مشروح اخبار اقتصاد

 • تهرانی‌ها با موبایل کرایه تاکسی بدهند

  تهرانی‌ها با موبایل کرایه تاکسی بدهند

  تهران- ایرناپلاس- تقریباً دو سالی هست که در تاکسی‌ها به جای گشتن در گوشه و کنار کیف‌پول و جیب‌هایمان برای پیدا کردن پول خرد، صفحه موبایل‌هایمان را بالا و پایین می‌کنیم تا با اسکن کد نصب شده در تاکسی، کرایه‌مان را بدون نگرانی بابت پول خرد پرداخت کنیم.

 • دلار ۴۲۰۰ تومانی را در بازار می‌فروشند

  دلار ۴۲۰۰ تومانی را در بازار می‌فروشند

  تهران- ایرناپلاس- یک کارشناس اقتصادی می‌گوید: برخی افراد از طریق فاکتورسازی و ارائه آن به دولت، ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده و به قیمت بازار آزاد می‌فروشند یا اینکه کالای وارداتی خود را متناسب با این ارز قیمت‌گذاری نمی‌کنند.

 • منتظر پاسخ سازمان‌های عراقی درباره علت آتش‌سوزی کارخانه در کربلاییم

  منتظر پاسخ سازمان‌های عراقی درباره علت آتش‌سوزی کارخانه در کربلاییم

  تهران- ایرناپلاس- مدیرعامل کاله از کم و کیف آتش‌سوزی کارخانه این شرکت در عراق می‌گوید.

 • قبض‌هایمان را برق گرفت

  قبض‌هایمان را برق گرفت

  تهران- ایرناپلاس- اگر دیدید سر هر برج برایتان یک قبض برق آمد، تعجب نکنید. قرار است مبنای زمانی محاسبه قبوض برق از این به بعد ماهانه شود. در این باره چه می‌دانید؟ آیا این کار مصرف شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

 • تنوع محصولات پتروشیمی و مقاصد صادراتی، تحریم‌پذیری این صنعت را سخت می‌کند

  تنوع محصولات پتروشیمی و مقاصد صادراتی، تحریم‌پذیری این صنعت را سخت می‌کند

  تهران- ایرناپلاس- یک کارشناس حوزه انرژی می‌گوید: اگر کشوری که تحت تحریم قرار گرفته اقدام به فروش نفت کند، مشخص خواهد شد نفت خام متعلق به کدام کشور است، اما این موضوع در رابطه با محصولات پتروشیمی صدق نمی‌کند.

 • بازار گرم یک حشره، از صادرات به شرق آسیا تا غذای عقرب

  بازار گرم یک حشره، از صادرات به شرق آسیا تا غذای عقرب

  تهران-ایرناپلاس- خبر خرید تضمینی ملخ در جنوب کشور، به علت نامأنوس بودن آن، در صدر موضوعات رسانه‌ها قرار گرفت. برانگیختن بسیاری از ذهن‌ها معطوف به این پرسش است که این ملخ‌ها به چه کار می‌آید؟ در این گزارش به کاربردها و چرخه اقتصادی که حول این محصول شکل گرفته، پرداخته شده است.

 • مبنای قانونی دریافت مالیات از خریداران سکه‌های طلا چیست؟

  مبنای قانونی دریافت مالیات از خریداران سکه‌های طلا چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- مالیاتی که قرار است از خریداران سکه‌های بانک مرکزی دریافت شود، ذیل کدام سرفصل است؟ مالیات بر درآمدهای اتفاقی، درآمد مشاغل یا عایدی سرمایه؟ آیا عطف به ماسبق شدن این تصمیم، سلب اعتماد عمومی از نهادهای دولتی را در پی ندارد؟

 • محصولات پتروشیمی ایران قابل جایگزین کردن از کشورهای دیگر نیست

  محصولات پتروشیمی ایران قابل جایگزین کردن از کشورهای دیگر نیست

  تهران- ایرناپلاس- یک فعال اقتصادی می‌گوید: در تحریم جدید، بخشی از پتروشیمی هدف قرار گرفته که عمدتاً مربوط به محصولات شیمیایی است. این گروه از محصولات، امکان ترکیب با فرآورده‌های نفتی را که برای تولید بنزین استفاده می‌شود، داشته و در گروه محصولات واسطه‌ای و میانی قرار دارند. بیشتر خریداران ما برای تولید فرآورده‌های دیگر، به محصولات ما نیاز دارند که به‌راحتی قابل جایگزین کردن از کشورهای دیگر نیست.

 • هجوم نسل جدیدی از ملخ‌ها به کشور

  هجوم نسل جدیدی از ملخ‌ها به کشور

  تهران- ایرناپلاس- مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان اعلام کرد: نسل جدیدی از ملخ‌ها از سوی جزیره کیش به استان هرمزگان حمله کرده‌اند و با توجه به تراکم جمعیت این آفت، امکان سرایت آنها به استان‌های همجوار دور از انتظار نیست.

 • مشکلات فعلی در نظام تأمین اجتماعی، معلول پیر شدن جمعیت نیست

  مشکلات فعلی در نظام تأمین اجتماعی، معلول پیر شدن جمعیت نیست

  تهران- ایرناپلاس- گذار جمعیتی به معنای افزایش جمعیت سالمندان، اکنون واقعیت غیر قابل انکار صنعت بازنشستگی در بسیاری از کشورهاست که بحران‌های جدی برای بسیاری از سازمان‌ها و صندوق‌های بازنشستگی کشورهای مختلف ایجاد کرده است. ایران هنوز از مرحله گذار جمعیتی، عبور نکرده، اما نظام بازنشستگی آن تقریباً با همان چالش‌ها مواجه است. برای پشت سر گذاشتن این چالش‌ها چه اصلاحاتی باید صورت گیرد؟