مشروح اخبار پلاس سیاست

 • پرداخت‌­های «هماهنگ» و اجرای عدالت؛ انتظار مردم برآورده می‌شود؟

  پرداخت‌­های «هماهنگ» و اجرای عدالت؛ انتظار مردم برآورده می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- اگر اجرای عدالت را - به ویژه در حوزه اجتماع- به عنوان یکی از مهم­ترین اهداف انقلاب اسلامی بدانیم، به نظر می‌­رسد هنوز تا رسیدن به وضع مطلوب یا حتی نزدیک به مطلوب فاصله زیادی داریم؛ مرور قانون اساسی جمهوری اسلامی و دیدگاه‌های بنیانگذار آن حضرت امام(ره) و نیز نظرهای رهبر معظم انقلاب، به خوبی ارزش و جایگاه عدالت را برجسته می‌کند.

 • نخبگان و دانشمندان کشور و ضرورت احساس «مسئولیت ملی»

  نخبگان و دانشمندان کشور و ضرورت احساس «مسئولیت ملی»

  تهران- ایرناپلاس- چهارشنبه هفته گذشته (۲۶ آبان) بعد از یک سال وقفه کرونایی، جمعی از نخبگان و استعدادهای برتر کشور با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند؛ موارد مطرح شده در این دیدار و گفت‌وگوی دو طرفه، از رهنمودهای جامعی که رهبری ارائه دادند تا نکات هوشمندانه­‌ای که ۶ نفر از نمایندگان نخبگان کشور مطرح کردند، همگی حاوی مسائل مهمی بود که هر کدام از آنها در شرایط دشوار کنونی نیازمند بررسی مجزایی است.

 • «عدالت اجتماعی» و گام‌های آغازین دولت سیزدهم

  «عدالت اجتماعی» و گام‌های آغازین دولت سیزدهم

  تهران- ایرناپلاس- تاکیدهای چندباره رئیس‌جمهوری بر اجرای عدالت، به ویژه «عدالت اجتماعی» می­‌تواند نویدبخش یکی از جهت‌گیری­‌های نوین و مهم کشور در آستانه قرن جدید شمسی باشد. در چند ماه گذشته در کنار مبارزه با فساد، تحقق عدالت و تلاش برای عقب‌ماندگی کشور، یکی از پرتکرارترین سفارش­‌ها و رویکردهای دولت سیزدهم بوده و آیت‌الله رئیسی در همه برنامه­‌های خود تحقق آن را سرلوحه سیاست­‌ها اعلام کرده است.

 • سرانجام غفلت از مفاسد سیاسی و اجتماعی

  سرانجام غفلت از مفاسد سیاسی و اجتماعی

  تهران- ایرناپلاس- رئیس قوه قضائیه در ادامه مواضع ورویکردهای نوین این دستگاه، خواستار پرداختن به همه مظاهر فساد شده و در کنار توجه به تخلف‌های اقتصادی و مالی، لزوم پرداختن به مفاسد غیراقتصادی را نیز مطرح کرده است.

 • تاکید رئیس‌جمهوری بر «عدالت و شفافیت»؛ بودجه سالیانه سامان می‌یابد؟

  تاکید رئیس‌جمهوری بر «عدالت و شفافیت»؛ بودجه سالیانه سامان می‌یابد؟

  تهران- ایرناپلاس- با توجه به سهم بزرگ دولت و نهادهای حاکمیتی در اقتصاد و دیگر وجوه اجتماعی و فرهنگی کشور، برنامه سالیانه بودجه­‌ای می‌تواند موثرترین عامل در اصلاح یا تغییر رویکرد یک ساله کشور باشد و در ادامه یک برنامه چهارساله، روندهای ناموفق کنونی را اصلاح کند؛ روندی که مدت‌هاست از سوی کارشناسان مورد نقد بوده و نیازمند تحولات جدی است.

 • مصادیق فساد اقتصادی و خطر عادی­‌انگاری

  مصادیق فساد اقتصادی و خطر عادی­‌انگاری

  تهران- ایرناپلاس- با آغاز به کار دولت سیزدهم، یکی از مهم­ترین مطالبه‌های مردم یعنی مبارزه موثر و ریشه­‌ای با فساد در دستگاه­‌های مختلف کشور، روندی شتابان گرفته است؛ رئیس‌جمهوری که در دوران انتخابات «فساد و ناکارآمدی» را به عنوان رقیب اصلی خود معرفی کرده بود، در نخستین‌ماه فعالیت دولت خود، اصول ۱۲گانه حاکم بر نقشه ملی پیشگیری و مقابله با فساد اداری و اقتصادی را به اعضای دولت و دستگاه‌های اداری و اجرایی ابلاغ کرد.

 • جلسه‌های سران قوا؛ ظرفیتی عالی ورای بروکراسی اداری

  جلسه‌های سران قوا؛ ظرفیتی عالی ورای بروکراسی اداری

  تهران- ایرناپلاس- سلسله نشست‌هایی که هر از چندگاهی به عنوان «جلسه سران سه قوه» برگزار می‌شود، یکی از معدود جلسه‌هایی است که در فواصل کوتاه بین عالی‌ترین مقام‌های اجرایی، قضایی و پارلمانی کشور تشکیل می‌شود و نزدیک‌ترین آن مربوط به شنبه گذشته (۱۵ آبان) است که به میزبانی رئیس‌جمهوری برگزار شد.

 • رویکرد مجلس به تصدی‌گری دولت؛ کدام حوزه‌ها واگذار نشوند؟

  رویکرد مجلس به تصدی‌گری دولت؛ کدام حوزه‌ها واگذار نشوند؟

  تهران- ایرناپلاس- موضوع تصدی­گری دولت (به معنای حاکمیت) در حوزه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و سیاسی بحثی است که سابقه دیرپایی در محافل کارشناسی دارد؛ درک ضرورت‌های اقتصادی و اجتماعی نوین در کشور سبب شد در اوایل دهه ۸۰ تفسیر جدیدی از اصل ۴۴ قانون اساسی شکل گیرد که شالوده اصلی آن توانمندسازی بخش خصوصی و واگذاری بخشی از سهام بخش‌های مختلف دولتی بود.

 • راهبردِ رئیس‌جمهوری در استفاده از نظرات «همه اقتصاددانان»

  راهبردِ رئیس‌جمهوری در استفاده از نظرات «همه اقتصاددانان»

  تهران- ایرناپلاس- هر چقدر سخنان فسادستیزانه رئیس‌جمهوری در جلسه چهارشنبه گذشته هیات دولت، با استقبال گسترده رسانه‌ها مواجه ‌شد، بخشی از رویکرد اقتصادی وی مغفول ماند و کمتر به آن پرداخته شد؛ بویژه آنجا که آیت‌الله ابراهیم رئیسی بر استفاده از نظرهای همه کارشناسان اقتصادی حتی مخالف با نظرات دولت، تاکید کرد.

 • تذکر رهبری و حفظ حرمت، منزلت و آبروی افراد

  تذکر رهبری و حفظ حرمت، منزلت و آبروی افراد

  تهران- ایرناپلاس- تذکر کتبی رهبر معظم انقلاب درباره گزارش یکی از کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی بار دیگر موضوع مهم حفظ حرمت، شخصیت و آبروی افراد را در کانون توجه‌ها قرار داده است.

پرسش از خبر