مشروح اخبار پلاس اقتصاد

 • تخلیه ۳۳ هزار روستا؛ چرا این آمار نادرست است؟

  تخلیه ۳۳ هزار روستا؛ چرا این آمار نادرست است؟

  تهران- ایرناپلاس- در هفته‌های اخیر یکی از مسائلی که مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت و به آن پرداخته شد، آمارهایی از وضعیت مهاجرت و تخلیه روستاها بود و این پرسش را مطرح کرد که آیا آبادی‌ها و روستاها در حال خالی‌شدن از سکنه‌ است؟

 • ریشه‌یابی اصرار جریانی خاص بر ناهماهنگی تیم اقتصادی دولت/ وقتی منافع برخی به خطر افتاد!

  ریشه‌یابی اصرار جریانی خاص بر ناهماهنگی تیم اقتصادی دولت/ وقتی منافع برخی به خطر افتاد!

  پنهان کردن فاجعه اقتصادی به یادگار مانده از گذشته، تحت‌الشعاع قرار دادن موفقیت دولت رئیسی در کاهش تورم و جلوگیری از افشای رانت‌های نهفته در شبکه بانکی، مهمترین دلایل هجمه یک جریان خاص به تیم اقتصادی دولت است.

 • آمار «مهاجرت و تخلیه روستاها»؛ واقعیت، اشتباه سهوی یا ...؟

  آمار «مهاجرت و تخلیه روستاها»؛ واقعیت، اشتباه سهوی یا ...؟

  تهران- ایرناپلاس- نخستین بار سال ۱۳۹۴ بود که مسئول وقت «معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور» آماری درباره خالی­‌شدن روستاها و آبادی­‌ها داد که تا سال­‌ها بعد، منبع صدها گزارش، تحلیل و میزگرد شد؛ چه از سوی رسانه‌های داخلی چه فارسی­‌زبان­‌های خارج.

 • راهبرد توسعه صنعتی، بایدها و نبایدها

  راهبرد توسعه صنعتی، بایدها و نبایدها

  تهران- ایرناپلاس- راهبرد توسعه صنعتی، مجموعه‌ای از جهت‌گیری‌های بلندمدت دولت است که در بُعد خارجی، چارچوب و شیوه ارتباط بخش صنعت با اقتصاد جهانی را تعیین می‌کند و در بُعد داخلی به‌طور غیرمستقیم بر تخصیص منابع بین صنایع و گروه‌های صاحب‌نفوذ اثرگذار است.

 • راهی که به حفظ منابع آبی کشور ختم می‌شود

  راهی که به حفظ منابع آبی کشور ختم می‌شود

  تهران- ایرناپلاس- معضلات مربوط به کم‌­آبی یا بی‌­آبی در کشورمان هر روز پیچیده‌­تر شده و مناطق گسترده­‌تری را در برمی‌­گیرد؛ این موضوع البته مربوط به یکی دوسال اخیر نیست و مدت‌­هاست که کارشناسان و متخصصان حوزه آب و محیط زیست نسبت به آن هشدار می­‌دهند؛ هشدارهایی که در پیوند با خشکسالی‌­های بی‌­سابقه اخیر، بیشتر شنیده می‌­شوند و ملموس­ تر شده‌اند.

 • منشاء آلودگی هوا در دلِ «ارزانی سوخت‌ فسیلی و گرانی انرژی‌ پاک»

  منشاء آلودگی هوا در دلِ «ارزانی سوخت‌ فسیلی و گرانی انرژی‌ پاک»

  تهران- ایرناپلاس- تشدید آلودگی هوا در روزهای اخیر بار دیگر انگشت اتهام را به سمت نیروگاه‌های برق برده است. با توجه به افزایش مصرف گاز خانگی از یک سو و نیاز نیروگاه‌ها به سوخت برای تداوم تولید برق باید به این نکته اشاره کرد که سوخت‌های فسیلی، همیشه سهم بیش از ۹۰ درصدی در صنعت برق دارند.

 • راهکارهای عملیاتی برای ترسیم «بودجه عدالت‌محور» در سال ۱۴۰۱

  راهکارهای عملیاتی برای ترسیم «بودجه عدالت‌محور» در سال ۱۴۰۱

  تهران- ایرناپلاس- «بودجه عادلانه» که در روزهای اخیر به کلیدواژه دولت در نخستین تجربه بودجه‌ریزی‌اش تبدیل شده است چگونه تحقق پیدا می‌کند؟ از نگاه یک اقتصاددان، با چهار اقدام اصلاحی می‌توان بودجه ۱۴۰۱ را به «بودجه‌ای عدالت‌محور» تبدیل کرد.

 • سه گام بلند دولت؛ فصل شکوفایی ظرفیت‌­‌ها و توانمندی‌های داخلی

  سه گام بلند دولت؛ فصل شکوفایی ظرفیت‌­‌ها و توانمندی‌های داخلی

  تهران- ایرناپلاس- با گذشت کمتر از سه ماه از آغاز به کار کابینه سیزدهم، اخباری از عملکردها و روندهای دولت به گوش می­‌رسد که بیانگر پیگیری و تکوین گام­‌های اجرایی مهمی دارد؛ گام‌های آغازین برای رویش، شکوفایی و به فعلیت رساندن ظرفیت‌های متنوع داخلی که متاسفانه چند سالی است مغفول مانده‌اند.

 • توزیع درآمد کشور از کدام مسیر؟

  توزیع درآمد کشور از کدام مسیر؟

  تهران- ایرناپلاس- به گفته یک اقتصاددان، بودجه سالانه می‌تواند دو راهکار برای توزیع درآمد و کاهش نابرابری توسط دولت پیشنهاد دهد: اشتغال و مالیات. دولت از طریق تخصیص بودجه‌ عمرانی، در زیرساخت‌ها سرمایه‌گذاری و زمینه را برای ایجاد اشتغال توسط بخش خصوصی آماده می‌کند. بخش خصوصی نیز با پرداخت مالیات، درآمدهایی را برای دولت تأمین می‌کند که یکی از کارکردهای آن، کاهش نابرابری است.

 • «راه‌حل ملی» آب و خشکسالی؛ ملاحظات و پیش‌نیازهای لازم

  «راه‌حل ملی» آب و خشکسالی؛ ملاحظات و پیش‌نیازهای لازم

  تهران- ایرناپلاس- سخنان رئیس جمهوری در جلسه روز یکشنبه هیات دولت، حاوی نکات قابل تاملی درباره موضوع‌های جاری مرتبط با آب و برخی گله­‌مندی­‌های مردم بود. نخست آنکه تاکید کرد: «چنانچه مردم در موضوعی گله‌مندند وظیفه داریم ابعاد مختلف مشکلات و راهکارهای موجود را برای مردم تبیین و تشریح کنیم».

پرسش از خبر