مشروح اخبار اقتصاد

 • بیکاری ۲ میلیون نفر و رشد منفی ۲۰ درصد ترسناک‌تر است یا کسری بودجه؟

  بیکاری ۲ میلیون نفر و رشد منفی ۲۰ درصد ترسناک‌تر است یا کسری بودجه؟

  تهران- ایرناپلاس- یک کارشناس اقتصادی می‌گوید: در این شرایط نباید از کسری بودجه ترسید، بلکه چیزی که باید از آن بترسیم، بیکاری تقریباً دو میلیون نفر با ادامه یافتن این بحران است. همچنین دولت نمی‌تواند اجازه دهد دو میلیون شغل از دست برود و رشد اقتصادی منفی ۱۵ تا منفی ۲۰ درصد شود.

 • آخرین میخ بر تابوت انحصارطلبی وکلا

  آخرین میخ بر تابوت انحصارطلبی وکلا

  تهران- ایرناپلاس- یک مدرس دانشگاه معتقد است با تصریح قانون بودجه ۱۳۹۹ شغل وکالت از مصادیق کسب‌وکار محسوب شده و مشمول احکام کسب‌وکارها از جمله ممنوعیت ظرفیت‌گذاری در صدور مجوز است. بدین ترتیب، متقاضیان دریافت پروانه وکالت می‌توانند در صورت امتناع مجدد کانون‌های وکلا از صدور پروانه، جهت مطالبه حق خود به دیوان عدالت اداری شکایت کنند.

 • توجه! کارکنان مشغول دورکاری هستند!

  توجه! کارکنان مشغول دورکاری هستند!

  تهران- ایرناپلاس- شرایط بحرانی و کاهش تردد در سطح شهر برای بعضی از کسب‌وکارها تنها یک معنی دارد: تعطیلی. این در حالی است که اگر مدیران با ابزارهای مبتنی بر فناوری آشنایی داشته باشند، گزینه دورکاری را انتخاب می‌کنند و در شرایط بحرانی نیز تا حد امکان فعالیت‌های کاری سازمان را ادامه می‌دهند.

 • اقتصاد ایران در آخرین سال قرن ۱۴

  اقتصاد ایران در آخرین سال قرن ۱۴

  تهران- ایرناپلاس- یک اقتصاددان با تحلیل شاخص‌های مهم اقتصادی، نماهای وضعیت کشور در سال جدید را به سمت کاهش تولید و سرمایه‌گذاری مستقیم و افزایش فاصله طبقاتی ترسیم می‌کند.

 • در سالهای اخیر رفاه همگانی کاهش یافته، اما نابرابری بیشتر نشده است

  در سالهای اخیر رفاه همگانی کاهش یافته، اما نابرابری بیشتر نشده است

  تهران- ایرناپلاس- یک استاد اقتصاد معتقد است طی چند سال‌ گذشته به جای نابرابری درآمدها، کشور با یک کاهش رفاه همگانی مواجه بوده‌ و به‌نوعی همه با هم فقیرتر شده‌اند. به گفته علی مزیکی در بسیاری مواقع، وقتی رفاه همگانی افت می‌کند، همزمان توزیع درآمد بهتر می‌شود، چون همه با هم فقیرتر شده‌اند، در این زمان‌ها به جای توزیع رفاه، توزیع فقر صورت گرفته است.

 • عدم تحقق نصف درآمد نفتی کشور، در سال بد طلای سیاه

  عدم تحقق نصف درآمد نفتی کشور، در سال بد طلای سیاه

  تهران-ایرناپلاس- دیروز نفت پایین‌ترین قیمت در ۱۷ سال گذشته را با ۲۰ دلار ثبت کرد، اما حتی اگر بر مبنای پیش‌بینی‌ها قیمت متوسط نفت در سال جدید ۳۰ دلار در بشکه باشد، منابع نفتی بودجه سال ۱۳۹۹ تنها نصف میزان برنامه‌ریزی شده را محقق می‌کند.

 • دورکاری؛ درسی که کرونا به کسب‌وکارها آموخت

  دورکاری؛ درسی که کرونا به کسب‌وکارها آموخت

  تهران- ایرناپلاس- همه‌گیری ویروس کرونا در کشور موجب شد کسب‌وکارها، سال گذشته را با تجربه متفاوتی به پایان برسانند. شاید بتوان گرایش به دورکاری در اسفندماه را گسترده‌ترین تجربه دورکاری در کشور دانست؛ تجربه‌ای که می‌تواند مقدمه برای تغییر در مدیریت منابع انسانی و نیز ساختار کسب‌وکارهای گوناگون باشد.

 • کمپین نفس، سهم بخش خصوصی در مبارزه با کرونا

  کمپین نفس، سهم بخش خصوصی در مبارزه با کرونا

  تهران- ایرناپلاس- اتاق بازرگانی به‌عنوان نماینده بخش خصوصی کشور نقش خود را برای مبارزه با ویروس کرونا در قالب کمپین نفس شروع کرده است. اصلی‌ترین هدف این کمپین، تجمیع منابع مالی و خریداری لوازم بهداشتی و بیمارستانی لازم در خارج از کشور است.

 • باشگاه میلیارد دلاری ویروس‌ها؛ از سارس تا کرونا

  باشگاه میلیارد دلاری ویروس‌ها؛ از سارس تا کرونا

  تهران- ایرناپلاس- اپیدمی‌ها علاوه بر آثاری که بر بخش بهداشت و درمان دارند، بر شاخص‌های اقتصاد کلان کشورها و نیز اقتصاد جهانی تأثیر گذارند. حدود ۱۷ سال پیش سارس هزینه ۴۰ میلیاد دلاری و حدود پنج سال پیش ابولا هزینه ۵۳ میلیارد دلاری برای اقتصاد جهان به بار آورد و این بار کرونا، سرعت‌گیر رشد اقتصادی جهان شده است.

 • دو پس‌انداز ملی برای روز مبادا

  دو پس‌انداز ملی برای روز مبادا

  تهران- ایرناپلاس- بر اساس برخی یافته‌های مطالعات تجربی، از ۴۳ نوع بلایای طبیعی در جهان، ۳۳ نوع آن در ایران رخ می­‌دهد. بدین ترتیب، ایران جزو ۱۰ کشور بلاخیز جهان محسوب می‌­شود.