مشروح اخبار پلاس اقتصاد

 • تلاش برای خنثی‌کردن اثر کرونا بر بازار کار

  تلاش برای خنثی‌کردن اثر کرونا بر بازار کار

  تهران- ایرناپلاس- کرونا ۱۱۴ میلیون نفر شاغل را در سراسر جهان بیکار کرده است. پیامدهای کرونا در بازار کار ایران نیز خود را نشان داده، به‌گونه‌ای که در سال گذشته یک میلیون نفر از جمیعت شاغل کشور کاسته شده است. با این حال، حمایت‌های دولت از کسب‌وکارها برای حفظ اشتغال ادامه دارد.

 • کاهش قیمت کالاها با روند نزولی نرخ ارز، چگونه محقق می‌شود؟

  کاهش قیمت کالاها با روند نزولی نرخ ارز، چگونه محقق می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- کاهش نرخ ارزی که طولانی‌مدت باشد و منجر به کاهش قیمت کالاها شود از آنجایی که می‌تواند کاهش قدرت خرید و آثار تورمی افزایش نرخ ارز را جبران کند، برای اقتصاد کشور مفید خواهد بود. حال این پرسش مطرح است که آیا کاهش روزهای گذشته نرخ ارز این ویژگی‌ها را دارد؟

 • اتهام‌زنی به دولت با فرافکنی درباره یارانه بنزین؛ واقعیت چیست؟

  اتهام‌زنی به دولت با فرافکنی درباره یارانه بنزین؛ واقعیت چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- منتقدان دولت می‌گویند مصرف بنزین پس از کنار گذاشتن کارت سوخت در دولت روحانی افزایش یافت و افزایش بیشتر قیمت بنزین می‌توانست مصرف آن را کنترل کند.

 • کنترل قیمت‌ها در بازار مسکن از کدام مسیر؟

  کنترل قیمت‌ها در بازار مسکن از کدام مسیر؟

  تهران- ایرناپلاس- با اینکه بخشی از هزینه‌های ساخت مسکن از جمله حقوق و دستمزد به‌دلیل حضور کارگران نیمه‌ماهر و ماهر مهاجر تحت تأثیر نرخ ارز قرار دارد، اما چسبندگی قیمت‌ها مانعی برای کاهش هزینه ساخت در شرایط نزولی شدن نرخ ارز است. مهم‌ترین راهکاری که می‌تواند هزینه ساخت مسکن را تحت کنترل درآورد، مدیریت نقدینگی، تورم و کسری بودجه است.

 • دستاوردهای تاریخی انتقال نفت به پایانه جاسک

  دستاوردهای تاریخی انتقال نفت به پایانه جاسک

  تهران- ایرناپلاس- «از مزیت‌های طرح انتقال نفت از گوره به جاسک، این است که نفتکش‌ها باید از ورودی دریای عمان وارد شده تا به پایانه خارگ برسند. این فاصله ۱۰۰۰ کیلومتری که با حساب برگشت ۲۰۰۰ کیلومتر می‌شود، با راه‌اندازی پایانه جاسک، از بین می‌رود. این مزیت، سبب ایجاد علاقه‌ برای خرید نفت ایران می‌شود.»

 • آب و زمینی که ما را می‌بلعد

  آب و زمینی که ما را می‌بلعد

  تهران- ایرناپلاس- بحران آب همچنان یکی از خطرهای پیش‌روی کسب‌وکارهای ایرانی است که بیش از پیش شدت یافته و ابعاد تازه‌ای از خود نشان می‌دهد. تنش آبی می‌تواند تهدیدی برای امنیت غذایی، بهداشت و سلامتی و حتی عاملی برای سست‌شدن قدم‌هایی باشد که بر زمین می‌گذاریم.

 • تحول بنیادین در بخش پتروشیمی و پالایشی نیازمند فناوری‌های جدید

  تحول بنیادین در بخش پتروشیمی و پالایشی نیازمند فناوری‌های جدید

  تهران- ایرناپلاس- یک تحلیلگر مسائل انرژی با بیان اینکه در حوزه پتروشیمی نیز خام‌فروشی می‌کنیم؛ محصولاتی با ارزش افزوده کمتر را صادر کرده و محصولات پایین دستی را که به بازار نزدیکند را وارد می‌کنیم، فناوری‌های جدید را نیاز اساسی این بخش‌ها برای تولید محصولات کلیدی و باارزش برشمرد.

 • مقابله با تنش آبی با هوش مصنوعی و بازار سرمایه

  مقابله با تنش آبی با هوش مصنوعی و بازار سرمایه

  تهران- ایرناپلاس- آماده نبودن برای مقابله با تنش آبی می‌تواند چالش‌هایی را در زمینه بهداشت و سلامت، امنیت غذایی، تولید و در نهایت امنیت اجتماعی ایجاد کند. یکی از دلایل بروز تنش آبی، هدررفت آب است. ۹۲ درصد از هدررفت آب ایران در بخش کشاورزی رخ می‌دهد.

 • پاسخ به مطالبات کارگری؛ تشکل‌های صنفی به دولت پیشنهاد اجرایی دهند

  پاسخ به مطالبات کارگری؛ تشکل‌های صنفی به دولت پیشنهاد اجرایی دهند

  تهران- ایرناپلاس- در حالی که در برخی از کشورها هفته‌های کاری به کمتر از ۶ روز و روزهای کاری به کمتر از ۸ ساعت تبدیل می‌شوند، یک می/۱۱ اردیبهشت به‌عنوان تاریخی که در آن روزهای کاری هشت ساعته به قانونی برای کارگران تبدیل شد، جشن گرفته می‌شود؛ روز جهانی کارگر.

 • نگذارید ریاست کمیسیون تلفیق بودجه به رانت تبدیل شود

  نگذارید ریاست کمیسیون تلفیق بودجه به رانت تبدیل شود

  تهران- ایرناپلاس- یک روز پس از ابلاغ ضوابط اجرایی قانون بودجه ۱۴۰۰توسط معاون اول رئیس جمهوری، گمانه‌زنی‌ها درباره تغییرات بودجه در مجلس شورای اسلامی آن هم پس از تصویب، جدی‌تر شد. ماجرا از توئیت یکی از نمایندگان آغاز شد و با امضای نامه‌ای توسط ۱۰۰ نماینده که هیات رئیسه مجلس را به پاسخگویی و شفافیت دعوت می‌کردند، ابعاد تازه‌ای پیدا کرد.

پرسش از خبر