که نفس کسب‌وکارهای این حوزه را به‌شماره انداخته است.

 • قراردادهای IPC انعطاف‌پذیر شوند

  قراردادهای IPC انعطاف‌پذیر شوند

  تهران- ایرناپلاس- وزیر نفت می‌گوید منابع صندوق توسعه ملی، کفاف سرمایه‌گذاری در صنعت نفت را نمی‌دهند و بخش خصوصی هم توان تأمین سرمایه در مقیاس بزرگ را ندارد. اما کارشناسان مسئله اصلی را جذاب نبودن قراردادهای نفتی برای سرمایه‌گذاران می‌دانند و راه‌حل‌هایی هم برای حضور بخش خصوصی در این صنعت ارائه می‌دهند.

 • حرف و حدیث‌های بازار ۲۵۰۰ میلیاردی و ورود وزیر برای ختم یک مهمانی

  حرف و حدیث‌های بازار ۲۵۰۰ میلیاردی و ورود وزیر برای ختم یک مهمانی

  تهران- ایرناپلاس- بازار پردرآمد خدمات ارزش افزوده موبایلی برعکس سازوکاری که در دنیا دارد، در ایران به بازاری فریبکارانه تبدیل شده و از همین رو، وزیر ارتباطات عزمش را جزم کرده به فعالیت این بازار پایان دهد.

 • رونق صادرات در دوره رکود

  رونق صادرات در دوره رکود

  تهران- ایرناپلاس- طبق اطلاعات گمرک، طی ۶ ماه اول امسال، رشد وزنی صادرات و واردات کشور به ترتیب ۲۲.۵ و ۰.۴۱ درصد بوده است. معاون اسبق سازمان گمرک در این خصوص معتقد است، با همه محدودیت‌ها، ایران همچنان برای بازار جهانی جذابیت و اعتبار دارد.

 • انتظار حل مشکلات از بانک‌هایی که کم آورده‌اند!

  انتظار حل مشکلات از بانک‌هایی که کم آورده‌اند!

  تهران- ایرناپلاس- مرتضی اکبری می‌گوید: بانک‌ها کم آورده‌اند و نمی‌توان در این شرایط از آنها خواست حلاّل مشکلات کشور هم باشند.