مشروح اخبار پلاس جامعه

 • هزاران بیمار منتظر «اهدای عضو»؛ لزوم تصمیم درست در «زمان مناسب»

  هزاران بیمار منتظر «اهدای عضو»؛ لزوم تصمیم درست در «زمان مناسب»

  تهران- ایرناپلاس- آمارهای نیازمندانی که غریبانه در انتظار عضو هستند، چنان زیاد است که لزوم واکاوی موضوع اهدای عضو و فرهنگ‌سازی برای گسترش آن را ضروری می­‌سازد. براساس برآوردها در کشور ما حدود ۱۴ تا ۳۰ هزار بیمار منتظر اهدای عضو هستند و از این تعداد روزانه ۷ تا ۱۰ نفر فوت می­‌کنند.

 • روند رو به رشد اعتیاد در زنان؛ عوامل اصلی کدامند؟

  روند رو به رشد اعتیاد در زنان؛ عوامل اصلی کدامند؟

  تهران- ایرناپلاس- اعتیاد به عنوان یکی از مهمترین و پرپیامدترین آسیب­‌های اجتماعی، همواره مورد توجه کارشناسان و متولیان امور در جوامع مختلف مطرح بوده؛ از آنجا که اعتیاد علاوه بر معلول بودن، خود عاملی مهم و موثر در رشد یا آفرینش بسیاری دیگر از معضلات اجتماعی است، بررسی آن همواره در صدر توجه بوده است. در دو دهه اخیر یکی از نگرانی­‌های جدی، رشد اعتیاد در زنان یا «زنانه­‌شدن اعتیاد» است.

 • «سقط جنین» و تداوم بحث‌ها و نظرها؛ قانون به تنهایی کارساز است؟

  «سقط جنین» و تداوم بحث‌ها و نظرها؛ قانون به تنهایی کارساز است؟

  تهران- ایرناپلاس- در هفته‌های اخیر دو مقام دولتی و قضایی اظهارنظرهایی درباره بخشی از قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» مطرح کرده­‌اند که بازتاب­‌های مختلفی داشت؛ در این میان، رئیس دستگاه قضا با توجه به مسایل مطرح شده درباره سقط جنین گفته بود «اگر برای سقط جنین قوانین و مجازات سخت‌تری هم تعیین شود، اما تنها با روش‌های کیفری و قضایی با موضوع برخورد و از تبیین و فرهنگ‌سازی و باقی ملزومات غفلت شود، اقدامات قضایی کم‌اثر خواهد بود».

 • اوضاع شکننده کرونا و ضرورت هوشیاری مردم و مسئولان

  اوضاع شکننده کرونا و ضرورت هوشیاری مردم و مسئولان

  تهران- ایرناپلاس- با شتاب گسترده و تلاش شبانه‌روزی دولت و کادر درمان در چند ماه اخیر، اوضاع واکسیناسیون درکشور روند قابل قبولی یافته و امیدها به مهار ویروس کرونا افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

 • ترک تحصیل یک میلیونی و پیامدهای ناگوار اجتماعی و روانی

  ترک تحصیل یک میلیونی و پیامدهای ناگوار اجتماعی و روانی

  تهران- ایرناپلاس خبر ترک تحصیل نزدیک به یک میلیون دانش‌آموز (۹۷۰ هزار نفر) را اگر به شمار بازماندگان از تحصیل از همان دوره ابتدایی اضافه کنیم، با چشم­‌اندازی مواجه می‌شویم که در آینده­‌ای نزدیک به سوی جامعه گشوده خواهد شد و پیامدهای آن از سطوح اجتماعی، فرهنگی و سیاسی خواهد گذشت و بیشترین آسیب را به بدنه نحیف «فرهنگ و روان» فرد و جامعه وارد خواهد کرد.

 • کلاف پیچیده «کودکان کار»؛ از کجا باید آغاز کرد؟

  کلاف پیچیده «کودکان کار»؛ از کجا باید آغاز کرد؟

  تهران- ایرناپلاس- بازتاب خبر «درآمد روزانه ۸۰۰ هزار تا ۳ میلیون تومانی کودکان کار در تهران» اگرچه باعث شگفتی بسیاری شده اما فراتر از آن، این پرسش منطقی را به ذهن می­‌رساند که این درآمد هنگفت ماهیانه چه می‌­‌شود و کجا می­‌رود؟

 • شروط موفقیت «قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده»

  شروط موفقیت «قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده»

  تهران- ایرناپلاس- یک عضو هیات علمی دانشگاه و رئیس کلینیک سلامت خانواده گفت: اجرای موثر «قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده» با توجه به اهمیت و ضرورت تحقق آن، نیازمند متولی قوی و ناظری پیگیر و پاسخگوست.

 • «آسیب‌های اجتماعی» و ۷ نکته مورد تاکید رئیس‌جمهوری

  «آسیب‌های اجتماعی» و ۷ نکته مورد تاکید رئیس‌جمهوری

  تهران- ایرناپلاس- با گذشت ۴ سال از تشکیل شورای اجتماعی کشور و برگزاری جلسه‌های متعدد و در حالی که همچنان شاهد رشد آسیب­‌ها و مخاطرات اجتماعی هستیم، به نظر می­‌رسد این نهاد تازه تاسیس به بخشی از اهداف مورد نظر دست نیافته یا دستاوردها به گونه‌­ای نبوده که برای مردم و کارشناسان ملموس باشد.

 • دلایل اجتماعی و فرهنگی رشد طلاق در ایران

  دلایل اجتماعی و فرهنگی رشد طلاق در ایران

  تهران- ایرناپلاس- براساس گزارش جدید مرکز آمار ایران، در یک دهه گذشته میزان ازدواج ۳۶ درصد کاهش و میزان طلاق حدود ۲۸ درصد افزایش داشته و می‌توان گفت نهاد خانواده در «وضعیت هشدار» قرار گرفته است.

 • اجاره منازل «اشتراکی»؛ ظهور یک آسیب اجتماعی جدید؟

  اجاره منازل «اشتراکی»؛ ظهور یک آسیب اجتماعی جدید؟

  تهران- ایرناپلاس- چند ماهی است بروز یک پدیده عجیب، ذهن­‌ها را به سمت یک آسیب اجتماعی جدید کشانده است؛ طبق برخی گزارش­‌ها به ویژه از مناطق مرکزی رو به پایین پایتخت، به دلیل گرانی اجاره‌خانه، دو یا چند خانواده مجبور به اجاره یک آپارتمان ۶۰ تا ۷۰ متری شده و هر یک زندگی مشترک خود را با خانواده دیگری به «اشتراک» گذاشته­‌اند.

پرسش از خبر