مشروح اخبار جامعه

 • آسیب‌شناسی اتفاقات تلخ ۹۸؛ آرزوهای سال ۹۹ چگونه محقق می‌شود؟!

  آسیب‌شناسی اتفاقات تلخ ۹۸؛ آرزوهای سال ۹۹ چگونه محقق می‌شود؟!

  تهران- ایرناپلاس- سال ۹۸ برای اکثر شهروندان ایرانی سالی سخت بود. اما در این اتفاقات چه درس‌ها و عبرت‌هایی وجود دارد تا با توجه به آنها بتوان حداقل جلوی تکرار تلخی در سال‌های آینده را گرفت. با وجود همه این اتفاقات مسئولان چگونه باید جلوی خسارات آتی را بگیرند و چشم‌انداز سال ۱۳۹۹ چگونه خواهد بود؟

 • چرا دولت‌ها و شهروندان با بحران‌ها برخورد سهل‌انگارانه دارند؟

  چرا دولت‌ها و شهروندان با بحران‌ها برخورد سهل‌انگارانه دارند؟

  تهران- ایرناپلاس- شاید این روزها بیشتر از هر زمانی با این واقعیت‌های متناقض روبه‌رو بوده‌ایم؛ بحران پیشرونده در برابر انفعال. با این حال آنچه روز گذشته در ۱۳ نوروز رقم خورد، نشان داد جدیت دولت و مقررات قوی در کنار آگاهی‌بخشی، حتی توان تعلیق رسوم باستانی قدیمی که بسیاری به آن مقیدند را دارد.

 • اگر به جای وزیر جوان بودم...

  اگر به جای وزیر جوان بودم...

  تهران-ایرناپلاس-  اینکه تا چند وقت دیگر جامعه ما  و دنیا اسیر معضل نوپدیدار کرونا خواهد بود بر کسی روشن نیست. اما آنچه وظیفه این یادداشت است، پیشنهاد راه‌حلی راهبردی به سیاست‌گذاران فضای مجازی و دولت الکترونیک و همچنین بانکداری الکترونیک است.

 • حالا که خانه‌نشینی بچه‌ها ادامه دارد، آموزش آنلاین و آفلاین را تقویت کنید!

  حالا که خانه‌نشینی بچه‌ها ادامه دارد، آموزش آنلاین و آفلاین را تقویت کنید!

  تهران-ایرناپلاس- با اعلام تداوم طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، احتمال طولانی‌تر شدن تعطیلات دانش‌آموزان که از ۴۲ روز قبل آغاز شده، کم نیست؛ کارشناسان می‌گویند حالا که خانه‌نشینی بچه‌ها ادامه دارد،بهتر است آموزش‌های آنلاین آنها ادامه پیدا کند.

 • چطور استرس ناشی از کرونا را شکست دهیم؟

  چطور استرس ناشی از کرونا را شکست دهیم؟

  تهران-ایرناپلاس- شیوع کرونا و استرس و ترس از ابتلا به این بیماری و عوارض ناخوشایند آن، ذهن بسیاری از مردم دنیا و هموطنان را درگیر خود کرده است. نخستین نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که ترس از کرونا امری کاملا طبیعی بوده و برعکس، توقع نداشتن استرس از آن، غیرواقعی و غیرطبیعی است.

 • چشم‌انداز بارش‌های بهاری؛ مسئولان چقدر از سیل ۹۸ عبرت گرفتند؟

  چشم‌انداز بارش‌های بهاری؛ مسئولان چقدر از سیل ۹۸ عبرت گرفتند؟

  تهران-ایرناپلاس- شواهد و قرائن نشان می‌دهد تغییر اقلیم و وقوع بارش‌های شدید و سیلاب‌های متعدد در طول سال گذشته احتمال تکرار آنها را طی امسال و سال آینده تقویت می‌کند، اما همچنان اقدامات پیشگیرانه کافی برای کاهش خسارت‌ها و کنترل سیلاب‌ها انجام نشده است.

 • کرونا و دگرگونی اجتماعی

  کرونا و دگرگونی اجتماعی

  تهران- ایرناپلاس- کرونا سبک زندگی جدیدی را به دنیای امروز تحمیل کرده است. شکل جوامع تغییر کرده، خیابان ها از عابران هر روز خالی شده و انسان برآمده از اجتماع مدرن با همه ویژگی‌های آن به خانه بازگشته است.

 • پشت صحنه انتشار تصاویر «زلزله کرواسی» به جای «مبتلایان کرونای ایتالیا» در سیما

  پشت صحنه انتشار تصاویر «زلزله کرواسی» به جای «مبتلایان کرونای ایتالیا» در سیما

  تهران- ایرناپلاس- دو روز پیش صداوسیما در گزارشی که در دو بخش خبری پخش شد برای اینکه ثابت کنند اوضاع ایتالیایی‌ها از ما بدتر است، تصاویر مربوط به اسکان خیابانی بیماران یک بیمارستان در زلزله کرواسی را به جای بیماران کرونایی ایتالیا پخش کردند. این گزارش از سوی افکار عمومی به عنوان یک کار غیراخلاقی عنوان شد و واکنش‌های بسیاری برانگیخت.

 • هشدار! چاقی در ایام خانه‌نشینی نوروز در کمین است

  هشدار! چاقی در ایام خانه‌نشینی نوروز در کمین است

  تهران-ایرناپلاس-  متخصصان تغذیه می‌گویند در نوروز امسال به‌دلیل شرایط ویژه اپیدمی کرونا و خانه‌نشینی، باید تغذیه خود را طوری مدیریت کنیم که پس از این دوران، دچار چاقی و بیماری‌های ناشی از پرخوری و کم‌تحرکی نشویم.

 • ده پیشنهاد استادان مدیریت کشور، در نامه به رئیس جمهور

  ده پیشنهاد استادان مدیریت کشور، در نامه به رئیس جمهور

  تهران- ایرناپلاس- جمعی از اساتید رشته مدیریت در نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی، پیشنهادهای ده‌گانه‌ای را در جهت بهبود مدیریت بحران کنونی حاکم بر کشور ارائه کردند.