مشروح اخبار جامعه

 • رابطه جامعه ایران با طبیعت، غارتگرانه بوده است

  رابطه جامعه ایران با طبیعت، غارتگرانه بوده است

  تهران- ایرناپلاس- در دو سال اخیر، سیل، خسارت‌های بسیاری به کشور وارد کرده است. بسیاری معتقدند بی‌اعتنایی به لایروبی رودخانه و از بین بردن پوشش گیاهی باعث سیل‌های ویرانگر است. در این میان، یک کارشناس شهری با اشاره به اینکه  همه ما در تخریب طبیعت هم‌افزایی داریم، می‌گوید ما قواعد مربوط به طبیعت را رعایت نکرده‌ایم و حالا طبیعت شروع به طغیان کرده است.

 • سیاه‌چاله شهری؛ جایی برای «نادیده گرفتن»

  سیاه‌چاله شهری؛ جایی برای «نادیده گرفتن»

  شاید شاه طهماسب صفوی که برای اولین بار، دستور خاکبرداری از درون محلات تهران را صادر کرد تا اولین حصار حائل تهران را بکشد، به ذهنش خطور نمی‌کرد که زمانی به دید آسیب‌شناسی اجتماعی به آنها نگریسته شود.

 • برکه راکد رسانه و رویش قارچی به نام آمدنیوز

  برکه راکد رسانه و رویش قارچی به نام آمدنیوز

  تهران- ایرناپلاس- انتشار خبر دستگیری روح‌الله زم، سوای گمانه‌زنی‌ها درباره ارتباطات داخلی او و همچنین نحوه دستگیری‌اش، بار دیگر موضوع زمینه‌های رشد «آمدنیوز» و بحث هایی مانند موازین خبررسانی و دلایل جذب مخاطب به کانال‌ها و رسانه‌هایی که از خبررسانی مسئولانه و حرفه‌ای دور هستند را زنده کرده است. 

 • وقتی قنات‌ها زیرپای تهران را خالی می‌کنند؛ ۳۰ درصد مردم پایتخت تحت تأثیر فرونشست

  وقتی قنات‌ها زیرپای تهران را خالی می‌کنند؛ ۳۰ درصد مردم پایتخت تحت تأثیر فرونشست

  تهران- ایرناپلاس- اغلب ما فرونشست‌های سریالی تهران را به‌خاطر داریم. کارشناسان معتقدند وجود قنات‌ها در تهران و رها شدن آنها باعث می‌شود در گذر زمان به دلایل مختلف نظیر ریزش دیواره آنها، تهران فرونشست‌های مختلفی را تجربه کند. ‌در این میان، گودبرداری‌ها و ساخت تونل‌های مترو نیز مزید بر علت است.

 • خطرات یک رفع حصر!

  خطرات یک رفع حصر!

  تهران– ایرناپلاس- در حالی نمایندگان مجلس خواهان شکستن انحصار زبان انگلیسی در مدارس کشور هستند که یک عضو شورای عالی آموزش و پرورش معتقد است دانستن زبان‌های دیگر البته یک مزیت است، اما ندانستن زبان انگلیسی در دنیای امروز یک معلولیت آشکار است؛ به همین دلیل آموزش آن باید جزو دروس الزامی شود و برای زبان‌های خارجی دیگر، چنین ایده‌ای مطرح شود.

 • آغاز به‌کار کمپین بزرگ «#حرف_می‌زنم»

  آغاز به‌کار کمپین بزرگ «#حرف_می‌زنم»

  تهران-ایرناپلاس-کمپین بزرگ «#حرف_می‌زنم» با هدف افزایش آگاهی عمومی درباره‌ سلامت روان، افسردگی و پیشگیری از خودکشی به مناسبت هفته سلامت روان آغاز به کار کرد.

 • همایش باغ ایرانی در باغ فردوس تهران برگزار شد

  همایش باغ ایرانی در باغ فردوس تهران برگزار شد

  تهران- ایرناپلاس- سومین همایش باغ ایرانی با موضوع "تجربه فضای باغ ایرانی" در باغ فردوس تهران، موزه سینما برگزار شد.

 • می‌خواهند بگویند این روزگار ماست!

  می‌خواهند بگویند این روزگار ماست!

  تهران- ایرناپلاس- تحقیقات میدانی فعالان اجتماعی در دیشموک و روستاهای اطراف نشان می‌دهد در شش‌ماهه ابتدای سال ۹۸ بیش از ۱۱مورد خودسوزی زنان اتفاق افتاده است. دیشموک شهری است در استان کهگیلویه‌وبویراحمد و از توابع شهرستان دهدشت، واقع در غربی‌ترین نقطه این استان، یعنی درست چسبیده به خوزستان؛ جایی که سال‌هاست به‌ خاطر فقر و محرومیت زبانزد است و حالا در کنار این محرومیت، اتفاقی دردناک هم اگر نگوییم هر روزه، اما هر ماه می‌افتد.

 • محیط زیست قربانی فراموش شده تنش در خاورمیانه

  محیط زیست قربانی فراموش شده تنش در خاورمیانه

  تهران- ایرناپلاس- خاورمیانه جایگاهی استراتژیک در منطقه و جهان دارد. همین اهمیت سبب شده این منطقه، آبستن حوادث و تنش‌های بسیاری باشد. در این میان، به نظر می‌رسد تنها چیزی که برای بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه اهمیت ندارد و فراموش شده، وضعیت محیط زیست خاورمیانه است.

 • خودرو صفر، ۷۰ میلیون؛ تاکسی ۱۰ ساله، ۵ میلیون

  خودرو صفر، ۷۰ میلیون؛ تاکسی ۱۰ ساله، ۵ میلیون

  تهران- ایرناپلاس- مسئولان تاکسی‌رانی اعلام می‌کنند با آیین‌نامه جدید، بسیاری از بی‌عدالتی‌های گذشته در حق تاکسی‌رانان برطرف می‌شود، اما با این حال، هنوز مشکل ارزش تاکسی فرسوده حل نشده و همچنان قیمت آن کمی بیش از ۵ میلیون تومان است. سؤال اینجاست آیا با ۵ میلیون تومان می‌شود تاکسی نو جایگزین کرد؟