مشروح اخبار پلاس اقتصاد

 • درمان فوری برای درد کهنه اقتصاد ایران

  درمان فوری برای درد کهنه اقتصاد ایران

  تهران- ایرناپلاس- اقتصاد ایران با چالش‌هایی روبه‌روست که نشان‌دهنده انباشت خطاهای سیاست‌گذاری در طول چند دهه هستند. تورم بالا، رشد پایین و کسری بودجه به ویژگی‌های اصلی اقتصاد کشورمان تبدیل شده‌اند. آیا راه‌حل فوری برای حل چالش‌هایی به قدمت چندین دهه وجود دارد؟

 • چرا باید در قوانین استخراج رمز ارز بازنگری شود؟

  چرا باید در قوانین استخراج رمز ارز بازنگری شود؟

  تهران- ایرناپلاس- اهمیت موضوع رمزارزها تا جایی است که این شکل جدید پول، پای خود را به جلسه هیأت دولت باز کرده و رئیس‌جمهوری خواستار بازنگری در قوانین مربوط به آن شده است. ایران در زمینه رمزارزها چه قوانینی دارد و در چه مواردی به بازنگری است؟

 • کاهش یک چهارمی جمعیت گاومیش؛ دامی سازگار با اقلیم ایران

  کاهش یک چهارمی جمعیت گاومیش؛ دامی سازگار با اقلیم ایران

  تهران- ایرناپلاس- گاومیش‌ها را به دام هزاره سوم می‌شناسند زیرا دامی مقاوم در برابر گرما و عموما خاص مناطق گرمسیری و نیمه‌گرمسیری با نیاز غذایی مقرون به‌صرفه است از آن رو که از علوفه خَشَبی(علوفه‌ای از ضایعات کشاورزی همانند کاه، کلش و تفاله نیشکر) تغذیه می‌کند و از این جهت نسبت به گاو بسیار اقتصادی‌تر است.

 • رد پای محو «دام هزاره سوم»

  رد پای محو «دام هزاره سوم»

  تهران- ایرناپلاس- تصویر جثه بزرگ با شاخ‌های هلالش را از فیلم‌ها در ذهن دارم وقتی پسرک خوزستانی با جثه‌ای نحیف گله‌ای از این دام‌های بزرگ را به سمت هور هدایت می‌کند و گله در گرمای سوزنده چله تموز با رسیدن به حاشیه تالاب خود را بی‌هوا به آب می‌زند.

 • تلاش برای بودجه‌نویسی بدون تورم

  تلاش برای بودجه‌نویسی بدون تورم

  تهران- ایرناپلاس- نخستین بودجه دولت سیزدهم در ماه‌های آینده تقدیم مجلس خواهد شد؛ بودجه‌ای که گفته می‌شود قرار است بدون کسری باشد. راه حل دولت برای بودجه‌ای بدون کسری و تورم چیست؟

 • آزمایش‌هایی که نوبل گرفتند

  آزمایش‌هایی که نوبل گرفتند

  تهران- ایرناپلاس- اینکه در چه فصلی متولد شده‌ایم، با تحصیلات و درآمدمان ارتباط دارد؟ از طالع‌بینی صحبت نمی‌کنیم بلکه از روشی صحبت می‌کنیم که برندگان نوبل اقتصاد ۲۰۲۱ استفاده کردند تا آزمایش‌هایی را برای شناخت روابط علّی بین متغیرهای اقتصادی طراحی کنند.

 • کشاورزی قراردادی، راه‌حل اقتصاد ایران است؟

  کشاورزی قراردادی، راه‌حل اقتصاد ایران است؟

  تهران- ایرناپلاس- در مدیریت بازار محصولات کشاورزی و غذایی این فقط کشاورزی قراردادی نیست که می‌تواند در بازار ثبات نسبی را برقرار کند، بلکه ضرورت دارد سیاست‌های دیگر بخش‌های کشاورزی و نیز سیاست‌های کلان اقتصادی یعنی سیاست‌های تجاری، پولی، بانکی و ارزی با یکدیگر هماهنگ و در راستای تعادل‌بخشی نسبی به بازار محصولات کشاورزی باشند.

 • کدام مزیت‌ها در جامعه، مسیر مقابله با فساد را تسهیل می‌کند؟

  کدام مزیت‌ها در جامعه، مسیر مقابله با فساد را تسهیل می‌کند؟

  تهران- ایرناپلاس- با روی کار آمدن دولت سیزدهم امیدهای زیادی برای تحقق یکی از شعارهای مهم رئیس‌جمهوری یعنی مبارزه جدی و بی‌امان با فساد زنده شده است.

 • نجات آب کشور در گرو اصلاح الگوی کشت

  نجات آب کشور در گرو اصلاح الگوی کشت

  تهران- ایرناپلاس- برای شهروند ایرانی که در بیشتر نقاط کشور کم و بیش با کمبود آب و محدودیت منابع آبی مواجه بوده، سخن گفتن از صرفه‌جویی و دانستن قدر و قیمت این «مایه حیات» تا اندازه‌ای تکراری است؛ بیشتر ما از کودکی تا کهنسالی تذکر و سفارش بسیار دیگران را درباره لزوم مدیریت و مصرف بهینه آب بارها شنیده‌ و احتمالا خودمان هم تکرارش کرده‌ایم.

 • فرونشست زمین؛ بحرانی خزنده به عمق مناطق جمعیتی ایران

  فرونشست زمین؛ بحرانی خزنده به عمق مناطق جمعیتی ایران

  تهران- ایرناپلاس- سال‌هاست که در عین خشکسالی‌های گسترده و پیوسته در کشور که به گفته وزیر نیرو در ۵۲ سال اخیر بی‌سابقه بوده، «فرونشست زمین» بر شدت و حدت این بحران افزوده است. چنانکه رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی می‌گوید: این وضعیت برای همه استان‌های کشور به جز گیلان و مازندران در حال وقوع است و این دو استان نیز در آینده نزدیک با آن مواجه خواهند شد.

پرسش از خبر