مشروح اخبار جامعه

 • چگونه رسانه ملی دستاوردهای چندین ساله نظام بهداشتی کشور را به باد می‌دهد

  چگونه رسانه ملی دستاوردهای چندین ساله نظام بهداشتی کشور را به باد می‌دهد

  تهران- ایرناپلاس- این روزها شاهد دست به دست شدن ویدئوی صحبت‌های پخش شده یک متخصص ایمنی غذایی در یکی از برنامه‌های تلویزیون هستیم که نسبت به آلودگی شیر با مقادیر بالای آفلاتوکسین به مصرف‌کنندگان هشدار می‌دهد. این نخستین بار نیست که پخش صحبت‌های کارشناسی نشده و سلیقه‌ای در مورد غذا و تغذیه از رسانه ملی، سلامت مردم را نشانه گرفته است.

 • چه کسی از جنجال آفلاتوکسین سود می‌برد؟

  چه کسی از جنجال آفلاتوکسین سود می‌برد؟

  تهران- ایرناپلاس- واکنش‌ها به شایعه وجود سم در شیر ادامه دارد اما کارشناسان صنایع غذایی، انتشار دو خبر بد در فاصله زمانی کوتاه درباره صنایع غذایی کشور را با دشمنان تولید در این صنعت مرتبط می‌دانند.

 • روش‌های نوین یخ‌زدایی از خیابان‌ها؛ از سنگفرش‌های ضدیخ تا پنل‌های خورشیدی

  روش‌های نوین یخ‌زدایی از خیابان‌ها؛ از سنگفرش‌های ضدیخ تا پنل‌های خورشیدی

  تهران- ایرناپلاس- تهران دیروز روز برفی و امروز یخبندان را تجربه کرد. در چنین شرایطی یخ‌زدایی از خیابان‌ها اهمیت فراوانی می‌یابد، اما شهرداری‌ها همچون گذشته از همان روش منسوخ شده پاشیدن نمک و شن استفاده می‌کنند؛ در حالی که امروز در دنیا روش‌های جدیدی برای یخ‌زدایی از معابر استفاده می‌شود.

 • آیا سیل سیستان و بلوچستان نتیجه تغییر اقلیم است؟

  آیا سیل سیستان و بلوچستان نتیجه تغییر اقلیم است؟

  تهران- ایرناپلاس- اقلیم‌شناسان می‌گویند در دامنه حدس و گمان می‌توان پذیرفت که سیل سیستان و بلوچستان می‌تواند در اثر تغییر اقلیم باشد، چراکه یکی از نمادهای بروز تغییر اقلیم در هر منطقه، افزایش حوادث طبیعی است، اما با این حال باید شاخص‌های مختلف منطقه مورد بررسی قرار گیرد.

 • اصلاح یک قانون متروک پس از ۴۴ سال

  اصلاح یک قانون متروک پس از ۴۴ سال

  تهران- ایرناپلاس- چند روز پیش قوه قضاییه برای تغییر در نظام قدیمی پذیرش سردفتری که آخرین بار در سال ۱۳۵۴ وضع شده بود، دست به‌کار شد. محسن مرادی، مدیرکل اسناد و سردفتری قوه قضاییه در بخشنامه‌ای درباره اصلاح شیوه‌ها و ضوابط تاریخی جذب سردفتر اسناد رسمی، از مسئولان امر در این بخش خواست تا نظرات خود را ارسال کنند. اما تغییر این سازوکار جذب چه مزایایی برای مردم، صنف سردفتران و فارغ‌التحصیلان این حوزه دارد؟

 • چرا ضریب نفوذ «بیمه سیل» در کشور پایین است؟

  چرا ضریب نفوذ «بیمه سیل» در کشور پایین است؟

  تهران- ایرناپلاس- آمارهای جهانی نشان می‌دهد اغلب خسارت‌های ناشی از سیل تحت پوشش بیمه قرار ندارند؛ موضوعی که در ایران در مورد اغلب پدیده‌های طبیعی صادق است. در سیل اوایل امسال تنها ۶ تا ۸ درصد خسارت‌ها تحت پوشش بیمه قرار داشتند. ضریب نفوذ بیمه بلایای طبیعی در ایران به‌شدت پایین است که باید دلایل آن را در شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور جست‌وجو کرد.

 • خاکسپاری شماری از جان‌باختگان سانحه هوایی و گلایه برخی خانواده‌های داغدار

  خاکسپاری شماری از جان‌باختگان سانحه هوایی و گلایه برخی خانواده‌های داغدار

  تهران- ایرناپلاس- بعد از شناسایی پیکر شماری از جان باختگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی، روز گذشته شماری از خانواده‌های داغدار، پیکر عزیزانشان را تحویل گرفته و خاکسپاری آنها را در بهشت زهرا(س) انجام داده‌اند.

 • آن هشتاد ساعت لعنتی؛ روایت لحظه به لحظه آنچه برای هواپیمای اوکراینی رخ داد

  آن هشتاد ساعت لعنتی؛ روایت لحظه به لحظه آنچه برای هواپیمای اوکراینی رخ داد

  تهران- ایرناپلاس- این روایتی است از همه خبرهای مربوط به سقوط هواپیمای اوکراینی از نخستین دقایق روز ۱۸ دی تا صبح روز ۲۱ دی، از حدود ۸۰ ساعتی که در آن، ترکیبی عجیب از غم و حیرت و پنهان‌کاری، در نهایت باعث شد که همراه با سقوط هواپیما، اعتماد عمومی به مسئولان کشور و نیز رسانه‌های رسمی سقوط کند.

 • نیاز اساسی به ماشین‌آلات سنگین؛ نگرانی از شروع بیماری‌های واگیردار

  نیاز اساسی به ماشین‌آلات سنگین؛ نگرانی از شروع بیماری‌های واگیردار

  تهران-ایرناپلاس- سیل سیستان‌وبلوچستان در روزهایی که کشور در سوگ حوادث مرگبار سقوط هواپیما و اتفاق تلخ کرمان بود، به چالشی بزرگ برای مردم این استان کمتر برخوردار تبدیل شده است. گرچه بارندگی در این استان قطع شده، اما سیلاب و آب‌گرفتگی، خانه و زمین‌های کشاورزی را در محاصره قرارداده و به زیرساخت‌های شهری و روستایی خسارت زده است.

 • جامعه گرفتار هراس اخلاقی؛ اجازه دهید افکار عمومی در تلویزیون حرف بزنند

  جامعه گرفتار هراس اخلاقی؛ اجازه دهید افکار عمومی در تلویزیون حرف بزنند

  تهران- ایرناپلاس- فجایع و تنش‌های اجتماعی می‌تواند افراد جامعه را به سمت آسیب‌های روانی ببرد، در چنین شرایطی افراد احساس ناامنی می‌کنند و یک مسئله را به‌صورت بی‌رویه پیگیری می‌کنند.