مشروح اخبار جامعه

 • سازمان غذا و دارو پنج ماه پیش در مورد گلوکانتیم هشدار داده بود

  سازمان غذا و دارو پنج ماه پیش در مورد گلوکانتیم هشدار داده بود

  تهران- ایرناپلاس- یک سایت خبری ادعا می‌کند یک داروی جعلی وارداتی که توسط هلال احمر وارد کشور شده، تاکنون دو نفر را به کام مرگ کشانده است. سازمان بهداشت جهانی سه ماه پیش نسبت به جعلی بودن این دارو هشدار داده است. این در حالی است که سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت نیز دو ماه زودتر از آن راجع به عوارض آن به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور هشدار داده بود.

 • جنجال ته برگه سفید، ماجرای انتخابات کمیته نشریات دانشجویی

  جنجال ته برگه سفید، ماجرای انتخابات کمیته نشریات دانشجویی

  تهران-ایرناپلاس-انتخابات کمیته‌های ناظر بر نشریات دانشگاه‌ها امسال با حاشیه‌های بسیاری همراه بود، از جمله برسر فردی که رای دوم را به دست آورده بحث شد و هنوز ادامه دارد. آن هم در انتخاباتی که قرار بود تا قبل از نیمه خرداد برگزار شود، امسال با اندکی تأخیر در روزهای ۱۸ تا ۲۰ خرداد ماه برگزار شد.

 • قانونی که با گذشت بیش از یک سال هنوز اجرا نمی‌شود

  قانونی که با گذشت بیش از یک سال هنوز اجرا نمی‌شود

  تهران- ایرناپلاس- تعدادی از تشکل‌های مردم‌نهاد حوزه معلولیت با انتشار بیانیه‌ای خواستار پیگیری و نظارت نمایندگان مجلس بر اجرای قانون «حمایت از حقوق معلولان» با هدف استیفا و ارتقای حقوق افراد دارای معلولیت شدند.

 • قانون علیه حقوق کار - علیرضا جعفرزاده*

  قانون علیه حقوق کار - علیرضا جعفرزاده*

  تهران-ایرناپلاس- در جوامع مدرن ایجاد شغل یا تأمین حقوق بیکاری برای تمام کسانی که توانایی کار کردن دارند، از جمله وظایف مهم دولت‌ها است.

 • آسیب‌های پنهان شکسته شدن حریم خصوصی کودکان

  آسیب‌های پنهان شکسته شدن حریم خصوصی کودکان

  تهران- ایرناپلاس- این روزها گروهی از کودکان برای درآمدزایی در اینستاگرام حضور دارند که توسط والدین لباس پوشانده می‌شوند، در موقعیت‌های مختلف، برای تبلیغات از آنها عکاسی می‌شود و اگر زیباتر از سایر بچه‌ها باشند که چه بهتر، اگر نه، آرایش و پیرایش به یاری می‌آید.

 • کابوس یک گاز خورنده و آلاینده‌هایی که سنجش نمی‌شوند

  کابوس یک گاز خورنده و آلاینده‌هایی که سنجش نمی‌شوند

  تهران- ایرناپلاس- در حالی بنا بر اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران میزان غلظت آلاینده ازون طی دیروز و امروز افزایش محسوسی در شهر تهران داشته است که به گفته یک استاد دانشگاه همراه با ازون، آلاینده‌های دیگری هم ایجاد می‌شوند که کشور ما امکانات اندازه‌گیری آنها را ندارد و برخی از آنها می‌توانند سرطان‌زا باشند.

 • آیا شورای تأمین به مسئله عوارض پروانه ساختمانی ورود کرده است؟

  آیا شورای تأمین به مسئله عوارض پروانه ساختمانی ورود کرده است؟

  تهران-ایرناپلاس- خبرها از ورود شورای تأمین و فرمانداری تهران به ماجرای افزایش عوارض صدور پروانه ساختمانی حکایت دارد. موضوعی که به‌دنبال یکی از مصوبات شورا پیش آمده و گویا بنا بر اعلام شهرداران مناطق باعث شده درخواست صدرو پروانه به صفر برسد. با این حال، شورای شهر می‌گوید که در حالت بررسی اوضاع است.

 • سودهای میلیاردی شهرداری، پیمانکاران و اربابان از دسترنج کودکان زباله‌گرد

  سودهای میلیاردی شهرداری، پیمانکاران و اربابان از دسترنج کودکان زباله‌گرد

  تهران- ایرناپلاس- چند روز پیش، پژوهش یغمای کودکی؛ پژوهشی در باب شناخت، پیشگیری و کنترل زباله‌گردی در تهران رونمایی شد. در این پژوهش، آمارها، یافته‌ها و راهکارهای جدیدی برای حل این معضل پایتخت ارائه شد. اما آنچه جای تعجب داشت، سهم ناچیز زباله‌گردها از این صنعت پرسود و میلیاردی پایتخت بود.

 • جلایی‌پور: مخالفان لایحه اعطای تابعیت به مادر ایرانی‌ها نگاه امنیتی دارند

  جلایی‌پور: مخالفان لایحه اعطای تابعیت به مادر ایرانی‌ها نگاه امنیتی دارند

  تهران-ایرناپلاس- یک استاد جامعه‌شناسی سیاسی در پاسخ به برخی مخالفان لایحه اعطای تابعیت به مادر ایرانی‌ها می‌گوید: کشوری که دعاوی تمدنی دارد، باید برای مشکلاتی که برای شهروندان حوزه تمدنی‌اش پیش می‌آید، راه‌حل داشته باشد.

 • برای ۸۰ میلیون نفر یک نسخه پیچیده‌ایم

  برای ۸۰ میلیون نفر یک نسخه پیچیده‌ایم

  تهران- ایرناپلاس- کارشناسان می‌گویند وضعیت آسیب‌های اجتماعی کشور به مرز بحرانی رسیده؛ مسئله‌ای که تا حد زیادی امنیت اجتماعی را تحت تأثیر قرار داده‌ است. این در حالی است که در حوزه قانونگذاری حتی در حد یک لایحه هم به آسیب‌های اجتماعی توجه جدی نشده است.